Nowa dla Polski koza ! [Phymatodes fasciatum]

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Nowa dla Polski koza ! [Phymatodes fasciatum]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Właśnie usłyszałem, że został odnaleziony nowy dla Polski gatunek kózki :!: :lol: :lol:
Nie zamierzam zdradzać jaki, ani kto go złapał (nikomu!). Wręcz proszę, gdyby ktoś też o tym wiedział o nie ujawnianie tej informacji. Zrobi to pewnie autor znaleziska w wybranym przez siebie momencie 8)

Mam jednak propozycję zabawy w zgadywankę.

Jaki gatunek został odnaleziony? W jakim regionie kraju?

Nagród nie przewiduję. Osoby znające sprawę proszone są o nie branie udziału w zabawie :!:
Albo potraktujcie to jako test!? Gdzie i jakiego gatunku warto szukać :?:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jarosław Bury »

Pewnie Batocera rufomaculata oczywiście na Podkarpaciu :mrgreen:
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Jeśli to sprawa zawleczenia to zgadywanka nie ma sensu. Domyślam się, o co chodzi ale gęba na kłódkę (i tu brakuje mi tu emotiona mordki z bandażem na twarzy :wink:).
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie zawleczona i nie koza Adela z odwiedzinami w Pacanowie!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:Nie zawleczona i nie koza Adela z odwiedzinami w Pacanowie!
Skoro to nie one :P ,to może gdzieś na północnym zachodzie pojawiła się Megopis scabricornis.
Pozdrówki Rafał.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Marek Przewoźny »

Trichoferus campestris ?
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Malko »

Nowa koza to i nowe mleko będzie :D
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widzę sporo frywolnych znawców kóz na forum :mrgreen: (koza->mleko->masło :?: )

Nie Marku, kilka osób poza forum o to pytało, więc coś jest na rzeczy 8), ale to o inny gatunek chodzi :D
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

W takim razie moje domysły spełzły na niczym. Ojj zaintrygowałeś Jacku, zaintrygowałeś.. Jeśli to nie żart, to może być naprawdę coś! Rozumiem, że póki znalazca się nie wypowie, ani rąbka tajemnicy nie uchylisz.. :roll:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jarosław Bury »

Jeżeli nie zawleczona, to pozostają cztery możliwości - koza z południa, wschodu, zachodu oraz północy, w związku z pogodą najbardziej prawdopodobne wydają się dwa kierunki - południe i wschód, mniej prawdopodobny zachód, północ raczej trzeba wykluczyć. Ale to tylko takie domysły :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie uchylę :P Znalezisko świeże, publikację trzeba przygotować ...

Ale coś mało chętnych do odgadywania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A liczyłem na jakąś analizę możliwości, sugestie czego i gdzie szukać, jednym słowem materiał dla młodszych kolegów. I w efekcie wskazówka, że zamiast w kółko łapać te same gatunki na wymianę, warto powalczyć o gatunek nowy dla Polski. No bo skoro w kózkach można :mrgreen: :P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Rafał Celadyn »

Jarosław Bury pisze: mniej prawdopodobny zachód,
...cóż, ale fajnie by było :wink: :arrow: http://www.entomologie-stuttgart.de/ask ... e&mode=euk
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Orish »

No proszę! :D Ja tam nawet nie próbuję strzelać, ale kiedy mniej więcej można się spodziewać konkretów? :roll:
Bartek Pacuk
Posty: 3274
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Bartek Pacuk »

To może Bieszczady i Calamobius filum?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Marek Przewoźny »

To bawie się dalej wzięłem sobie Icones Insectorum i wypisałem co występuje w krajach sąsiednich (kryterium wykazania z Niemiec, Czech lub Słowacji) a u nas nie było stwierdzone.
Parandra brunnea
Aegosoma scabricorne
Cortodera villosa
Stictoleptura cordigera
Stictoleoptura erythroptera
Vadonia unipunctata
Cerambyx miles
Cerambyx welensii
Purpuricenus budensis
Purpuricenus globulicollis
Stenhomalus bicolor
Glaphyra kiesenwetteri
Stenopterus ater
Stenopterus flavicornis
Callimoxys gracilis
Semanotus russicus
Poecilium fasciatum
Poecilium lividum
Lioderina linearis
Xylotrechus stebbingi
Clytus rhamni
Chlorophorus hungaricus
Neodorcadion bilineatum
Pedestredorcadion pedestre
Iberodorcadion fuliginator
Carinatodorcadion aethiops
Agapanthiola leucaspis
Agapanthia cynarae
Agapanthia dahli
Agapanthia kirbyi
Theophilea subcylindricollis
Calamobius filum
Parmena balteatus
Morimus funereus
Deroplia genei
Pilemia hirsutula
Cardoria scutellata
Musaria argus
Opsilia molybdaena
Phytoecia caerulea

