Brachmia blandella ?

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Brachmia blandella ?

Post autor: Peter Senn »

Dziś sfotografowałem motylka, który oznaczyłem jako Brachmia blandella (Gelechiidae). (Długość przedniego skrzydła 6-7 mm). Gatunek ten podobno rozwija się na kolcoliście, ale tej rośliny nie ma w najbliższej okolicy. Czy znane są jakieś inne rośliny żywicielskie tego gatunku?
Załączniki
DSCF5190  15.7.14 Gdynia Chwarzno CF34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.11 KiB)
motylarz
Posty: 186
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 12:50

Re: Brachmia blandella ?

Post autor: motylarz »

Ponieważ jest to dość charakterystyczny Gelechid, uważam, że oznaczenie poprawne.
W tej chwili nie mogę podać gdzie to łapałem (nie mam pod ręką materiału), ale motyl nie jest mi obcy, ale z tego co pamiętam to bardzo pojedyńczy.
Kolcolist to dla mnie roślina raczej nasadzeń, a nie naturalna (centralna Polska). Może jest i na innych roślinach?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Brachmia blandella ?

Post autor: Marek Hołowiński »

mam w zbiorze kilkanaście okazów z 4 kwadratów UTM w swojej okolicy. Kolcolistu też nie widuję.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Brachmia blandella ?

Post autor: Peter Senn »

Dziękuję za odpowiedzi. Zachodnioeuropejskie strony lepidopterologiczne zgodnie piszą, że roślina żywicielska to Ulex europeus. Może w Polsce północnej i centralnej rozwija się na żarnowcu, na przykład?
motylarz
Posty: 186
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 12:50

Re: Brachmia blandella ?

Post autor: motylarz »

Peter Senn pisze: Zachodnioeuropejskie strony lepidopterologiczne zgodnie piszą, że roślina żywicielska to Ulex europeus.
Weź pod uwagę, że może być gdzieś w okolicy krzaczek i tam siedzi. Jak by to było tak proste :gun: nie było by tak ciekawe :wlosy:
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”