Synanthedon tipuliformis

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Synanthedon tipuliformis żeruje najczęściej na porzeczce czerwonej. Młode gąsienice drążą w tkance twórczej pod korą bardzo mały płatowaty żer, nie stymulujący powstawania wyraźnych galasów, bądź innych zniekształceń. Następnie wgryzają się do rdzenia i tu żerują aż do przeobrażenia. Chodnik może osiągać do 20 cm. Ścianki chodnika czernieją. Trocinki i kał są usuwane na zewnątrz otworem którym wgryzła się młoda gąsienica. Przy dłuższych chodnikach są wygryzane dodatkowe otwory. Pod koniec lata, kiedy gąsienice są już w miarę duże, można zauważyć zwisające, sprzędzone trocinki i kał. Końcowym etapem żerowania jest powiększenie jednego z otworów (najczęściej jest to ten którym wgryzła się młoda gąsienica). Tu wiosną buduje kokon. Pędy w tych miejscach przy próbie zginania - łamią się. Jest to dosyć skuteczny sposób szukania żerowisk. Do hodowli najlepiej jednak zbierać je w końcu kwietnia. Łatwo jest zauważyć stare żerowiska i otwory wylotowe przy których po latach tworzą się zgrubienia.
Załączniki
Na tej gałązce nie było widać żadnych zniekształceń. Po zgięciu jej uległa złamaniu i ukazał się chodnik
Na tej gałązce nie było widać żadnych zniekształceń. Po zgięciu jej uległa złamaniu i ukazał się chodnik
P1223358.JPG (130.96 KiB) Przejrzano 5849 razy
W miejscu gdzie będzie kokon  pędy łatwo się przełamują
W miejscu gdzie będzie kokon pędy łatwo się przełamują
P1223355.JPG (136.75 KiB) Przejrzano 5850 razy
Po zdjęciu wieczka z kory widać świeży otwór. Kokonu jeszcze nie ma (byłby zbudowany z jasnych drobnych trocinek)
Po zdjęciu wieczka z kory widać świeży otwór. Kokonu jeszcze nie ma (byłby zbudowany z jasnych drobnych trocinek)
P1223351.JPG (147.01 KiB) Przejrzano 5847 razy
Prawdopodobnie tu wiosną gąsienica zbudowała by kokon
Prawdopodobnie tu wiosną gąsienica zbudowała by kokon
P1223349.JPG (146.4 KiB) Przejrzano 5852 razy
P1223353.JPG
P1223353.JPG (138.35 KiB) Przejrzano 5845 razy
Najłatwiej zauważyć stare otwory wylotowe (2 kolejne fotki)
Najłatwiej zauważyć stare otwory wylotowe (2 kolejne fotki)
P1223357.JPG (137.02 KiB) Przejrzano 5849 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Synanthedon tipuliformis żeruje najczęściej na porzeczce czerwonej.
To znaczy, że żeruje również na innych - np. na czarnej? - kilka lat temu byłem świadkiem lotu małych przezierników nad plantacją porzeczki czarnej - nie wiem co to był za gatunek, jestem poza domem i nie mam dostepu do zbioru, ale udało mi sie zaobserwować kilka (ok. 10) sztuk tego motyla...
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Tak, Z & A Lastuvka w "The Sesiidae of Europe" podają: Ribes spp., Grossularia spp., Evonymus europaea L.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Po godzinie poszukiwań miałem wiele opuszczonych żerowisk i 2 dorosłe larwy. Przeszukałem 10 z około 40 krzaków porzeczki. Obie gąsienice zatkały swoje chodniki trocinkami- prawdopodobnie niedługo nastąpi przepoczwarczenie. Wziąłem je na próbę, może akurat wyklują się motyle. Większe "zbiory" będą w kwietniu. Swoją drogą trzeba przyznać, że przeziernik ten masakruje porzeczki- oczywiście te nie przycinane. Warto zaznaczyć, że larwy znalazłem w grubych gałęziach tuż nad ziemią.
Pozdrawiam
Załączniki
żerowisko w porzeczce czerwonej
żerowisko w porzeczce czerwonej
tipuliformis- żer.jpg (68.2 KiB) Przejrzano 5848 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Minął już miesiąc- a gąsienice dalej są w stadium larwalnym. Jedna z nich zaczęła wysypywać świeże trocinki jakieś 2 tygodnie temu, a druga zatkała korytarz białą błonką. Jako, że 1 żerowisko miałem przecięte, otworzyłem je niedawno (to z trocinami) i moim oczom ukazała się gąsienica tej samej wielkości co na początku miesiąca. Gałązki nie wyschły, ani nie zapleśniały- jakoś udało mi się utrzymać właściwą wilgotność. Stąd moje pytanie- czy ta biała błonka może być częścią "oprzędu"? Tylko dlaczego nie przyczepiła do niej trocinek? I drugie pytanie: czy jest szansa na to, że druga gąsienica przepoczwarczy się? Jeśli tak, to jaki byłby przewidywany czas? Wiem, że to takie gadanie i przewidzieć na 100% się nie da, ale ciekawość wyjada mnie od środka, tak jak przeziernik porzeczkę ;)
Pozdrawiam i z góry dzięki
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj znalazłem identyczne żerowisko na porzeczce, również zaklejone białawą błonką.
Gąsienica wewnątrz jest obrócona dupą do wylotu - obróci się? :)
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jeśli gąsienice przędą, pewnie niedługo nastąpi przeobrażenie. Gatunek ten buduje bardzo luźny, prawie niezauważalny oprzęd. W trakcie żerowania obracają się w chodniku. Otwieranie żerowisk wpływa negatywnie na hodowlę, często gąsienice zamierają.
Xawery, sądzę że jeszcze musisz poczekać około 3 tygodni.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Dziękuję za wyjaśnienia :) A to żerowisko mi się niefortunnie ułamało- wzdłuż rdzenia...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Tawulec posłuchaj. Jeśli "gąsienica" zakleiła otwór wyraźną błoną, czyli tak jak u mnie to obaj mamy coś innego niż przeziernika. To coś dzisiaj wylazło z rozdartego otworu w porzeczce i okazało się zwyczajną larwą jakiejś błonkówki (?) w każdym bądź razie nie przypomina wyglądem gąsienicy ;)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Moja jest pewną gąsienicą przeziernika- żerowisko charakterystyczne, widziałem też jej przednią część, kiedy łamałem gałąź. 100% tipuliformis. Poza tym te trociny. Błonka być może jest pleśnią pokrywającą oprzęd- dosyć wilgotno tam mają i dzisiaj pierwszy raz na gałązkach pojawiły się nitki pleśni. Od razu je zdjąłem i obniżyłem wilgotność. No nic- zobaczym co z tego wyjdzie ;)
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Błonkówki z żerowisk przezierników to zjawisko powszechne. Potrafią spasożytować ponad 50% gąsienic. Jest to liczba szacunkowa, bo nie prowadziłem obserwacji w tym kierunku. Nie mniej np S flaviventris trzeba zebrać kilkadziesiąt aby wyszło kilka. W tym przypadku inne gatunki pasożytują gąsienice młode żerujące pod korą, a inne gatunki - gąsienice starsze prowadzące żer w rdzeniu. Wśród pasożytów mogą być również muchówki.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Miało być coś ciekawego- wyszła pospolita zwójka. Pasuje C. pomonella. A druga (widziałem całą- tej jedynie głowę i fragment ciała) larwa okazała się być spasożytowatym tipuliformisem- porównuję teraz ze zdjęciami- zwójka faktycznie była nieco inna. Pozostaje jedynie szukać dalej :)
Pozdrawiam
Załączniki
zwójka.JPG
zwójka.JPG (73.06 KiB) Przejrzano 5844 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zgadza się, to Cydia pomonella. Akurat chodnik przeziernika wybrała do przepoczwarczenia i już :wink:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj przezd wyjściem do pracy wykluł się S.tipuliformis z gąsienicy znalezionej w kwietniu na działce sąsiada, na porzeczce rosnącej metr od mojej działki. Inna sprawa, że ma już trochę obskubane porzeczki i jak zauważy to mi łeb urwie :) Szkoda, że swoje wycięliśmy wiele lat temu.
Tyle lat tam łapię motyle i nigdy nie widziałem jakiegokolwiek przeziernika.
Kolejna gąsienica już chyba kończy lub skończyła żerowanie.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Fotka samca
Załączniki
P5154105b.jpg
P5154105b.jpg (144.91 KiB) Przejrzano 5845 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

