Dichomeris rasilella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854])

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Dichomeris rasilella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854])

Post autor: Marek Hołowiński »

Ostatnie noce choć ciepłe i do ekranu przylatywało sporo motyli, nie wiele jednak było gatunków rzadkich, zasługujących na szczególną uwagę. Wśród tłumu pospolitych motyli na swoim ekranie wypatrzyłem coś czego wcześniej nigdy nie obserwowałem. Motylek wyglądał na jakiegoś "zlatanego gelechida", ale nie mogłem skojarzyć z żadnym gatunkiem. Szybko biegał po ekranie podlatywał i znów biegał. Po chwili już był w pojemniku. Później pojawił się drugi, któremu też nie odpuściłem.
Dziś preparuję i pod mikroskopem widzę co to jest. Jeśli się nie mylę jest to Dichomeris rasilella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854]). Nie znalazłem też informacji o jego stwierdzeniu w Polsce, zatem chyba jest to nowy gatunek dla naszej fauny.
Załączniki
IMG_4226a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.23 KiB)
IMG_4227a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.09 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Dichomeris rasilella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854])

Post autor: Wojtek M »

Marek Hołowiński pisze:Nie znalazłem też informacji o jego stwierdzeniu w Polsce, zatem chyba jest to nowy gatunek dla naszej fauny.
http://pte.au.poznan.pl/ppe/PJE_2008/15_Baran.pdf
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Dichomeris rasilella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854])

Post autor: Marek Hołowiński »

Wojtek M, dzięki. Mam te pracę, ale dawno do niej zaglądałem, a jest tam sporo gatunków i umknęło to z mojej pamięci.
Niemniej jest to najciekawszy z ostatnio łowionych przeze mnie motyli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”