Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

bartek.g

Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: bartek.g »

Czesc,

znacie moze jakies prace w ktorych bylby poruszony ten temat?

Dorosle larwy trzymane 16.5 (lub wiecej) godzin na dobe w swietle powinny dac niezimujace poczwarki. Nie ma znaczenia czy mlodsze larwy byly trzymane przy dniu dlugim czy krotkim. Spotkaliscie sie moze z jakims innym czynnikiem ktory ma tez na to wplyw? Moze b. wysoka termperatura (okolo 30 st. non-stop) ma jakis wplyw?

Chodzi o wywolanie diapauzy u P. machaon w warunkach tropikalnych, aby uniknac hodowli w porze wilgotnej, ktorej gasienice nie znosza dobrze.

dzieki :)
bartek.g

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: bartek.g »

Zapomnialem sie podzielic, a przetestowalem. Od ostatniego linienia wystarczy trzymac gasienice w ciemnosci. Dadza zimujace poczwarki, powyzej 17h swiatla na dobe da poczwarki niezimujace.

(metoda z moskiewskiego zoo)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: Kamil Mazur »

Odświeżam temat pomimo że autor już zapewne nie oczekuje odpowiedzi...

A to dlatego, że właśnie wykluwa mi się pierwszy motylek z gąsienic zbieranych we wrześniu z marchewki. Poczwarki były trzymane w zwykłym pojemniku przykrytym gazą leżąc na ziemi, zalewanej na maksa co jakiś czas wodą (jak w normalny deszcz, tak że wszystko pływało) bez jakiegoś specjalnie delikatnego skrapiania. Woda wsiąkała szybko w ziemię, która potem normalnie oddawała wodę. No i trzymane były w kuchni przy kaloryferze, pomimo rozpoczętej pory grzewczej, tak więc nie było jakoś specjalnie jasno... ot jak w normalnej kuchni, aczkolwiek światło słoneczne nie padało na nie bezpośrednio stąd raczej to był ciemny kąt.

Reasumując chyba światło nie ma większego znaczenia na zimowanie, a raczej temperatura.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: Wojtek M »

Tylko że bartek.g pisał o "programowaniu" diapauzy poprzez ekspozycję gąsienic a nie poczwarek, tym drugim światło chyba już jest obojętne :wink:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: Kamil Mazur »

No fakt... ale do tego również mogę się odnieść - bo trzymałem dorosłe gąsienice normalnie w pokoju bez doświetlania i bez dogrzewania. We wrześniu już dzień jest dość krótki, więc tego światła nie miały jakoś specjalnie za wiele a już na pewno nie było 16,5 godziny, a pomimo to jest motyl zamiast zimującej poczwarki.
Poza tym piszę to tak mianem ciekawostki, nie żeby tutaj jakoś wywoływać specjalnie dyskusję.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: Wojtek M »

Spoko, ja tu tylko czytam i teraz mam pełną jasność. Im więcej doświadczalnych ciekawostek tym lepiej ;)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Czynniki wplywajace na diapauze u P. machaon

Post autor: Tomasz Świderski »

Wydaje mi się, że sprowadzenie całej sprawy do jednego czynnika determinującego wejście w diapauzę to jednak duże uproszczenie. Raczej wejście w diapauzę będzie skutkiem kombinacji kilku czynników....pewnie nikt tego dokładnie nie badał..może się mylę? Dodatkowo pewnie zupełnie inaczej będą się zachowywać populacje P. machaon z obszarów północnej granicy zasięgu a inaczej z południowej poddane takim samym wpływom temperatury/długości dnia w sztucznej hodowli. Literatura podaje, że P. machaon występuje pomiędzy 30 a 70 st N więc Przewiezione w wrześniu do kraju gąsienice z południa pewnie będą wydawać motyle jeszcze tego samego roku, a przywiezione w czerwcu z północy będą zimować...podczas gdy "nasze" będą jeszcze wydawać drugie pokolenie.
Bartek, a te motyle o których piszesz są/ będą hodowane w tropikach? czym będą karmione? (z własnych doświadczeń wiem że można zastępczo, ale tylko na krótki czas, starszym gąsienicom podawać liście cytrusów) napisz coś o tym, to interesujące.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”