Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: emcezet »

Witam

Chciałbym spytać czy można gdzieś znaleźć (PDF lub do kupienia) wyżej wymienioną checklistę motyli ? Wiem że została wykorzystana na stronie lepidoptera.eu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: emcezet »

Ja tam widze tylko wersje z 2000 roku - brak chyba tej z 2010...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

A gdzie znalazłeś informację, że taka praca już się ukazała?
K.Jonko być może korzystał z wersji przygotowywanej do druku, ale jeszcze nie opublikowanej?
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Krzysiek Jonko »

Od profesora Buszko dostałem dane w formie elektronicznej.
O oficjalnej publikacji papierowej niestety nic nie wiem....
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Marcin Kutera »

Wiadomość dla Profesora Buszki i Nowackiego oraz Krzysztofa Jonko (Jonki)
Agrotis bigramma (Hübner, 1803) = crassa

W 2004 roku złowiłem ten gatunek w województwie świętokrzyskim w m. Rudka k. Ostrowiec Św.

Gatunek został zweryfikowany pod względem oznaczenia przez dr Romana Wąsale, Sławomira Gieraka, Mirosława Maciąga na Sympozjum PTE sekcji lepidopterologicznej w Wielkopolskim Parku Narodowym.
Okaz z etykietą przekazałem wówczas żyjącemu jeszcze Zbigniewowi Czerwińskiemu w Warszawie, do jego kolekcji sówkowatych (akurat nie miał tego gatunku). Teraz znajduje się w zbiorach osoby, która po śmierci śp. Z. Czerwińskiego w 2010 roku przejęła Jego kolekcję. Być może mieszkającego na Podlasiu u niejakiego Pana Chwedaczuka.

Podaję dane jakie widnieją na etykiecie (zczytuję z własnego dziennika entomologicznego)

Agrotis crassa (Hbn, 1803) 17 VIII 2004 Rudka EB24
W dzień na ścianie budynku w prywatnej posesji.
leg. Marcin Kutera

Dodam, że posesja mieści się wśród szeroko rozumianych środowisk kserotermicznych. Zresztą na tym obszarze występuje wiele kserotermofilów. Dobrze by było to uzupełnić w czekliście oraz na stronie Krzyśka w województwie świętokrzyskim w latach 2001 - 2010.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2012, 12:47 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1597
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: admin »

Ja chciałbym tylko dodać uwagę, że ta informacja została właśnie podana tutaj i można ją cytować tak jak każde źródło internetowe (*). Informacja podana w druku różni się tym, że w Wydawnictwah są recenzenci a tutaj za informację odpowiada autor informacji.

* - jak to robić zostanie w niedługim czasie szczegółowo omówione w oddzielnym wątku.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Krzysiek Jonko »

Gatunki, które na mojej stronie są oznaczona jako takie, które NIE WYSTĘPUJĄ w Polsce należy zgłaszać do mnie.
To samo dotyczy gatunków z innych krajów, skąd macie okazy/zdjęcia - muszę na bieżąco to korygować a sam nie jestem w stanie...
Po dopisaniu gatunku do checklist-u danego kraju - będzie można i TRZEBA to wprowadzać do modułu obserwacji, żeby to gdzieś nie zaginęło po drodze ;-)
Przy okazji przypominam, że moduł obserwacji jest dostępny nie tylko dla Polski i można wprowadzać dane z wakacyjnych wypraw ;-)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Jarosław Bury »

Tak sobie pomyślałem, czy nie dało by się rozbudować funkcji przeglądania danych - np. lista gatunków (widziana jak teraz w obserwacjach) dla danej lokalizacji, grupy lokalizacji, województwa, ect :wink:
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Krzysiek Jonko »

Jarku - dałoby się :-D
Zresztą nie Ty pierwszy na to wpadłeś ;-)
Niestety nie mam za wiele czasu ostatnio, więc to "leży" i czeka na lepsze czasy, które - mam nadzieję - niedługo nadejdą ;-)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Jarosław Bury »

