Biblioteka PTE została zamknięta

>>>> Sympozja PTE 2022 <<<<
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jurek Szypuła »

Z przykrością informuję że z dniem 1.06.2012 biblioteka PTE została zamknięta :cry:
brakkonta

Re: biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: brakkonta »

:wow: dlaczego ???!!! :ap: ....
Mazep
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Malko »

Poważnie ? :ap:
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Tomek Paszkowski »

Gdyby ktoś potrzebował, o ile się nie mylę mam u siebie całość kluczy pdf do oznaczania lepidoptera, które pobrałem swojego czasu (okazuje się że bardzo przezornie) ze strony PTE. Zainteresowanych proszę o kontakt na priv, podeślę w miarę możliwości potrzebne zeszyty.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Rafał Celadyn »

...na stronie PTE wszystko śmiga ok,można sobie ściągać do woli,chodzi chyba o zamknięcie instytucji (budynku?)...
Pozdrawiam
Rafał
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Tomek Paszkowski »

A to choć tyle dobrego :hp: . Ostatnio tyle zamieszania było ze ściąganiem plików z ich strony, że nawet by mnie to nie zdziwiło. Tak czy inaczej, jeśli ktoś potrzebowałby, a nie mógłby ściągnąć - służę pomocą :mrgreen:
al
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 01:19
Lokalizacja: śląsk

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: al »

Szkoda, korzystałem z niej często. Gdzie zatem powędrują czasopisma z tej biblioteki i czy będzie można z nich korzystać ?
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jurek Szypuła »

Klucze w pdf to inna bajka i tutaj nie ma problemu.
Szukając pewnego artykułu zajrzałem na stronę PTE gdzie od kilku lat "wisiał" aktualny wykaz czasopism posiadanych przez bibliotekę. Okazało się że wykaz w tajemniczy sposób wyparował... Zaskoczony tym faktem zapytałem Ani Wanat która ten wykaz sporządziła o co chodzi i dowiedziałem się że z powodu braku finansowania na działalność biblioteczną zamknięta została biblioteka PTE we Wrocławiu która posiada ponad 750 tytułów czasopism entomologicznych gromadzonych przez dziesięciolecia na zasadzie wymiany za PPE. Nie ma biblioteki nie ma wykazu. Księgozbiór istnieje tylko zamknięty na cztery spusty bo pracowników zwolniono...
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Andrzej 54 † »

Czyżby początek likwidacji PTE i polskiej entomologii? :brawo: :twisted:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kto finansował Bibliotekę PTE, czyżby PTE, ze składek? Może odpływ członków mieć tu jakieś znaczenie? Problematyka jest zapewne bardziej złożona. Z drugiej strony pytanie, dla kogo ta Biblioteka była, czy gdzieś było (jest) to jasno napisane na jakich zasadach można było z niej korzystać. Jestem członkiem PTE od 1985 roku ale nigdy mi nie przyszło nawet do głowy, że jest bilblioteka PTE, z której mógłbym w jakiś sposób skorzystać. Zapewne o tym nie wiedziałem, ale tego tez jakby dotyczy pytanie - czy członkowie PTE są informowani w jakiś sposób, co im daje członkostowo w Towarzystwie? Mam swieżą legitymację ("ważna z dowodem osobistym"!), ale do czego ta legitymacja będzie mi potrzebna z dowodem też nie potrafię sobie wyobrazić. Może by tak kierownictwo PTE pomyślało o tych zagadnieniach, żeby Towarzystwo było dla członków a nie odwrotnie.
Reasumując - Biblioteka została zamknięta. Kto poniósł stratę? Na czym ona polega? W PTE nie ma pieniędzy? Czyżby zbliżał się powolny koniec organizacji PTE? A może jest ona rzeczywiscie niepotrzebna jak ta Bibilioteka? A może ja się całkowicie mylę, bo nie mam podstawowych informacji na temat funkcjonowania PTE - bo ni mam, dlatego zadaję tak wiele pytań. A gdzie są takie informacje dostępne? Zapewne w statucie... itd...

Wiem, że nic nie wiem.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jurek Szypuła »

Biblioteka została zamknięta bo PTE nie dostało na ten rok pieniędzy z ministerstwa na działalność biblioteczną. Wiele bibliotek naukowych nie dostało w tym roku pieniędzy ale jak pokazuje przykład Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego można tą sytuację zmienić:

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ7.nsf/INTop/ ... enDocument

Środowisko entomologiczne ma swojego przedstawiciela w parlamencie, więc może nam też by się udało :?:
Jacek Kurzawa pisze: Biblioteka została zamknięta. Kto poniósł stratę? Na czym ona polega?
Pracownicy zostali zwolnieni więc:
1. nie ma wysyłki PPE na wymianę. Skoro my nie wysyłamy wymiana przestanie istnieć i przestaną do nas przychodzić kolejne numery wielu czasopism entomologicznych.
2. nie ma kto wysyłać do członków PTE Wiadomości i PPE przysługujących w ramach składki
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeśli myślisz o przedstawicielu Niesiołowskim to raczej porzućmy nadzieję. Szlag człowieka trafia jak urzędnicy marnują kasę na wyjazdy, wycieczki, pseudo-szkolenia, organizowanie groszowych przetargów... na naukę zawsze zabraknie.
Z drugiej strony działalność biblioteki była słabo rozpropagowana - i jak pisze Jacek - większość nie wiedziała nawet o możliwości wypożyczenia.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: L. Borowiec »

