Lista polskich imion chrząszczy?

Chrząszcze
Marek Swadzba
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 1 listopada 2009, 20:05
Lokalizacja: Niemcy/Koblenz

Lista polskich imion chrząszczy?

Post autor: Marek Swadzba »

Hallo,

moj pierwszy post, dlatego wszystkich serdecznie pozdrawiam ;) Szukalem juz w google, ale bez duzego sukcesu. Szukam www strony albo listy z polskimi nazwami chrząszczy.

Za pomoc bardzo dziekuje.

Pozdrawiam, Marek Swadzba
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 listopada 2009, 20:34 przez Marek Swadzba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Wszystkie polskie nazwy chrząszczy zostały wydane w grubej książce o takich danych:
A. Ruszkowski, J. Ruszkowski. 2006. Słownik polskich nazw owadow, część II. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Puławy.

W części I są inne rzędy owadów tak przy okazji

Zamówić można tu:
http://www.opisik.pulawy.pl/dzialalnosc.html

Nie jest drogi kosztuje 25 zł
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 listopada 2009, 22:09 przez Marek Przewoźny, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Swadzba
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 1 listopada 2009, 20:05
Lokalizacja: Niemcy/Koblenz

Post autor: Marek Swadzba »

Dzieki Marek, zalatwię sobie odrazu obydwie książki.

Pozdrawiam, Marek
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 listopada 2009, 19:03 przez Marek Swadzba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Spisy treści:
Załączniki
czIIa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.32 KiB)
czIa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.39 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Książka właśnie do mnie dotarła. Jestem w szoku, mało się nie po.......
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Moim faworytem Jacku jest z chrząszczy rodzaj Astenus z kusaków, zwróć uwagę na jego polską nazwę, nie wiem czy ją upubliczniać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Ale na poważnie należy oddać zasługi autorom gdyż dokopali się do niesamowitej ilości nazw polskich z dużej ilości literatury. Tam gdzie nazwy były już znane są odpowiednie cytowania i mozna się dowiedzieć kto pierwszy daną nazwę zastosował. czasem są do odniesienia nawet do ks. Kluka. Często nazwy te maja swój rodowód w XIX wieku chyba najwięcej jest Nowickiego. A pozostałe nazwy najczęściej gatunkowe nadali sami autorzy. Stworzyli nawet swego rodzaju kodeks nadawnia nazw polskich.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ale na poważnie należy oddać zasługi autorom gdyż dokopali się do niesamowitej ilości nazw polskich z dużej ilości literatury.
Niestety jest też ta druga, większa część zawartości książki ... Nie mam siły na komentowanie tego ...
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wanat »

Jeszcze nie miałem w ręku, ale po zapoznaniu sie z 1-szym tomem wiem czego się spodziewać. Jak mnie studenci wkurzą, to każę im się tego uczyć. Już widzę jak przychodzą i na kolanach błagają o powrót do łaciny. Albo wręcz przeciwnie - zaczną to wymawiać i wykończą mnie śmiechem, przez co upiecze im się egzamin :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Niektórym gatunkom autor nadał po kilka polskich nazw :shock: :twisted: :twisted:
Gatunkom, którym dawno w przeszłości przypisano nazwy polskie, też ponadawał swoje nazwy :!: :twisted: , albo kilka :shock: , albo swoją na pierwszym miejscu :shock:

Osobnego omówienia wymagałaby koncepcja przypisania nazwy polskiej dwuczłonowej i ewentualny związek z nazewnictwem naukowym i aktualna pozycją systematyczną, o ile istnieje :?: :?: :?: Ale jak już pisałem nie mam części pierwszej, więc się powstrzymam. Po co sobie nerwy szarpać!
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”