Jaki binokular?

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Witam. Planuję zakup mikroskopu stereoskopowego. Przejrzałem forum jednak nie znalazłem podpowiedzi w wyborze. Nie znam się za bardzo na tych wszystkich parametrach, które charakteryzują optykę ponieważ nie pracowałem nigdy na czymś takim.
Sprzęt chcę wykorzystać do oznaczania owadów, głównie korników, z których będę pisać pracę inżynierską. Jako, że stypendium nie jest zbyt wysokie mogę przeznaczyć około 1500 zł. Oczywiście jeśli za większą (+400zł max) sumę można by kupić znacznie lepszy sprzęt to rozważę to.
Znalazłem coś takiego na allegro:
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 87516.html
oraz coś takiego
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 96165.html
Ten drugi jest na granicy mojego funduszu i jak dla mnie nie różni się od tego pierwszego, więc nie wiem czy jest sens tyle wydawać.
Jako, że większość z Was ma wieloletnie doświadczenie proszę Was o pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki sprzęt?

Post autor: Malko »

Do Twojego zestawu i budżetu dorzuciłbym taki http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... TRINO_ZOOM
Zakres 0,7 - 4,5 ale okulary 23 mm
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki sprzęt?

Post autor: CARABUS12 »

http://deltaoptical.pl/
moze tu cos znajdziesz
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Miłosz Mazur »

Ile to już razy było na ten temat na forum...

Od siebie powiem tak. Za tą cenę najlepiej poszukać starego, dobrego MBS-a. Od kilku lat wypróbowuje różne binokulary w cenach do 2500 PLN w ramach prowadzonych przeze mnie zajęć dydaktycznych ze studentami, bo kupujemy różne rzeczy szukając czegoś lepszego. I nie znaleźliśmy... Binokulary w tej cenie mają fatalne światło, fatalną optykę, bardzo często się psują (przepalone bezpieczniki, żarówki, zerwane śruby, zoom, dostosowanie dioptrii w okularze). Nie ma roku byśmy kilku sztuk nie wysyłali do poważnych napraw. Jeżeli ktoś chce taki binokular by oglądać powiedzmy owady wielkości ok 1 cm to nie ma sprawy bo żeby je oznaczyć nie trzeba jakiegoś nie wiadomo jakiego sprzętu. Ale jak chcesz oglądać coś co ma 0,5 cm lub mniejszy drobiazg to szybo dojdziesz do wniosku że potrzebujesz czegoś lepszego i znowu zaczniesz szukać, pytać, kombinować...
Ja mam starego MBS-a w domu i sprawdza mi się super nawet przy Apionach i tego rodzaju drobiazgu (tyle że musiałem lepsze światło dokupić). Na Twoim miejscu szukał bym właśnie czegoś takiego. No chyba że zbierasz biegacze.

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Miłosz Mazur pisze:Ile to już razy było na ten temat na forum...

… No chyba że zbierasz biegacze.

Powodzenia :)
Tych bez specjalnego imiennego zezwolenia zbierać nie wolno :-), a jeżeli na myśli miałeś inne biegaczowate niż z rodzaju Carabus, to do ich oznaczania bardzo często potrzebny jest dobrej klasy mikroskop stereoskopowy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Własnie miałem zadać takie pytanie, na które udzieliłeś odpowiedzi, mianowicie - kupowałeś binokular, jak zresztą wiele osób tutaj, i miałeś mozliwosc porównania tych nowych z MBS (ja mam MBC-10). Byłem właśnie ciekaw przesiadki i porównania jakości optyki - rozdzielczości, jasności szkieł itp. Wabi mnie trzeci tor wizyjny dla aparatu z mozliwością wykorzystania tego do fotografowania cech i całych obiektów czyli kupno czegoś nowego kosztem MBS-a. No i Twoja opinia zabrzmiała jak ostrzeżenie. Może nie jest aż tak źle? Może są forumowicze, którzy przesiadli sięz MBSa i mając nowe rozwiązania z trzecim torem wizyjnym są z tego zadowoleni?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze: Może są forumowicze, którzy przesiadli sięz MBSa i mając nowe rozwiązania z trzecim torem wizyjnym  są z tego zadowoleni?
Bezwzględnie się do nich zaliczam, nie tylko z toru wizyjnego ale i płynnego zooma i wielu wielu innych udogodnień.
Polecam ciekawy mikroskop który testowałem parę tygodni i naprawdę jest fajny MSZ 400 ( cena do 1800 z walizką, )