Panowie, więcej wyobraźni. Ze składek to można częściowo sfinansować zaproszenia i materiały informacyjne na sympozja towarzystwa i na tym koniec. W PTE był jeden etat biblioteczny, osoby zatrudnione na tym etacie zajmowały się nie tylko obsługą biblioteki, ale przede wszystkim wysyłką wydawnictw. Główne koszty obsługi PTE to wydawnictwa. Nie orientuję się ile dotacji otrzymuje PTE na wydawnictwa tzn. Polskie Pismo Entomologiczne i Wiadomości Entomologiczne, ale skoro Genus o podobnej objętości wyceniony jest na ok. 30 000 zł to tu powinno być podobnie. Biblioteka istniała dzięki wymianie czasopism, z tego co wiem otrzymywała z wymiany ok. 200 tytułów. To oznacza, że 4 razy w roku musiała wysłać po 200 egzemplarzy. Razem daje to co najmniej 800 listów. Jakie są ceny w Polsce poczty to chyba nie muszę pisać, a sporo listów szło do trzeciej strefy wysyłkowej (Ameryka Południowa, Australia i inne antypody). To daje co najmniej 9000 zł. A więc suma tych trzech składników (koszty wydania + wysyłka + etat biblioteczny, a jeszcze są koszty składowania zapasu bibliotecznego bo PPE jest przecież wydawane od dziesiątków lat i sporo jeszcze archiwalnych numerów jest na składzie) daje ponad 50 000 zł. Nie wiem czy wpływy ze składek stanowią więcej niż 15% tej sumy. Bez dotacji ministerialnej żadna taka działalność nie ma szans na utrzymanie. Nie znam powodu tej zapaści finansowej towarzystwa i kto ponosi za to winę ale wiem, że Polskie Towarzystwo Taksonomiczne nigdy nie dostało zgody na utrzymanie nawet ćwierć etatu na obsługę wydawnictw i wszystko robią członkowie redakcji za friko. Z tego też powodu nigdy nie staraliśmy się o wysoki poziom wymiany z innymi tytułami, bo nie mielibyśmy za co to robić, ani ludzi do obsługi.
Pomijam sprawę reklamy biblioteki. Myślę, że tak jakoś się utarło iż ta biblioteka we Wrocławiu jest i każdy wie jak do niej dotrzeć. Wiem, że jakiejś strasznej frekwencji w niej nigdy nie było, ale tak jak napisałem wypożyczanie nie było głównym obowiązkiem biblioteki, tylko obsługa wydawnictw. Za te niewielkie pieniądze, które Panie za to dostawały i tak sporo robiły. A teraz padnie i wymiana, a może i samo wydawnictwo, jeżeli odwołania w ministerstwie nie dadzą pozytywnych skutków.

p.s. Zacząłem pisać ten wątek pod wątkiem Jacka Kurzawy, w międzyczasie wpadły jeszcze dwa.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Miłosz Mazur »

Czy to oznacza, że prenumeratorzy nie będa otrzymywali czasopism?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jarosław Bury »

Nie jestem optymistą w kwestii odwołania do Ministerstwa - skoro Ci ludzie chcieli wyrzucić historię z programu nauczania i motywowali to troską o lepszą edukację naszych dzieci, to nie sądzę by do ich wyobraźni przemówiły głosy w obronie "jakiejś z rzadka odwiedzanej, entomologicznej :coto: biblioteki". Sprawa raczej jest przesądzona... i obym się mylił.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Argumentacja Lecha jest jak najbardziej uzasadniona jednak wydatki rzędu 50-100 tys. są dla ministerialnych budżetów tak nikłe, że na pewno więcej wydają na kawę i "małpki". Dlatego właśnie można się zdenerwować na (domniemany) brak dotacji na prowadzenie biblioteki, chociaż wydaje mi się, że cała nauka jest w podobnej sytuacji.
Jako amator samodzielnie się finansujący wiem, że hobby kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie i bez tych pieniędzy jego bardziej zaawansowane uprawianie jest mało realne. Nauka jest kosztowna ale stanowi podstawę rozwoju teraz jednak wydamy miliony na kolejną komisję (taśmy PSL) która zafunduje nam kabaret i show przez wiele miesięcy. Show must go on...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kalisiak »

Biblioteka została zamknięta bo PTE nie dostało na ten rok pieniędzy z ministerstwa na działalność biblioteczną.
A teraz padnie i wymiana, a może i samo wydawnictwo, jeżeli odwołania w ministerstwie nie dadzą pozytywnych skutków.
Skoro nie dostało pieniędzy na działalność biblioteczną, to nie oznacza, że nie dostało na samo wydawnictwo???
Mam nadzieję, że wydawnictwa nie padną! Jakieś konkrety?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z lektury postu Lecha Borowca (na coś takiego właśnie liczyłem) zdałem sobie sprawę z dwóch rzeczy:

1. koszty są poważne i samo PTE tego nie udźwignie.
2. wykonana dotąd praca zasługuje ze wszech miar na pochwałę i docenienie, to jest przecież ogromny nakład pracy a zdobyte drogą wymiany tytuły to skarbnica wiedzy (i niezły majątek naukowy).

Jak teraz wykorzystać to co już dotąd zostało zebrane to pytanie na przyszłość. Jak ratować tą wieloletnią pracę w gruncie rzeczy kilku osób to pewnie będzie jedne z priorytetowych tematów w PTE. A jak to rozruszać, żeby PTE miało więcej pożytku z członków i vice-versa - to jest jeszcze inne pytanie.

PS. Spis czasopism znajdujących się w Bibliotece jest ogromny, posiadam to w pliku mdb. Gdyby z tego można jeszcze jakoś korzystać (on line?, korespondencyjnie? nie mam pojęcia jak jeszcze)....

