1% podatku na .... różne cele, na Forum itp.

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
noctua
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

1% podatku na .... różne cele, na Forum itp.

Post autor: noctua »

Witajcie!
Własnie walczę z PIT-ami, zastanawiałem sie na co przekazać 1% podatku.
Wybrałem Towarzystwo Ochrony Motyli - KRS 0000261908.
Polecam innym :lol:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

A może by tą droga dosponsorowac entomo.pl w przyszłym roku? Byłoby jakieś zainteresowanie....? :neutral:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

A przerobisz się na organizacje pożytku publicznego? :roll:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Jeśli to wszystko miałoby jakiś wiekszy sens to utworzenie Fundacji czy Towarzystwa to kwestia raczej checi i zachodu. Wszystko da się przecież zrobić. Pytanie tylko po co i jakim kosztem. No i stąd moje pytanie, bo w tych zagadnieniach się za bardzo nie orientuję, musialbym troszkę posłuchac kogoś, poczytać i popytać :-)
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

admin pisze:Wszystko da się przecież zrobić. Pytanie tylko po co...
nie podniecajmy się... w tym przypadku nie wszystko da się zrobić ... i rzeczywiście. "po co???"... nie widzę żadnego celu publicznego związanego z forum :razz:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Robert Rosa pisze:nie widzę żadnego celu publicznego związanego z forum :razz:
Ja widzę :-)
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

... kasiorę??... :lol: :wink:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Zapytałem z nadzieją, ze ktoś mi udzieli kilka wskazowek, czy jest sens, co i jak się robi. W polemiki nie bedę się wdawał. Jesli ktos chciałby mi pomóc (odwodząc mnie od tego pomysłu też, ale pisząc jakies konkretne uwagi) to bedę wdzięczny.



PS. Tak, oczywiście chodzi mi o kase - jak w tytule. Tego dotyczy podatek. Pisząc o pożytku publicznym ja myslalem o Forum., pisząc o podatku - o kasie, która i tak w wielu przypadkach idzie do U.Skarbowego a moglaby wesprzeć działania Forum strony, oplaty za serwer i inne.

W jakim celu chcesz być złośliwy, Robercie? Chcesz mnie zniechecić (konkurencja) zazdroscisz czy jeszcze co? Może chcesz pożartować poprostu... no ale to w innym dziale lepiej by wyszło.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Co do tej organizacji użytku publicznego, nie wszystkie które są zarejestrowane mogą otrzymać 1% podatku, muszę spełnić pewne warunki. Np organizacja do której należę PTOP "Salamandra" coś tam nie dopatrzyła i pomimo iż są org pożytku publ to nie mogą dostać 1% podatku.
Poza tym trzeba bardzo dobrze wtedy prowadzić księgowośći i skrupulatnie się z tego rozliczać, wiadomo biurokracja do n potęgi, papierzyska i papierzyska.

To jeśli chodzi o konkretniejsze uwagi za czy przeciw.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

No to juz jakas konkretna informacja. Wyglada na to, ze tylko różowo tak to wyglada jak sie nie wie .... Dzieki.
noctua
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

Sprawdziłem u wiceprezesa TOM-u. Podobnie jak Salamandra nie dopełnili wszystkich warunków. I 1% podatku trzeba przekazać na inna organizację.
:cry:
Ale co tam jutro wyjazd na poligon - wrzosy - Borne S.
:lol:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Z całym szacunkiem dla Kolegów i Twórców naszego drogiego Forum, to chyba jednak wolę dać te pieniążki na jakieś biedne dzieci....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9512
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szanuję odmiennośc zdań.
Ja wole inwestować swoje pieniążki.... w Forum, przynajmniej z tego mamy jakiś natychmiastowy pożytek.
A że pieniądze mam "od komunii" więc pytanie bylo czysto teoretyczne. ;-)

PS. Curculio - ale dasz na te dzieci, czy czysto teoretycznie "wolalbyś" dać?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Oczywiście że dam, w tym roku mój 1 % poszedł na Oddział Intensywnej Terapii dla dzieci z Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Jacek, nie miałem na myśli kogoś obrażać, ani się naigrywać... a tym bardziej z Ciebie... jeśli ubodło to SORKI!!!... mój dopisek typu "kasiora" wynika z tego, że kiedyś w tutejszym gronie kolegów interesowaliśmy się tym zagadnieniem... i ni jak nie wyszło... naprawdę trzeba spełnić sporo "statutowych" warunków, aby byś organizacją pożytku publicznego,
a dla mnie działalność forum ni jak nie ma ani grama z tego... więc napisałem tak , a nie inaczej, myśląc, że przynajmniej zdecydowana większość z nas wie już o tym... bo temat swego czasu był "modny". A dalej tak jak pisze Marek. I tyle.
pozdro
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Marek Przewoźny pisze:Salamandra" coś tam nie dopatrzyła i pomimo
a w wykazie tu jest

http://opp.ms.gov.pl/index.php
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