http://www.mikrolab.pl/pl/mikroskopy/st ... awowe.html

nie umniejszam zalet MBS a ale to już miniona dekada, optycznie ok, ale technologicznie już nie ta epoka. Nigdy bym nie wrócił do MBS a. Oczywiście cenowo jest w dalszym ciągu atrakcyjny zwłaszcza używany i jest to sprzęt ,,gniotsa nie łamiotsa" ale czy taki jest niezbędny?? - wielki i ciężki? W laboratorium w którym pracuję mikroskopów używa się na co dzień - w tym stereoskopów, ale nie wielce zaawansowanych ale takich jak z linku powyżej (MSZ 600 chyba w cenie ok 4000) - bo do podstawowych badań parazytologicznych nie ma potrzeby niczego lepszego. W badaniach wirusologicznych i bakteriologicznych wykorzystujemy sprzęt Zeissa i Leica - ten bardziej zaawansowany :-) zarówno Zeiss jak i Leica. Tutaj dygresja, jako, że miałem ostatnio możliwość pobawić się stereoskopem Leica, proszę Państwa BAJECZNY SPRZĘT.....No ale do prywatnych badań trzeba mieć zasobną kieszeń. NIemniej polecałbym gorąco. Ja zakupiłem sprzęt już parę lat temu na Ebay i poza cłem cenowo jest to sprzęt ok i jak ktoś ma możliwość sobie zakupić takiego Amscope to tez polecam, wychodzi taniej niż nowy MBS (bez przesyłki i cła) a klasę (przynajmniej) bardziej zaawansowany
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ja używam starego MBS-9 i tego mikroskopu: http://www.teleskopy.pl/Mikroskop-stere ... -1498.html
Dokupiłem nasadkę na obiektyw x2 dodatkowo zwiększającej powiększenie i okulary 16x (w standardzie są 10x) i okular pomiarowy + szkiełko kalibracyjne 0.1. W zasadzie za te pieniądze nie należy oczekiwać cudów ale sprzęt sprawuje się nieźle. Polecając sprzęt warto zwrócić uwagę, że amatorzy finansują go z własnej kieszeni więc polecanie sprzętu za 30 tys. czy nawet za 6 tys. wydaje się lekką przesadą. Sprzęt z wyższej półki na ogół finansują uczelnie albo granty. Oczywiście każdy taki sprzęt by chciał mieć ale trzeba mierzyć siły na zamiary.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki binokular?

Post autor: Malko »

Grzegorz Banasiak pisze:Ja używam starego MBS-9 i tego mikroskopu: http://www.teleskopy.pl/Mikroskop-stere ... -1498.html
Dokupiłem nasadkę na obiektyw x2 dodatkowo zwiększającej powiększenie i okulary 16x (w standardzie są 10x) i okular pomiarowy + szkiełko kalibracyjne 0.1. W zasadzie za te pieniądze nie należy oczekiwać cudów ale sprzęt sprawuje się nieźle. Polecając sprzęt warto zwrócić uwagę, że amatorzy finansują go z własnej kieszeni więc polecanie sprzętu za 30 tys. czy nawet za 6 tys. wydaje się lekką przesadą. Sprzęt z wyższej półki na ogół finansują uczelnie albo granty. Oczywiście każdy taki sprzęt by chciał mieć ale trzeba mierzyć siły na zamiary.
:brawo: Dobrze, że ktoś tu rozumie studentów !!
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Bezwzględnie się do nich zaliczam, nie tylko z toru wizyjnego ale i płynnego zooma i wielu wielu innych udogodnień.
Polecam ciekawy mikroskop który testowałem parę tygodni i naprawdę jest fajny MSZ 400 ( cena do 1800 z walizką, )
A gdyby przyszło do wyboru pomiędzy tym MSZ 400, a np.
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 87959.html
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 78178.html
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 82685.html
to wg. tych podanych parametrów, który jest najlepszy? O ile da się na tej podstawie powiedzieć cokolwiek innego, niż że lepiej kupić sprzęt za kilka tysięcy :smiech:
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki binokular?

Post autor: Paweł Babula »

Polecam polski MST 131 lub MST 132. Można czasami spotkać na allegro w atrakcyjnych cenach. Ja kupiłem MST 131 za 600 zł. Według mnie mają lepszą optykę i wykonanie od MBS-a.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Radek, przy wyborze modelu zwróć uwagę na średnicę okularów (standard to 30,5mm), ja kupiłem taki z okularami 30,0mm i miałem problemy z kupieniem odpowiednich. Wszędzie były 30,5 a 30,0 nie. W końcu udało się na wyprzedaży kupić za 29 zł.szt. Możliwość robudowy jest istotna bo - jak to bywa - apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Z drugiej strony warto uświadomić sobie, że nie jest to sprzęt dożywotni i zawsze można go sprzedać i kupić coś lepszego. Sto lat temu ciekawych odkryć dokonywano za pomocą mikroskopów gorszych niż obecne dziecięce zabawki. Zawsze na horyzoncie będzie optyka nieosiągalna dla naszej kieszeni, ważne jednak, żeby "gonić króliczka" :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki binokular?