Spis czasopism dostępnych w Bibliotece moglbym zrobic na potrzeby PTE w formie strony www z wyszukiwarką, nieodpłatnie, o ile będzie taka potrzeba. Poskanować to z OCR to już byłaby robota na kilka etatów na wiele lat, ale może i nad tym można się zastanowić, np elektorniczna wersja pracy "na życzenie za niewielką odpłatnością", tak jak to funkcjonuje w wielu miejscach w sieci. To miałoby sens...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, spis już jest zrobiony od dawna, ja go robiłem wiele lat temu, jest u mnie na serwerze ale linka nie podam bo mi "zjecie" transfer :)
Żartowałem... :) http://www.entergroup.pl/bibl_pte/index.htm
Czysta biblioteka, bez udziwnień, suche dane.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kurzawa »

O to chodziło! Jest nawet tekst, który wyjaśnia czym jest Biblioteka PTE:
Polskie Towarzystwo Entomologiczne jako jedno z niewielu towarzystw naukowych gromadzi zbiory biblioteczne od początku swojego istnienia, tj. od 1923 roku. Jest to unikalna w Polsce specjalistyczna biblioteka o tematyce entomologicznej, udostępniająca ponad 700 tytułów światowych czasopism w większości gromadzonych regularnie od połowy ubiegłego wieku, oraz ponad 1 600 tytułów wydawnictw zwartych.

Skorzystać z księgozbioru na miejscu może każdy zainteresowany, najlepiej po uprzednim skontaktowaniu się telefonicznie lub e-mailowo z osobą obsługującą. Możliwość wypożyczenia publikacji drogą pocztową istnieje tylko dla członków PTEnt na ich koszt, natomiast dla osób nie należących do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego wypożyczenia możliwe są jedynie poprzez inne biblioteki albo instytucje naukowe.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Jacek Kurzawa przy okazji wywolał watek (może wartoby go wydzielić) Qui bono PTE? Dla czyjego dobra PTE?
Nie daje się aby biblioteka Towarzystwa działała jeśli Towarzystwo kuleje. A może się myle, może rozkwita, a ja tego nie zauważam. Przy okazji można spróbować zdać sobie sprawę co potrzeba do efektywnego działania Towarzystwa. Jak działa przekazywanie informacji pomiędzy Zarządem a szeregowymi członkami? Np. Dość znacznie zmieniono tematykę PJE o czym powinni być poinformowani członkowie Towarzystwa czyli potencjalni autorzy (co związane było z pretendentowaniem PJE do wejścia na Listę Filadelfijską). Kiedyś byłem członkiem SHILAP (Sociedad Hispano-Luso-Americana de Lepidopterologia) i to towarzystwo uczestniczy w uzyskiwaniu zezwoleń na odlów motyli w poszczególnych krajach Hiszpanii (to taka jedna z możliwych potencjalnych dziedzin działalności PTE- na marginesie ostatnich dyskusji o zezwoleniach które ktoś miał czy nie miał). Taką\ działalność też ma Polskie Towarzystwo Wędkarskie i PTLowieckie w uzyskiwaniu odpowiednich kart zezwalających na odłów czy polowanie. Stanowi to też źródło dochodu. Dość znaczną prawdopodobnie liczbą w PTE są amatorzy. A ilu jest amatorów w Zarządzie Głównym PTE?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Antek Kwiczala † »

O jednej rzeczy jeszcze nie wspomnieliście. Biblioteka prócz czasopism (PPE, WE) rozprowadzała także nowo wydane klucze do oznaczania owadów. Niejako automatycznie były one rozsyłane przez bibliotekę do abonentów, bądź do wszystkich zainteresowanych, po ich uprzednim zamówieniu. Ciekawe, kto to będzie teraz robił.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wysyłki komercyjne za które płaci odbiorca mogę spokojnie robić jeśli będzie taka potrzeba. Mam do tego pełne zaplecze. Trzeba jakoś ratować sytuację jeśli rzeczywiście jest tak źle.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: L. Borowiec »

Do Jacka Kalisiaka:
PTE nie dostało jeszcze dotacji na same wydawnictwa, nie tylko na prowadzenie biblioteki, choć w przypadku wydawnictw to chyba była jakaś wpadka z terminowym przesłaniem wniosków więc jeszcze jest nadzieja, że do końca roku ta dotacja wpłynie.
Do pozostałych:
Natomiast co do wysyłek, nawet komercyjnych, to źle to widzę bo osoby, które to robiły zostały zwolnione z pracy. Być może uda się wygrzebać parę złotych na umowy zlecenia dla studentów, aby to robili. Tylko musi być jakaś centrala, do której będą wpływać zamówienia. Mam nadzieję, że Zarząd PTE jakoś to zorganizuje.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: M. Stachowiak »

Na dofinansowanie towarzystw naukowych nie ma pieniędzy, ale za to na dofinansowanie kościoła są. Taka jest Polska właśnie… :ap:
Chyba nadszedł już czas, aby radykalnie zmienić dotychczasową formułę działalności towarzystwa na taką, w ramach których pieniądze będzie się pozyskiwać np. za usługi lub na realizację konkretnych projektów (np. z programu Life+). Wydaje mi się, że w tej sytuacji konieczne jest zwołanie nadzwyczajnego Walnego zebrania PTE.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Kurde, dopiero na stronie przygotowanej przez Grzesia Banasiaka zauważyłem ile fajnej literatury jest (było?!) w bibliotece PTEnt.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

tomasz Rynarzewski pisze:Kurde, dopiero na stronie przygotowanej przez Grzesia Banasiaka zauważyłem ile fajnej literatury jest (było?!) w bibliotece PTEnt.
Strona ma panel administracyjny i przez Panie z biblioteki była na bieżąco aktualizowana. Miała generalnie stanowić pomoc dla bibliotekarza PTE i chyba tak było.

