poczatek sezonu

Chrząszcze
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Witam
jak dla mnie to rewelacja
W ubiegly weekend zrobiłem pierwszy raz w tym sezonie maly rekonesans w pobliskim lesie
Jak na amatora musze się pochwalić znalezionymi az 6 gatunkami roznego rodzaju chrząszczy
w ciągu niespełna 1,5 godzinnego spaceru .Nie chodzi tu o żaden record .Trafily się -jeden kozkowaty Rhagium bifasciatum ,
dwa rozne sprezykowate ,ladny charakterystyczny Ampedus sanguines a drugi mniejszy innego gatunku caly
ubarwiony na czarno -jeszcze nie rozpoznany,poza tym
dwa malutkie (6mm) ale pięknie ubarwione kusakowate -rozpoznane jako Sphidium quadrimaculatumca
i dwa biegaczowate -jeden dość drobny a drugi spory biegacz fioletowy.Nie wiem ,czy to dużo czy nie ,ale byłem sam
szczerze zaskoczony ...nie myslalem ze już w tym okresie (pierwsze dni maja )znajde taka roznorodnosc chrząszczy.
tak blisko domu ,może to nic szczególnego w/g expertow -Może przesadzam z tym zachwytem ?
Nigdy przedtem nie znalazłem az tylu roznych gatunkow chrząszczy na tak malej przestrzeni i w tak krótkim czasie
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: poczatek sezonu

Post autor: Aneta »

irianl pisze:,ladny charakterystyczny Ampedus sanguines
Jeśli masz na myśli A. sanguineus, to nie jest on wcale charakterystyczny, czarno-czerwonych Ampedusów jest więcej:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ampedus.htm

A w początkach maja spora obfitość chrząszczy to raczej norma, ale taki entuzjazm zawsze jest cenny :]
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Byłem raczej przekonany ,ze obfitość gatunkow to mieiące cieplejsze tzn VI ,VII i VIII a nie niewielkie ocieplenie w początkach maja (zaledwie 16 stopni ).
Ale uczymy się cale zycie .Masz racje z tymi A.sanguineus -nie jestem zbyt biegly w nazwach lacinskich .Znam strone www i często z niej korzystam w identyfikacji
chrząszczy i jakos tak mi pasowalo najbardziej do tego gatunku -chociaż wszystko możliwe ze się myle
Ale może zdjecia cos podpowiedza i ktoś zidentyfikuje prawidłowo gatunek
Załączniki
P1180720.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.07 KiB)
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

i jeszcze dwie fotki
Załączniki
P1180721.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.29 KiB)
P1180722.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.77 KiB)
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Wg pani Aneta udało się się czy nie ,rozpoznać gatunek chrząszcza ?
ale brak odpowiedzi
caly czas twierdze ze to cos najbardziej podobnego do.....a.sanguineus

pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: poczatek sezonu

Post autor: Aneta »

Większości czerwono-czarnych sprężyków nie oznacza się ze zdjęć, trzeba mieć klucz i okaz w ręku.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Rafał Celadyn »

...z czerwonymi Ampedusami jest ciężko ze zdjęć ....trzeba wziąć klucz i sprawdzić cechy,sanguineus "na oko" pasi ...tylko co z tego, jak nie ma sie pewności?Na takim materiale bez pewnego oznaczenia ciężko budować zbior porównawczy...a najlepiej je oznaczać właśnie w ten sposób-porównując z pewnie oznaczonymi okazami.W terenie przy pewnym opatrzeniu idzie nieraz łatwo ,ale z kilkoma gatunkami zawsze jest problem nawet z interpretacją cech kluczowych ,że o genitaliach nie wspomnę 8) .
:papa:
Rafał
no ,pani Aneta wyjaśniła panu już tą sprawę ;-)
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Napiszcie jaki wy macie początek sezonu ,to fajny temat

pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj dowiedzałem sie u chirurga ,że od 6 tygodni chodzę po terenie ze złamana ręką....a poza tym sezon ok. :ok:
:papa:
Rafał
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Wouw -dziekuje expertom za naukowe wywody -nie spodziewałem się az takiej reakcji
Niemniej chyba nie dowiem się nigdy bez waszego dotyku co takiego,"na oko " mam w swojej kolekcji .
Czy wszyscy zgromadzeni zaakceptują cos co mogę napisac na etykietce pod wypreparowanym chrzaszcem ?