Post autor: Malko »

Grzegorz Banasiak pisze:Radek, przy wyborze modelu zwróć uwagę na średnicę okularów (standard to 30,5mm), ja kupiłem taki z okularami 30,0mm i miałem problemy z kupieniem odpowiednich. Wszędzie były 30,5 a 30,0 nie. W końcu udało się na wyprzedaży kupić za 29 zł.szt. Możliwość robudowy jest istotna bo - jak to bywa - apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Z drugiej strony warto uświadomić sobie, że nie jest to sprzęt dożywotni i zawsze można go sprzedać i kupić coś lepszego. Sto lat temu ciekawych odkryć dokonywano za pomocą mikroskopów gorszych niż obecne dziecięce zabawki. Zawsze na horyzoncie będzie optyka nieosiągalna dla naszej kieszeni, ważne jednak, żeby "gonić króliczka" :)
Lubię Cię coraz bardziej, Grzesiek powiedz proszę jaka jest różnica w użytkowaniu binokularu miedzy okularami 23mm a właśnie większymi 30,5mm, oprócz tego, że właśnie wszędzie widziałem po sklepach te 30,5
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Malko pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Radek, przy wyborze modelu zwróć uwagę na średnicę okularów (standard to 30,5mm), ja kupiłem taki z okularami 30,0mm i miałem problemy z kupieniem odpowiednich. Wszędzie były 30,5 a 30,0 nie. W końcu udało się na wyprzedaży kupić za 29 zł.szt. Możliwość robudowy jest istotna bo - jak to bywa - apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Z drugiej strony warto uświadomić sobie, że nie jest to sprzęt dożywotni i zawsze można go sprzedać i kupić coś lepszego. Sto lat temu ciekawych odkryć dokonywano za pomocą mikroskopów gorszych niż obecne dziecięce zabawki. Zawsze na horyzoncie będzie optyka nieosiągalna dla naszej kieszeni, ważne jednak, żeby "gonić króliczka" :)
Lubię Cię coraz bardziej, Grzesiek powiedz proszę jaka jest różnica w użytkowaniu binokularu miedzy okularami 23mm a właśnie większymi 30,5mm, oprócz tego, że właśnie wszędzie widziałem po sklepach te 30,5
:)
Różnic nie widzę, poprostu tuba w której osadzone są okulary ma średnicę 30,5mm i tyle. Okulary 23mm stosuje się do standardowych mikroskopów (znanych ze szkolnych pracowni) a te grubsze (30 i 30,5) w mikroskopach stereoskopowych popularnie nazywanych binokularami. Jeśli preparujesz pod mikroskopem, warto zwrócić uwagę na tzw. odległość roboczą czyli odległość obiektywu od oglądanego obiektu. Im większa - tym lepiej bo wygodniej wkładać tam ręce i operować szpilkami.
Warto wspomnieć, że posiadanie jakiegoś super sprzętu ułatwia, ale z zasady nie gwarantuje, dokonanie spektakularnych okryć czy badań. Wystarczy popatrzeć jaki sprzęt posiadają nasze uczelnie i obejrzeć wykaz prac naukowych spod pióra tych uczelni, które pisano przy wykorzystaniu tego sprzętu. Na kolana to nie rzuca (bez urazy). Istotą nauki jest bowiem rozum i PRACA a sprzęt tylko elementem pomocniczym.
Obecnie badamy kody genetyczne, mikrostruktury ciała, układ nerwowy i inne cuda, tymczasem nie mamy pojęcia o biologii znacznej części gatunków, nie opisano larw, poczwarek, w niektórych rodzinach chrząszczy na kilka tysięcy gatunków opisano tylko kilka larw i dwie poczwarki. U motyli jest dużo lepiej ale podstaw do zrobienia jeszcze bardzo dużo.
Niestety badania podstawowe nie są atrakcyjne dla "grantodawców" więc brniemy dalej w genetykę a podstawy prawie stoją w miejscu, często nawet listy gatunków nie można sporządzić bo badaniami faunistycznymi zajmuje się zbyt mało osób... to taka "mikroskopowa" dygresja :)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Jaki binokular?