Bez pieniędzy nic się nie zrobi i jest chyba najwyższy czas, żeby zarząd przedstawił sytuację i wtedy wspólnie można wypracować najtańsze rozwiązania umożliwiające funkcjonowanie. Wielu z uczestników forum ma firmy, druk, poligrafia, wielu potrafi robić strony internetowe, żeby zapanować nad pewnymi sprawami, mamy serwery i oprogramowanie. Można przygotować moduły do zamówień, wszystko można zorganizować prawie bez pieniędzy. Ale wola musi wyjść z góry...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jarosław Bury »

Na dofinansowanie towarzystw naukowych nie ma pieniędzy, ale za to na dofinansowanie kościoła są. Taka jest Polska właśnie… :ap:
W Polsce mamy wiele legalnie działających kościołów i związków wyznaniowych - np: Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego, Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadiyya, Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, Islamskie Zgromadzenie Ahl-ul-Bayt, Związek Buddyjski "Zen Rinzai" w RP, Kanzeon Związek Buddyjski, Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu - by wymienić kilka mniej znanych - zastanawiam się, który z tych kościołów/związków wyznaniowych jest najbardziej winny zamknięcia biblioteki PTE :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Myślę, że Mietek pisząc "kościół" miał na myśli ten jedynie słuszny ;) A nazwy tych, które wymieniłeś widzę pierwszy raz i jestem dość mocno zakoczony.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jarosław Bury »

Polecam stronkę http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... e_w_Polsce - tam znajdziesz dużo dłuższą listę "winowajców" odpowiedzialnych za zamknięcie biblioteki PTE ;)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Przemek Zięba »

No pięknie.....zaczyna się nieźle, teraz pójdzie szybko :brawo:
A serio, całość problemu (zresztą doskonale zauważanego przez wypowiadających się) leży w stetryczałej formule funkcjonowania PTE. To nieprawda, że nie ma funduszy, ale prawdą jest, że w dobie gospodarki rynkowej trzeba sobie fundusze zdobywać. W naszym kraju funkcjonują i to naprawdę całkiem nieźle inne towarzystwa przyrodnicze. Funkcjonuje prężnie małe ale zwarte Śląskie Towarzystwo Entomologiczne. Bez bibliotek, ale chętne do pomocy, na które można liczyć. Pomagające i wydające nawet czlonkom glejty afiliacyjne na połowy zagraniczne (osobiście miałem takie dokumenty). Legitymacja jest wydawana ze zdjęciem nie potrzeba dowodu osobistego, a na drugiej stronie prośba do władz terenowych by POMAGAŁY członkowi ŚTE w badaniach terenowych! Trudno by wypatrywać takiej adnotacji na legitymacjach PTE. Istnieje ono dzięki temu, ze nie ma przerośniętej struktury polaryzującej jej działania. W sumie olbrzymia struktura zarządzająca PTE składająca się z wielu osób (pomijam, że amatorów w niej nie ma i nie będzie) jest w stanie skutecznie blokować większość działań. Inne poza-entomologiczne towarzystwa działają równie prężnie (TP Bocian; OTOP) ale one aktywują członków do działania. Członkowie w ramach wolontariatu liczą zwierzęta, zajmują się ich czynną ochroną, propagują ochronę przyrody, organizują spotkania, zbierają składki, zachęcają do przekazywania 1% na działalność, po prostu ich widać! Widać ich działania. Ludzie amatorzy chcą być aktywowani w działaniach wspierających ochronę przyrody. A nie czuć się jedynie jak donorzy składek! Towarzystwa znajdują sponsorów, wszytko jakos gra i się rozwija. Ale z całym szacunkiem dla utytułowanych głów profesorskich, zarząd nie jest sparaliżowany ich biernością. Wszędzie funkcjonują biura, z jakimiś szczątkowymi etatami, ale nie ma problemu ani z otrzymaniem legitymacji ani nawet darmowych druków reklamujących działalność na rzecz poznawania i ochrony przyrody. Proszę Kolegów w OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) skupionych jest kilka tysięcy członków! Ba nie widziałem wielu książek na których by nie figurowało logo OTOP jako organizacji opiniującej. Praktycznie tak jest w wielu towarzystwach. Jak to wygląda w PTE sami widzimy. Pamiętam jubileuszowy Zjazd w Bystrem, gdzie na otwarciu jeden z Panów profesorów wręcz wyśmiał amatorów, przypinając im łatkę, iż jedyną rzeczą na jakiej amatorowi zależy to legitymacja...Tak się proszę Państwa nie buduje więzi środowiskowej. Amatorzy to potężna siła, która można wykorzystać ale traktując ich jak partnerów w dyskusji. Gdyby PTE organizowało wspólne akcje inwentaryzacyjne, angażowało amatorów do wspólnych działań w taki sposób by inicjatywa wychodziła od zawodowców byłoby całkiem fajnie. A jak to wygląda? Sami widzicie, kiepsko, bo PTE zamiast wziąć inicjatywę w swoje ręce CZEKA NA DOTACJE, czyli na coś do czego było przyzwyczajone. Nie będzie dotacji a głównym nurtem działania powinno być takie zaktywowanie członków by wykonywali w ramach nieodpłatnej pomocy pewne prace. By czuli się potrzebni. Wtedy nie będzie konieczne wyciąganie z budżetu dotacji na etat bibliotekarza, bo zintegrowane środowisko nie dosyć że się zacznie rozwijać to po pewnym czasie samo towarzystwo zacznie zdobywać fundusze. Zobaczcie jak to wygląda w oddziałach regionalnych towarzystwa. No tak ale tak WIELKIE Towarzystwo naukowe nie będzie się zniżać do takich mało ,,arystokratycznych działań" jak szukanie sponsorów, organizowanie ekspedycji naukowych dla amatorskiego plebsu etc. Jak historia pokazuje nurty arystokratyczne niestety wymierają i zapewne z biegiem czasu to samo spotka PTE. Po prostu przestanie istnieć. Czy ktoś organizuje wspólne wycieczki entomologiczne? Czy tylko pół nudne zebrania, na których ktoś z łapanki wygłasza referat? Dlaczego zebrania nie są organizowane w godzinach popołudniowych tylko w godzinach pracy, co niemalże automatycznie wyklucza udział amatorów, którym nie jest łatwo zwolnić się w połowie dnia na takie zebranie? Wszyscy wiemy, dlatego, by ,,odwalić" zebranie w godzinach pracy, bo któż by z naukowców przyszedł o godzinie 17.00? Dlatego upadają oddziały i się już nie podnoszą. Jeszcze sekcje tematyczne działają jako tako, ale ich działania ograniczają się do 1-2 spotkań w ciągu roku. A to za rzadko. Każdy sobie rzepkę skrobie, a PTE chyba nie ma nawet prawnika, który pozwoliłby na interpretację prawa w takim zakresie jaki był poruszany ostatnio na forum w kwestii prawa i moralności. A dlaczego ludzie opóźniają płacenie składek i tym samym torpedują własne towarzystwo? dlatego, że nie otrzymują nic w zamian. I tak zaczyna się początek końca.
Powyższe wynurzenia to tylko moje przemyślenia i proszę tak to traktować.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przemek, jakkolwiek generalnie masz rację, to muszę stanąć - dla obiektywizmu dyskusji - w obronie kilku osób, których nie wymienię z nazwiska, które są działaczami PTE i które prawie zawsze w dzień i w nocy gotowe są pomóc w pracy amatorskiej. Gotowe oddać swój wolny czas i pokazać/douczyć/przeszkolić w czymkolwiek co jest potrzebne. Wspomóc drobnym sprzętem czy odczynnikami. Sam doświadczyłem takiej indywidualnej pomocy za co jestem wdzięczny.

