oznaczanie chrząszczy po żerowiskach

Chrząszcze
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

oznaczanie chrząszczy po żerowiskach

Post autor: Radomir Jaskuła »

Mam pytanie dotyczace skutecznosci oznaczania gatunkow chrzaszczy na podstawie zerowisk larw w drewnie. Slyszalem, ze jest to dosc pewne w przypadku, np. kozek. Mam obfotografowanych pare zerowosk, prawdopodobnie kornikow, ale w sumie nigdy niz zajmowalem sie ta grupa chrzaszczy wiec nie wiem na ile zerowiska sa stala "cecha taksonomiczna". Bede wdzieczny za podeslanie "namiarow" na literature, dzieki ktorej moglbym troche "pooznaczac".
Radek
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

żerwoiska kózek

Post autor: Jacek Kurzawa »

I tak i nie. Wychodząc ze znajomości bioogii wiele gatunków możemy "rozpoznać" po żerowiskach. Ale na to trzeba wprawy a i tak nigdy nasza ocena nie będzie w 100% pewna. Kózki mają bowiem umiejętność żerowania na różnych roślinach i czasem w bardzo zaskakujących środowiskach.
Ciekawy jest fakt, że larwy kózek w obrębie podrodzin mają całkiem różną budowę żuwaczek. Podrodzina Cerambycinae (Clytusy, Plaginotusy czy Ropalopusy mają żuwaczki o równej powierzchni - są gładkie i przylegające do siebie. Dla nas objawia się to poprzez to, że żerowiska zapełninoe są mączką - drewno jest miażdżone w pył i to daje nam możliwość wstępnego eliminowania gatunków z innych podrodzin. Z kolei Laminae (Saperda, Monochamus, Pogonocherus czy Anaesthetis) mają żuwaczki wycięte - taka larwa gryząc drewno zawsze wytwarza wiórki podczas żeru i to jest cechą rozpoznawczą dla Laminae. Tak więc znając biologię i żerowiska wielu gatunków faktycznie przy wielu gatunkach możemy od razu powiedzieć z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Ponadto larwy są już dobrze zbadane, jest parę kluczy (obcojęzycznych oczywiście) i właściwie można każdą larwę oznaczyć co do gatunku!
Ale wracając do samych żerowisk- wiekszość gatunków kózek faktycznie można oznaczyć po żerowiskach, ale zawsze trzeba być ostrożnym, bo niespodzianki i wyjątki są tu regułą. Możemy spotkać gatunki rozwijające się na drzewach liściastych nawet w sośnie czy jodle (bodajże kilkanaście gatunków) a kolejnych paręnaście jest polifagami i zasiedla tak różnorodne nisze ekologiczne, że możemy się ich spodziewać praktycznie wszędzie. Dlatego nasza ocena będzie najczęsciej stwierdzeniem "prawdopodobnym".

Jednak z 50-60 gatunków kózek można od razu oznaczyć po żerowisku.

PS. Oznaczać można larwy (kózek) - klucze są, natomiast absolutnie nikt nigdy nie spróbował napisać klucza do żerowisk, i chyba słusznie, bo jak starałem się naświetlić, zaprowadziłoby to prędzej czy później na manowce. Aczkolwiek.... hmmm, czemu by się nad tym nie zastanowić....chociaż z dokładnością do grupy gatunków taki klucz dałoby się stworzyć....
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Radomir Jaskuła »

Witam Jacku!
Wielkie dzieki za wyczerpujace informacje dotyczaca Cerambycidae. Chyba jednak nie do konca sie zrozumielismy. Mam na kilku zdjeciach zerowiska chyba walacznie (??) kornikow. Zdaje sobie sprawe, ze oznaczanie zerowisk do gatunku jest co najmniej trudne jesli w ogole mozliwe (moze w kozkach jest latwiej? chocby ze wzgledu na duze zainteresowanie ze strony zbieraczy). Dlatego tez chodzilo mi raczej moze o jakis namiar na prace dotyczace szkodnikow lesnych (korniki w koncu za takie sie uwaza). I wlasnie probe przypisania nie gatunkowi, ale podrodzinie czy - przy duzym szczesciu (?) - rodzajowi kornika typu zerowiska. Przy makrofotografii jaka hobbystycznie sie param zalezy mi aby potem wiedziec czemu zrobilo sie zdjecie...:>
Serdecznosci,
Radek

PS.
Swoja droga czy nie uwazasz za ciekawe opianie "paru tajnikow" hodowli kozek w dziale Hodowla wlasnie na tym forum? Od lat przeciez sie tym parasz a zapewne bez trudu znalazlbys duze zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Korniki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na kornikach nie znam się, ale wydaje mi się, że żerowiska w tej grupie mają charakterytyczny układ rysunku pozwalający identyfikować co do gatunku. Jest "Atlas Uszkodzeń drzew i krzewów", i o szkodnikach z żerowiskami tez coś jest (ale juz tytułu nie pamiętam).

O hodowli mozna byłoby jeszcze coś pisać, ale właściwsze wydaje mi się pisanie artykułów w postaci stron www niż na Froum. Samo forum to idealne narzędzie do dialogu między ludźmi, więc sam temat należałoby poprowadzić w innej formie- rzucic jakiś temat i żeby każdy wpisywał swoje doświadczenia.... To jest też dobra myśl...... :-)
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

literatura

Post autor: Krzysztof S. »

moje 3 grosze do tematu żerowisk:

W 1998 roku ukazała się świetna pozycja pod tytułem "Atlas owadów uszkadzających drewno" autorstwa J. Dominika i R. Starzyka. Księga, bo tak ją trzeba nazwać z racji rozmiarów (ok 530 stron 24x29.5 papier kredowy, twarda oprawa) zawiera bardzo dobrej jakości zdjęcia i kolorowe ryciny owadów, larw, żerowisk a nawet jaj, głównie chrząszczy (kózek, korników, bogatków itd) motyli i innych owadów. świetna pozycja aby zorientować się w rodzajach żerowisk i nie tylko. Jest to jakby nowsza ulepszona wersja książki "Owady niszczące drewno" z 1989 roku tych samych autorów.
Miesiąc temu widziałem jak ktoś wystawił 5 takich książek do sprzedania na Allegro.

Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Doskonała do rozpoznawania żerów kornikowatych i wieku kózejk i bogatków są "Ćwiczenia z Entomologii leśnej" Kapuścińskiego PWRiL 73 lub PWN 1972, sa tam liczne scematy (narysy) oraz klucze do rozpoznawania uszkodzeń. Większość chodników korniczych jest niepowtarzalna (rozrys i zapełnienie, gatunek drewna i część zaatakowana), prześlij mi zdjęcia na priva to z chęcią pomogę, jeżeli będzie to w mojej mocy.
Gwoli uzupełnienia, godny polecenia jest ATLAS USZKODZEÑ DRZEW I KRZEWÓW POWODOWANYCH PRZEZ OWADY I PAJÊCZAKI PWN autorstwa Zbigniewa Schnaidera ( STRON 319, format A4).
Co do "Atlasu owadów uszkadzających drewno" większą ilość gatunków zawiera "Atlas szkodliwych owadów leśnych" tych samych autorów, książka opisuje także foliorfagi, szkodniki nasion, systemów korzeniowych (więcej gatunków, podobna ilość fotek). Wersją dwutomową są: "Drzewa iglaste i owady na nich żerujące" "Drzewa liściaste i owady na nich żerujące" format "na wycieczkę".
książki do nabycia u wydawcy www.multicobooks.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”