Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 20 sty 2018, 22:10

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: BioMap - spotrzeżenia
PostNapisane: poniedziałek, 4 lip 2016, 08:53 

UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Witam,

zakładam ten wątek, ponieważ korzystam często z projektu, a chciałem w jednym miejscu pisać o spostrzeżeniach.

W publikacji "Pluskwiaki (Insecta: Hemiptera) rezerwatu „Skałka Rogoźnicka"." (http://baza.biomap.pl/pl/data/publication/chlond_d_et_al_2006/default) mowa jest o rezerwacie położonym w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, która jest wg KFP częścią regionu Kotlina Nowotarska.

W samej publikacji czytamy:
Cytuj:
Pentatomidae: Dolycoris baccarum (Linnaeus), 21 VI 2005, murawa kserotermiczna,
2 exx.

Tym samym rekord 821190 w bazie (http://baza.biomap.pl/pl/data/record/821190/default) powiązany dla D. baccarum Beskidem Zachodnim jest chyba błędny.

pozdrawiam
Grzegorz

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: BioMap - spotrzeżenia
PostNapisane: poniedziałek, 4 lip 2016, 09:36 

Praca "Stan poznania lądowych pluskwiaków różnoskrzydłych (Hemiptera: Heteroptera) Ojcowskiego Parku Narodowego" (link w bazie: http://baza.biomap.pl/pl/data/publication/chlond_d_et_gorczyca_j_2006/taxa/cf/y) przedstawia natomiast prace nad heteropterofauną Ojcowskiego Parku Narodowego w ujęciu historycznym. Nie wnosi żadnego nowego rekordu. Tymczasem w bazie znajdujemy aż 7 rekordów:

Cytuj:
Mapa Bioróżnorodności
455493 ⊡ Miridae: Capsus ater, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
455934 ⊡ Miridae: Closterotomus fulvomaculatus, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
460200 ⊡ Miridae: Leptopterna dolabrata, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
460136 × Miridae: Leptopterna dolabrata, PL, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
459843 × Miridae: Rhabdomiris striatellus striatellus, PL, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
461509 ⊡ Miridae: Stenodema laevigata, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
461968 ⊡ Miridae: Trigonotylus caelestialium, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)

Zastanowiła mnie obecność Skałki Rogoźnickiej. Być może rekordy z dwóch przytoczonych przeze mnie publikacji zostały wymieszane?

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 10 lip 2016, 07:29 

Kolejna uwaga dotyczy powiązania rekordów z publikacją. Otóż z publikacją Gorczycy i Herczka "Psallus confusus Rieger and Psallus mollis (Mul.) in Poland (Heteroptera, Miridae)." (http://baza.biomap.pl/pl/data/publication/gorczyca_j_et_herczek_a_1991a/taxa/cf/y) powiązanych jest 46 rekordów, z których żaden nie dotyczy P. confusus ani P. mollis. Myślę, że wspomniane 46 rekordów jest omyłkowo podpiętych z innej publikacji

pozdrawiam
Grzegorz

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 11 lip 2016, 23:21 

Specjalność:
Dziękuję za spostrzeżenia - to oczywiście błędy; każdy miał inną przyczynę. Wszystkie już usunięte. Po kolei:

ad viewtopic.php?p=227675#p227675

Ten rekord pochodzi od autorów planowanej do wydania drugiej części katalogu Heteroptera Poloniae (obejmującej Pentatomidae). W przekazanych danych był wpis "Beskid Zachodni" i w takiej formie weszło to do bazy (UTM był OK).

ad viewtopic.php?p=227676#p227676

Rekordy te dotyczą oczywiście innej pracy z tego samego roku - Chłonda i in. 2006 - http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... et_al_2006.

ad viewtopic.php?p=227824#p227824

Podobnie jak powyżej, ale tym razem autorzy i rok się zgadzali. Rekordy przerzucone z http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... ek_a_1991a do http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... ek_a_1991b.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 29 wrz 2016, 00:57 

UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Znalazłem kolejny błąd w zasobach "BioMap":
Poniższa strona:
http://baza.biomap.pl/pl/data/publication/bazyluk_w_1956a/default
Nie zawiera zapowiadanego klucza Bazyluka pt. "Część IX-X. Karaczany – Blattodea, Modliszki – Mantodea" w PDF-ie, lecz zamiast niego jest klucz "Część XII. Skorki – Dermaptera."