W istocie dyskusji zgadzam się z Tobą. Uprawianie nauki staje się coraz trudniejsze, wymagające, bardziej czasochłonne, nie da się już zmieścić w ośmiu godzinach etatu. Jeśli w najbliższych miesiącach/kwartałach nic nie zostanie zrobione w sprawie PTE to zostanie nam już tylko forum entomo - i dobrze, że chociaż ono.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Przemek Zięba »

Grzegorz Banasiak pisze:Przemek, jakkolwiek generalnie masz rację, to muszę stanąć - dla obiektywizmu dyskusji - w obronie kilku osób, których nie wymienię z nazwiska, które są działaczami PTE i które prawie zawsze w dzień i w nocy gotowe są pomóc w pracy amatorskiej.
Grzegorzu oczywiście, nie generalizuję, sam znam takie osoby i tez mi pomagały. Ale jak piszesz dobrze , że forum jest i tutaj tylko my mozemy go rozwijać, bo to właśnie od amatorów bardzo dużo zależy.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. Stachowiak pisze:Na dofinansowanie towarzystw naukowych nie ma pieniędzy, ale za to na dofinansowanie kościoła są. Taka jest Polska właśnie…  :ap:
Chyba nadszedł już czas, aby radykalnie zmienić dotychczasową formułę działalności towarzystwa na taką, w ramach których pieniądze będzie się pozyskiwać np. za usługi lub na realizację konkretnych projektów (np. z programu Life+). Wydaje mi się, że w tej sytuacji konieczne jest zwołanie nadzwyczajnego Walnego zebrania PTE.
Dziwne jest też to, że Zarząd nie dzieli się tego typu informacjami z członkami PTE, na stronie internetowej towarzystwa próżno szukać informacji o zamknięciu biblioteki a upłynęło już ponad półtora miesiąca. Decyzja była zapewne podjęta jeszcze wcześniej.
Z drugiej strony Statut nie przewiduje prawa członków w dostępie do informacji dotyczących Towarzystwa więc trudno ocenić jak wygląda stan faktyczny. Załamanie finansów publicznych (i jeszcze głębszy kryzys gospodarczy, którego nie da się już ukryć opowiadając o "zielonej wyspie") jeszcze przed nami więc działania należy podejmować natychmiast. W tej sytuacji pomysł Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia wydaje się celowy i słuszny.

Warto by było również aby Zarząd zabrał głos i wyjaśnił jak wygląda bieżąca sytuacja, która przy tym stanie wiedzy którym dysponujemy, wydaje się co najmniej niepokojąca.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kalisiak »

