Oświetlacze diodowe

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Oświetlacze diodowe

Post autor: M. Stachowiak »

Problem uzyskania dobrego, równomiernego oświetlenia owadów podczas obserwacji mikroskopowych, a szczególnie wykonywania zdjęć z pewnością znany jest większości odwiedzających to forum. Dotąd najczęściej stosowanymi typami oświetlaczy były światłowodowe (pierścieniowe lub punktowe) z halogenowym źródłem światła. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskują oświetlacze diodowe, ale ceny specjalizowanych modeli (np. firm Schott lub Volpi) są nadal bardzo wysokie. Dla entomologów amatorów poza oferowanymi na Allegro diodowymi oświetlaczami pierścieniowymi tanim, a doskonałym rozwiązaniem mogą być lampki stosowane przez DJ do oświetlania pulpitów dyskotekowych ( http://www.plejadalight.pl/app,product, ... seneck.asp ). Wskazane jest korzystanie z dwóch takich oświetlaczy (lampek), bowiem światło rzucane tylko z jednej strony po stronie przeciwnej powoduje powstanie głębokich cieni. Zaletą polecanych (i stosowanych) przeze mnie lampek jest to, że są one wyposażone w regulator natężenia światła. Można też wymienić głowicę z diodami na podobną o innej barwie światła (np. żółte, niebieskie, czerwone, zielone), a podczas pracy ustawić ją w niemal dowolnym położeniu. Światło diod białych ma odcień światła dziennego i jest dobrze rozproszone, a liniowy kształt głowicy lampki sprawia, że oświetlane pole jest lekko wydłużone. Największymi zaletami oświetlaczy diodowych są: ich żywotność (przynajmniej 50 tys. godzin ciągłej pracy), stabilność barwy światła, niskie koszty eksploatacji i przede wszystkim to, że podczas pracy niemal się nie grzeją.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 listopada 2008, 23:20 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
gt
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: gt »

Ja mogę polecić kołowy oświetlacz diodowy, niestety tylko z dwiema wartościami jasności:
http://www.allegro.pl/item465934301_osw ... 72_mm.html
http://www.allegro.pl/item468630914_osw ... 67_mm.html
Cena jest ???.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Widzę Mietku że nawet chrząszczom na dyskotekach nie odpuszczasz :mrgreen:
Awatar użytkownika
młody89
Posty: 78
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 10:21
Specjalność: Araneae
Lokalizacja: Toruń

Re: Oświetlacze diodowe

Post autor: młody89 »

M. Stachowiak czy mógłbyś podac jakiego konkretnie modelu używasz\uzywałeś? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”