Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Ważki
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

Dzisiaj po tygodniowej przerwie spowodowanej kiepską pogodą zaobserwowałem oprócz widzianych poprzednio ważek. Oczobarwnice większe. Pięć samców ważki płaskobrzuchej, kilkanaście ważek czteroplamych i kilka osobników, ale tylko w locie ważek, które ja zaliczyłbym do żagnicy sinej, ale może to być również żagniczka wiosenna. Mam jedyne zdjęcie, nie wiem czy uda się z niego definitywnie rozstrzygnąć, co przedstawia znalazłem również takie wylinki jak na zdjęciu drugim. Najwięcej jednak było tych zwierzątek ze zdjęcia trzeciego i nie jest to akwarium a jeden ze stawów w Katowickim Parku Leśnym.
Załączniki
Kopia IMG_2260.JPG
Kopia IMG_2260.JPG (98.01 KiB) Przejrzano 9872 razy
Kopia IMG_2234.JPG
Kopia IMG_2234.JPG (93.36 KiB) Przejrzano 9872 razy
Kopia IMG_2246.JPG
Kopia IMG_2246.JPG (122.64 KiB) Przejrzano 9872 razy
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

Witam!
22 maja 2012 wybraliśmy się silną ekipą na północ parku krajobrazowego stawki (50.811128,19.462538), oraz (50.807399,19.459147). Oprócz mnie i mojej żony w badaniach brali udział : Alicja Miszta, Jakub Liberski, Piotr Cuber, oraz rochmal (Krzysztof) z córką Kasią.
Po dojechaniu na miejsce okazało się, że ważek jest bardzo dużo, wszystkie przeganiają się, mieszają, kotłują. Znaleźliśmy na stanowisku :


1 - Zalotka większa - Leucorrhinia pectoralis - około pięciu samców + tandem (kopulacja) wypatrzony i sfotografowany przez Kasię. Nowe stanowisko!
2 - Szklarka zielona - Cordulia aenea - ogromne ilości. Około setki.
3 - Żagniczka wiosenna - Brachytron pratense - około 10 sztuk. Jednego samca udało się nawet złapać Piotrowi w siatkę, i wszyscy mogli się mu dobrze przyjrzeć. Nowe stanowisko.
4 - Żagnica ruda - Aeshna isoceles około 5 sztuk.
5 - Ważka czteroplama - Libellula quadrimaculata. Około 100 sztuk, tandemy.


6 - Łątka wczesna - Coenagrion pulchellum - samce, samice, tandemy, kopulacje około 100 sztuk.
7 - Łątka dzieweczka - Coenagrion puella - samce, samice, tandemy, kopulacje około 100 sztuk.
8 - Łątka wiosenna - Coenagrion lunulatum - około 20 sztuk. Tu rówież Piotr popisał się refleksem łapiąc błyskawicznie łątkę, która wydawała mu się jakaś inna. Nowe stanowisko!
9 - Oczobarwnica większa - Erythromma najas - Nowe stanowisko!
10 - Łunica czerwona - Pyrrhosoma nymphula - okołó 20 sztuk, tandemy, kopulacje.
11 - Świtezianka dziewica - Calopteryx virgo - jeden juvenilny samiec.
12 - Tężnica wytworna - Ischnura elegans - samce, samice, około 25 sztuk.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni, każdy coś wypatrzył, złapał w siatkę bądź sfotografował.
Pora byłą jeszcze wczesna, więc Alicja zaproponowała rozpoznanie terenu na oddalonych o kilka kilometrów leśnych stawów na torfowiskach otoczonych lasem. Wszyscy lubią kwaśne stanowiska, więc zgodzili się natychmiast. Wsiedliśmy więc do samochodów i ruszyliśmy za Żytno na (50.92944,19.611304).

Tutaj pierwsze "co innego" wypatrzył Krzysztof z Kasią. Była to Orthetrum cancellatum. Drugą sztukę zauważył Kuba. Następnie Piotr złapał w siatkę i pokazał mi Łątkę halabardówke - Coenagrion hastulatum. Po przejściu kilku metrów brzegiem stawu zauważyliśmy pierwsze Zalotkę torfowcową. Ale czy to na pewno dubia? Zasadziliśmy się z Piotrem i Kubą z siatkami, po kilku bezowocnych próbach Kubie udało się złapać owada. Wszyscy zaczęli go oglądać, Alicja obejrzała przez lupę jego wtórny narząd kopulacyjny i już nikt nie miał wątpliwości. To była dubia! Udało się nawet dostrzec i sfotografować kilka tandemów. Na samym końcu Krzysztof znalazł wylinke dubii na drzewie.
Na tym stanowisku znaleźliśmy :

1 - Szklarka zielona - Cordulia aenea
2 - Ważka czteroplama - Libellula quadrimaculata
3 - Łątka halabardówka Coenagrion hastulatum
4 - Łątka dzieweczka - Coenagrion puella
5 - Lecicha pospolita - Orthetrum cancellatum
6 - Zalotka torfowcowa - Leucorrhinia dubia
7 - Oczobarwnica większa - Erythromma najas
8 - Tężnica wytworna - Ischnura elegans.