Każdy członek PTE może swoją działalnością wspierać PTE i powodować podniesienie sprawności jego działania i autorytetu.
Może też krytykować, ale powinna to być krytyka konkretna, odnosząca się do konkretnych faktów i dobrze gdyby była konstruktywna. Powinna też być najpierw skierowana do konkretnych osób i ciał PTE, tak aby była szansa na udzielenie odpowiedzi. Podnoszenie takiej ogólnej krytyki publicznie i na dodatek takie publiczne wspieranie nawoływania do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia wydaje mi się pochopne i nieuzasadnione.
W ramach PTE można powoływać różne struktury niższego rzędu, można inicjować różnorodne działania w ramach PTE lub w.w. struktur, można wnieść dotację finansową na rzecz PTE samodzielnie lub poprzez znalezionych sponsorów, można powołać do życia nowe wydawnictwo, zadbać o jego sfinansowanie i odpowiedni poziom merytoryczny. Jeżeli ktoś zagląda na stroną PTE, to może tam znaleźć przykłady struktur działających w ramach PTE, powołanych wydawnictw, a nawet informacje o Bibliotece PTE.
Jeżeli ktoś uważa, że można zrobić coś pożytecznego dla siebie lub innych w ramach PTE tylko z pozycji prezesa, to jest to naiwne. Jeżeli ktoś chce zmienić PTE, to może wysuwać własną kandydaturę do władz, dobrze by było gdyby była ona poparta prezentacją własnych dokonań na rzecz towarzystwa i programem działań. Jeżeli komuś tak obrzydło PTE, że może mówić o nim wyłącznie źle, to zawsze może powołać inną organizację i dać przykład jak powinno działać takie towarzystwo.
Mniej krytykanctwa, więcej własnego przykładu poproszę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, tu nie chodzi o krytykę tylko troskę o PTE. Jeśli zapadła decyzja o zamknięciu biblioteki a jest ona wpisana do Statutu jako jedna z podstawowych działalności to oznacza nic innego jak niemożność działania w zakresie do którego zostało PTE powołane. (m. in. par. 7 p. 5 i prar. 12 p. 5 Statutu)
Mnie nie dziwią pytania o to co się dzieje i jak wygląda sytuacja, cieszą mnie wszystkie opinie, nawet te krytyczne bo to wskazuje że zwracamy jednak uwagę na tę organizację i jej los nie jest nam obojętny. Wszelkie działania wymagają zgodnie ze Statutem zgody i akceptacji ZG.

Wydaje mi się, że Przemek przedstawił konkretną krytykę tzw. "całokształtu".
Dla mnie konkretny jest brak informacji o podejmowanych działaniach, które mają wpływ na realizację celów statutowych w zakresie bibliotecznym i gdyby nie forum pewnie jeszcze wiele miesięcy nikt by o niczym nie wiedział. Na forum jest wydzielona sekcja dla członków PTE i nie byłoby wielkim wysiłkiem napisanie paru zdań o sytuacji. Oczywiście Statut milczy o konieczności informowania członków o czymkolwiek więc teoretycznie jest ok.

Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas miał aspiracje do zastępowania PTE jakąś inną organizacją (raczej te istniejące mogłyby zagospodarować członków PTE) i odnoszę wrażenie, że Twój post poza odwrotną krytyką niczego nie wnosi. Wiem, że nie lubisz oceniać sytuacji wprost ale bez takiej oceny dyskusja merytorycznie nie posunie się naprzód. To jest tak jak z ciążą. Nie można być trochę w ciąży. Albo coś działa albo nie, albo jest dobre albo nie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wielokrotnie na forum PTE było krytykowane, tak jak wielokrotnie obrywało się osobom które podejrzewano o bycie na bakier z prawem. Te dyskusje rozwijały się prężnie, pojawiały się dowcipne formy przytyków i nic z tego nie wynikało poza chwilową frajdą. W momencie kiedy pojawiały się konkretne propozycje dyskusji lub konkretne pytania (tak było kiedy do zarządu weszło kilka osób udzielających się na forum, lub kiedy padły konkretne pytania przy okazji wątku okazów z PN) to dyskusja zamiera. Nie ma igrzysk, nie ma widowni :)
Do bieżącego zarządzania sprawami PTE został wybrany obecny zarząd, wolno było kandydować. Na część działalności nie otrzymali dofinansowania, to jest fakt, do ich obowiązków należy znalezienie rozwiązania. Być może tego rozwiązania szukają. Nie wiem kiedy pojawiły się odpowiednie fakty, nie wiem kiedy musieli dać wypowiedzenia. Czy powinni informować o tych faktach na bieżąco? To zależy od tego w jakim stanie jest ta sprawa i jakie widzą szanse na jej rozwiązanie. Po drugie informacje się jednak pojawiała i każdy może się zwrócić do zarządu o wyjaśnienia, bądź z propozycją pomocy.
Mnie nie dziwią pytania o to co się dzieje i jak wygląda sytuacja, cieszą mnie wszystkie opinie, nawet te krytyczne bo to wskazuje że zwracamy jednak uwagę na tę organizację i jej los nie jest nam obojętny. Wszelkie działania wymagają zgodnie ze Statutem zgody i akceptacji ZG.
Mnie też cieszy troska ogółu o PTE. Bardziej cieszyłyby mnie działania na rzecz PTE. Parę sekcji prężnie działa, wydają swoje wydawnictwa, nikt im z zarządu PTE chyba kłód pod nogi nie rzuca?
Wiem, że nie lubisz oceniać sytuacji wprost
To nie jest kwestia lubienia. Jak nie widzę podstaw do napadania na kolegów, to nie napadam. Tym bardziej publicznie. Ty w wątku o okazach z PN wypowiadałeś się bardzo jednoznacznie, ale na pytanie które konkretnie paragrafy KK zostały złamane nie odpowiedziałeś? Ja wolę w pewnych sprawach zachować wstrzemięźliwość i rozwagę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kalisiak pisze:... Ty w wątku o okazach z PN wypowiadałeś się bardzo jednoznacznie, ale na pytanie które konkretnie paragrafy KK zostały złamane nie odpowiedziałeś? ...
A po co wskazywać paragrafy. Wskazałem w mojej ocenie naganność i, powiedzmy, etyczne zdanie w tej sprawie. I to było konkretne i jednoznaczne. Nie napisałem, że jest to jedynie słuszny pogląd. To była moja ocena zdarzenia. Na tym polega dyskusja, bo jeśli zdania się nie ma to jest to zwykłe ględzenie o niczym. Tego wątku raczej nie kontynuujmy tutaj, żeby nie powodować bałaganu tematycznego, jakby co można dyskutować w tamtym wątku.