proszę o wskazówki

pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Rafał Celadyn »

...na expertów to trzeba poczekać ,na etykietce to może być cokolwiek ;-) ,mogę przegrzebać zasoby i podesłać klucz ale do tego potrzebuję czasu i Twojego maila...jak ktoś ma bardziej pod ręką to może mnie wyręczyć ,a paru osobom wysyłałem i nawet kogoś tam pamiętam 8) .noooo...pomóżcie kalece :rotfl:
:papa:
Rafał
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Nie przejde przez to ....preparowanie jakiś genitalii chrząszcza w celu ustalenia gatunku
albo plci to już zajecie dla bardziej chorych psychicznie niż ja na temat chrząszczy
To nie dla mnie i nie znam się na tym ....i nie ineresuje mnie to

Jacek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Rafał Celadyn »

...no, trudno :mrgreen:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: poczatek sezonu

Post autor: Dispar »

Pobliski las i 1,5 godzinny rekonesans i tylko 6 gatunków chrząszczy ???
Nie znam się prawie na chrząszczach ale wczoraj czerpakując zwykłą siatką entomologiczną wrzosy za jakimś ryjkowcem na prośbę kolegi wpadło do niej tyle chrząszczy w 3 minuty.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: poczatek sezonu

Post autor: Piątek Wojciech »

irianl pisze:Napiszcie jaki  wy macie  początek  sezonu ,to fajny  temat  

pozdrawiam   Jacek
a to " sezon" ma początek i koniec ? podstawowa wiedza dostępna wszędzie-reszta pozostaje w Twoich rękach
Rafał Celadyn pisze: czerpakując zwykłą siatką entomologiczną wrzosy
to obszycie miałeś z tytanu? :rotfl:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: poczatek sezonu

Post autor: Dispar »

Wojtek- nie miałem obszycia z tytanu i właściwie to te wrzosy głaskałem a nie czerpakowałem. Gdybym je czerpakował to pewnie ilość chrząszczy by była większa :D .
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Nie da się nic wg waszmosci i wiadomości cos konkretnego okreslic na temat watku ?
Nastepna zbedna i smietnikowa odpowiedz


Jacek
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: poczatek sezonu

Post autor: palipa »

Temat wątku jest niekonkretny i rzyci za przeproszeniem wzięty. Sezon trwa okrągły rok i zawsze można coś znaleźć. Więc nie zmuszaj ludzi do odpowiedzi bo otrzymasz nie to czego tak niecierpliwie oczekujesz, tupiąc nóżką jak rozpieszczone dziecko.

Paweł
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: poczatek sezonu

Post autor: Wojciech Kubiak »

1,5 h i 6 chrząszczy?, faktycznie szału nie ma, no ale nic. Skoro ma być o chrząszczach to dzisiaj byłem tu i tam i w ciągu niespełna godziny do probówek dostało się koło30 chrząszczy, różnie, Histeridae, małe Carabidae, Elateridae, Chrysomelidae (nie zbierałem), wspomniany w innym poście martwy C.nitens,dziesiątki omarlic w pułapkach ziemnych (wysypałem i poszło to w świat) i sporo małych jeszcze nie oznaczonych. Oprócz tego było sporo Ichneumonidae, a z motyli standard, C.rubi, A. levana, rhamni itp.
Pozdrawiam
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Do palipa
A zalozyles albo widziales taki watek o tej części roku ...?
Cos nie tak twoim zdaniem ? Napisz chętnie poczytam .
Co miałeś na początku sezonu ? pochwal się

