Początkujący

Hodowla owadów
mula

Początkujący

Post autor: mula »

Cze. Jestem początkujący, i dopiero zaczynam swoją przygode z owadami. Czy na połowy larw moge się wybrać na jesień.
Ps. Jak bym mógł to jakie to larwy.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

a to zalezy gdzie chcesz lowic, pod kora, w glebie itp :))) rozne larwy w roznych miejscach, :)
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 3 września 2004, 12:36
Lokalizacja: Kedzierzyn CB20

Post autor: Lipa »

Polecam poczekać do pierwszych przymrozków, można wtedy szukać owadów w miejscach ich zimowania, czyli np. w ściole i glebie, często są to już owady w stadium poczwarki - łatwiej jest takie wyhodować - nie trza tyle zachodu
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Lipa pisze:często są to już owady w stadium poczwarki - łatwiej jest takie wyhodować - nie trza tyle zachodu
Zachodu to może i mniej, ale mniejsza też satysfakcja i nie można przesledzić rozwoju larwalnego...
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 3 września 2004, 12:36
Lokalizacja: Kedzierzyn CB20

Post autor: Lipa »

W sumie to i racja :) A najlepiej zbierać gąsienice (larwy) i je podhodować, a po przymrozkach szukać poczwarek :)
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 29 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Adam »

Polecam już przeszukiwanie krzaków (straciły wiekszość liści) w celu znalezienia gniazd. W Puszczy Niepołomickiej są już gniazda neustrium. Co prawda larwy zimują i nie powinno się ich niepokoić, ale kiedyś wziąłęm kilka do domu i w grudniu miałem motyle. Gąsienice można hodować na jezynie, a tej jako zielonej nie brakuje nawet w zimie.
Problem tylko, jak śniegi zasypią cały las. Widziałem dzisiaj w lasach koło obwodnicy w Wieliczce dwie młode gąsienice caja i jedną potatorii, które wygrzewały sie przed zimowaniem do porannego słońca. Myślę, że można by poszukać też na wrzosowiskach, póki jeszcze ciepło gąsienice macrothylacia rubi.
Pozdrowionko, Adam
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Gąsienic motyli z Arctiidae można już rzeczywiście szukać. Ja hoduję Callimorpha dominula. Wystawiłem je na dwór żeby miały warunki naturalne i właśnie zaczęły okres wegetacji. Powodzenia w poszukiwaniach!

pozdro
Paweł
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Także motyle z rodziny Lasiocampidae zimuja w postaci gąsienicy,więc tych takżę można jeszcze szukać
Obecnie mam troche gąsiennic E.patatorii,kilka jeszcze żeruje,jednak większość zapadła w diopauze.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Zdun
Posty: 9
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2005, 20:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zdun »

Sry bo to na pewno bylo juz 100 razy walkowane ale mam kilka pytan:

dostalem dosc niespodziewanie 15 gasienic , m.in. Stauropus fagi,Erannis defoliaria itd...

czy na dole 'klatki' tekturowej ulozyc jakas lignine, mech czy cos takiego zeby byla wieksza wilgotnosc ?? bo czy przy pokojowej temp. i suchocie nie bedzie im zle?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”