Eumeninae

Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Eumeninae

Post autor: tiktaalik »

Przesiedzialem pół dnia, obejrzałem dziesiątki fotografii, niektóre wielokrotnie. A wszystko po to, aby mieć choć śladowe pojęcie o kopułkach. Próbowalem nawet oznaczyć kilka osobnikow, ale bez znajomosci jednoznacznych cech diagnostycznych nie bylo to łatwe (na przykład, czy jest nią charakterystyczna korona na odwłoku? - chyba nie) . Niemniej udalo się, jak sądzę, zawęzić krąg podejrzanych do kilku gatunków. Głównie dzięki znanej Wam chyba doskonałej stronie Biolib.cz. I choć poniższe osobniki nie są wizualnie identyczne z żadnym z oglądanych na zdjeciach, to najbliżej im do Eumenes coarctatus i Eumenes pomiformis.
Pamiętam, ze Red45 rozpoznaje E.coarctatus. Liczę na Twoją pomoc, Red45 - jak i na każdą inną.
Załączniki
E1 13 sierpnia.jpg
E1 13 sierpnia.jpg (46.1 KiB) Przejrzano 2029 razy
E2 20 sierpnia.jpg
E2 20 sierpnia.jpg (52.05 KiB) Przejrzano 2029 razy
E3 22 lipca.jpg
E3 22 lipca.jpg (65.68 KiB) Przejrzano 2029 razy
Przemek Zięba

Re: Eumeninae

Post autor: Przemek Zięba »

Jesli dasz sobie radę z niemieckim to sugeruję klucz Schmid Eggera, chociaż nie w każdym przypadku uda sie zdeterminowac gatunek tylko i wyłącznie na podstawie fotografii. Jak Ci ten klucz potrzebny daj znać na priv to wyslę.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Eumeninae

Post autor: tiktaalik »

Doceniam gest, ale obawiam się, a właściwie jestem pewien, że z kluczem pisanym po niemiecku nie dam sobie rady.
A zresztą, co mi tam. Sprobować nie zawadzi.

Tymczasem poruszę jeszcze dwie kwestie. Na pierwszym zdjeciu, gdzie dość doklądnie widać odwlok owada, znajduje się kopułka, którą prawdopodobnie większość odważnych oznaczyłaby jako Ancistrocerus antilope. W sieci jest sporo zdjeć z osobnukami z identycznym odwlokiem, podpisanych jako A. antilope. Natomiast na stronie Biolib.cz gatunek ten wygląda zgolą odmiennie, a rzekome A.antilope przypominają raczej Ancistrocerus gazella.
A.antilope
A.gazella
Czy ktoś jest w stanie rozstrzygnąć ten mój mały dylemat, być moze wydumany?


W lipcu przylapalem nieznaną mi osę przy wejściu do norki. Osa prawie natychmiast zniknęła wewnątrz. Po dluższej chwili się wylonila, aby odlecieć. a ja nie moglem już na nią czekać. Dlatego udało mi się zrobić tylko niezadowalające zdjęcia; jedno z nich zamieszczam. Osa wygląda mi kropka w kropkę na Paragymnomerus spiricornis. Pewności jednak absolutnie nie mam, tym bardziej, ze Fauna Europaea wykazuje status gatunku no data, brak danych. Kto wie, może to ten gatunek, a może nawet jest on w mairę atrakcyjny entomologicznie i warto wybrać się na siedlisko w przyszlym roku. Dlatego ciekaw jestem Waszych uwag.
Załączniki
E3 4 sierpnia.jpg
E3 4 sierpnia.jpg (59.34 KiB) Przejrzano 1941 razy
E4 7 lipca.jpg
E4 7 lipca.jpg (94.4 KiB) Przejrzano 1941 razy
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Eumeninae

Post autor: Piotr Olszewski »

Witam!

E1 13 – Eumenes sp. (samica, możliwe, że coronatus )
E2 20 – Eumenes sp. (samiec, możliwe, że pedunculatus)
E3 22 – Eumenes sp.
E3 4 – Ancistrocerus sp.
E4 7 – Z tego ujęcia ciężko zidentyfikować nawet do rodzaju, jeśli masz to proszę o inne fotki.

Cechy różniące Ancistrocerus antilope i A. gazella to przede wszystkim rzeźba i kształt pierwszego, drugiego sternitu oraz boki propodeum.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Eumeninae

Post autor: tiktaalik »

Piotrze, zdaje się na Twoją kompetencję i pozostaję przy Twoich oznaczeniach. Mam jeszcze trzy zdjęcia zagadkowej osy przy norce, ale bardzo słabe. Jeśli chcesz, to probuj. Dodatkowo umieszczam jeszcze jednego Eumenes sp.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (107.76 KiB) Przejrzano 1870 razy
2.jpg
2.jpg (98.88 KiB) Przejrzano 1870 razy
3.jpg
3.jpg (107.05 KiB) Przejrzano 1870 razy
E4 22 lipca.jpg
E4 22 lipca.jpg (63.34 KiB) Przejrzano 1870 razy
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Eumeninae

Post autor: Piotr Olszewski »

1,2,3 - Symmorphus sp. (samica)
E4 22 - Ancistrocerus sp. (samiec)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Eumeninae

Post autor: tiktaalik »

No to sporo się wyjaśniło. Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”