Discolomatidae

Chrząszcze
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Discolomatidae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Mialem nadzieje pokazywac rozne drobne japonskie chrzaszcze w jednym temacie ("japonskie mikrusy"), ale tradycyjnie zainteresowania nie ma, wiec kolejny moj post zostalby automatycznie doklejony do poprzedniego i nikt by go nie zauwazyl (takie doklejanki nie sa widoczne jako nowe posty). Nie pozostaje nic innego jak troche bez sensu utworzyc nowy temat, ewentualnie dac sobie w koncu spokoj z pokazywaniem takich rzeczy (czasami mi sie wydaje, ze zwyczajnie robie z siebie durnia probujac kogos zainteresowac czyms co nie jest kozka albo zawisakiem).

Rodzina Discolomatidae nie jest zbyt licznie reprezentowana w Japonii, wystepuje tu tylko rodzaj Aphanocephalus w liczbie dziewieciu gatunkow. Na Honshu najczestszy jest pokazany nizej Aphanocephalus hemisphericus Wollaston. Jest to zwierzak bardzo pospolity i latwy do wysiania ze sciolki, prochna czy wyschnietych grzybow omalze w kazdym lesie, choc szczegolnie liczny w bambusach. Pokazywalem go juz na spotkaniu w Lodzi, ale niedawno udalo mi sie zlapac rowniez larwy tego gatunku, wiec tym razem moge pokazac cos wiecej niz imago (poczwarek niestety nie udalo mi sie na razie uzyskac). Chrzaszcz ma prawie dokladnie 2 mm dlugosci.
Załączniki
Aphanocephalus hemisphericus.jpg
Aphanocephalus hemisphericus.jpg (109.79 KiB) Przejrzano 2926 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Nie przestawaj Drogi Pawle.
osobiście strasznie mnie interesują rodzinki mało znane i to jeszcze z dalekich krajów. fajnie by było gdybyś jeszcze podawał kilka cech kluczowych dla tych rodzinek. Zdjęcia tez są super :)

Pozdrawiam i liczę na jeszcze

P.S. Czym robisz zdjęcia spod binokularu??
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Curculio pisze: Czym robisz zdjęcia spod binokularu??
Z uzyciem mikroskopu robione sa tylko te zdjecia. ktore pokazuja okazy alkoholowe (wczesniej ptiliidy, w tym temacie larwy). Sprzet to Leica MZFLIII z kamera Olympusa DP70.

Nie chcialem za duzo pisac o cechach kluczowych itp., bo nie bardzo jest dla kogo. Poza tym, nie moze byc tak, ze ja tylko siedze przy komputerze i pisze podreczniki do koleopterologii, a wy sobie w tym czasie zarabiacie na zycie ;-) To oczywscie zart (pisze to na wszelki wypadek, bo ostatnio zrobilo sie powaznie a i po twarzy mozna dostac), ale faktem jest, ze z wolnym czasem u mnie krucho. Natomiast jak wroce do Polski to chetnie podziele sie chocby tym Aphanocephalusem, mam tego sporo.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Paweł, pisz i pokazuj chrząszczyki koniecznie. Masz do tego i talent i wiedzę. A że czasu mało? Noooo...., ale za to jakie zasługi :wink:
Ja jestem wiernym czytelnikiem twoich postów i zapewne jest takich więcej, również tych cichych wielbicieli twoich not, notatek i artykułów :lol: I oczywiście tych świetnych zdjęć.

A na przedstawicieli egzotycznych rodzin i rodzajów chętnie bym się załapał (parę punktów tym mailem zarobiłem, nie :wink: )
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Paweł Jałoszyński myli się sądząc, że nie ma zainteresowania prezentowanymi przez siebie chrząszczykami. Zdjęcia i opisy są pasjonujące.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja też czytam te artykuły z pasją i bardzo je lubię. pozdrawiam serdecznie. :D
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

A ja miałbym do Ciebie Pawle pytanie, mamsz jakąś wiedzę i literaturę by mi objaśnić co do cholery znów się dzieje w Cleroidea (może jakaś następna część w cyklu Twych artykułów na Entomo), dorwałem ten nowy tom katalogu Palearktycznych chrząszczy i za głowę się złapałem co oni porobili właśnie w tej nadrodzinie. Najpierw były Melyridae i Malachide potem długo łączone w Melyridae a teraz znów nie dość iż ponownie oddzielnie to jeszcze wydzielone są Dasytidae. Z Cleridae wydzielone są Thenerocleridae (tu się nawet do tej rodziny łapie jeden polski gatunek).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Przewoźny pisze: Z Cleridae wydzielone są Thenerocleridae (tu się nawet do tej rodziny łapie jeden polski gatunek).
Thanerocleridae. Ale to zmiana z czasow, jak do podstawowki chodziles, zadna nowosc... Jak znajde czas to moze cos naskrobie, ale Cleroidea to mnie akurat srednio interesuja, jak sam wiesz.
Pawel
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Dla mnie to nowość u Lawrenca i Newtona nie ma takiej rodziny w ogóle (ssą tylko podrodziną) więć mnie to zdziwiło. A ma wiedza na temat systematyki rodzinowej kończy się na tym dziele.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Co do Cleroidea, to chyba wystarczy zajrzec do:

J. Kolibac, K. Majer, V. Svihla, 2005. Cleroidea : Beetles of the Superfamily Cleroidea in the Czech and Slovak Republics and Neighbouring Areas.

Wydane przez Kabourka, sa tam klucze do wszystkich rodzin, ktore wymieniles. Ja nie mam tutaj do tego dostepu, wiec akurat ty moglbys cos wiecej napisac o tej nadrodzinie.

Pawel
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Patrzyłem na to dzieło w "Paradoxie" ale nie zakupiłem tego więc nie mam dostępu i w Poznaniu chyba nikt tego też nie ma.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Przewoźny pisze:Patrzyłem na to dzieło w "Paradoxie" ale nie zakupiłem tego więc nie mam dostępu i w Poznaniu chyba nikt tego też nie ma.
Pewnie bedzie w Pradze, wez aparat i na miejscu na bezczelnego przefotografuj odpowiednie strony ;-)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

:mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”