uff dużo tego wyszło, ja strzelę w takim razie na Clytus rhamni ewentualnie Agapanthia dahli, tak mi podejrzanie wyglądają na tej liście :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Kawał dobrej roboty Marku, mamy pierwszy konkret. To ja poczekam na trzy głosy potwierdzające, że lista jest kompletna lub trzy głosy zaprzeczające :!: Liczę, że koledzy kózkarze się zaangażują troszkę :P Oczywiście nie chodzi o kontrolowanie Marka, ale ewentualne uzupełnienie lub skomentowanie listy (np. "+++"- prawdopodobne bardzo, "+" - mało, "---" - bardzo nieprawdopodobne. Co wy na to?
Jak będą przynajmniej te trzy głosy to powiem, czy gatunek jest na liście 8)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: wojtas »

Ja stawiam że nie ma go na liście. A zapewne będzie z zachodu :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lista jest oczywiście niekompletna. Z jednej strony zawiera gatunki bardzo malo prawdopodobne, z drugiej brak kilku, ktorych sam się bym spodziewał. Ale w sumie to całkiem dobra lista ;-)
Stawiam, że gatunku na liście nie ma.

Informacji o nowym gatunku dla Polski nie należy przedwcześnie rozpowszechniać. Mamy dobry przykład z ostatniej kozy, najświeższej sprawy - Trichoferus campestris. Wiadomość, o tym że gatunek w Polsce został znaleziony rozeszla się róznymi kanałami i zatoczyła na tyle szerokie kręgi że doszła do Samy, Danilevskiego, Rappuziego itd. W efekcie informacja o niej JUŻ ZOSTAŁA ujawniona (opublikowana) poprzez umieszczenie jej w spisie CPC6 podczas gdy praca o tym jest dopiero na etapie recenzji (!!??). I pojawił się teraz problem, bo jak może SAM AUTOR napisać, że gatunek jest nowy dla Polski, skoro informacja o tym fakcie JUŻ JEST w CPC6? A w Katalogu CPC6 nie ma źródła tej informacji i nie wiadomo, kto ją podał i na jakiej podstawie. Pozostaje droga korespondencji z autorami CPC. I nie wiadomo, jak się tak sprawa zakończy.....

Tak więc niech autor znaleziska najpierw pisze doniesienie! :-) żeby nikt nie zdążył przed nim, bo chociaż teoretycznie on jest pierwszy to wcale nie musi się tak to skończyć.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Marcin Kutera »

Ja stawiam na Neodorcadion bilineatum z listy Marka. Myślę, że tym razem to gatunek płd - wschodni został u nas stwierdzony na Roztoczu albo gdzieś w pobliżu Podola. Myślę, że okolice miejscowości Bolestraszyce albo gdzieś z pobliża. Te tereny nie są aż tak dokładnie zbadane. Przykładem może być stwierdzony dopiero w 1997 przez Wanata i Białookiego gatunku prostoskrzydłego - nowego dla fauny polski Polysarcus denticauda właśnie z tamtych obszarów.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Robert Zoralski »

To ja obstawiam dla żartu jakiegoś totalnego przybysza z matplanety w krajowej faunie. Może być to więc potajemnie zaintrodukowany w czasach realnego socjalizmu gatunek (oczywiście prosto z Ameryki razem ze zrzutem stonki), którego populacja utrzymała się do dziś i właśnie została odkryta podczas nielegalnej wycinki starych alei lipowych. Parandra brunnea :P

Druga wersja może być taka, że to Parandra brunnea w okolicach Morąga została znaleziona, ponieważ tam stacjonują podobno Amerykanie ze swoimi atrapami rakiet, więc gdy przyjechali to i przywieźli ze sobą także własne kozy. ;)
Przemek Zięba

