Coraebus undatus [żerowiska bogatkowatych]

Buprestidae
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Coraebus undatus [żerowiska bogatkowatych]

Post autor: Piątek Wojciech »

szukałem podobnego wątku, ale nie znalazłem(być może przeoczyłem, w takim razie proszę o przeniesienie w odpowiedni temat) a myślę ,że warto pokazać żerowiska co ciekawszych gatunków.Na początek Coraebus undatus- EC 31 fotki z maja 2012
Załączniki
obraz żerowisk
obraz żerowisk
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.8 KiB)
_s0.zmniejszacz.pl_DSC_5251_zmniejszacz-pl_197179.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.51 KiB)
otwór wylotowy imago
otwór wylotowy imago
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.27 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

jeszcze kilka foto
Załączniki
_s0.zmniejszacz.pl_DSC_5253_zmniejszacz-pl_822922.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.8 KiB)
_s0.zmniejszacz.pl_DSC_5254_zmniejszacz-pl_59191.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.6 KiB)
_s0.zmniejszacz.pl_DSC_5255_zmniejszacz-pl_442998.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.32 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Marek Hołowiński »

Wojtek, pokazanie żerowisk niektórych bogatków to dobry pomysł.
Patrząc na żerowiska C undatus, coś tam da się zauważyć ale pomimo tego, oraz w kontekście i innych gatunków nasuwa mi się kilka pytań, mianowicie:
Warto by podawać - gatunek drzewa (tu, dąb?), wiek, lokalizacje na drzewie (odziomek, pień na wysokościach od... do ..., konary, cienkie gałęzie itp), położenie i przebieg chodnika (w korze, łyku i miazdze, w drewnie, na powierzchni, wchodzi w głąb), z trocinami czy bez, na przekroju płaski, owalny, okrągły, itp.
brakkonta

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: brakkonta »

Alleluja :hp:
Nareszcie Wojtek odpalił z tym, co obiecywał od dawna. Czekałem, czekałem i jest :okok:
Bardzo fajne i każde następne wejście Wojtka tutaj będzie wielce przydatne.
Marek Hołowiński pisze:Warto by podawać - gatunek drzewa (tu, dąb?), wiek, lokalizacje na drzewie (odziomek, pień na wysokościach od... do ..., konary, cienkie gałęzie itp), położenie i przebieg chodnika (w korze, łyku i miazdze, w drewnie, na powierzchni, wchodzi w głąb), z trocinami czy bez, na przekroju płaski, owalny, okrągły, itp.
..... :tak: i ja się pod Markiem podpisuję. Bardzo dobre uwagi i wiele dobrego wniosą w ten wątek.
Mazep
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

Marek Hołowiński pisze:Warto by podawać - gatunek drzewa (tu, dąb?), wiek, lokalizacje na drzewie (odziomek, pień na wysokościach od... do ..., konary, cienkie gałęzie itp), położenie i przebieg chodnika (w korze, łyku i miazdze, w drewnie, na powierzchni, wchodzi w głąb), z trocinami czy bez, na przekroju płaski, owalny, okrągły, itp.
Marek Hołowiński pisze: :tak: i ja się pod Markiem podpisuję. Bardzo dobre uwagi i wiele dobrego wniosą w ten wątek.
Mazep
Bardzo trafne uwagi Panowie!miałem to zrobić w następnym poście-czekałem tylko na odzew :mrgreen:, ale po kolei :
żerowiska spotykam na dębach,przeważnie na skraju drzewostanów, ale też w prześwietlonych drzewostanach(bez gęstego podszytu) na częściach odziomkowych(co do wysokości od ziemi - ta kwestia wymaga obserwacji dalszych ponieważ mnie interesowały te,do których mogłem dotrzeć bez drabiny).Zasiedlane są drzewa od średnicy ( ok 1 m od ziemi) kilkunastu centymetrów do dębów " co to w jednego nie obstaniesz", stwierdziłem również żerowiska na gałęziach i konarach w koronie drzew(świeżo ścięte na zrębie).Żerowiska przebiegają w łyku, są w przekroju płaskie, zapchane trocinkami przemieszanymi z odchodami(nie zauważyłem by tworzyły tzw. chmurki),początkowo biegną wzdłuż włókien, następnie w poprzek i znowu wzdłuż tworząc jakby pętle,w miejscu żerowania larw korowina ma brunatne zabarwienie od wyciekającego soku, z czasem w tym miejscu powstaje niewielka martwica.Kolebka poczwarkowa w cieńszym materiale znajduje się płytko w drewnie, w grubym całkowicie w korze.W miejscu "podejrzanym" wystarczy lekko zeskrobać korę ośnikiem, aby odkryć otwór wylotowy wygryziony przez larwę, niestety trzeba się sporo nabiegać , żeby odkryć czynne żerowisko,bo śmiertelność larw jest duża.Jeszcze jedna moja obserwacja-zasiedlone dęby charakteryzują się tzw. "suchoczubami", ale są też takie bez jakichkolwiek oznak osłabienia i jak mnie się wydaje na jednym dębie może żerować kilka pokoleń.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