Nie liczyliśmy sztuk, wszak było to jedynie rozpoznanie. :mrgreen:

Jeżeli coś namieszałem to proszę mnie poprawić :mysl:.

To boł baaaardzo udany dzień. :okok:
Załączniki
biotop Żytno.jpg
biotop Żytno.jpg (24.95 KiB) Przejrzano 9838 razy
cordulia.jpg
cordulia.jpg (97.98 KiB) Przejrzano 9838 razy
pectoralis.jpg
pectoralis.jpg (103.39 KiB) Przejrzano 9838 razy
pretense.jpg
pretense.jpg (56.28 KiB) Przejrzano 9838 razy
hastulatum.jpg
hastulatum.jpg (113.82 KiB) Przejrzano 9838 razy
lunulatum.jpg
lunulatum.jpg (120.64 KiB) Przejrzano 9838 razy
dubia.jpg
dubia.jpg (39.82 KiB) Przejrzano 9838 razy
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Wiacek »

eutanatos trochę namieszane w podpisach zdjęć:
C. hastulatum to E. cyathigerum,
a C. lunulatum wygląda jakby na C. hastulatum.

No i data 22 to dopiero za 2 dni :)

U mnie na Zamojszczyźnie z dzisiaj (20.05.2012 r.)
Stawy Kornie:
- S. fonscolombii - kopulacja
- L. depressa
- S. paedisca
- I. pumilio
- E. najas
- O. albistylum - teneralna
- O. cancellatum - teneralna
- I. elegans
- L. quadrimaculata
- C. splendens - teneralny
- C. puella
- C. aenea
- C. pulchellum

na stawach Wierzbica dodatkowo jeszcze:
- E. cyathigerum
- B. pratense
- C. hastulatum.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

Fakt, za długo na słońcu chyba :oops: .
W spisie zamiast lunullatum powinna być Nimfa stawowa Enallagma cyathigerum. No i ta data :wow: .
Dzięki za korekte.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Jakub Liberski † »

eutanatos pisze:Fakt, za długo na słońcu chyba.
Faktycznie, było bardzo gorąco ;-) Jeszcze jedna poprawka - jedyna znaleziona wylinka, to L. quadrimaculata a nie dubia ;-)

Moje zaległe obserwacje z soboty (19.5.2012), stanowisko "Kozi Bród" (CA86), prawie 30 stopni, słonecznie i bezchmurnie:
- Calopteryx splendens do 50 osobników, w tym 15 samic. Niektóre osobniki juwenilne.
- Calopteryx virgo pojedynczy samiec i samica.
- Platycnemis pennipes do 100 osobników, w większości samców. Znaczny procent, to osobniki juvenilne.
- Pyrrhosoma nymphula około 30 samców i 6 tandemów w trakcie składania jaj.
- Gomphus vulgatissimus do 10 osobników, w tym jedna samica. 20 wylinek.
- Onychogomphus forcipatus 3 teneralne osobniki przy wylinkach (2 samce i jedna samica) plus 2 wylinki.
- Orthetrum coerulescens 2 juvenilne samce i 2 teneralne (przy wylinkach), 2 teneralne samice (przy wylinkach) plus 3 wylinki.
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: szymbz »

Witam
koledzy patrzący z wieży na ptaki donoszą mi, że nad Mierzeją Wiślaną ciągną setki tysięcy dużych wazek na wschód. Wg miejscowych nigdy tam się coś takiego wcześniej nie zdarzyło.
nie wiem jeszcze co to może być, choć E.bimaculata teraz lubi licznie występować w tamtych okolicach. Przedwczoraj byłem po drugiej co prawda stronie Zalewu Wislanego i kilka widziałem, ale to detaliczne ilości były... Pomyślałem o A.ephippiger... ale to chyba niemożliwe żeby niezauwazony przeleciał w takich ilościach przez PL...?
mają focić to co lata, zobaczymy...
chwile porozmawiałem i opis tez nie wyklucza C.aenea - nieduża, bliżej 5cm niż 8 cm... zielono brązowa, jednolita... hmm.
Pozdrawiam
Szymon Bzoma
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Jakub Liberski † »

Niesamowita obserwacja! A może jest jakieś digi?
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

Zdaje się, że kiedyś Libellula quadrimaculata tworzyła spore stada migracyjne.