Post autor: L. Borowiec »

Na jakość binokularu wpływają też bardzo mocno drobiazgi, których zwykle w pierwszym momencie się nie zauważa, a które mogą być powodem głębokiego rozczarowania w szybkim czasie. My mamy podobne doświadczenia co Miłosz, większość tych binokularów, o których tu piszecie jest bardzo awaryjna. Przyczyną tych awarii najczęściej są takie drobiazgi jak rodzaj materiału, z którego robione są prowadnice korpusu (plastikowe czy metalowe) i jakość klejów użytych do klejenia soczewek i pryzmatów (wystarczy zapomnieć o schowaniu binokularu kiedy słoneczko padnie na nasze cacko i po pół godzinie soczewki zaczynają pływać i binokular nadaje się tylko do śmieci). Większość modeli, do których podane są linki to w zasadzie jest ten sam produkt chiński, który jest sprzedawany przez różnych dystrybutorów pod swoją nazwą firmową. Wprawdzie w warunkach domowych binokular jest mniej obciążony niż w praktyce dydaktycznej uczelni, ale właśnie biorąc niskie budżety w przypadku prywatnego zakupu niezawodność powinna być ważną cechą. Stare MBS-y czy PZO pracują u nas do dziś, większość tego chińskiego sprzętu była już wymieniana. Te stare modele mają tylko jedną wadę - słabe oświetlenie, ale obecnie na rynku jest sporo małych lampek biurowych dużej mocy, że można tę wadę pokonać.
Osobiście mam w domu sprzęt za 6000 zł, kupiony prywatnie (a nie za pieniądze uczelniane) i pewnie pozostanie on w masie spadkowej i będzie służył jeszcze wiele lat. Stara zasada mówi, że biedny człowiek nie powinien kupować taniochy tylko rzeczy solidne. Wielokrotnie się przekonywałem, że jest to mądre powiedzenie.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki binokular?

Post autor: Paweł Babula »

Zgadzam się z tobą Lechu. Mam w domu starego MBS-a i PZO oraz chiński XTL IV i to właśnie z tym ostatnim były problemy min. z osią optyczną oraz z odklejonym pryzmatem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Lech Borowiec pisze:...Osobiście mam w domu sprzęt za 6000 zł, kupiony prywatnie (a nie za pieniądze uczelniane) i pewnie pozostanie on w masie spadkowej i będzie służył jeszcze wiele lat. Stara zasada mówi, że biedny człowiek nie powinien kupować taniochy tylko rzeczy solidne. Wielokrotnie się przekonywałem, że jest to mądre powiedzenie.
Lechu, nie obraź się, moje uwagi nie były personalne ale ogólne. W kontekście dyskusji nie proponujemy przecież sprzętu osobom o ugruntowanej pozycji zawodowej i stałej pracy ale studentom i młodym amatorom, którzy o wydatku na mikroskop za taką kasę mogą pomarzyć, ba, nawet zakup za 1500 zł. może wykraczać poza ich możliwości. Tańszy i gorszy sprzęt umożliwia start i osiągnięcie podstaw dużo szybciej niż oczekiwanie latami na zabranie potrzebnej kwoty na droższy i lepszy sprzęt. Uwagi Kolegów o okazyjnie możliwych do kupienia MBS'ach są ok i to czyni okazję do tańszych zakupów.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

I znowu wrócił temat zakupu mikroskopu stereoskopowego przez „amatorów” :-).
Spośród wielu dostępnych na rynku tanich modeli niewątpliwie najbardziej godnymi polecenia są rosyjskie MBSy, polskie MSt 130 - 132 lub bliźniacze Zeissy (w rzeczywistości to MSt są późniejszymi bliźniakami Zeissa). Produktów chińskich niskiej klasy nie polecam z powodów, o których pisali już inni.
Należu tu też zwrócić uwagę na to, że MBSy, MSt i Zeissy mają optykę o torach równoległych, natomiast „chińczyki” to niemal wyłącznie mikroskopy o zbieżnych osiach optycznych. O ograniczeniach wynikających z konstrukcji Greenough'a pisałem już wcześniej w innych wątkach o podobnej temetyce.
Uwaga! Przy zakupie sprzętu używanego należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny i skompletowanie (czy jest oryginalne).
Oświetlenie, o którym czesto była mowa, jest sprawą „wtórną” względem zakupu samego mikroskopu i dość łatwą „do przeskoczenia” za niewielkie pieniądze.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Wiedziałem, że trafi się osoba, która napisze: "temat już był...", albo coś takiego, co mnie w sumie nie dziwi. Jednak, żaden z tematów, który znalazłem na forum nie udziela informacji jakie parametry są pożądane, a tu poniekąd się tego dowiedziałem.
Napisałem do PZO z pytaniem o ceny ich binokularów. Jak się na coś zdecyduję i przetestuję to napiszę. Może ktoś też będzie chciał kupić coś "niedrogiego".
Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
RW
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Nie można udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jakie parametry mikroskopu stereoskopowego są pożądane”, bowiem każdy potencjalny użytkownik ma inne oczekiwania i potrzeby. Tu jest podobnie jak z konfiguracją komputera — jednemu wystarczy prosty zestaw umożliwiający edycję tekstów i od czasu do czasu niewielki retusz zdjęć, a inny potrzebuje zaawansowanej stacji roboczej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Twórca wątku pytał o sprzęt w przedziale cenowym 1500 zł. + - 400 zł. i tutaj zbyt dużych możliwości nie ma. Osobiście sądzę, że lepiej kupić na początku słabszy sprzęt i rozwijać się niż czekać na zakup dobrego sprzętu parę lat. Binokular nawet prosty jest sprzętem nieodzownym do uprawiania entomologii a pieniądze - jak to bywa - największą przeszkodą :)
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Wątek można uznać za zamknięty, ponieważ na 99% zakupię MST132 Edu TK.
Gdy się z nim zapoznam to postaram się o nim coś napisać i wykonać jakieś zdjęcia preparatów.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
RW
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki binokular?