A kiedy powinien pojawiać się w naturze? Planuję zarówno szukanie żerów, jak i łowy feromonowe.
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Xawery, w Twoich stronach motyle powinny już latać. U mnie gdzieś za tydzień, dwa. Tu wiosna przychodzi później. Kilka dni temu miałem na ekranie świeżutką samicę E pavonia. Zachęcam też do szukania żerowisk, nie tylko tego gatunku. Fakt, nie tak łatwo to znaleźć, ale już na forum widać Wasze kolejne sukcesy. I O TO WŁAŚNIE CHODZI.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Jarosław Bury »

Mam nadzieję, że tym razem trafiłem, bo ostatnio z poczwarki znalezionej pod korą dębu wyszła muchówka - co prawda z czerwonej listy, ale mucha :mrgreen:

Tutaj z czarnej porzeczki - stawiam na Synanthedon tipuliformis (CLERCK, 1759), dla pewności wziąłem poczwarkę do nieskomplikowanej "hodowli"...
Załączniki
DSC_5245(9x6)ABCDE12.jpg
DSC_5245(9x6)ABCDE12.jpg (186.68 KiB) Przejrzano 5625 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Jarek ale na tym zestawie to prawie nic nie widać. Żerowisko raczej S tipuliformis, ale nie jestem pewien czy to co widać na fotkach (lewej dolnej i prawej środkowej) jest jego poczwarką.
Potrzebne są normalne fotki, które ewentualnie można otworzyć
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Jarosław Bury »

Ten zestaw można powiększyć (tak jak normalne zdjęcie) - nic więcej do jutra nie mogę zrobić, bo jestem poza domem...
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Jarku, być może nie umiem. Kiedy klikam w fotkę otwiera mi się zestaw małych fotek na zielonym tle. Nie potrafię powiększyć poszczególnych zdjęć
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Jarosław Bury »

To chyba jednak jest poczwarka przeziernika porzeczkowca, ale niestety uszkodzona - może podczas odłamywania gałązki, a może wcześniej...
Załączniki
DSC_5379(8x6)12.jpg
DSC_5379(8x6)12.jpg (194.72 KiB) Przejrzano 5512 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Zgadza się,
Z fotek zamieszczonych wyżej widać było coś, ale mogło to być kokon pasożyta. Teraz pokazałeś tę poczwarkę i rozwiałeś moje wątpliwości.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Synanthedon tipuliformis

Post autor: Jarosław Bury »

Dziękuję Marku za potwierdzenie :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”