Na stan mojego umysłu wpłynęły też przytłaczająca ilość ważek i badania w tak wyśmienitym towarzystwie :hp:. Zapomniałem dodać że : quadrimaculata występowała również w wersji praenubila (niestety nie pamiętam kto to zauważyl), że Kuba łapał i pokazywał (jako ciekawostkę przyrodniczą) co ciekawsze chrząszcze oraz ptaki (tych nie łapał), że Piotr przy temperaturze ponad 30 stopni odróżniał w locie łątki które ja musze szczegółowo oglądać na powiększonych zdjęciach, że ludzie poruszali się w gęstych zaroślach z gracją kota :brawo: , podczas gdy mi się zdarzyło przebijać niczym czołg :P , że 3 gatunki które odnotowaliśmy widziałem po raz pierwszy w życiu, że ... mógłbym tak wymieniać jeszcze napraaaaawę długo.
Więc sami rozumiecie, że po takich emocjach mogłem coś pomylić.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

W 1953 r. L. quadrimaculata przelatywała masowo przez Warszawę. Wieść gminna robiła z tego szarańczę. Ważki przelatywały nisko i na ulicy Mazowieckiej utworzył się korek z samochodów. Ciekawe jakim cudem, chyba że znalazły się tam w jednym czasie samochody z całego miasta. Ja z dzieciństwa pamiętam opowieść o szarańczy, a pan Bohdan Wróblewski (patrz znaczki w filatelistyce - http://www.wazki.pl/filatelistyka.html), który był już wówczas po pierwszym kierunku studiów, widział to na własne oczy.
I jeszcze pytanie C.lunulatum w końcu była, czy nie?
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Jakub Liberski † »

Gdyby była lunulatum, to bym śpiewał z radości do teraz :laugh:
Eutanatos dzięki za miłe towarzystwo wczoraj i rewelacyjną relację :-)
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

A ja razem z Tobą!
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: szymbz »

z fot jakie dostałem wychodzi, ze to faktycznie L.quadrimaculata.
niestety fotki nie oddają skali zjawiska, może ta jedna :)
ważki lecą i lecą na wschód. Nie siadają. Tysiącami.
Pozdrawiam
Szymon
Załączniki
fot. Gerard Bela
fot. Gerard Bela
ważki dużo.jpg (108.05 KiB) Przejrzano 9706 razy
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

A z kąd lecą ?? :coto:
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Jeśli na wschód, to najprawdopodobniej z zachodu...
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Piotr M. »

rochmal pisze:Pięć samców ważki płaskobrzuchej, kilkanaście ważek czteroplamych i kilka osobników, ale tylko w locie ważek, które ja zaliczyłbym do żagnicy sinej, ale może to być również żagniczka wiosenna. Mam jedyne zdjęcie, nie wiem czy uda się z niego definitywnie rozstrzygnąć, co przedstawia znalazłem również takie wylinki jak na zdjęciu drugim.
Oczywiście to Brachytron. Wylinki - można powiedzieć tylko, że coś z coenagrionidae (w grę wchodzi I.elegans, C.puella/pulchellum E.cyathigerum). Niestety skrzelotchawki wielu gatunków coenagrionidae robią się u wylinak powichrowane i zniekształcone - co utrudnia oznaczanie.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

Ewa Miłaczewska pisze:Jeśli na wschód, to najprawdopodobniej z zachodu...
Nie koniecznie. Jeżeli ich korytarz migracyjny stanowi ciepły front, który rozciąga się z północnej Afryki, następnie sięga mw. po linii prostej po kraje Beneluxu a z stamtąd dopiero skręca na wschód przechodząc przez nasz kraj i dalej na wschód to ważki tak naprawdę lecą z południa.
Czy macie jakiś kontakt z entomologami z innych krajów ? Może ktoś siedzi na inniejszych forach?
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: rochmal »