Post autor: Malko »

Radosław Witkowski pisze:Wątek można uznać za zamknięty, ponieważ na 99% zakupię MST132 Edu TK.
Gdy się z nim zapoznam to postaram się o nim coś napisać i wykonać jakieś zdjęcia preparatów.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
RW
Sam bym taki wybrał :ok: Koniecznie napisz później recenzję ułatwisz, życie innym przez to !!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tu są ceny w sklepie PZO:

MST132 Edu TK stereoskopowy DIA/EPI
Numer katalogowy 23120000
Cena brutto 2 583,00 zł

http://sklep.pzo.waw.pl/sklep-interneto ... e.tpl.html

MST132 Lab TK stereoskopowy DIA/EPI
Numer katalogowy 24120000
Cena brutto 5 260,46

http://sklep.pzo.waw.pl/sklep-interneto ... e.tpl.html

Wszystkie:
http://sklep.pzo.waw.pl/sklep-interneto ... ducts.html
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Nie chcę Was martwić, ale to nie są oryginalne produkty PZO, lecz składaki z komponentów chińskich.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki binokular?

Post autor: Paweł Babula »

Podobne do tych chińskich. Może PZO już nie produkuje mikroskopów?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Paweł Babula pisze:Podobne do tych chińskich. Może PZO już nie produkuje mikroskopów?
Tak właśnie jest :-). Obecnie tylko montują mikroskopy z komponentów chińskich. Oferowane stereomikroskopy MSt to nie te same, które dawniej pod tymi samymi nazwami były produkowane przez PZO.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki binokular?

Post autor: Paweł Babula »

Mój PZO ma chyba 30 lat, układ optyczny równoległy, prostota i solidne wykonanie. Bezawaryjny. Te współczesne PZO to o ile się nie mylę mają układ optyczny innego typu.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Nie wiem skąd informacie że PZO robi "chińczyki", ale jest ona co najmniej nieprawdziwa. Dzwoniłem do PZO i przy okazji o to zapytałem. Znaczna część elementów jest polskiej produkcji, a elementy mechaniczne są włoskie. Poza tym PZO nie sprowadza niczego z Chin i jeśli coś nie jest z Polski to jest to z terenu UE.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Radek, nie wierz tak bardzo PZO. Ja mam na półkach produkty importowane z Chin, które mają na pudełkach "Made in UE" a przyjechały miesiąc temu w kontenerach z Chin. Poza tym w mikroskopach najważniejsza jest optyka i istotne jest czy robi ją PZO. Bo jeśli w kraju robią podstawę mikroskopu i oświetlenie - to znaczenia większego nie ma. Na pocieszenie powiem, że ja mam poza MBS-9 dwa "chińczyki" i da się na nich pracować. Gdybym miał odniesienie do NIKONA to pewnie bym powiedział, że mam szajs ale odkąd je mam znacznie poszerzyłem wiedzę i możliwości - więc pieniądze na nie wydane nie są stracone. Obecnie "bawię" się w chetotaksję drobnych larw i głównym problemem nie jest optyka, tylko metodyka przygotowania preparatów i techniki manualne (oczywiście korzystam wtedy również ze standardowego mikroskopu optycznego z obiektywami achromatycznymi (planachromaty były lepsze), kontrast fazowy by się przydał ale to kolejne 1200 zł w najtańszej opcji).

W kontekście całej dyskusji jakość potrzebnego mikroskopu jest wprost proporcjonalna do zakresu prac, które za jego pomocą chcesz wykonać i znajomości technik mikroskopowych. W moich mikroskopach cała mechanika jest metalowa więc obaw o awarie na razie nie mam. W okularach które mam - optyka jest szklana, w obiektywie - nie wiem, konwerter x2 - szklany.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Tu link do oferty Instytutu Optyki — pozostałości po dawnym PZO:
http://www.inos.pl/pl/new_page_1.php
Obecne PZO to już nie ta sama firma, co przed dwadzieście lat temu. Tej już nie ma, a wraz z nią wyprzedano większość osprzętu do produkcji między innymi mikroskopów. Tak więc powtarzam, że obecne PZO ogranicza się niemal wyłącznie do korzystania z gotowych komponentów, najczęściej azjatyckich, a nie oferuje swoich oryginalnych rozwiązań i produktów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Przemek Zięba »