znalazłem jeszcze jedno zdjęcie żerowiska C.undatus-martwica powstała na skutek żeru larw.
Załączniki
DSC_5252.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.3 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

Wrócę jeszcze raz do tego tematu ,albowiem znalazłem jeszcze fotki obrazu i skutków żeru tego bogatka-myślę,że każda informacja pomoże innym zainteresowanym kolegom na znalezieniu tego gatunku u siebie :D
Załączniki
przebarwienia na korze dębu
przebarwienia na korze dębu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.18 KiB)
stare żerowisko i powstała na skutek tego martwica
stare żerowisko i powstała na skutek tego martwica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.07 KiB)
powstałe na skutek żerowania "suchoczuby"
powstałe na skutek żerowania "suchoczuby"
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.54 KiB)
brakkonta

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: brakkonta »

Te "suchoczuby", to nie jesień? Bogatki potrafią tak zmasakrować drzewo??
Mazep
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

Jacuś-pewnie że jesień-może tego za bardzo nie widać,ale ten dąb na drugim planie(bo to o niego chodzi) jest martwy od mniej więcej 1/3 wysokości w górę,żyją tylko dolne konary i gałęzie,natomiast podstawa pnia usiana jest starymi i nowymi żerowiskami-jak widzisz mogą zmasakrować
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: żerowiska bogatkowatych

Post autor: Piątek Wojciech »

wałęsając się ostatnio po dolinie Wisły natrafiłem na żerowiska Agrilus ater , gatunek u mnie pospolity, łatwy do znalezienia w formie preimaginalnej, w naturze jeszcze nie udało mi się spotkać postacie dorosłe(jak to przeważnie bywa z bogatkami) o tej porze roku larwy są w kolebkach poczwarkowych wygryzionych w wierzchnich partiach grubej korowiny, w tym przypadku Salix alba, żerowiska pozyskane 13.04.2016., dzisiaj się do nich dobrałem,żeby zobaczyć co się dzieje, bo miałem obawy co do zdrowotności larw, ze względu na zawilgocenie materiału i pleśń na żerowiskach, co widać na fotkach, ale wszystko w porządku
Załączniki
w tym miejscu larwa zaczęła się wygryzać do wierzchnich warstw korowiny
w tym miejscu larwa zaczęła się wygryzać do wierzchnich warstw korowiny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.96 KiB)
niewybarwione imago w kolebce poczwarkowej
niewybarwione imago w kolebce poczwarkowej
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.84 KiB)
jw
jw
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.76 KiB)
charakterystyczne żerowisko biegnące w poprzek włókien cambium
charakterystyczne żerowisko biegnące w poprzek włókien cambium
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.63 KiB)
kolebka poczwarkowa
kolebka poczwarkowa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.27 KiB)
IMG_2523.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.79 KiB)
IMG_2524.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.03 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „BUPRESTOIDEA”