Dichrorampha heegerana - zwójka u schyłku lata

Tortricidae (zwójki)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Dichrorampha heegerana - zwójka u schyłku lata

Post autor: Jarosław Buszko »

Zwójki z rodzaju Dichrorampha są, poza kilkoma wyjątkami, trudne do oznaczania. Większość z nich lata w maju i czerwcu, a tylko D. simpliciana jest późniejszym gatunkiem, bowiem pojawia się w lipcu i sierpniu. Zwójki te niechętnie przylatują do swiatła. Pod koniec lata mało kto wybiera się w teren na aktywny połów imago Microlepidoptera, lepsze wyniki można uzyskać łowiąc na światło lub przynętę pokamową. Okazuje się jednak, że w tym okresie także można złowić ciekawe gatunki. Takim właśnie jest zwójka Dichrorampha heegerana, która występuje w Toruniu. Motyl lata od połowy sierpnia do początku września w środowiskach ugorów i suchych muraw. Spotyka się go dość lokalnie w miejscach gdzie rośnie krwawnik, który jest prawdopodobnie rośliną pokarmową gąsienic. Ale tam gdzie gatunek występuje jest często bardzo liczny. Bez trudu można złowić kilkadziesiąt okazów w ciagu pół godziny. Gatunek ten nie był jeszcze w Polsce łowiony, ale pewnie występuje w wielu miejscach ze względu na powszechną obecność dogodnych siedlisk. Ogólny zasięg obejmuje wschodnią i południową część Europy. Znany jest także z Szwecji, Finlandii oraz Łotwy i Estonii. Zdjęcia okazów z Torunia w załączeniu.
Załączniki
CD37 Toruń-Bielany, 19.08.2014
CD37 Toruń-Bielany, 19.08.2014
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.18 KiB)
CD37 Toruń-Bielany, 19.08.2014
CD37 Toruń-Bielany, 19.08.2014
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.85 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Dichrorampha heegerana - zwójka u schyłku lata

Post autor: Marek Hołowiński »

W trakcie ostatniego świecenia 20 IX 2014r. w Majdanie Stuleńskim FB89 miałem podobną Dichrorampha sp. na ekranie. Niestety była uszkodzona i nie wziąłem jej do preparowania. Nawet nie przyszło mi do głowy że może to być ciekawy gatunek, a teraz żałuję... :ups:
Mam nadzieję że jeszcze będzie parę dobrych nocy, spróbuję tam połowić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tortricidae”