Nie pozostaje nam więc nic innego jak dodawać dane (a widzę, że jest ich coraz więcej) i też czekać na lepsze czasy...
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Marek Hołowiński »

Krzysiek Jonko pisze:Gatunki, które na mojej stronie są oznaczona jako takie, które NIE WYSTĘPUJĄ w Polsce należy zgłaszać do mnie.
To samo dotyczy gatunków z innych krajów, skąd macie okazy/zdjęcia - muszę na bieżąco to korygować a sam nie jestem w stanie...
Po dopisaniu gatunku do checklist-u danego kraju - będzie można i TRZEBA to wprowadzać do modułu obserwacji, żeby to gdzieś nie zaginęło po drodze ;-)
Przy okazji przypominam, że moduł obserwacji jest dostępny nie tylko dla Polski i można wprowadzać dane z wakacyjnych wypraw ;-)
Tylko że Agrotis bigramma = crassa o której to wyżej pisze Marcin Kutera nie jest jakimś tam szczególnie rzadkim gatunkiem, a na pewno nie nowym dla kraju. Żadna rewelacja...
Nie bardzo rozumiem ten jego komunikat adresowany do profesorów i Krzyśka Jonko.
Taką informację bez problemu może zamieścić w obserwacjach na stronie Motyle Europy.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Krzysiek Jonko »

Akurat na gatunek nie zwróciłem uwagi - wydawało mi się, że to gatunek, którego u mnie nie ma checkliście Polski ;-)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Dispar »

Marcin - zbiór Noctuidae Zbyszka Czerwińskiego jest w Warszawie i w dobrych rękach a nie na Podlasiu.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Konto_usuniete »

Darku - potwierdzam że zbioru nie ma na Podlasiu i już może wkrótce zostanie przełożony wg nowej systematyki tak by stał się bardziej przejrzysty. Zbiór jest zbiorem zamknietym nie zostanie wlączony do reszty a bedzie stanowił wydzieloną całosć - z szacunku dla Zbyszka. Są już nowe gabloty, drukuje się etykiety.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Marcin Kutera »

Marek Hołowiński pisze:
Krzysiek Jonko pisze:Gatunki, które na mojej stronie są oznaczona jako takie, które NIE WYSTĘPUJĄ w Polsce należy zgłaszać do mnie.
To samo dotyczy gatunków z innych krajów, skąd macie okazy/zdjęcia - muszę na bieżąco to korygować a sam nie jestem w stanie...
Po dopisaniu gatunku do checklist-u danego kraju - będzie można i TRZEBA to wprowadzać do modułu obserwacji, żeby to gdzieś nie zaginęło po drodze ;-)
Przy okazji przypominam, że moduł obserwacji jest dostępny nie tylko dla Polski i można wprowadzać dane z wakacyjnych wypraw ;-)
Tylko że  Agrotis bigramma = crassa o której to wyżej pisze Marcin Kutera nie jest jakimś tam szczególnie rzadkim gatunkiem, a na pewno nie nowym dla kraju. Żadna rewelacja...
Nie bardzo rozumiem ten jego komunikat adresowany do profesorów i Krzyśka Jonko.
Taką informację bez problemu może zamieścić w obserwacjach na stronie Motyle Europy.
Marku nie chodzi o to, czy to gatunek jakiś tam rzadszy czy częściej spotykany, choć nie jest podawany ze wszytkich województw, ponadto chyba nie podajemy tylko informacji nowych gatunków dla kraju (chodzi o to że w woj św. nie jest podawany w latach 2001 - 2010., a jakby nie było mój okaz jest dowoden na to ze on w woj. nadal występuje).
No i chyba wszytkim zależy na tym by czeklista jak najbardziej wiarygodnie oddawała obecny stan naszej lepidofauny w naszym kraju. W czek liście Crassa podawana jest do lat 60 XX wieku w woj św.
Komunikat adresuję do profesorów gdyż są autorami czeklisty i to oni opracowują dane z poszczególnych województw (ponoć przygotowują czeklistę 2001 - 2010) no i do Krzyśka, gdyż jest autorem Motyle Europy, chciałem by uzupełnił to na swojej mapce. Jak narazie tego gatunku nie uzupełniono jako występującego w woj św. w latach 2001 - 2010.
Ot tyle.
Grzeborzb i dispar - dzięki za info, gdzie znajdują się zbiory po Z Czerwińskim, można sprawdzić czy ten okaz tam jeszcze jest.
Witas