PostNapisane: czwartek, 29 wrz 2016, 18:41 

Specjalność:
Dzięki, naprawione.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 29 wrz 2016, 22:18 

UTM: DC98
Błyskawiczna reakcja!  :okok:
To ja dziękuję.  :birra:
Polowałem na ten klucz.

PostNapisane: piątek, 13 sty 2017, 11:31 

Specjalność:
Myślałem że to jakiś koszmar senny ale nie... Uszczypnąłem się i wiem że to widzę w realu:

http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... /tr/y/cf/y

Jakim cudem GENUS zamienił się w  Trudy Russkago Entomologičeskago Obščestva v S.-Peterburge, a PPE w Förhandl. Skand. Naturf.???

PostNapisane: piątek, 13 sty 2017, 11:58 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Nie moja sprawa, tak tylko patrzę, jak to wygląda, jak to działa......
Trzy prace zostały podpięte pod to wydawnictwo
http://baza.biomap.pl/pl/list/publicati ... k_ent_obsc
ale to trzeba dokładniej sprawdzić w bazie wraz z przyczyną, bo to może być sygnał, że coś się w tabelach rozjechało.
Te trzy prace należą do jednego autora, więc może tam coś: http://baza.biomap.pl/pl/data/person/wanat_m/default
Czasami sam mechanizm baz danych potrafi płatać jakieś tam figle.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 13 sty 2017, 12:13 

UTM: DC45
Specjalność:
Jacek Kurzawa napisał(a):
Nie moja sprawa, tak tylko patrzę, jak to wygląda, jak to działa......
...
Czasami sam mechanizm baz danych potrafi płatać jakieś tam figle.

Takie rozjeżdżanie powoduje zbyt duża liczba relacji. Każdy system bazodanowy, zwłaszcza z większą ilością rekordów, ma swoją wytrzymałość w tym zakresie, która jest wprost proporcjonalna do szybkości łącza i serwera. Tu prawdopodobnie relacja tytuł->artykuł, nie jest ona w ogóle potrzebna bo przecież jest stała i nigdy się nie powinna zmienić. BioMap to duży zestaw danych i baz więc o błędy łatwo, poza tym wszelkie zmiany przy takiej ilości połączeń mogą generować błędy w warstwie logicznej, trudnej do przeanalizowania na szybko i pod presją czasu.

PostNapisane: piątek, 13 sty 2017, 17:25 

Specjalność:
To i ja się podepnę.
Zdjęcie (ale nie to z Ikonografii Lecha Borowca) podpisane jako Anthicus axillaris (autor Marek Kozłowski) to w rzeczywistości A. antherinus.

PostNapisane: niedziela, 15 sty 2017, 10:08 

Specjalność:
Dziękuję za odkrycie usterek. Obie sprawy załatwione.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 16 sty 2017, 12:05 

Specjalność:
Kolejny do poprawy:
http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... fault/cf/y

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 09:26 

Dodam jeszcze takie dwa ostatnio znalezione:

rekord 894000. Lygus maritimus w Polsce nie występuje. Praca Gorczyca i Wolski 2011 weryfikuję tę daną. Powinien być L. pratensis.
Podobne uwagi dotyczą jeszcze kilku błędnych gatunków z pracy Burdajewicz 1993

457600 Miridae: Lygus rugulipennis, PL, Wyżyna Małopolska, Łęczna ad Kielce, UTM WV16 (Strawiński K. 1966b, Gorczyca J. et Wolski A. 2011)

W pracy Strawińskiego podano wykaz miejscowości, chodzi istotnie o Łęczną z powiatu kieleckiego. Zatem Łęczna z kwadratu WV16 jest błędna (to Pojezierze Pomorskie).
Właściwy kwadrat jest trudny do zdefiniowania.
W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej Łęcznej. Jest natomiast taka miejscowość na wschód od Lublina (co pokrywałoby się w sumie z terenem badań tego autora). Jednak wówczas napisano by raczej Łęczna pow. Lublin ...