Tym samym nasuwa się konkluzja że wszędzie mamy azjatyckie wyroby. Czyli lepiej kupić ,,azjatę" za 1500, ze świadomością że jest to chiński wynalazek, niż wydać kilkaset złotych więcej i kupić produkt, który z założenia miał być dobry - bo wtedy uśpiona ,,markowością" czujność może przeżyć niezłe rozczarowanie. :mrgreen:
No - to co Mietek napisał powaliło mnie na łopatki. Mam na biurku w laboratorium w ciemnym kącie mikroskop PZO, Mst zapomniany - bo za ciemny etc. Miałem go zapakować do skrzynki, ponieważ nie korzystałem z niego już z 5 lat i przenieść do magazynu, ale postawię go na półce za szkłem jako relikt przeszłości, która odeszła i nie wróci :D
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Kamil Mazur »

To jest w dzisiejszych czasach normalne, że firmy są zmuszone do przeniesienia produkcji do innych krajów. Szkoda tylko że marka cierpi, bo to jest zawsze minus takich oszczędności. Kolejny przykład krajowy Zelmer, zmuszony kryzysem do wypchnięcia produkcji również do Azji sprzedawał równolegle ten sam produkt z Polski i z Azji (tyle że tamte były przynajmniej oznaczone inaczej na metce i klient widział co kupuje, choć niekoniecznie był tego świadomy). Na marginesie, to i tak nie pomogło bo Zelmer idzie obecnie na dno.

Cały świat tak robi i będzie robił. Z czajnikiem jest o tyle lepiej że możesz kupić cztery w cenie jednego, więc jak się zepsuje po 2 miesiącach zwyczajnie kupujesz nowy i nie płaczesz. Z mikroskopem już nie jest tak kolorowo, bo chińska jakość wykonania dyskwalifikuje sam produkt (bo obraz jest do d..y), a nie tylko skraca jego żywotność.

Co więcej teraz już Chińczyk coraz mniej chce robić za miskę ryżu. Teraz produkcja idzie do Afryki, czy Meksyku, bo ci są jeszcze tańsi.

Ale trzeba na to też popatrzeć z innej perspektywy - są i dobre strony takiego przenoszenia produkcji, przykład bardzo na czasie i to z mojego podkarpackiego podwórka, jako że jestem zakorzeniony w przemyśle lotniczym - dotąd produkowane w USA podzespoły silnika APU do Boeinga 787 "Dreamliner" już teraz robię w Rzeszowie. Podobnie wszędobylskie Airbusy 320 Embrayery 170 itd. Parę lat temu wyjechały z Rzeszowa silniki do naszych krajowych F16. Dla Amerykanów jesteśmy tańsi niż oni sami, a jesteśmy dużo stabilniejszym producentem niż Azja która ma embargo. Dzięki temu ja mam pracę. I ja się cieszę.

A wracając do tematu to jak pewnie większość nie zdawałem sobie sprawy z tego co napisał Mietek. I jest to zwyczajnie przykre że nasza krajowa marka w ten sposób robi, jeszcze ukrywając to. Zelmer przynajmniej nie ukrywał chińskiego pochodzenia produktów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Praktycznie każda większa światowa firma produkuje w Chinach lub pobliskich krajach np Nikon, Sony, które słyną z markowego sprzętu. Na rynku nie znajdzie się laptopa wyprodukowanego gdziekolwiek indziej niż w Chinach. Meble, ubrania, telewizory, większość pozostałej elektroniki... to wszystko made in China. Oczywiście jest również cała masa koszmarnej jakości innych towarów ale nie należy przez ten pryzmat oceniać wszystkiego.
Mam znajomego który kilka razy do roku jeździ służbowo do Chin, zawsze powtarza, że porównanie Nowego Jorku do np. Szanghaju wypada jak porównanie sierpa do kombajnu. Inny znajomy, który uczestniczył w wyprawach w Himalaje twierdzi że u ich podnóży (od strony Chin) w wielu miejscach ludzie żyją jak w epoce kamienia łupanego. Zapewne podobna sytuacja jest z towarami i ... towarami.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Robert Zoralski »

Jakie trzy rzeczy powinien zrobić w życiu prawdziwy Chińczyk? - Buty, Spodnie i Magnetofon....
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jakie trzy rzeczy powinien zrobić prawdziwy* Polak?