Piotr M. pisze:
rochmal pisze:Pięć samców ważki płaskobrzuchej, kilkanaście ważek czteroplamych i kilka osobników, ale tylko w locie ważek, które ja zaliczyłbym do żagnicy sinej, ale może to być również żagniczka wiosenna. Mam jedyne zdjęcie, nie wiem czy uda się z niego definitywnie rozstrzygnąć, co przedstawia znalazłem również takie wylinki jak na zdjęciu drugim.
Oczywiście to Brachytron. Wylinki - można powiedzieć tylko, że coś z coenagrionidae (w grę wchodzi I.elegans, C.puella/pulchellum E.cyathigerum). Niestety skrzelotchawki wielu gatunków coenagrionidae robią się u wylinak powichrowane i zniekształcone - co utrudnia oznaczanie.
Dziękuję za identyfikację Brachytrona. Ja również po naszym wyjeździe, który tak barwnie opisał eutanatos byłem przekonany, że to jest brachytron. Informacja jest dla mnie cenna, bo jeszcze nikt nie wykazał z Parku Leśnego tego gatunku a co za tym idzie pewnie z całych Katowic.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Piotr M. »

22.05. Zbiornik retencyjny Żelizna. Zatrzęsienie L. caudalis i L. albifrons. Te drugie głównie teneralne i juwenilne. Na stanowisku udało mi się zaobserwować wszystkie nasze zalotki. L.dubia oraz L.rubicunda po jednej sztuce - mogą być zaleciałe z pobliskich torfowisk. L.pectoralis - jedna wylinka.

Po za tym nieduże stacjonarne roje, które ustawiały się przy większych drzewach otaczających zbiornik. W ten sposób, że większość ważek w gromadzie skierowana była w strone drzewa i zarazem zbiornika. Wiał silny wiatr - o kierunku przeciwnym do ustawienia większości ważek w rojach. Skład gatunkowy - C.aenea oraz L.quadrimaculata - nieco więcej tej pierwszej, ale zdarzał się też pojedynczy Brachytron. Ważki z rojów podczas obserwacji nie przysiadały.
Załączniki
L.albifrons.jpg
L.albifrons.jpg (51.57 KiB) Przejrzano 9604 razy
L.caudalis.jpg
L.caudalis.jpg (83.6 KiB) Przejrzano 9604 razy
L.dubia.jpg
L.dubia.jpg (80.25 KiB) Przejrzano 9604 razy
roj1.jpg
roj1.jpg (58.71 KiB) Przejrzano 9604 razy
roj2.jpg
roj2.jpg (79.02 KiB) Przejrzano 9604 razy
roj3.jpg
roj3.jpg (45.57 KiB) Przejrzano 9604 razy
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: eutanatos »

Piotrze, gratuluje L. Caudalis. Bardzo ładne zdjęcia. Posiadasz jakieś zdjęcie biotopu, gdzie znalazłeś te wszystkie zalotki?

Mam pytanie. Czy ktokolwiek widział już w tym roku w Polsce L. Fulwa ???
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Piotr M. »

51.882081,22.90555 - na zdjęciu właśnie ten narożnik zbiornika sfotografowany od strony zachodniej. Całość ma ponad 300ha. Zbiornik jest eutroficzny ale z wysoce przejrzystą wodą (przynajmniej w ostatnich latach). Dostęp do otwartego lustra jedynie w nielicznych miejscach. Szuwary wysokie. Bardzo liczne były tylko L.caudalis i L.albifrons. Jedna wylinka L. pectoralis w szuwarze, bez obserwacji imagines. Natomiast L.rubi L.dubia były najprędzej zaleciałe (choćby z sąsiednich mokradeł, które nie wydawały się być przesuszone a i widziałem tam w pewnym miejscu fragmentaryczne łany wełnianek).
Załączniki
zelizna.jpg
zelizna.jpg (129.77 KiB) Przejrzano 9553 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r.

Post autor: Brachytron »

19 maja, na Jeziorze Ińskim w Ińsku, tandem złożony z już PANI Martyny i naszego kolegi po fachu Grzesia Michońskiego :ok: :brawo:
Załączniki
IMGP8935.jpg
IMGP8935.jpg (74.55 KiB) Przejrzano 9547 razy
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia!!!
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