OKI

Post autor: admin »

Curculio - brawo za czynne podejscie :-)
Robert - spoko... rzeczywiscie slowo kasiora zle na mnie dziala a tych pazernych na kase jakos sam nie trawie... luzzz...
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Ja wiesz rozliczałem podatek pod koniec stycznia już i wtedy nie było ich naliście, pytałem się u źródła i wtedy się dowiedziałem iż coś tam nie dopełnili ale wyslą jeszcze korektę więc widocznie sprostowanie zostało przyjęte i już są z powrotem, ale dla mnie za późno musiałem 1% przeznaczyć na coś innego więc już to i tak dla mnie nie aktualne
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Bujnik Bartek »

Założyć fundację czy stowarzyszenie nie jest trudno. Potrzeba tylko wytrwałości i czasu, bo niestety nikt nie rozszerzy szeroko ramion i nie załatwi nam tego od tak.
Liczyliśmy że na początek żeby założyć stowarzyszenie potrzeba ok 1500 zł, konto, rejestry sadowe i inne duperele. Jeśli chodzi o fundacje to musisz mieć wkład założycielski w końcu fundacja... musi coś fundować i w tej chwili wkład początkowy zależy od wielu czynników... głównie od "widzimisię" sędziego. Niedługo według moich informacji ma wejść ustawa która określa wkład początkowy na 50000. I to zamknie drogę do tworzenia wielu fundacji.
Jeśli chciałbyś liczyć tylko na forumowiczów to lepiej sobie odpuścić :)
Koszty poniesione się nie zwrócą :), wiem bo znam takie małe organizacje które liczą na ten 1 %, a i tak dostają zawsze 3 razy mniej niż zakładają.
Taka organizacja musi się jednak jakoś utrzymać i oczywiście może się utrzymać pisząc projekty do różnych konkursów. I tutaj sam ogrom takich funduszy przerasta moje zdolności poznawcze. Musi to jednak być osoba która nic innego nie robi i jest to jej sposób na życie. Znam wiele takich przykładów, ale oczywiście wszystko zależy od tego kto chce i czy naprawdę chce wziąć na swoje barki taką działalność.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dziekuje Ci za wyczerpujacą odpowiedź. Dokladnie takiej się spodziewalem. I wiem, ze nie zaloże żadnej fundacji. Powodów jest kilka, i te główne powody wlasnie wymieniles. Chodzi o czas, wkład finansowy, inne prace i całe zamieszanie po to, by sie moc potem conajmniej rozczarować :-)
Ale 'kto pyta, nie błądzi" - dlatego spytalem.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

1% podatku

Post autor: beksinski »

Witam,

zbliża się czas rocznych rozliczeń podatkowych. Zastanawiam się nad moim 1% podatku. W celu ustalenia najbardziej mi odpowiadającej organizacji przejrzałem kilka list i jestem trochę w kropce. Wiem, że ten temat pojawiał się już kiedyś przy okazji rozmów na temat środowiska entomologów.

Jestem ciekaw, jakie macie na ten temat zdanie i jak Wasze wybory łączą się z ochroną owadów w Polsce lub popularyzacją wiedzy o nich.

Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 1% podatku na TOM

Post autor: Almandyn »

Witam.
Chcę przeznaczyć 1% podatku na jakiś cel, najlepiej na dofinansowanie tego Forum, ale nie wiem czy to jest możliwe. Proszę o wyjaśnienie i ew. wskazówki.
Ala
jon

Re: 1% podatku na TOM

Post autor: jon »

Od momentu powstania TOM, zakładałem, że moje wstąpienie w szeregi osób kochających motyle i wspomagających populacje zagrożone metodami ochrony czynnej to tylko kwestia czasu. Ba, nawet byłem przekonany, że zacznie się swego rodzaju poszukiwanie na różne sposoby osób chętnych i zachęcanie do integracji ludzi którym się coś chce. Potem zauważyłem dość szybko jakąś stagnację w działalności TOM-u a potem kompletną ciszę. Nie ukrywam że byłem tym zawiedziony i jestem do dziś. Już w końcu nie wiem nawet z kim można o tym rozmawiać i uzyskać jakiekolwiek informacje. Mamy obecnie dobę komunikowania się za pomocą internetu, mamy forum entomologiczne. Gdzie do licha mam się dowiedzieć czegoś jak choćby nie tutaj? Może przy okazji znajdzie się ktoś, kto w końcu mnie uświadomi, co właściwie TOM robi, jakie ma plany? A może już czegoś dokonał? Czy to jakaś tajna organizacja elitarna? Czy trzeba mieć tytuł naukowy aby się tam wgryźć? Mam nadzieje że to nie sekta? Proszę o proste informacje!