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Witas »

grzegorzb pisze:Darku - potwierdzam że zbioru nie ma na Podlasiu i już może wkrótce zostanie przełożony wg nowej systematyki tak by stał się bardziej przejrzysty. Zbiór jest zbiorem zamknietym nie zostanie wlączony do reszty a bedzie stanowił wydzieloną całosć - z szacunku dla Zbyszka. Są już nowe gabloty, drukuje się etykiety.
Jeżeli już przekładasz zbiór Zbyszka do nowych gablot, nie zmieniaj układu, zastaw oryginalne etykiety, najwyżej dołóż aktualne nazewnictwo. Jeżeli ktoś będzie szukał czegoś specyficznego, to i tak się połapie. Jest to jakby nie było kawałek historii polskiej lepideptorologii.
Tak zrobiono ze zbiorem E.Palika w Krakowie. Zbiór wylądował w nowych gablotach, z układem takim jaki miał autor. Układ mierników wg kluczy, może zamieszanie jest, ale...
Taka moja sugestia.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Adam Larysz »

Niedopuszczalne jest zmienianie oryginalnych etykiet pod okazami - to podstawowa zasada w muzealnictwie. Co najwyżej można coś dodać, jeśli to ma uzasadnienie, ale to co już jest, zawsze zostawiamy.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Konto_usuniete »

Adam Larysz pisze:Niedopuszczalne jest zmienianie oryginalnych etykiet pod okazami
Adamie oczywiście że orginały zostaja - zresztą trzeba by być nieżle szurniętym by przepisywać na nowo wszystkie etykiety :wink: cześc zostanie jedynie uzupelniona o pełne dane miejscowosci - bo tylko kilka osób Witek, Dispar, czy ja wiedza co oznacza "gro." - Grochów, "Czer" - Czerlonka itp. i pod te orginalne zostaną dopięte pełne nazwy.
Witas pisze:z układem takim jaki miał autor.
jak zapewne pamietasz Zbyszek dopinał pod koniec gdzie miał miejsce - masz np gablote z wstęgówkami gdzie w rogu masz dwie kukulie - zostawić się tak tego nie da, poza tym miał zbiór w mniejszych gablotach 30x40 20x30 - a przekładam do standartowych
Witas

Re: Distributional Checklist by Buszko, Nowacki 2010 - jak zdobyć PDF lub kupić ?

Post autor: Witas »

Witas pisze:zastaw oryginalne etykiety
Przepraszam, źle się wyraziłem. Chodziło mi o nazwy gatunkowe :oops:
Adam Larysz pisze:Niedopuszczalne jest zmienianie oryginalnych etykiet pod okazami - to podstawowa zasada w muzealnictwie. Co najwyżej można coś dodać, jeśli to ma uzasadnienie, ale to co już jest, zawsze zostawiamy.
jw, sory
grzegorzb pisze:ak zapewne pamietasz Zbyszek dopinał pod koniec gdzie miał miejsce - masz np gablote z wstęgówkami gdzie w rogu masz dwie kukulie - zostawić się tak tego nie da, poza tym miał zbiór w mniejszych gablotach 30x40 20x30 - a przekładam do standartowych
Zgadza się, chodzi mi układ w kolekcji. Szkoda byłoby ten układ burzyć. Kapturnice można dołożyć do kapturnic...
E.Palik też miał gabloty różne, przeważały 30(35)X50. Takie dokładki są w każdej gablocie. Da się to logicznie pociągnąć w zamyśle Zbyszka.
Ot, taka sugestia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”