W zakresie tematycznym biblioteki i PTE oczywiście masz rację, że można wiele zrobić ale w pojedynkę niewiele się da. Potrzeba "ogniwa" scalającego, kierującego być może nawet zarządzającego takimi pracami. Sprawniej by to szło gdyby była informacja o tym co jest do zrobienia i wtedy możesz się włączyć w zakresie który leży w Twoich możliwościach.

Ja mam drukarnię, robię pieczątki, banery, ulotki, grawer laserowy itp. (sorry za kryptoreklamę) i co mam pisać do zarządu " Panowie, może zrobię wam pieczątkę, to oszczędzicie kilkadziesiąt złotych", "może sprzedam w cenie zakupu albo przekażę część artykułów biurowych, kopert czy tonerów, których potrzebujecie", "może za darmo wydrukuję wam legitymacje PTE, bo to też kosztuje", "może wykombinuję jakiś komputer" ?
Gdyby była informacja o potrzebach - na pewno można by było trochę oszczędzić przez włączenie się nas do tych prac. Ja to tak widzę.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, z tym co ostatnio napisałeś w zasadzie w całości mogę się zgodzić (poza pierwszym akapitem).
Pozostaje jednak pytanie, czy wiemy na czym polegają codzienne działania zarządu? Czy powinny być na bieżąco szczegółowo relacjonowane? Czy osoby teraz publicznie wylewające swoje żale były na ostatnim zjeździe i zadały te pytania ustępującemu i nowemu zarządowi wprost? I wreszcie, czy uzyskałyby wsparcie swojej oceny i innych członków PTE w trakcie ewentualnych dyskusji i GŁOSOWAŃ ???
Bo czyjeś zdanie, opinia, ocena może nie być podzielana przez innych członków PTE.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Przemek Zięba »

Grzegorz Banasiak pisze: Gdyby była informacja o potrzebach - na pewno można by było trochę oszczędzić przez włączenie się nas do tych prac. Ja to tak widzę.
Dokładnie tak powinno być. Informacja to podstawa. Podawane jako przykład inne towarzystwa tak robią, Wręcz nagabuja -,,przekażcie 1% podatku"; potrzebujemy wolontariuszy"; ,,pomóż nam ratować gatunek X", ,,przekaż darowiznę" etc.. A w PTE nikt nie informuje o potrzebach, nikt nie nawołuje do pomocy, wszystko się zapada w otchłań. To że kilka sekcji działa, nawet prężnie to super, tylko w obrębie tychże sekcji tez nikt nie nawołuje do pomocy. Widocznie uznając że pomoc nie jest potrzebna. Po nas niech będzie i potop :brawo: A z pewnością masa ludzi by się włączyła. Ale potrzeba szerokiej informacji, a nie ,,zakiszania" problemów w obrębie ZG. chciałbym by ktoś z ZG się wypowiedział na łamach JEDYNEGO FORUM OGÓLNOENTOMOLOGICZNEGO W TYM KRAJU, czyli tutaj bo to, że forum jest czytane nie tylko przez amatorów wszyscy wiedzą - w temacie nas interesującym. Jacku gratuluję optymizmu i wiary iż wszystko jest pod kontrolą ZG :laugh: czy jest czy tez nie wygląda że ZG raczej ma w nosie informowanie kogokolwiek o czymkolwiek. Jacku bardzo wygodnie jest krytykować krytykujących, chociaż z zadawania pytań w taki sposób jak ty to robisz w większości wątków absolutnie nic nie wynika. Bo staniesz w obronie zarówno handlarzy (bo nie ma dowodów, bo prawo nie określa etc.) jak i galimatiasu w PTE( bo nie ma dowodów bo ..etc.) nie z chęci merytorycznej dyskusji, tylko po co? Czy na jakimkolwiek zjeździe jakikolwiek ,,zawodowiec" zaproponował amatora by wziął udział w pracach ZG? Nie - a przecież nikt sam się nie zgłosi. Pisałem odnośnie terminów spotkań/zjazdów, a jak mamy w tym przypadku? Wszelkie zjazdy, sympozja organizowane są w dni robocze. |Zawodowcowi łatwo prócz dofinansowania (czyli delegacji ) i opłaconego pobytu i wyżywienia z budżetowych pieniędzy, bierze on w tym udział w ramach godzin pracy. A nie każdemu jest wygodnie i jest w stanie wziąć urlop w tygodniu, stąd i niska frekwencja amatorów (bo pieniądze na wyjazd by się znalazły), stąd i brak opiniowania prac ZG przez amatorów, bo jak już przyjadą to generalnie siedzą w kilka osób kącie i się nie odzywają. A inne towarzystwa mniej ,,zawodowe" co robią? Organizują takie imprezy w dni wolne od pracy, by wszyscy zainteresowani mogli przyjechać. I tutaj w tym temacie też jest pies pogrzebany. Jacku uczestniczyłeś w niejednym zjeździe i z pewnością nie wszystko Ci się podoba, skoro zgadzasz się z ogólnym nurtem nieprawidłowości, a zadałeś jakieś pytanie odnośnie działań PTE?, czy doprawdy wszystko Ci się podoba i nie masz żadnych pytań? Bo tutaj na forum zadajesz ich sporo, podważając zasadność prawie każdej krytyki. Dlaczego? Z przekory?Złośliwości? Nie musisz podzielać opinii, krytyki i z pewnością jest grupka podobnych Tobie entuzjastów, uważających, ze wszystko jest ok. Ale czy pisząc iż negatywna ocena ta nie musi być podzielana przez innych członków PTE wypowiadasz się w ich imieniu? A może jest podzielana tylko się nie wypowiadają? A dlaczego? Konformistyczne zachowania czymś są powodowane.
Strachem?
Bez urazy - dyskutujemy i staramy się wypracować stanowisko dlaczego jest tak nie inaczej. To forum dyskusyjne :D
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przemku, być może lepiej zdaję sobie sprawę z realiów w jakich obraca się PTE. Jestem gotów poprzeć wniosek, aby utworzyć stanowisko przy ZG do zdobywania środków finansowych, jeżeli zgłoszą się chętni, to ich po kadencji rozliczymy z tego ile środków zdobyli. Zgłaszajcie się!
Ponadto tak się składa, że nie jestem ideałem, ale oprócz krytykowania, kilka spraw na rzecz ŁO PTE i na rzecz członków PTE i na rzecz entomologów amatorów zrobiłem. Jedne lepiej inne gorzej, ale zrobiłem.
Jeżeli mam zastrzeżenia do działalności PTE, to o nich dyskutowałem z osobami, które uznałem za właściwe. A jeżeli uznaję za niewłaściwe pokrzykiwanie publicznie o NWZ, to nie pokrzykuje, bo tak uważam. I to moja sprawa.
Widzę też różnicę, między tym jak chciałbym, żeby było, a tym co mogę realnie osiągnąć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przemek Zięba pisze:Chciałbym by ktoś z ZG się wypowiedział na łamach JEDYNEGO FORUM OGÓLNOENTOMOLOGICZNEGO W TYM KRAJU, czyli tutaj bo to, że forum jest czytane nie tylko przez amatorów wszyscy wiedzą - w temacie nas interesującym
....
Bez urazy - dyskutujemy i staramy się wypracować stanowisko dlaczego jest tak nie inaczej. To forum dyskusyjne :D
Chciałbym w tym miejscu zauważyć, że to miejsce to jest właśnie FORUM PTE - oficjalna przestrzeń PTE wydzielona z Forum Entomologicznego.