*) aż się wystraszyłem tego prawdziwego Polaka ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

No, z produkcją „azjatycką” nie jest aż tak źle, jeżeli firmują ją markowe firmy. Ostry reżim wymagań technologicznych i kontroli technicznej robi swoje. Obecnie większość dużych firm bazuje na taniej sile roboczej i dotąd właśnie w Azji inwestowały w zaplecze produkcyjne. Nie łudźcie się, większość topowych, „liniowych” (czyli nie składanych na szczególne indywidualne zamówienia) modeli mikroskopów Olympusa, Nikona i Leici (nie jestem pewien, czy również Zeissa) produkowana jest w Chinach, Malezji, Indonezji i kilku innych krajach azjatyckich. Ale na rynku dostępne są też bardzo dobrej jakości chińskie mikroskopy stereoskopowe „no name”, w Europie sprzedawane pod różnymi nazwami i z znakami różnych firm. Przykładem mogą być stereomikroskopy z serii X2000 (http://opta-tech.com/produkty/seria-x2000) oferowane przez polską firmę Opta-Tech z Warszawy. Ich cena jest jednak znacznie wyższa od „tanich chińczyków” i zaczyna się od kilku tys. zł za zestaw w standardowym skompletowaniu.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ten model X2000 przypomina nieco Nikona SMZ1500 - jeden z najlepszych optycznie binokularów jakie są na rynku. Szkoda, że na stronie nie podają cen.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki binokular?

Post autor: Malko »

Delta optical robi dwa modele podobne http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mik ... d1894.html ceny są na stronie. Może starsi koledzy wrzucą zdjęcia swoich binokularów?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Przemek Zięba »

Malko pisze:Delta optical robi dwa modele podobne http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mik ... d1894.html ceny są na stronie. Może starsi koledzy wrzucą zdjęcia swoich binokularów?

tutaj masz podobny tez azjatycki w cenie chyba zbliżonej

http://www.mikrolab.pl/pl/mikroskopy/st ... awcze.html
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Wszystkie te stereomikroskopy to ten sam model :-) (co też wyżej już napisałem, że występuje pod różnymi nazwami i jest oferowany przez różne firmy).
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

A więc już trochę pobawiłem się tym binokularem i mogę go polecić z czystym sumieniem.
Pożyczyłem MBS-9 zanim doszła przesyłka i przez pewien czas miałem obydwa w celu porównania.
MST bije na głowę MBS-a.
Obraz bardzo dobry, płynne powiększenie sprawdza się idealnie. Standardowe światło jest wystarczające. Nie posiadam na tyle zaawansowanego aparatu aby wykonać zdjęcie przez tor optyczny więc na razie nie potwierdzę tego wszystkiego, ani zdjęciami, ani filmem.
Ostatnio miałem przyjemność gościć na wydziale biologii UAM w Poznaniu i w laboratorium gdzie zajmują się owadami i tam też mają właśnie ten model binokularu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Radosław Witkowski pisze:Wątek można uznać za zamknięty, ponieważ na 99% zakupię MST132 Edu TK.
Gdy się z nim zapoznam to postaram się o nim coś napisać i wykonać jakieś zdjęcia preparatów.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
RW
Piszesz o nim: MST132 Edu TK ?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Tak, zgadza się. Miałem podać model, ale jakoś się zakręciłem :laugh:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Robert Zoralski »

Cześć.
Minęły 2 miesiące. Radek - jak wrażenia z MST 132 Edu TK po takim czasie?
Czy ktoś z innych forumowiczów używa tego mikroskopu i mógłby napisać 2 słowa na jego temat?

Rozważam zakup tego binokularu. Cena niestety lekko podskoczyła (2 583 zł). Do wydania będę miał max taką kwotę. Chyba, że jeszcze coś nowego, innego niż padło już w wątkach się pojawiło.

Widzę też coś takiego jak poniżej, ale to chyba starszy model - wygląda inaczej. Nie wiem czy to dobra cena i czy warto w tej sytuacji zaoszczędzić trochę grosza i wydać to np: na inny osprzęt (np: kamerka/aparat).
http://allegro.pl/mikroskop-pzo-mst-132 ... 83185.html
Uzupełniam: wcześniej ten egzemplarz był po 1000zł (http://allegro.pl/mikroskop-pzo-mst-132 ... 05144.html) i się nie sprzedał.

Doradźcie.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Przemek Zięba »

Pomimo sentymentu do PZO uważam, że na rynku jest sporo nowocześniejszych konstrukcji co prawda nie rodzimej produkcji ale godnych uwagi i dodatkowo nie z obiegu wtórnego, co do którego tez nie mam zastrzeżeń, ale co nowe to nowe, z gwarancją

jak juz używany to zaoszczędź i tu masz też PZO wg mnie wygodniejszy i tańszy, ten o który pytasz mam w laboratorium i nie tylko mnie nie przypadł do gustu..

http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 28358.html
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