Jacek
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

hallo Wojtek znamy się -nie wiem czy kojarzysz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Jacek Kurzawa »

irianl pisze:  ....preparowanie  jakiś  genitalii  chrząszcza  w celu  ustalenia gatunku albo plci  to już zajecie  dla  bardziej  chorych psychicznie

Ten cytat jest dobrym powodem, aby założyć dział najlepszych tekstów na Forum. Swego czasu było kolorowo, jak widać od czasu pojawiają się jeszcze teksty, które dają do myślenia i dlatego na Forum warto zaglądać.

To jest jednak Forum Entomologiczne. Badanie owadów często wymaga wręcz badania kopulatorów więc to zdanie uderza głównie tak naprawdę w tych, DLA KTÓRYCH TO FORUM JEST POWOŁANE DO ŻYCIA. Dla amatorów również jest, niestety (bo granica w dół wydaje się bezkresna), ale trzeba uszanować na tym Forum przede wszystkim obecność ... entomologów! :no:

PS Wczoraj robiłem właśnie to o czym piszesz :D
Załączniki
DSC_0291.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.54 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: poczatek sezonu

Post autor: Piątek Wojciech »

irianl pisze:hallo Wojtek znamy się -nie wiem czy kojarzysz
a którego masz na myśli :mysl:
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: poczatek sezonu

Post autor: Wojciech Kubiak »

Piątek Wojciech pisze:
irianl pisze:hallo Wojtek znamy się -nie wiem czy kojarzysz
a którego masz na myśli :mysl:
Mnie, wiem, oczywiście, że kojarzę.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Przemek Zięba »

irianl pisze:Nie przejde przez to  ....preparowanie  jakiś  genitalii  chrząszcza  w celu  ustalenia gatunku
albo plci  to już zajecie  dla  bardziej  chorych psychicznie  niż ja  na temat  chrząszczy  
To nie dla mnie  i nie znam się na tym ....i  nie ineresuje mnie to

Jacek
:bravo: :bravo:

ZWYCIĘZCA konkursu ,,Złote Usta" :ok:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: poczatek sezonu

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Świetna kategoria konkursu !
Ale się uśmiałem :rotfl:
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

I tu jest tekst wyjęty z kontextu ....czyli " preparowanie jakiś genitalii chrząszcza w celu ustalenia gatunku albo plci to już zajecie dla bardziej chorych psychicznie NIZ JA ..... a te ostanie stwierdzenie zmiena sens zdania
Pan moderator trochę manilpuluje tym co napisałem
ale zgadzam się na najlepszy ranking najlepszych odpowiedzi -z góry zgadzam się na nr 1

pozdrawiam Jacek
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Wiem ,ze sa bardziej niż ja "nawiedzeni" na temat chrząszczy - nigdy nie czulem się 'kims "w tym temacie
Prawdziwi entomolodzy na tym forum kierują się czyms więcej jak tylko w moim przypadku kolokcjonowaniem
dużej ilości roznych gatunkow do własnej kolekcji chrząszczy
Preparuja takie czy inne narządy owada
Niech mnie ktoś oświeci .....To ten kto preparuje części owada albo jego genitalia ....to lepszy entomolog
niż ten który je tylko potrafi w srodowisku wytropic i zlowic
,bo podejrzewam ze te dwie rzeczy sa od siebie bardzo rozne
Ja jestem tym drugim

pozdrawiam Jacek
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: poczatek sezonu

Post autor: TomekK »