Nie działa u mnie moduł wyszukiwania nazw na gis.biomap.pl co jeszcze bardziej utrudnia szukanie zaginionej Łęcznej.

pozdrawiam
Grzegorz

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 11:25 

UTM: EC 31
Specjalność:
GrzegorzGG napisał(a):
W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej

być może to literówka w nazwie miejscowości
LINK
Kod:
https://www.google.pl/maps/place/Łączna/@51.005264,20.6800038,12z/data=!4m5!3m4!1s0x47183b2ee39776e5:0xe025

coś poszło nie tak
http://mapa.edu.pl/dojazd/laczna_4770_kielce_7936.htm

edit: naprawiłem linki [jk]

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 12:19 

Myślę, że to dobry trop :)

pozdrawiam
Grzegorz

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 13:55 

UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones
Łączna/Łęczna to pewnie dobry trop jedna litera a miejscowości zupełnie
gdzie indziej leżące;-).  
Gorzej jak niektóre miejscowości zmieniły i to całkiem niedawno nazwy,
i ciężko je czasem zlokalizować.
Wereszczyca (k/Tomaszowa Lubelskiego) była w spisie miejscowości PRL
i jeszcze jakieś 5 lat temu na mapach regionu. Ale obecnie to Wierszczyca...
wg Biomap też i w Wikipedii też;-).
Że tak podam z historii stron mi znajomych.

Gorzej bywa gdy różne "Nowiny" czy inne "Piaski" potrafią być z  2 x
w tym samym powiecie... I bądź tu mądry z lokalizacją takich danych,
zwłaszcza jak mają ze 100 lat....

A co jest z Biomap, bo u mnie moduł wyszukiwania też nie działa....

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 15:16 

Robert Rozwałka napisał(a):
Gorzej bywa gdy różne "Nowiny" czy inne "Piaski" potrafią być z  2 x
w tym samym powiecie... I bądź tu mądry z lokalizacją takich danych,
zwłaszcza jak mają ze 100 lat....

Krytyczny przypadek znalazłem wprowadzając rekordy z publikacji do bazy. Jest taka miejscowość (choć jej nie potrafię teraz znaleźć), która ma dwa wystąpienia w tym samym kwadracie :)

pozdrawiam
G.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 15:40 

Specjalność:
Jurek Szypuła napisał(a):

Dziękuję ponownie za namierzenie buga. Sprawy dziwnych czasopism już chyba nie ma.

A co jest z Biomap, bo u mnie moduł wyszukiwania też nie działa....

Błąd w działaniu wyszukiwarki miejscowości usunąłem. Zmieniłem parę liter w kodzie i zapomniałem o aktualizacji aplikacji produkcyjnej, a na testowej wszystko działa.

GrzegorzGG napisał(a):
457600 Miridae: Lygus rugulipennis, PL, Wyżyna Małopolska, Łęczna ad Kielce, UTM WV16 (Strawiński K. 1966b, Gorczyca J. et Wolski A. 2011)
(...)
Nie działa u mnie moduł wyszukiwania nazw na gis.biomap.pl co jeszcze bardziej utrudnia szukanie zaginionej Łęcznej.

Gdy zbadam sprawę Łęcznej, dam znać.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 16:08 

U mnie teraz gis.biomap.pl działa, jeśli chodzi o wyszukiwanie. gistest.biomap niestety nie. A jak jest u innych użytkowników ?

pozdrawiam
G.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 20:00 

Fakt, już działa. Dobrze.

