Scopula decorata

Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Scopula decorata

Post autor: Tomek Paszkowski »

Witajcie
Orientujecie się może czy ten gatunek był ostatnio notowany w Polsce? Przyznaję, nurtowało mnie zawsze to, że S. ornata jest tak pospolity, a S. decorata.... no właśnie. Na stronie Krzyśka nie ma zaznaczonych żadnych obserwacji tego gatunku (wiem że nie jest to miarodajne i może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistym rozmieszczeniu). Natomiast ilekroć odławiałem zlatane osobniki S. ornata, zawsze chodziła po głowie myśl, że akurat może... dopóki się nie przyjrzałem z bliska.
Jedyne piśmienne źródło jakim dysponuję to informacja w kluczu do oznaczania, opracowana przez dr Stanisława Błeszyńskiego z 1960. Podaje tam że gatunek jest dość rozpowszechniony na kserotermach, ale znacznie rzadszy. Będę wdzięczny za informacje o w miarę aktualnej sytuacji gatunku.

Pozdrawiam
Tomek
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Scopula decorata

Post autor: Janusz S. »

S.decorata był częsty w okolicach Poznania na wielu stanowiskach,w sąsiedztwie macierzanki do około 1975 roku.Widziałem serie tego motyla w kilku zbiorach.Współcześnie nie spotykany.Nic nie wiadomo mi o jego funkcjonowanu na innych stanowiskach w Polsce,gdzie wcześniej występował.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Scopula decorata

Post autor: Tomek Paszkowski »

Dzięki wielkie. Zwłaszcza ostatnio starałem się zwrócić większą uwagę na ten gatunek.
Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Scopula decorata

Post autor: Rafał Celadyn »

Podbijam temat ,w ciagu ostatniego tygodnia dwukrotnie penetrowałem Pustynię Błędowską ,dzisiaj S.decorata widziałem około 15-tu osobników,jest masowa na pustyni ,motyle siedzą w największy upał na krzewach na skraju pustyni (głogi ,wierzby etc.),wystarczy uderzyć siatką w krzak i wylatują po 3-4 okazy...Więcej fotek dołożę w innym temacie dotyczącym pustyni trochę szerzej ,na razie fotka motylka i dziewczyn z bunkra :P ...
..jak tam dzisiaj prażyło :ap: -to nie jest przyjazdne środowisko dla ludzi ,którzy lubią mieć wilgoć w gardle :mrgreen: ,ale i tak polecam :ok:
:birra:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
S.decorata.JPG
S.decorata.JPG (145.04 KiB) Przejrzano 3268 razy
laski z pustyni ;).JPG
laski z pustyni ;).JPG (148.22 KiB) Przejrzano 3268 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Scopula decorata

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jesteś Rafał świetnym fotografem, ale nigdy bym nie przypuszczał, że nawet Ty nie ustawiasz daty w aparacie (exif w fotce z motylem pokazuje 01.01.2007). :tak:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Scopula decorata

Post autor: Dispar »

Ten rok nadal zadziwia rzadkimi gatunkami. Brawo Rafał za ponowne odkrycie tego gatunku bo rzeczywiście już dawno nikt go nie stwierdzał w kraju.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Scopula decorata

Post autor: Rafał Celadyn »

Antek Kwiczala pisze:że nawet Ty nie ustawiasz daty w aparacie (exif w fotce z motylem pokazuje 01.01.2007).  
...widzisz Antku mój aparat jest starszy niz węgiel (w ogóle to już mój drugi taki sam model,bo poprzedni się rozsypał).Jest z tym o tyle problem, że dawniej data ,czy wyciągałem baterie czy nie, zawsze była ok(jak w telefonach),teraz przy tej ilości fotek które robię na dwóch akumlatorach musiałbym ją ustawiać dwa razy dziennie...a jestem na to zbyt roztrzepany :P .
Dzięki Darek :wink:
:birra:
Pozdrawiam
Rafał
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Scopula decorata

Post autor: Tomek Paszkowski »

Nic tylko pogratulować :brawo:
Jak się ma takie szczęście, to nie idzie wytrzeźwieć od ciągłego świętowania :mrgreen:
:birra:

Pozdrówki
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Scopula decorata

Post autor: Rafał Celadyn »

...widzisz Tomaszu...bywało lepiej :mrgreen: .Podczas pierwszego w tym roku pobytu na pustyni w niedzielę rano (tydzien wczesniej )trafiłem wprost do "oazy" ,na zakończenie imprezy pt"Pustynne miraże" 8)(foto) . To był spokojny niedzielny poranek ,a pod parasolkami rozłozonymi na skraju pustyni dwóch do połowy zasypanych piaskiem i chyba jeszcze lunatykujących "lokalasów " wygrzebywało się spod ławki ,żeby prosić panią, która stała juz na posterunku przy pipecie o mały kredycik do poniedziałku :mrgreen: ...i uwierzcie mi to nie bajka ,tam się tak czasem zdarza :ok:
Pozdrawiam
Rafał
link do scenariusza imprezy :arrow: http://www.polskasahara.pl/modules.php? ... cle&sid=77
Załączniki
Pustynne miraże ;P
Pustynne miraże ;P
DSC00675.JPG (143.1 KiB) Przejrzano 3069 razy
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Scopula decorata

Post autor: Lukaszm »

nooo, Rafał to i ja się dołączę do gratulacji!

Wreszcie znów gdzieś jest!! A nie tylko jakieś egzotyczne okazy z Krymu, prawda Darek?

Pozdrawiam

Łukasz
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Scopula decorata

Post autor: Dispar »

Tego gatunku na Krymie niestety niespotkałem. Zresztą Krym moim zdaniem jest mocno przereklamowany bo w kraju miałem dużo lepsze przyloty ciekawych gatunków niz tam :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”