Wytropic i zlowic to potrafi nawet moj pies. Czy jest lepszym entomologiem niz ja ktory ktory grzebie owadom w dupach zeby wiedziec co ma w zbiorze? Nie wiem, nie chce ze mną rozmawiac na ten temat.
Od poczatku wymagasz zeby oznaczono ci chrzaszcza a na grzeczne odpowiedzi Anety i Rafala że że zdjec to niemozliwe odrazu na wszystkich naskakujesz. Jestes jak dla mnie kolejnym zwyklym pieniaczem, entomologiem na pewno nie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spokojnie.... To zdanie jest z jednej strony smieszne, ale też odsłania wielką przestrzeń w której mieści się entomologia: od dzieciecego zachwytu przez fotografię, kolekcjonerstwo, tropienie, badanie, hodowlę, pisanie prac, zarobek itd..... Dla każdego entomologia będzie czymś innym.
Jesli chodzi o porównanie preparowania genitaliów i tropienie owadów, to chyba jest jasne: jesli ktoś sięga do metod diagnostycznych to pewnie rozwiązuje jakiś problem naukowy. Tropieniem zajmują się nie tylko badacze, entomolodzy ale tak naprawdę wszyscy, którzy chcą mieć coś z owadami wspólnego. Handlarze też.

"Lepszy entomolog - gorszy entomolog" - to niezbyt dobre zestawienie. Lepszy to ten co więcej zarabia? Czy ten co lepiej preparuje? A może ten co dłużej zbiera? Albo ten co ma więcej rzadkich gatunków? Takie porównania prowadzą donikąd.

To, że w zdaniu są słowa "bardziej chorzy" i można dopowiedzieć "niż ja" to akurat jest kwestią interpretacji i nie powinno być tak zestawione. Miejmy szacunek dla siebie i miejsce na żarty, bo inaczej życie stanie się nieznośne.

A to że zbieramy owady to akurat dla wielu osób w Polsce oznacza, że "mamy coś z głowami nie tak" i to jest już od dawna wiadomo :P
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: poczatek sezonu

Post autor: Wujek Adam [†] »

Bardzo zgrabne podsumowanie tematu Jacku, barwo! :okok:

I słowo do Autora wątku:
Przypuszczam, że nikt szczególnie nie pasjonuje się wypreparowywaniem narządów kopulacyjnych owadów. Czasami jest to po prostu konieczność (by nie rzec: przymus), jeżeli właśnie na podstawie budowy tych narządów da się określić gatunek. Nie chodzi więc tu o to, kto "jest bardziej chory" bo sięga po tego typu metody, tylko o to jak bardzo komuś zależy na oznaczeniu danego gatunku.
Pytałeś co złowiłeś. Rafał wyjaśnił Ci, że aby się tego dowiedzieć, trzeba sprawdzić szereg cech, z narządami kopulacyjnymi włącznie. Jeżeli tego nie zrobisz (względnie: jeżeli nie przekażesz okazu komuś, kto to zrobi), to nie poznasz odpowiedzi na swoje pytanie.
Wybór należy do Ciebie: poddasz się i machniesz na to ręką, czy zwycięży w Tobie chęć pogłębienia swej wiedzy?
;)
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Wydaje mi się ,ze preparowanie narzadow kopulacyjnych owadow -chrzaszczy tzn to ta grupa owadow ktora tylko mnie interesuje
to jeśli to jest konieczność ,to na moim etapie zbedna ,bardzo często da się odroznic nawet wzrokowo dyformizm płciowy
wśród wielu rodzajow chrząszczy a jeśli sa niewielkie roznice ....to zdecydowanie macie racje i takie badania/preparowania np.genitalii
maja sens z tym ze ,sam nie jestem tego zwolennikiem .
Aby dowalic do pieca
na początku sezonu od przedwczoraj * był u nas wolny dzień mam zaliczone
trzy Chrabaszcze majowe "pod latarnia"
i 6 sztuk cetonia aurata a ucieklo o wiele więcej
Z poszukiwan w lesie mam m.in rodzaj Cicindela -jeszcze nie wiem jaki
i duzy (3cm) Ocypus olens -przynajmniej na takiego wygląda

