Coleophoridae - łoboda i komosa

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Almandyn »

Wczoraj, na rosnących pod płotem komosie i łobodzie znalazłam mnóstwo kryjówek larw, podejrzewam, że Coleophora vestianella lub Coleophora saxicolella . Po przejrzeniu lepiforum.de (http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Col ... estianella - http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Col ... axicolella) widzę duże podobieństwo, a roślina żywicielska się zgadza. Być może chodzi tu o dwa gatunki, sama nie wiem, kolory sakiewek są różne - u jednych szarobure, a u innych beżowobrązowe. Proszę o weryfikację jeśli to możliwe :tup:
Ala
Załączniki
Coleophora sp.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.85 KiB)
Coleophora sp2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.16 KiB)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Tego jaki to gatunek nie da się na tym etapie określić. Barwa koszyczka zależy od rośliny żywicielskiej a kolor pasków od kału i gleby z których są zrobione paski podłużne na koszyczkach, W grę wchodzą C.sternipenella, saxicolella, vestianella lub adspersella. Może być także C.boreela ale ta dotąd znana jest jedynie z Puszczy Białowieskiej, choć na pewno szerzej rozsiedlona. Trzeba to wyhodować do przyszłego lata. Teraz żerują jeszcze do ok.połowy października. Potem przestają żerować i się ukrywają. Wylęgają się w lipcu i sierpniu
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Tomaszu za te informacje :ok:
Trochę za dużo gatunków do wyboru jak dla mnie :szok: , a do hodowli nie mam jakoś 'ręki'. Pozostaje poczekać do następnego roku i szukać motylków :foto: , chociaż ten rodzaj ze zdjęć jest trudno oznaczać :roll: .
Pozdrawiam :hi:
Alina
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Peter Senn »

Chciałbym podszyć się do tego postu. Czy da się oznaczyć tego gatunku Coleophoridae po koszyczku, który znalazłem na liściu wiązu?
Załączniki
PICT4570a Coleophora sp. L na Ulmus  sp. 21.9.13 Gdynia Chwarzno CF34.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.08 KiB)
PICT4573a Coleophora sp. L na Ulmus  sp. 21.9.13 Gdynia Chwarzno CF34.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.13 KiB)
peteref
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 16:14
UTM: CD37
Lokalizacja: Toruń

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: peteref »

Wg mnie to wyrośla spowodowane przez mszyce. Na świeżo wygląda to tak. Zdjęcie z początku lipca (Toruń).
Załączniki
mszyca.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.63 KiB)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Peter Senn »

Aha, dziękuję.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Dla mnie to też nie jest Coleophora
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Peter Senn »

Dziękuję.
A co można powiedzieć na temat kolejnych zdjęć? Czy np. 3722 to koszyczek larwalny jakiegoś Coleophoridae, czy znów jakiś wytwór mszyc?
Załączniki
PICT3667a Coleophoridae sp. na jarzębinie 18.7.13 Gdynia Chwarzno CF34.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.43 KiB)
PICT3722 Coleophora sp. na Quercus petraea 22.7.13 Gdynia Chwarzno CF34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.25 KiB)
PICT3859a Coleophora sp. 28.7.13 Gdynia Chwarzno CF34.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.39 KiB)
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

3667a może to być C. prunifoliae, spinella lub hemerobiella
3722 ja bym obstawiał C. flavipennella
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Ten pierwszy koszyczek to z dużym prawdopodobieństwem C.prunifoliae. Ponieważ C.spinella ma błyszczący się koszyczek i gładki. Również nie jest to hemerobiella bo ta z kolei ma dłuższy koszyczek, a jego forma młodociana ma ślimakowato zawinięty koszyczek.
Z kolei na dębie to albo C.flavipenella albo lutipenella. Nie do odróżnienia po koszyczku ani nawet wyhodowane okazy nie pozwalają na ich oznaczenie. Tylko aparaty kopulacyjne umożliwiają pewne oznaczenie.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Aha, jeszcze ten motylek z rodzaju Coleophora to jest nie do oznaczenia bez kopulatorów.
W ogóle to rodzina Coleophoridae należy do jednej z najtrudniejszych w oznaczaniu rodzin. Ale przez to ciekawa. Najlepsza forma zbierania Coleophor to hodowla. Wprawdzie te ostatnie posty o Coleophorach pokazywały gatunki, których nie da się oznaczyć bez kopulatorów. Ale znaczną liczbę gatunków udaje się oznaczyć po roślinie żywicielskiej i koszyczku. Wiele gatunków ma charakterystyczne koszyczki. Do oznaczania najlepsza jest praca Tolla Eupistidae (Coleophoridae) Polski. W Monografii Coleophoridae Polski Razowskiego te koszyczki są przerysowane z pracy Tolla. Zachęcam do zbierania Coleophoridae i do prób ich oznaczania. W razie czego czekam na forum na pytania. Jeśli będę umiał odpowiedzieć to postaram się pomóc.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Peter Senn »

Bardzo dziękuję za oznaczenia i wskazówki. Otrzymałem niedawno pracę Razowskiego o Coleophoridae, więc postaram się oznaczać znalezione koszyczki. W jaki sposób najlepiej podchodzić do fotografowania koszyczków? I pomiar długości jest chyba istotny.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Oczywiście długość koszyczka jest ważna. Mimo to jak dotąd w opisach koszyczków nie zaznaczano tej cechy. Wynikać to może z faktu, że jak gąsienice są młodsze, to budują mniejsze koszyczki, a więc jest to cecha bardzo zmienna. Natomiast w użytku są dane o kącie przyczepienia koszyczka. Np 90 stopni to koszyczek przytwierdzony poprzecznie do podłoża
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coleophoridae - łoboda i komosa

Post autor: Peter Senn »

Dziękuję za tę informację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”