Coleophora silenella, Coleophora nutantella...

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Coleophora silenella, Coleophora nutantella...

Post autor: Marek Hołowiński »

Oba gatunki są w kraju raczej rzadko notowane. Tu na Polesiu lokalnie występują oba, oraz Coleophora graminicolella, o której wiem od Tomka Rynarzewskiego.
Gąsienice Coleophora silenella żerują na lepnicy wąskopłatkowej Silene otites, natomiast Coleophora nutantella jest związana ze smółką pospolitą Lychnis viscaria.
Wszystkie gatunki w tej grupie są bardzo podobne. C nutantella jest wyraźnie większa (do 19mm) od dwóch pozostałych (13,5mm).
Moje C nutantella mają 16-18mm)
Niestety nie udało mi się zrobić na tyle dobrych fotek kopulatorów samców, aby je tu zaprezentować.
Poniżej prezentuję samice obu gatunków, oraz wypreparowane narządy genitalne.
Załączniki
Coleophora nutantella
Coleophora nutantella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.88 KiB)
Coleophora silenella
Coleophora silenella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.8 KiB)
od lewej 2 okazy Coleophora nutantella, z prawej Coleophora silenella
od lewej 2 okazy Coleophora nutantella, z prawej Coleophora silenella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.28 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora silenella, Coleophora nutantella...

Post autor: Marek Hołowiński »

Marek Hołowiński pisze: Gąsienice Coleophora silenella żerują na lepnicy wąskopłatkowej Silene otites, natomiast Coleophora nutantella jest związana ze smółką pospolitą Lychnis viscaria.
Otóż po rozmowie z Tomkiem Rynarzewskim okazało się ze pomyliłem się podając rośliny pokarmowe.
Coleophora silenella żerują na lepnicy wąskopłatkowej Silene otites i lepnicy zwisłej Silene nutans
Coleophora nutantella jest związana z Silene sp. m.in. Silene vulgaris (kilka nazw polskich dotyczy tego gatunku: Lepnica rozdęta, l. zwyczajna, l. pospolita).
Coleophora graminicolella jest związana ze smółką pospolitą Lychnis viscaria.
W razie dalszych nieścisłości czekam na post Tomka
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”