Jacek
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Szczerze ???? To chciałbym aby watek toczyl się dalej na temat
Nie pisowni i nie stylu ale tematu co komu udało się znalesc /zlowic w tym sezonie
jeśli moderatorzy to uznaja ... poczytamy co się wam udało znalesc w sezonie i jakie
chrząszcze -jestem bardzo ciekawy waszych znalezisk -piszcie ,i chwalcie się co
można i gdzie znalesc w Polsce ( bez preparowania genitaliów )

Jacek
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: poczatek sezonu

Post autor: Marek Hołowiński »

irianl pisze:Wydaje mi się ,ze  preparowanie  narzadow  kopulacyjnych  owadow  -chrzaszczy tzn  to ta grupa owadow ktora tylko mnie interesuje
to jeśli to jest konieczność ,to na moim etapie zbedna ,bardzo często da się odroznic nawet  wzrokowo  dyformizm płciowy  
wśród wielu rodzajow chrząszczy  a jeśli sa  niewielkie roznice   ....to zdecydowanie  macie racje i takie badania/preparowania  np.genitalii
maja sens  z tym ze ,sam nie jestem  tego  zwolennikiem .
Preparowanie narządów genitalnych nie służy do oznaczenia płci, tylko jest pomocne do oznaczenia gatunku.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Jasne ,oddaje czesc -teraz będę wiedział
Napisz przy okazji co ostatnio udało się zchwytac do badan
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: poczatek sezonu

Post autor: Marek Hołowiński »

Zajmuję się motylami i zimą oznaczam złowione w sezonie gatunki z grupy mikrolepidoptera, mniej więcej kilkaset okazów. W oparciu o budowę aparatów kopulacyjnych w ostatnich miesiącach mam dwa nowe dla Polski motyle z rodziny Gelechiidae, ale publikacja ukaże się za jakiś czas.
Prawie każdego roku trafiają się bardzo ciekawe gatunki. A i wśród makrolepidoptera są gatunki których się nie oznaczy bez wypreparowania genitaliów(niektóre sówki i miernikowce, zwłaszcza grotniki). Z motyli dziennych np rodzaj Leptidea, a u kilku innych w ten sposób można zweryfikować oznaczenie.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Gratuluje brachu -trzeba było tak od razu dac o sobie znac a nie na takim pastwiskowym watku !!
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

moja odpowiedz do " Wujka" z tego forum
Wlasnie nie wiem i nie jestem pewien czy chce pogłębienia swojej wiedzy na temat chociażby preparowania genitalii chrząszczy
wystarczy mi to co wiem o chrząszczach do tej pory ...często potrafie latwo okreslic ich habitat /występowanie w srodowisku ... i wiele z nich znalesc bez większych problemów na swoim terenie
Być może w Twoim pojęciu entomologia to szukanie roznic w narządach ale w moim przypadku na razie roznorodnosc gatunkow ,które uda się zchwytac (syndrom poczatkujacego )
a nie grzebanina w d.... chrząszcza (syndrom zaawansowanego )
pisałem wcześniej ze jestem amatorem?chyba pisalem
jestem amatorem A WY -co odpisują to wszyscy jesteście expertami ?
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: poczatek sezonu

Post autor: Marek Hołowiński »

Też jestem amatorem, to jest hobby które realizuję od ponad 40 lat.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: poczatek sezonu

Post autor: Jacek Kurzawa »

irianl pisze: jestem   amatorem    A  WY  -co odpisują   to  wszyscy    jesteście   expertami  ?
Nia ma żadnej ostrej granicy między "amatorem" a "ekspertem". Amator ma dwa znaczenia:
1. amator - osoba zajmująca się niezawodowo
2. amator - osoba słabo znająca się na przedmiocie