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Przemek Zięba »

Zadam pytanie czy mówimy o ganku absolutnie nowym dla PL czy np. nie stwierdzanym od iluś tam lat? Jeżeli nowy dla Polski to nic innego jak któryś z Dorcadioni, jak stwierdzany to ani chybi Tragosoma depsarium, Purpuricenus kaehleri :mrgreen: :mrgreen:

Mam nadzieję że to nie takie odkrycie jak ów enigmatyczny okaz Bolbelasmus unicornis, o którym miała być publikacja chyba z rok temu...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie zanosi się jak widzę na propozycje uzupełnienia lub uszczuplenia listy Marka. Ale właśnie taka analiza powinna być prowadzona przez entomologa badającego jakiś teren (region administracyjny czy geograficzny) w każdym, nawet skromnym wymiarze. Oczywiście odnalezienie ciekawych gatunków bywa często dziełem przypadku.

Ad rem. Nowa kózka jest na liście Marka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jarosław Bury »

Stawiam na jakieś - Agapanthia sp., Phytoecia (Musaria) argus (Froelich, 1793) ewentualnie Phytoecia (s. str.) caerulea (Scop.), bo to małe i w krzaczorach łatwe do przeoczenia :wink:
Przemek Zięba

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Przemek Zięba »

Pedestredorcadion pedestre
Przemek Zięba

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kalisiak pisze: Ale właśnie taka analiza powinna być prowadzona przez entomologa badającego jakiś teren (region administracyjny czy geograficzny) w każdym, nawet skromnym wymiarze.
Jacku po top by przeprowadzać jakiekolwiek analizy celem wzbogacenia bądź uszczuplenia listy powinniśmy chyba jednak orientować się jaki to region PL. Twoja sensacyjna informacja nie wnosi nic poza elementem takim iż jakiś gatunek został znaleziony, dodatkowo prawdopodobieństwo trafienia prawidłowego rozwiązania przez aż 3 osoby sprowadza się do tego iż przy braku elementarnych danych czy tez podpowiedzi co do rodzaju i/lub krainy w której została znaleziona - jest znikome. Znajomość chociażby krainy geograficznej dałoby możliwość jakiejkolwiek analizy a Ty zostawiasz nas z równaniem matematycznym nie podając żadnych składowych równania.
Nie podejrzewam, że szczęśliwy znalazca okazu ucierpi na podaniu oględnie nazwy gatunkowej bez podania miejsca, przecież nikt mu nie przechwyci danych do szorta do WE, który pisze się przez godzinę i pewnie już to uczynił. Poza tym uważam, że znalezienie pojedynczego okazu imago (o ile jest to imago złapane a nie uzyskane w wyniku hodowli) nie daje nam podstaw do twierdzenia iż gatunek ten występuje na terenie Polski. A jeżeli występuje w krajach ościennych to jego znalezienie było tylko kwestią czasu i dokładnych badań terenowych, Owady nie znają granic i określenie ,,nowy dla Polski" powinno być zastąpione zdaniem ,,pierwsze stwierdzenie w Polsce". IMHO...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przemku, chyba zupełnie nie zrozumiałeś ani tego, co napisałem, ani moich intencji.
Nie podam o jaki gatunek chodzi, ani nie będę udzielał wskazówek mogących prowadzić do rozwiązania. Ten wątek to tylko zabawa, zgadywanka. Jak będzie publikacja, każdy będzie mógł zerknąć czy odgadł.
Ale jest też druga strona tej zabawy. Można napisać, że chodzi o Batocerę, ale można też typować najbardziej prawdopodobne gatunki. Można to robić z skali swojego regionu. Załóż, że chodzi o Lubelszczyznę. Miałeś ochotę znaleźć tak jakąś nową dla Polski kózkę? Albo innego chrząszcza? Próbowałeś licząc na fart, czy analizując racjonalne przesłanki? Potrafisz podać trzy najbardziej prawdopodobne do odnalezienia nowe dla Polski kózki na Lubelszczyźnie? Gdybyś to zrobił, mógłby poszukać odpowiedniego biotopu i sprawdzić swoją hipotezę.

To właśnie taka zabawa. Postaw na region i wskaż np. trzy najbardziej prawdopodobne gatunki wg. ciebie.