Od siebie przeznaczenie 1% podatku polecam na Stowarzyszenie "PRO RENIS" wspierania programu przeszczepiania nerek i wspierania rozwoju przeszczepów rodzinnych.

nr konta 03105015751000002290670211
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: 1% podatku na TOM

Post autor: Tomasz Blaik »

Psiarzom i kociarzom polecić mogę fundację prowadzoną przez bardzo oddanych sprawie ludzi kochających zwierzęta.
http://www.fioletowypies.pl/
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: 1% podatku na TOM

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przy obecnym poziomie ulg i odliczeń ten 1% jest śmieszną kwotą - więcej medialnego szumu niż to warte. Oczywiście "ziarnko do ziarnka...".
Wszelkiej maści fundacje dużą część darowizn przeznaczają na własne utrzymanie, do dzieci trafia niewielka cześć. Moim zdaniem rolą społeczności entomologicznej (jeśli chce się być jej częścią a nie indywiduum) jest wspieranie inicjatyw jej bliskich. Taką inicjatywą jest to forum z którego wszyscy korzystamy a które w całości utrzymuje z własnego portfela Jacek.
Dlatego wcale nie dziwię się inicjatywie jakiejś skromnej zbiórki na utrzymanie domeny, serwera, koszty niemałych transferów i jak najbardziej ją popieram. Zakładanie fundacji pożytku publicznego wygenerowałoby duże koszty dodatkowe więc nie ma sensu tego robić i użerać się z rzeszą urzędasów. Na pewno można zrobić na forum o wiele więcej, potrzeba jednak czasu (jak wiemy nie jest darmowy) i pieniędzy (hosting lub serwer, domena, software).
Gdyby nie kosztowne łącza można byłoby postawić serwer na własnym sprzęcie (np. jakiś przyzwoity NAS, cena ok. 1800 zł. + 4 dyski 2TB po ok. 400 zł.) ale żeby to sprawnie działało łącze musi mieć przepustowość co najmniej 20MB i być nieawaryjne.
Jak więc widzicie... koszty, koszty, koszty... warto więc docenić to co robi Jacek.
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Re: 1% podatku na TOM

Post autor: MarcinW »

Grzegorz Banasiak pisze: .. warto więc docenić to co robi Jacek.
A jest konto na które ewentualnie można dokonywać wpłat?? Bo warto....
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: 1% podatku na ....

Post autor: Robert Rosa »

Siema, wszystko zależy od Jacka. Jeśli chce ogłosić zbiórkę na "serwer", to nie ma problemu, aby Go dofinansować wzorem innych for (-ów?! :oops: ) i przesłać mu "dotację" na zasadzie ile kto może na nr konta (przez priva zapewne). Miejmy nadzieję, że nie doliczy "godzinówek" za te lata :lol: . I szkoda czasu i zabawy na zakładanie jakiegoś stowarzyszenia, czy fundacji związanej ściśle z tym celem... bo to dodatkowa kasa i czas na wnioski, statuty, rejestracje w sądzie i takie tam pierdoły... powiedziałem, howq :mrgreen: ... no chyba, że coś tam Jacek wyściubia z reklam, ale to inna inszość :P
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: 1% podatku na ....

Post autor: admin »

Temat dofinansowania, sponsoringu, na rzecz tego Forum jest poruszony tutaj:
Donate - dofinansowanie FORUM
viewtopic.php?f=15&t=11101

Zakładać stowarzyszenia nie bedę, szkoda czasu i problemów. Reklamy są w planach...


..... a na razie czas poświęcam tworzeniu Checklisty Chrząszczy Polski :D https://entomo.pl/checklist/ która juz wstępnie działa.

Jej największą zaletą jest to (przynajmniej plan jest taki), że dostarcza najnowszych i najpewniejszych informacji o tym, jakie gatunki występują w Polsce a jakie nie wraz z aktualnym nazewnictwem. Niedługo będzie premiera. I raczej zmiana serwera na większy, bo transfery bezustannie rosną.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: 1% podatku na ....

Post autor: panczo »

Jak Grzegorz napisał. W skrócie streszczam. Założenie fundacji służy głównie założycielom fundacji. Ten 1% idzie głównie na utrzymanie prezesów tychże fundacji. Amen
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”