Natomiast nasunął mi się pewien pomysł.
Jest wielka cegła "Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" 1967
waży jak cegła z 5 kg, a każdym razie dużo...
Rzecz bardzo przydatna jak ktoś chce sprawdzić jakieś dane przedwojenne/powojenne.
bo obejmuje mnóstwo miejscowości które obecnie zanikły.
Przydałaby się wersja elektroniczna do szybszego wyszukiwania, bo taki biały kruk
jest niemal nieosiągalny.

PostNapisane: wtorek, 17 sty 2017, 23:50 

Specjalność:
GrzegorzGG napisał(a):
W pracy Strawińskiego podano wykaz miejscowości, chodzi istotnie o Łęczną z powiatu kieleckiego. Zatem Łęczna z kwadratu WV16 jest błędna (to Pojezierze Pomorskie).
Właściwy kwadrat jest trudny do zdefiniowania.
W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej Łęcznej.

Jest oczywiście Łączna i niemal na pewno o nią chodzi. Nie ma chyba znaczenia, skąd wzięła się różnica - z błędu w nazwie, dwóch jej wersji w użyciu czy zmianie w ciągu ostatniego wieku. Zmieniłem nazwę w rekordzie (zachowując informację o nazwie pierwotnej).

Co do "Spisu miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", to zgadzam się, że przydałoby się mieć do tego szybki dostęp (myślałem swego czasu o digitalizacji Rosponda). Ale po pierwsze, zanim ktokolwiek się za to weźmie, należy sprawdzić, czy inny już tego nie zrobił. Nie mam w tej chwili czasu na takie rzeczy. Ale chętnie przyjąłbym pomoc i powiązał to z bazą miejscowości.

Tylko że jest jeszcze druga rzecz - sam spis niewiele da. Konieczne byłyby jeszcze współrzędne, aby dało się to powiązać z mapą. Chyba że w "Spisie" współrzędne są... A to znacznie większa robota niż samo przerobienie wykazu z papieru na bazę.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 18 sty 2017, 07:51 

Z Twojej wypowiedzi Piotrze wynika, że "Spisu miejscowości PRL" w ręku nie miałeś.

Współrzędnych tam oczywiście nie ma, ale są inne dane przypisane do miejscowości
gromada (osiedle); siedziba PRN; województwo; poczta; stacja PKP; urząd stanu cywilnego.
1383 strony formatu > niż A4.
Zastanawiam się jak w owym czasie takie dzieło powstało, nie chodzi o nakład pracy nawet,
ale o znaczenie tego dla "obronności kraju";-).

Nie widziałem tego "w sieci", przy przeszukiwaniach, ale też za zbyt mocno nie szukałem.

PostNapisane: środa, 18 sty 2017, 10:10 

Specjalność:
W sieci może i nie istnieje "spis miejscowości PRL", ale jest coś co może przydać się każdemu nie tylko zainteresowanemu entomologią. Jest to "Mapster" - jak to jest zdefiniowane przez twórców "zbiór linków do historycznych map Polski, Europy Środkowo-wschodniej, przeznaczonych do celów niekomercyjnych. Skany map i planów pochodzą z kolekcji prywatnych, archiwów, muzeów i bibliotek. Materiały są udostępnione w sposób wygodny do pobrania, w wysokiej rozdzielczości i w niskiej kompresji jpg".
Wystarczy raz skorzystać, by mieć już ten link na stałe w swoich zakładkach - http://igrek.amzp.pl.  

Dostępne jest natomiast Rozporządzenie z 15 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału
terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego wraz z załącznikiem zawierającym m.in. nazwy wszystkich miejscowości - http://bip.stat.gov.pl/gfx/bip/userfile ... 103101.pdf.