Czy to ma coś wspólnego z rzeczywistością? Chyba tak. Możemy jeździć w kółko na znane stanowiska i łapać te same gatunki. Możemy też starać się odnaleźć nowe gatunki w swoim regionie. Ale wtedy trzeba wiedzieć, czego chcemy szukać i typować środowiska do penetracji.
Przemek Zięba pisze:Poza tym uważam, że znalezienie pojedynczego okazu imago (o ile jest to imago złapane a nie uzyskane w wyniku hodowli) nie daje nam podstaw do twierdzenia iż gatunek ten występuje na terenie Polski. A jeżeli występuje w krajach ościennych to jego znalezienie było tylko kwestią czasu i dokładnych badań terenowych, Owady nie znają granic i określenie ,,nowy dla Polski" powinno być zastąpione zdaniem ,,pierwsze stwierdzenie w Polsce". IMHO...
Te rozważania są chyba niczym nieuzasadnione i b.luźno związane z wątkiem ... Chyba, że sugerujesz, że wszystkie Ukraińskie gatunki są do odnalezienia w Polsce :mrgreen: Albo wszystkie Słowackie :mrgreen:
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Picu »

Ja też posiadam pewne informacje o nowym gatunku z Polski, jednak jeszcze puki co niepotwierdzone. Być może mówimy o tym samym gatunku, a jeśli wyjdzie coś innego to będziemy mieć dwa nowe. Ale czas pokaże :wink:
Przemek Zięba

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kalisiak pisze:Chyba, że sugerujesz, że wszystkie Ukraińskie gatunki są do odnalezienia w Polsce :mrgreen: Albo wszystkie Słowackie :mrgreen:
Te które były podawane ze stanowisk przy granicy PL jak najbardziej, vide legendarna Tragosoma czy Mesosa myops, uważam pomimo sceptycyzmu iż znalezienie ich to kwestia czasu, podobnie jak i niektórych dorcadionów, granica Polski to nie granica zasięgu występowania gatunku. Poza tym nie możemy myśleć jedynie w kategoriach Polski i tego co występuje w jej granicach.Podobnie jak określenie ,,Kózki Polski", ,,Żuki Polski" jest niedorzeczne, stąd i moja konkluzja nie mająca nic wspólnego z kłótnią jedynie wolnymi rozmyślaniami.
Oczywiście cieszę się że ktoś znalazł gatunek dotychczas nie wykazywany z naszego kraju, ale jak pisałem po to by napisać stwierdzony po raz pierwszy w Polsce, trzeba by było przeprowadzić dokładniejsze badania. Oczywiście cel zagadki jest jasny i potrafię wytypować to czego nie stwierdzano a zapewne stwierdzić by się dało.
Pisząc o możliwych do wystąpienia populacjach chociażby ,,ukraińskich" czy ,,słowackich" podpieram się ostatnimi obserwacjami (nie moimi chociaż w tym roku pewnie i ja popróbuję) R.alpina z Roztocza, która jest ponoć ewidentnym napływem ,,zagranicznym" a raczej nie tyle napływem co elementem populacji występującej na Ukrainie. A to że jest ona na Roztoczu i to już stwierdzano ją w 3 stanowiskach jest faktem.
Popieram Twoja ideę wzmożenia badań terenowych i penetracji środowisk nieznanych. Zresztą mam pewna koncepcje odnośnie bliższej Twemu sercu Scarabaeidae, na Roztoczu, mam nawet pewne dowody materialne (niestety nie jest to kompletny okaz) na obecność gatunku uznanego za niewystępujący już na terenie PL, no ale tez poczekam, bo każde odkrycie trzeba jakoś potwierdzić by było one wartościowe i by nauka z tego skorzystała.
pozdr
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Dispar »

A ja też coś wiem - ale nikomu nic nie powiem :D
Andrzej J. Woźnica

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Hmm, też mi się obiło co nieco o uszy 8) ale koza to nie to co mucha :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To do nikogo personalnie, tak mi się tylko skojarzyło: zupełnie jak Kaczyński - coś wiem ale nie powiem :)
Nie męczcie już tego tematu :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Adam Larysz »

Mnie się coś wydaje, że to będzie zwykła koza z nosa :lol: :mrgreen:
Przemek Zięba

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Przemek Zięba »

Najbardziej to Cosa nostra :mrgreen:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: CARABUS12 »

Grzegorz Banasiak pisze:To do nikogo personalnie, tak mi się tylko skojarzyło: zupełnie jak Kaczyński - coś wiem ale nie powiem :)
Nie męczcie już tego tematu :)
Też tak uważam tego typu temaciki nie prowadzą do niczego
a jako zabawa to raczej słaba :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza !

Post autor: Jacek Kurzawa »

Praca ukazała się już w Wiadomościach Entomologicznych:

KRÓLIK R., SZYPUŁA J., 2011. Potwierdzenie występowania w Polsce Poecilium fasciatum (VILLERS, 1789) (Coleoptera: Cerambycidae).
Wiadomości Entomologiczne (Entomological News), 30 (3): 171-174.

http://pte.au.poznan.pl/we/we_11.htm
Link do pliku: http://pte.au.poznan.pl/we/2011/24_krolik_szypula.pdf
Andrzej J. Woźnica

Re: Nowa dla Polski koza ! [Poecilium fasciatum]

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

hmm, gratulacje ! Aczkolwiek wiem od Jurka, że zdjecie było w oryginale o wiele lepsze ! pozdrówki, Andrzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza ! [Poecilium fasciatum]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sprawdziłem, czy rzeczywiście "Poecilium fasciatum"? Wydawcy CPC pisali na str.37:
Poecilium Fairmaire, 1864 is listed as a valid genus, while it may be considered as a subgenus of Phymatodes
Mulsant, 1839, or even merged with Phymatodes.
więc jego pozycja taksonomiczna gatunku "fasciatum" w rodzaju Poecilium" w CPC byla pewnym uproszczeniem roboczym sytuacji (jakich wiele w CPC).
Jednak jeszcze w 2010 (rok ukazania sie CPC) pojawiła się poprawka (pierwsza) mówiąca o tym, że jednak rodzaj Phymatodes należy podzielić na podrodzaje (nie są synonimami Poecilium) (Danilevsky, 2010. w Russian Entomol. J. 19(3): 215–239) i w ten sposób mamy:
must be:
subgenus Phymatodellus Reitter, 1913a: 40 type species Callidium rufipes Fabricius, 1777
Microcallidium Casey, 1912: 283 type species Callidium amoenus Say, 1823
Phymatodina Casey, 1912: 281 type species Phymatodes nitidus Casey, 1874
Pseudopoecilium Planet, 1924: 226 type species Callidium rufipes Fabricius, 1777
and
subgenus Poecilium Fairmaire, 1864a: 134 type species Leptura alni Linnaeus, 1767
and
subgenus Paraphymatodes Plavilstshikov, 1934a: 215 type species Callidium fasciatum Villers, 1789
and
subgenus Phymatoderus Reitter, 1913a: 39 type species Callidium pusillum Fabricius, 1787
Reitteroderus Sama, 1991: 124 [unnecessary substitute name].
"Drobna poprawka", która powoduje, że obecnie obowiązującą nazwą jest:

Phymatodes (Paraphymatodes) fasciatus (Villers, 1789)

i pod taką umieściłem go na liście kózkowatych Polski >>>

Podział rodzaju Phymatodes może jeszcze ulec zmianie, więc do tych wszelkich ustaleń należy odnośić się z rezerwą. Właściwie to częste zmieny komplikują tylko poruszanie się tym, bo czym jest gatunek "fasciatum" każdy wie (nie ma nic podobnego) a przez te roszady gatunek zmienia rodzaj, podrodzaj a nawet końcówkę. Jesli ktoś się tym irytuje, to proszę tego nie robic pod moim adresem, że też "zmieniam" :-) , bo też mnie to "lekko irytuje"....
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa dla Polski koza ! [Poecilium fasciatum]

Post autor: Orish »

Gratuluję publikacji. W takim wypadku mamy w PL "oficjalnie" już 194 kozy :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski koza ! [Phymatodes fasciatum]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem zdjęcie jednego z polskich okazów z wymienionej pracy.
Załączniki
P.fasciatus2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.08 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Nowa dla Polski koza ! [Phymatodes fasciatum]

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Super zdjęcie i super kózka! Szkoda, że w pracy oryginalnej zdjęcia przerobiono na B/W. W pdf-ie kolor można było zostawić :-(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”