Lista chrząszczy Polski

Chrząszcze
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Lista chrząszczy Polski

Post autor: Miłosz Mazur »

Drodzy Koleopterolodzy

Dzięki uprzejmości Kolegi Henryka Szołtysa i jego długoletniej, cierpliwej pracy mamy dostępna oficjalnie niemal kompletną listę chrząszczy naszego kraju.

Lista znajduje się na stronie SEKOL-u
http://www.sekol.uni.opole.pl/show.php?id=9&lang=pl&m=1

Zachęcam do korzystania z listy, a w razie wychwycenia błędów o informacje o tym bezpośrednio do mnie.

Wszyscy zadbajmy o to by lista była możliwe jak najbardziej kompletna.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Internetowa Baza on-Line KFP

Post autor: Jacek Kurzawa »

http://www.entomo.pl/checklist/

Kompletną i aktualną listę Coleoptera of Poland dostałem w 2004 od Romka Królika i w oparciu o nią stworzyłem działającą bazę On-Line chrząszczy Polski (pod nazwą Internetowa Baza On-Line). Niestety, działała tylko pół roku i po przeniesieniu serwera już jej nie uruchomiłem ponownie. Tamta lista miała jednak jedną dużą zaletę w stosunku do tej - posiadała porządek wg nr Katalogu Fauny Polski (KFP).

Kilka lat temu od Henryka Szołtysa również otrzymałem taką listę (jak ta obecna), ale nie użyłem jej już do niczego (w tym miejscu pragnę podziękować naszemu Koledze za to, że zechciał się z nami podzielić mozolnie tworzona listą).

Gdyby taka lista istniała z numeracją KFP to bardzo szybko odtworzyłbym stan tamtej bazy (mechanizm i skrypty są). Tak więc w tym miejscu mam pytanie czy ktoś posiada taką listę (może być zbliżona) z numeracją KFP? Format - najlepiej sql :-) może być nawet Excel.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 marca 2010, 09:24 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Do listy dopisano dwa nowe gatunki kózek - http://www.sekol.uni.opole.pl/show.php?id=9&lang=pl&m=1
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przyznam, że posługiwanie się listą alfabetyczną bez numeracji KFP jest dla mnie bardzo niewygodne.
Taka ręczna metoda uaktualnień jest dość niewygodna a brak systematycznego układu nazw powoduje że lista staje się dla mnie nieczytelna.

Wkrótce udostępnię On-Line taką Checkliste Coleoptera Polski (od Romana Królika, ale może ktoś ma bardzo aktualną listę?) z numeracją KFP wyświetlaną systematycznie, którą będzie trzeba dopracować (uaktualnić) online. Nie zdubluje ona programu KSIB lecz go uzupełni - będziemy mieć Checklistę On-Line z możliwością jej uaktualniania oraz zbierania i katalogowania danych i wyświetlania ich na Mapie Polski w siatce UTM.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Niestety lista alfabetyczna z podziałem do poziomu podrodzin to jedyne czym dysponujemy. Niektóre osoby już zwracały mi uwagę że bardzo ułatwiło by prace posiadanie chociaż zaznaczenie numerów z KFP czy tez które gatunki w KFP nie występują. Na razie jednak niestety tego nie mamy :(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Aktualny Checklist On-Line

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miło mi donieść, że Baza ON-Line już działa.
http://www.entomo.pl/checklist/


Odnalazłem listę z 2005 roku w pliku Access i przekonwertowałem ja do sql (zajęło mi to pół dnia). Pliki php i cała strona działa już w sieci (ujawinię ją za kilka dni, w tym czasie trwają prace modernizacyjne - Baza powstała w 2005 a od tego czasu wprowadzono php5 więc kod trzeba poprawić).

Baza zawiera obecnie 6824 gatunków chrząszczy Polski.

Jak na razie jedynym działaniem jest wyszukiwanie wg dowolnego ciągu znaków po całości nazw w bazie, co powoduje łatwość wysortowania całej rodziny, rodzaju czy wg innych kryteriów.

Jest Panel administratorów, za pomocą którego można pracując zespołowo uaktualniać nazwy, edytować i dodawać gatunki do bazy co spowoduje, że już wkrótce będzie on AKTUALNĄ Checklistą ON-Line nazw chrząszczy Polski w sieci.
Ostatnio zmieniony środa, 24 marca 2010, 14:08 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kózkowate (Cerambycidae) 2010

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na liście Coleoptera of Poland udostępnionej przez H.Szołtysa na liście kózek znajduje się 5 gatunków za dużo. Razem jest ich tam 197.

Tymczasem A.dahli, C.rhamni, O.molybdaena, V.unipunctata, C.holosericea
są wykreślone z listy kózek Polski przez Gutowskiego (1995).

Ponadto nadesłana korekta Radka P. zawiera informację jakoby Cornumutila lineata była gatunkiem nowym dla Polski. W rzeczywistości to właśnie Cornumutila lineata (Letzner, 1844) była wykazywana wielokrotnie dla Polski (patrz: KFP str. 60), a już w KFP wymieniona została pod nazwą C.quadrivittata (Gebler, 1829).

Tak więc obecna lista kózkowatych Polski zamyka się liczbą 192 gat.
Załączam kompletną listę Cerambycidae w wygodnym do użycia pliku Excela.
Załączniki
Cerambycidae of PL.xls
(35.5 KiB) Pobrany 378 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”