Zygaena brizae

Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Zygaena brizae

Post autor: Bartek Gałązka »

Bardzo proszę o informacje - jak to jest z występowaniem kraśnika Zygaena brizae w ostatnich latach w Polsce? W tym roku udało mi się odnaleźć - po raz pierwszy - stanowisko tego gatunku w okolicy Krosna.[/i]
Załączniki
Z. brizae.jpg
Z. brizae.jpg (10.54 KiB) Przejrzano 6801 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

A czy jesteś pewny oznaczenia ? na zdjęciu skrzydła widać niewyraźnie, ale czułki za to dość dobrze - są ostro zakończone, a u Z.brizae są zakończone tępo. Sprawdź jeszcze dolne skrzydła - czy obwódka jest szeroka, jeśli jest wąska, to jest to Z.osterodensis.
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: Bartek Gałązka »

Dołączam zdjęcie tego kraśnika - nie najlepszej niestety jakości, a i pozyskany okaz był dość zlatany; mam nadzieję, że wyraźna jest szeroka obwódka na tylnym skrzydle.
Pozostając przy temacie kraśników: nie wiem, czy to jest prawidłowość w skali kraju, ale w południowo-wschodniej Polsce (dokładnie: Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie, Doły Jasielsko-Sanockie, Beskid Niski) w ciągu ostatniego dziesięciolecia zniknęły ze znanych mi stanowisk kraśniki Zygaena ephialtes. Jeszcze w początkach lat 90. były lokalnie dość liczne, pod koniec lat 90. spotykałem pojedyncze okazy, a od lat kilku nie widziałem ani jednego.
Załączniki
Z. brizae 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.61 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Stawiałbym jednak na Z.osterodensis: właśnie takie ma przepaski na dolnych skrzydłach, no i te czułki są zakończone ostro, a Z.brizae ma czułki jak buławki np. u karłątków. Ale głowy nie daję - pokaż go specjaliście, albo zrób kopulator, bo okaz jest zlatany, no i to przecież kraśnik, a większość kraśników jak wiesz trudno się oznacza.
Acha, podaj mi jeszcze rozpiętość skrzydeł tego stwora; brizae jest dużo mniejszy od osterodensis.
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: Bartek Gałązka »

Rozpiętość skrzydeł tego okazu wynosi 25 mm, a drugi obserwowany na tym stanowisku motyl (którego nie chwytałem) był jeszcze mniejszy.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Zygaena brizae

Post autor: Marcin Kutera »

Ja stawiał bym jak adam larysz na z osterodensis, gdyz z brizae jest nieco mniejsza i ma bardziej prześwitujace skrzydła (wpadające w tło szare, natomiast osterodensis ma bardziej czarne i jej 3 czerwone plamy na przednich skrzydłach są bardziej czerwone aniżeli u z brizae.) ja mam wydaje mi się w mojej kolekcji z brizae a już na pewno z osterodensis--widac różnicę. tak więc chyba i ten gatunek występuje w okolicach Ostrowca św. Niebawem zrobie zdjecia i wyślę na forum. co do z ephialtes, to mam info iz ona również występuje w okolicach ostrowca św. co siekawe widziana była forma czarno żółta oczywiście z żółta przepaską na odwłoku.

[ Dodano: 19-10-2004, 03:12 ]
co do tych gatuków zygaenidae to dobrze by było sie skontaktować z zygmuntem śliwińskim oraz markiem bąkowskim z zakładem zoologii systematycznej uniwersytetu im a mickiewicza w poznaniu przy ul fredry 10 61-701 poznań lub panem lastuvka z brno. Oni to by na pewno idealnie oznaczyli, bądź przynajmniej przeanalizowali nasze tezy i przypuszczenia........
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Zygaena brizae

Post autor: mariuszmistrz »

witam,
pozwolę podpiąć się do wątku.
W lecie hasałem po łąkach w dolinie Wiaru, tropiąc motyle i fotografując przy okazji. Miałem cichą nadzieję na spotkanie Zygaena brizae. Jak nietrudno się domyślić - nie udało się. Poszukiwania miały raczej charakter niezbyt intensywny. W przyszłym roku chciałbym ponownie zająć się tym gatunkiem, z tym, że chciałbym przetrzebić większy teren i zrobić to 'dokładniej'.
Na stronie: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=77&je=pl znalazłem informacje o gatunku, zainteresowała mnie zwłaszcza wzmianka o zaobserwowaniu Z. brizae
na Pogórzu Przemyskim (okolice wsi Huwniki) (Pałka K. - inf. ustna).
Ciekaw jestem, kiedy po raz ostatni zaobserwowano ten gatunek w Polsce, a zwłaszcza na Podkarpaciu. Może ktoś posiada jakieś ciekawe informacje na ten temat?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zygaena brizae

Post autor: Marek Hołowiński »

co do okazów na fotkach, trudno jednoznacznie coś powiedzieć.
Z brizae na pewno jest na Pogórzu Przemyskim.
Na pewno należy do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem.
Każde nowo odkryte stanowisko tego gatunku jest bardzo ważne w badaniach faunistycznych.
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Zygaena brizae

Post autor: mariuszmistrz »

udało mi się zaobserwować osobniki tego gatunku. Poszperałem w sieci - znalazłem fotografie gąsienic, w 2 odmianach, żółtej i beżowej. Chcę je odszukać. Jeśli będą na roślinie pokarmowej - pół biedy, ale jak odróżnić je np. od Z. purpuralis, jakie są cechy rozpoznawcze? Ktoś ma jakieś dane odnośnie czasu wyklucia się gąsienic z jaj itp?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”