Dzisiaj najprawdopodobniej odkryłem matecznik ważki płaskobrzuchej w Katowicach.
Około piętnaście samców pięć samic tandemy i składanie jajek. Z tego, co dziś zaobserwowałem kopulacja ważki płaskobrzuchej przebiega błyskawicznie w locie poczym natychmiast zaczyna się składanie jajeczek i następne amory, ale nie wiem czy z tym samym samcem, bo kotłowało się niesamowicie. Ponadto widziałem dwa samce husarza ciemnego po jednym na dwóch różnych stanowiskach oddalonych od siebie około 5 kilometrów. Lecichy pospolite mnóstwo ważek Czteroplamych kilka Żagnic rudych i Oczobarwnic większych.
A na dokładkę tę ważkę, której zdjęcie zamieszczam a co, do której podejrzewam, że musi to być jakaś Lecicha tylko nie wiem, jaka.
Załączniki
Czy aby na pewno.
Czy aby na pewno.
Lecicha .....JPG (102.87 KiB) Przejrzano 9516 razy
Składanie jajeczek przez samicę ważki pląskobrzuchej w asyście samca.
Składanie jajeczek przez samicę ważki pląskobrzuchej w asyście samca.
1.JPG (113.82 KiB) Przejrzano 9516 razy
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

TAK. To O.cancellatum.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

A jaja składają L.depressa i L.quadrimaculata - żaden z samców nie jest tu obecny.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

Na zdjęciu na pewno jest samiec wazki płaskobrzuchej tylko tak się biedaczek trzepocze, że na zdjęciu wyszły tylko jego żółte plamki, które ma na boku i dlatego jest taki żółty a nie niebieski .Po za tym wyraźnie widać zaciemnienia u nasady skrzydeł.

Dziękuję za oznaczenie Lecichy. Załączam zdjęcie samca ważki płaskobrzuchej od jego dolnej strony, która cała jest w odcieniach brązowo żółtych. Na poprzednim zdjęciu trzeba wziąć poprawkę, że jest on o metr dalej niż samica i brzuszną strona w kierunku aparatu.
Załączniki
Kopia IMG_2398.JPG
Kopia IMG_2398.JPG (77.88 KiB) Przejrzano 9498 razy
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Ja tam widzę: cieńszy odwłok, bez niebieskiego nalotu, zaciemniony na końcu. Skrzydła mają zażółcone przednie krawędzie - jak L.quadrimaculata f. praenubila, takich zażółceń L.depressa nie ma, a jeśli może takie mieć - chciałabym to zobaczyć na jakimkolwiek innym wyraźnym zdjęciu. A ciemne plamy u nasady mają obie ważki. Oczywiście Pan tam był i widział wszystko "gołym okiem" przez dłuższy czas więc wie Pan na pewno lepiej.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

Edytowałem mój ostatni post a w miedzy czasie Pani dała swoją odpowiedz i teraz jest nie po kolei. Musi mi Pani uwierzyć na słowo ale tak było naprawdę.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Ewa Miłaczewska pisze:Skrzydła mają zażółcone przednie krawędzie
No właśnie... 8)
Oczywiście to nie jest L. depressa. I nie dyskutuj :) Oczywiście tą samice mógł pilnować samiec. Ale na zdjęciu to nie on.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Piszę, że Pan to obserwował gołym okiem i dłużej niż migawka aparatu. Pan wie lepiej. Ja tylko dziwię się tym zażółceniom... Chciałabym zobaczyć zdjęcie TAKIEJ L.depressa np. siedzącej. Gdyby komukolwiek taka się trafiła proszę mi jej zdjęcie przysłać.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

No jeszcze Piotr się wkleił w międzyczasie :pc: a co sądzicie o tym zdjęciu.
Załączniki
Kopia Kopia IMG_2395.JPG
Kopia Kopia IMG_2395.JPG (34.75 KiB) Przejrzano 9487 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

L. quadrimaculata jak najbardziej. Spójrz na czoło - jakie jasne :)
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Czoło też. Ale proszę spojrzeć na przednie skrzydła - u L.quadrimaculata nie maja one zaciemnień tylko zażółcenia. U L.depressa i przednie i tylne skrzydła są zaciemnione u nasady. To ważna cecha kluczowa.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

No dobra niech Ci (wam) będzie :roll: pomyliłem zdjęcia :laugh: a co widać na tym samica pilnuje samca.
Załączniki
Kopia Kopia IMG_2383.JPG
Kopia Kopia IMG_2383.JPG (128.6 KiB) Przejrzano 9483 razy
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Ja widzę ciągle to samo: dwie samice L.depressa (niżej) i L.quadrimaculata (wyżej) składają zgodnie jaja. Samców brak na zdjęciach.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: João M da Costa »

Wczoraj znalazłem nowe stanowisko L. pectoralis, L. dubia, C. hastulatum, i inne pospolite gatunki w Parku, koło Bojar! nie miałem wodery, ciężko tam chodzić, jak będzie miał czas tam wracam ponownie bo może jeszcze tam coś ciekawego lata :)
W tym roku jest na razie mały ważki, po za C. splendens, C. virgo, C. puella i C. pulchellum, prawie nie widać L. quadrimaculata, B. pratense i G. vulgatissimus.C. hastulatum znajdę więcej osobniki niż w poprzedni lata!!
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

Joao, miejscowości Bojary znalazłem 8 w Polsce. Możesz napisać w jakim woj. znajdują się te Twoje? :mysl: .