Innym wygodnym i według mnie najprostszym sposobem sprawdzenia nazwy czy też ustalenia położenia miejscowości lub jej części jest wykorzystanie "bazy miejscowości i kodów pocztowych" - http://bazy.hoga.pl/kody.asp

Istnieje również strona "Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych", gdzie np. na bieżąco umieszczone są wszelkie zmiany podziału administracyjnego Polski m.in. z wymienionego wyżej rozporządzenia.
Jednakże dla wielu osób piszących prace związane z koniecznością określenia nazewnictwa i położenia wód czy to płynących czy też stojących przydatnym może być umieszczony tamże "Narodowy gazeter Polski".
Wystarczy, że zacytuję część opisową "Wykaz nazw wodnych składa się z dwóch części. Tom I. Hydronimy - część 1. Wody płynące, źródła, wodospady zawiera wykaz 8100 nazw cieków: rzek, potoków, strug, strumieni, starych koryt, kanałów i rowów, a także wykazy 136 nazw źródeł i 16 nazw wodospadów. Część druga wykazu hydronimów pt. Wody stojące zawiera 7761 nazw obiektów wód stojących: jezior, stawów, sztucznych zbiorników wodnych, zatok, cieśnin oraz głębi i mielizn."
Reszta dostępna pod adresem - http://ksng.gugik.gov.pl/narodowy_gazet ... i_t_01.php

PostNapisane: środa, 18 sty 2017, 19:38 

Specjalność:
Z Twojej wypowiedzi Piotrze wynika, że "Spisu miejscowości PRL" w ręku nie miałeś. (...) Zastanawiam się jak w owym czasie takie dzieło powstało, nie chodzi o nakład pracy nawet, ale o znaczenie tego dla "obronności kraju";-).

W ręku nie miałem, ale właśnie dziś zobaczyłem skan na Chomiku. Monstrualna tabela, zgodnie z oczekiwaniami. W tamtych czasach znakomita rzecz, a i dziś mogłaby się przydać - wystarczy solidna dłuższa awaria prądu (pdf wtedy też na nic).

Vutris poruszył temat znacznie wykraczający poza ramy tego wątku. Wolałbym tu zbytnio go nie rozwijać, żeby nie rozmydlić celu dyskusji. Gazeterów mamy niby dostatek, ale każdemu można coś zarzucić - że nieaktualny albo że właśnie brak danych starych albo nie pokazuje wyższych jednostek po wybraniu obiektu, albo nie takie, jakie by się chciało itp.

Sam też kiedyś udostępniłem takie narzędzie - http://www.ksib.pl/szukacz/szukacz.php, bazujące na "50-tkach" wojskowych, ożenionych z kilkoma innymi źródłami. Czy przydatne, to zależy od potrzeb.

Ale mówimy o BioMapie i możliwościach zwiększenia jej funkcjonalności przez rozszerzenie bazy lokalizacji  - nie o używaniu innych stron, tylko o działaniu tej konkretnej. Ad rem więc. Możliwości są dwie:
  • rozbudowa bazy lokalizacji
  • To jest najpewniejsza rzecz - uniezależnia od źródeł zewnętrznych i pozwala na dostosowanie i uzupełnienia. Nie bardzo wyobrażam sobie istnienie takiej bazy bez powiązania z mapą (dodanie współrzędnych). Gdybym dostał taką tabelę jak wykaz wspomniany przez Roberta w wersji cyfrowej, od razu pewnie 80-90% nazw otrzymałoby współrzędne na podstawie danych już istniejących w bazie. Pozostałaby orka z tymi pozostałymi i pewnie stopniowo dałoby się uzupełnić całość.
  • zaciąganie danych z serwisów typu WFS
  • To z kolei jest wygodne, bo kto inny dba o aktualizacje. Minusy - brak wpływu na zawartość, ograniczone możliwości powiązania z serwisami lokalnymi.

Będę starał się zwiększać zakres danych BM, zarówno miejscowości, jak i podkładów. Gdyby ktoś chciał się włączyć, będzie szybciej.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1