Co do treści tematu - podoba mi się :okok: podejście proponowane przez Jacka Kalisiaka, bo trzeba zachować należyty dystans nie wiedząc z czym PTE ma problemy, tak, by nikogo przypadkiem nie skrzywdzić, nie pomówić, aby nie nawoływać do "pospolitego ruszenia" "przeciw" czemuś itp. My, Polacy, tak lubimy, ale tu jest potrzeba więc analizy, dyskusji, dialogu, kontaktu i zainteresowania się amatorów w działaniu PTE.

Na pewno w PTE trzeba wiele poprawić i może to jest początek konstruktywnej dyskusji.

Jeśli udałoby się osiągnąć taki skutek, że ta dyskusja doprowadzi do polepszenia pracy PTE to byłoby bardzo dobrze.

PS. Dyskutujmy "o PTE" a nie "o swoich poglądach".
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jest widoczna wola działania... ale jak widzę zostanie stłumiona w zarodku bo ktoś, coś, gdzieś, komuś... itp. itd.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Przemek Zięba »

Jest widoczna wola i chyba to dobrze, ze amatorom zależy by PTE wyprowadzić z kłopotów. Oczywiście ZG musi sie wypowiedzieć, iż jest z jego strony taka wola działania. Spoglądając na inne towarzystwa widzę, że są dofinansowywane przez fundusze ochrony środowiska, przez regionalne dyrekcje różnych instytucji ( a niektóre naprawdę nie mają problemów finansowych), sponsorów prywatnych, firmy, instytucje etc. To chyba dałoby radę zrobić? Tutaj potrzebny jest menadżer. A co do innych spraw. Uważam, że to Zarząd Główny powinien wystąpić (o ile jest taka wola z ich strony) o włączenie się szerokiego ruchu amatorskiego do swoich działań. Ktoś z amatorów powinien się znaleźć i w ZG i we władzach. Wydaje mi się, że gdyby z taka inicjatywą wystąpił ZG byłoby to pierwszym milowym krokiem we właściwym kierunku. Przecież można by i powołać funkcję ds. koordynowania badań amatorskich oczywiście nadzorowana przez zawodowca/ów. Myślę, że miałoby to ręce i nogi, tylko i ja słyszałem kiedyś, że ,,każdy może się zgłosić" i kandydować a to powinno trochę inaczej wyglądać. Zaproszenie ze strony ZG dla 1-2 amatorów do prac w ZG, rozwijanie działań wolontariackich, trochę pomocy dla amatorów w zdobywaniu zezwoleń na badania naukowe na terenach ochrony, jakaś pomoc prawna w rozwiewaniu kwestii wątpliwych (podejrzewam, że jakiś prawnik chętny do pomocy non profit tez by się znalazł, bo zdobywał by doświadczenie w zakresie tematycznym, który za jakiś czas może się okazać bardzo na czasie...) No i jak pisał Grzegorz, informacje JAKIE SA POTRZEBY. Odzew byłby na pewno jakiś gdyby Prezes zaapelował do członków PTE - mamy kłopoty poradźcie co dalej mamy robić. Jak pisał Mietek, organizujemy walne zebranie i wtedy coś może wyniknąć korzystnego. Polacy to mądry naród i radzący sobie w wielu sytuacjach i te kilkaset zdeklarowanych osób może dużo. Jeżeli będzie miało pozytywną motywację do działania a tej motywacji nie osiągniemy milczeniem.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Biblioteka PTE została zamknięta

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

wykorzystajmy tą okazję do dyskusji. Nawet jeśli komuś przy okazji się oberwie.
Jeśli padła biblioteka a mogą paść jeszcze wydawnictwa(nawet jeśli tylko nikt nie będzie miał możliwości ich wysyłać) to padły podstawowe dziedziny działalności Towarzystwa. Nie wiem czy nie powinno się to skończyć nadzwyczalnym zjazdem jak zaproponował kol.Stachowiak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PTE - Forum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”