Eight localities are in poland Bojary. Please, it serve province.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: João M da Costa »

Eutanatos, w NPN chyba tylko jedna :) !! pomiędzy Uhowo i Baciuty.

A jeszcze dodaję, że C. aenea tez słabo ich widać, jak było przeobrażenie sporo ich wiedziałem, a potem mróz i ...

Dziś akurat więcej osobniki L. quadrimaculata poleciały :) A. isosceles, O. cancellatum po raz pierwsza w tym roku obserwowałem :)

Pozdrawiam
J
marko
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 13 kwietnia 2008, 19:12
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: marko »

W dniu 24-05-2012 r. przy Stawie Płaszowskim w Krakowie obserwowałem samicę szafranki czerwonej Crocothemis erythraea. Z literatury wynika, że w Europie Środkowej gatunek ten pojawia się z końcem czerwca.
Mam wątpliwość czy dobrze oznaczyłem gatunek, jeżeli tak to czy osobnik ten przyleciał z południa Europy czy też przezimowała larwa i jest to świeżo wylęgły egzemplarz ?

Pozdrawiam
Marek
Załączniki
Crocothemis erythraea.JPG
Crocothemis erythraea.JPG (33.65 KiB) Przejrzano 9419 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Leszek Matacz »

Kłaniam się,

dziś, tj. 24.05.2012, na XT41 koło Milicza:

C. puella,
I. elegans,

B. pratense,
O. cancellatum (druga liczebnie ważka),
L. quadrimaculata (dominant),
L. depressa,
L. pectoralis.

Do tego nieoznaczone: Coenagrion spp., Ischnura spp. i Leucorrhinia spp.

Pozdrawiam,
Leszek.
Załączniki
depressa.jpg
depressa.jpg (22.73 KiB) Przejrzano 9416 razy
pectoralis.jpg
pectoralis.jpg (34.42 KiB) Przejrzano 9416 razy
pectoralis in copuli.jpg
pectoralis in copuli.jpg (21.3 KiB) Przejrzano 9416 razy
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: rochmal »

Według mnie dobrze oznaczyłeś Szafrankę. Ale co może znaczyć moje zdanie przy osobach, które rozpoznają gatunki po smugach na zdjęciach i co gorsza mają rację. Jedynym usprawiedliwieniem dla mnie jest fakt, że jak przymierzałem się do zdjęcia to tam było to, co chciałem sfotografować a w momencie naciśnięcia migawki już, co innego i byłem świecie przekonany, że na zdjęciu jest to, co widziałem naocznie, bo te smugi dla mnie bez wyjaśnień Piotra i Ewy równie dobrze mogłyby być szerszeniami.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Szafranka oznaczona bezbłędnie - samica. Pojawić się może od początku czerwca, ale ponieważ na kalendarzu się nie zna, a pogoda jest wspaniała, to i na nią pora. Proszę ją dopisać do "Ważek Krakowa" a także dać znać Alicji Miszcie, która "zbiera" informacje o ważkach południowych.

do Rochmala : Proszę tak nie przeżywać tych libelulek, to w końcu mniej niż drobiazg. Serdecznie pozdrawiam.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: modraszka »

A u mnie od wczoraj znowu króluje ważka płaskobrzucha :D .
Załączniki
tn_24.05.2012r. 003.jpg
tn_24.05.2012r. 003.jpg (121.14 KiB) Przejrzano 9377 razy
tn_24.05.2012r. 006.jpg
tn_24.05.2012r. 006.jpg (146.6 KiB) Przejrzano 9377 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Leszek Matacz »

Do wczorajszej wiadomości dodam jeszcze jeden gatunek - oznaczoną przez Piotra L. rubicunda.
Ponadto wklejam zdjęcia biotopu, w jakim prowadziłem obserwacje.