Z kolei ekpertem nie jest każdy kto w przeciwieństwie do pkt.1 zajmuje się zawodowo entomologią. Można pracować w tej branży i być osobą słabo znjącą się na przedmiocie. Na uzytek tej dysuksji wystarczy jednak poprzestać na tym, żeby nie doszukiwać się podziałów, które do niczego nie prowadzą i nie traktować preparowania genitaliów owadów jako czynności zarezerwowanej tylko dla specjalistów. Natomiast nie należy się absolutnie dziwić temu, że genitalia preparuje się (jak też larwy) i robi to spora część forumowiczów, którzy mogliby poczuć się dotknięci (albo pośmiać się w duchu) stwierdzeniem, że te czynności (preparowanie genitaliów) są przejawem choroby psychicznej.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Wracajac do tematu w ubiegla niedziele trafily się ...:
- Platycerus caraboides -wpadl do pułapki na biegacze
- Xylodrepa quadripunctata - trudna nazwa, dobrze napisałem ???? -złowiony w czasie lotu
-Phosphuga atrata (dwie formy barwne ) -tez w pułapce na biegacze
-dwa rozne Cantharidae -jakie ? nie wiem -wiadomo na kwiatach
-Pyrochora coccinea w trawie w jednym miejscu 3 sztuki
i cala masa /setki / małych latających zukowatych -chyba Homalopilla ruricola ,ale nie jestem pewny
i ponownie kilka Cetonia aurata - mam dobre miejsce na ich stale i masowe występowanie w jednym
miejscu na jednym kwitnącym drzewie
-Dzien wcześniej w sobote w pułapkach na biegacze znalazłem w dwóch miejscach cala mase biegaczy ,co ciekawe
w jednej jak i w drugiej trafily się wlasciwie tylko dwa ale różne gatunki w każdej pułapce .W pierwszej 7 szt -chyba tego samego
gatunku to wg mnie Pterostichus melanarius albo cos podobnego a w drugiej 5 sztuk na pewno Carabus violaceus albo jakas hybryda
Czy może mieć to związek z fermonami ?? Kiedy w pulapke dostanie się plec piekna - druga plec przybywa na ratunek ?
albo z innego powodu ...
Zarty , ale to dość zastanawiające ,dlaczego w pułapkach było po kilka chrząszczy z tego samego gatunku biegaczy.
pozdrawiam Jacek
Chec rozmnazania ? Czy to może mieć cos wspólnego z tematem feromony ? Przypuszczam ale nie wiem .
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: poczatek sezonu

Post autor: irianl »

Po długim czasie nieobecności warto -może kontynuować watek
Od ostatniego wpisu na forum minelo sporo czasu ....ale od ok
pierwszej polowy sierpnia -dość pozno ,udało mi się zlokalizować i
zlowic dosłownie 4 szt (w zeszłym roku tylko dwie )
Proszę się nie bulwersować .....w moim kraju ,gdzie je lowie nie sa
pod ochrona ale sa dość rzadkie .......i wielkie ok 42 mm Carabus coriaceus -
mam je od ponad 3 tygodni wszystkie zywe
dbam o nie ,jedza średnio jednego szerszenia na trzy dni albo inne larwy i widze jak się "paruja "
Może to trochę ....kwestia hodowli .Nigdy nie miałem takich doswiadczen ,może dlatego teraz
zobaczę co z tego będzie i jaki z będzie tego efekt .
Jeśli nie przezyja będą ozdoba mojej kolekcji ale narazie stworze im jak najlepsze warunki bytowania .
Pod koniec lata miałem tez kilka rodzajow roznych zjadaczy padliny ....
W moje pułapki wkladalem zamrozone myszy ,które można kupic w sklepach zoologicznych do karmienia
gadow /wezy/ .Wpadaly padlinozercze gatunki chrząszczy -najczęściej N.vespillo ale tez dużo innych
co do których nie jestem pewny gatunkowego określenia .



Będę miał pare pytan do forumowiczow "preparatorów " ale i pochwale się
co nowego udało się wytropić i zlowic w moim lesie .
To dość trudna
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”