I to właśnie jest oryginalny produkt PZO, a nie składak z chińskich komponentów :-).
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Kilka binokularów do których podano tu linki bardzo przypomina Nikona SMZ 800 (1000, 1500)? To chyba nie jest przypadkowa zbieżność? Korpus pochodzi od tych samych producentów? A co z optyką? Jakieś konkretne info?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to konstrukcja podobna do Nikona, ale nie identyczna. Optyka achromatyczna z obiektywami planarnymi. W tej klasie sprzętu taniej nic nie kupisz, chyba że używany. Więcej o tym, jak się sprawuje w użytkowaniu może napisać Bartek Pacuk.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Mietku dzięki. Ale napisz coś, jeżeli wiesz, czy są różnice konstrukcyjne i duże jakościowe? Bo pewnie różnica w cenie jest :)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Robert Zoralski »

[PZ] jak juz używany to zaoszczędź i tu masz też PZO wg mnie wygodniejszy i tańszy, ten o który pytasz mam w laboratorium i nie tylko mnie nie przypadł do gustu..
[MS] I to właśnie jest oryginalny produkt PZO, a nie składak z chińskich komponentów :-).

No i dobra - przekonaliście mnie. Kupiłem ten MST 131. Wszędzie dookoła też dobre opinie widzę. Nie ma się co zastanawiać, bo mnie już oczy bolą (a właściwie oko) od patrzenia przez byle co. Do dokupienia mam osobno żarówkę i chyba okulary 6,5x. Trzeci tor wizyjny sobie poczeka aż produkcja w Chinach będzie na naszym krajowym poziomie sprzed kilku lat. ;)
Jak mi się nie spodoba to binokular za jakiś czas po prostu wróci na aukcję, a ja wrócę do poszukiwania czegoś lepszego (i pewnie do tego wątku). :hi:

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki binokular?

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:Mietku dzięki. Ale napisz coś, jeżeli wiesz, czy są różnice konstrukcyjne i duże jakościowe? Bo pewnie różnica w cenie jest :)
Te stereomikroskopy są porównywalne z stereomikroskopami Nikona SMZ 800 i SMZ 1000, ale nie są ich wiernymi kopiami. Różnice konstrukcyjne dotyczą niektórych rozwiązań mechanicznych (między innymi nasadki binokularowe, kolumna i mechanizm przesuwu, podstawa), a nie optycznych. Producent tych mikroskopów (Ningbo Yongxin Optics Co. ,Ltd. — http://www.yxopt.com/en/index.asp) nie podaje szczegółów dotyczących parametrów technicznych optyki (apertury obiektywów, odległości roboczych, długości ogniskowych, średnica), ale są one zbliżone do nikonowskich.
Jak na produkt chiński jakość wykonania jest bardzo dobra.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Jaki binokular?

Post autor: Malko »

Aby nie zakładać nowego tematu to chciałbym zapytać tutaj, w jakim przedziale cenowym (pytam z ciekawości) są Nikony SMZ 1000, SMZ 800 ?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jaki binokular?

Post autor: Radek W. »

Witam.

Napisałem wcześniej kilka zdań, ale najwidoczniej zaginęły w masie postów.
Mi pracuje się na nim bardzo dobrze. Ostatnio dokupiłem za 68 zł z przesyłką parę okularów x15 (max powiększenie do 67,5) i już w zupełności spełnia postawione przeze mnie zadanie.
Miałem porównanie z MBS-9 ponieważ w katedrze znalazł się jeden chwilowo wolny. Ten mój PZO powalił go bez dwóch zdań. Przejrzystość obrazu, płynny zoom i dobre światło sprawiają, że jak na razie niczego więcej mi nie potrzeba. Nie mam tyle doświadczenia, ani w pracy na tego typu sprzęcie, ani w samej entomologii co poprzednicy, ale moje zdanie jest właśnie takie. :)
A pracuję obecnie na kornikach, czyli, ani najmniejsze, ani największe :)

Pozdrawiam.
RW
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Jaki binokular?

Post autor: Tomasz Blaik »

Cena SMZ800 to ok. 6,5 tys. EUR, dla zestawu z nasadką bez możliwości podłączenia kamery i obiektywem 1x planachromatycznym. Tak kształtowała się cena przy zakupie w Polsce w lutym 2012. Przypuszczalnie niewiele się zmieniła.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Jaki binokular?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak, też dostałem ceny z Nikona, ale to poza moim zasięgiem :ap: Choć pewnie optyka dużo lepsza, niż w dobrych chińczykach.
Gdyby ktoś się przymierzał do czegoś podobnego http://mikrolab.pl/pl/mikroskopy/stereo ... awcze.html w niedługim czasie, to proszę o kontakt :mysl:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jaki binokular?

Post autor: Przemek Zięba »

Znam ten mikroskop znam szefa Mikrolabu, póki co jest ciut poza moimi mozliwosciami, zreszta mam całkiem przyzwoity swój, powiem tylko, że jest wart tych pieniędzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”