Pozdrawiam gorąco,
Leszek.
Załączniki
rubicunda.jpg
rubicunda.jpg (45.49 KiB) Przejrzano 9344 razy
torfowisko.JPG
torfowisko.JPG (144.35 KiB) Przejrzano 9344 razy
rów zalotek.JPG
rów zalotek.JPG (127.69 KiB) Przejrzano 9344 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Ojojoj... Ta zalotka to jednak chyba pectoralis :ap: Zmyliły mnie czerwonawe otoczki na prześwietlonych plamkach odwłokowych. Teraz ta czerwona otoczka jest również widoczna na liściu (co przegapiłem na jednym ze zdjęć które mi wysłałeś) Na drugim podobnym zdjęciu które mi przysłałeś widzę również żółtawy kolorek ostatniej plamki... Sorry za pomyłkę :)

PS: - czy na dwóch przesłanych przez Ciebie podobnych zdjęciach mamy tego samego osobnika? Jeśli tak to ta zaprezentowana jest pectoralis 100%.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Leszek Matacz »

To właśnie są te problemowe zdjęcia. Każdy osobnik to inna ważka:

download/file.php?id=62102&t=1

download/file.php?id=62101&t=1

download/file.php?id=62100&t=1

Piotrze, nic się nie stało - jak na taką 'jakość' mojej dokumentacji nie ma się co dziwić rozbieżnościami w ocenie tego, co widać. Sam zastanawiałem się, czy jest możliwość odniesienia się do diagnostycznych cech z tak mizernego materiału dowodowego.
Byt poprzedniego postu zależy od moderacji: jeśli żadnej z ważek, do zdjęć których odnoszę się w powyższych linkach nie uda się zinterpretować jako jednoznaczną rubicunda, to można moim zdaniem go usunąć. Chyba, że uznacie jego wartość jako edukacyjną.

Pozdrawiam
L.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Te linjki nie działają niestety.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

U mnie działają - po zalogowaniu na forum.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

To jest zupełnie dziwny, całkowicie porąbany sezon :gl: . Jest już szafranka a nie ma fulvy ani imperatora :?

Wczoraj (25.05.2012), wróciłem na gliniankę Karol i zbiorniki nieopodal..
Kwadrat CB62.

Przybyło po około 10 sztuk Cordulia aenea oraz Libellula quadrimaculata, około 5 sztuk Pyrrhosoma nymphula, jedna Erythromma najas. Zestaw standardowy.
Jednak najbardziej mnie cieszy obecność trzech samców młodych, ładnie wybarwionych Leucorrhinia pectoralis! W "Atlasie występowania ważek w Polsce", jest podawana jako stanowisko historyczne. Zalotka wróciła :mrgreen: i mam nadzieję, że zostanie na przyszłe sezony. Tym bardziej, że to chroniony gatunek.
Załączniki
samiec
samiec
zalotka.jpg (132.44 KiB) Przejrzano 9278 razy
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: João M da Costa »

L. fulva obserwowałem wczoraj :) 2 sztuki!

P. nymphula i E. najas latają, S. metallica jeden osobnik wczoraj widziałem.

J
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

26 maja 2012
Staw Krasinów 30 km od Częstochowy.
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji zalotki.
Dubia czy rubicunda?
Biotop i kolor prerostigmy pasuje do rubicundy.
W razie problemów mogę wysłać nie obrobione zdjęcia na maila.
Załączniki
zalotka.jpg
zalotka.jpg (141.69 KiB) Przejrzano 9262 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 26 maja 2012, 16:56 przez eutanatos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Rubicundy.
eutanatos pisze: Jest już szafranka a nie ma fulvy ani imperatora
Wylinki Anaxów były podczas moich obserwacji na zbiorniku retencyjnym Żelizna. Nie sprawdzałem jednak gatunku.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

Dziękuje - więc Rubicunda.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

Teraz uzupełnienie danych ze stawów Krasinów:

1.Straszka pospolita - Sympecma fusca - 2 osobniki. NOWE stanowisko.
2.Łątka dzieweczka - Coenagrion puella - ponad 100 sztuk, samce, samice, tandemy, kopulacje
3.Łątka wczesna - Coenagrion pulchellum - ponad 100 sztuk, samce, samice, tandemy
4.Oczobarwnica większa - Erythromma najas - około 5 sztuk.
5.Pióronóg zwykły - Platycnemis pennipes - jedeny w lesie zabłąkany samiec. NOWE stanowisko
6.Żagnica ruda - Aeshna isoceles - dwa pilnujące terytorium samce
7.Szklarka zielona - Cordulia aenea - ponad 20 sztuk
8.Ważka czteroplama - Libellula quadrimaculata - samce, samice, ponad 20 sztuk
9.Zalotka czerwonawa - Leucorrhinia rubicunda - jeden tandem zidentyfikowany przez Piotra.
10.Zalotka większa - Leucorrhinia pectoralis - 6 samców, jedna samica, 3 tandemy. Jest to NOWE stanowisko tej zalotki :mrgreen:

O ile nowe stanowiska pióronoga i straszki pospolitej nikogo nie podjarają, to nowe stanowisko zalotki większej jest cenne.

Widziałem przez lornetkę sporo zalotek, na drugim brzegu stawu jednak nie potrafiłem z takiej odległości ocenić gatunku.
Załączniki
sekunde przed odlotem po złapaniu w siatke
sekunde przed odlotem po złapaniu w siatke
zalotka ona.jpg (54.07 KiB) Przejrzano 9234 razy
brak ząbka na górnym pasku tłowia
brak ząbka na górnym pasku tłowia
straszka.jpg (25.55 KiB) Przejrzano 9234 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Dziś moja pierwsza tegoroczna obserwacja imagines N. speciosa. Ponad 60 exx na nowym stanowisku. Większość juwenilnych i teneralnych, ale obecne były również już dobrze wybarwione.
Załączniki
biotop.jpg
biotop.jpg (64.77 KiB) Przejrzano 9199 razy
N.spec.jpg
N.spec.jpg (41.67 KiB) Przejrzano 9199 razy
N.spec2.jpg
N.spec2.jpg (54.92 KiB) Przejrzano 9199 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Leszek Matacz »

Hej,

z dziś, XT41 koło Sułowa - dobrze oznaczony?
Załączniki
albistylum.JPG
albistylum.JPG (72.25 KiB) Przejrzano 9165 razy
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

Dla mnie młody samiec Orthetrum cancellatum.
Orthetrum albistylum ma białe przydatki analne.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Pewnie, że dobrze - albistylum. Równiusieńko ścięty białawy nalot, z którego prześwituje charakterystyczny ciemniejszy falisty rysunek. Samce tego gatunku nie zawszę mają białe przydatki.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Leszek Matacz »

Dzięki za rady i sugestie, Grzegorzu i Piotrze!

W nieformalnej terminologii ptasiarskiej istnieje takie pojęcie jak 'jizz' oznaczające między innymi typowy dla danego gatunku zestaw cech diagnostycznych, które ułatwiają identyfikację opartą na wrażeniu wzrokowym. Jest to bardzo płynna definicja, oparta w dużej mierze na subiektywizmie danego obserwatora - ale mająca mimo wszystko niezmiernie duże znaczenie przy wstępnym przyporządkowaniu danego osobnika do gatunku. Na mnie - wespół z żelaznymi cechami ide przywołanymi przez Piotra - zwrócił uwagę ten jizz właśnie - jakże odmienny od samca O. cancellatum. Ponieważ dotychczas nie poznałem osobiście innych lecich, niż cancelatum właśnie, ów osobnik od razu rzucił mi się w oczy.

Do obserwacji O. albistylum dorzucam obserwacje dwóch os. Anax sp. o cechach parthenope (niebieska plama u nasady odwłoka na pierwszych trzech segm., ale niestety, nie udało się obu dokładnie obejrzeć, więc pozostawiam jako nieoznaczone.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: Piotr M. »

Miałem podobnie. 5 lat temu moje pierwsze albistylum też nie miały białych przydatków analnych. Nawet nie wiem dlaczego - od razu wiedziałem co to za gatunek po pierwszym spojrzeniu w locie na osobnika, a o cechach charakterystycznych, innych niż przydatki analne nie miałem zbytnio pojęcia (dopiero później przerabiałem je na zdjęciach). Jak się okazało - ma białe czoło, ma znacznie bardziej jasny kredowy nalot, równo ścięty i inne boki tułowia. Człowiek nawet nie zdawał sobie z tego sprawy, ale w mózgu porównał się obraz O. cancellatum z tym czymś co widzę - wychwyciłem różniące te gatunki niuanse momentalnie i momentalnie wiedziałem, że mam do czynienia z O. albistylum. Coś w tym rodzaju :)

PS: można jeszcze dodać, że albistylum nie posiada na odwłoku żadnych pomarańczowawych plamek, jak również 4 ostatnie jego segmenty nie mają nalotu. U cancellatum natomiast najczęściej tylko 3 ostatnie segmenty nie mają nalotu.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek 2012 r. cz. II

Post autor: eutanatos »

Piotrze - dziękuje za wyjaśnienia, chociaż przyznam, że trochę mi namieszałeś w głowie. :zg:

Wszystko jak zwykle okaże się w terenie - kiedy będe miał obie ważki w dłoniach.
Zablokowany

Wróć do „ODONATA”