Modliszka

Modliszki
Slawciu
Posty: 75
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 18:52
Lokalizacja: Kielce

Modliszka

Post autor: Slawciu »

Pytanie do znawców tematu. Chodzi o modliszkę zwyczajną. Po czym odróżnić najprościej samca od samicy i czy po kopulacji modliszka składa kokon od razu, czy może "chodzi w ciąży"? Z góry dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Modliszka

Post autor: Roman Królik »

Slawciu pisze:Pytanie do znawców tematu. Chodzi o modliszkę zwyczajną. Po czym odróżnić najprościej samca od samicy i czy po kopulacji modliszka składa kokon od razu, czy może "chodzi w ciąży"? Z góry dzięki i pozdrawiam.
Nie wiem, o jaki gatunek Ci chodzi. Zwykle samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Często też dymorfizm objawia się w różnej ilości widocznych członów odwłoka, niekiedy też w ubarwieniu czy budowie czułków.
Dorosłe samiczki znoszą kokony w dość regularnych odstępach czasu, chrakterystycznych dla danego gatunku, bez względu na to, czy kopulowały czy nie. Jeżeli w międzyczasie zostanie zapładniona, to z kokonu wylęgną się w odpowiednich warunkach młode (czas inkubacji też zależy od gatunku). Jeżeli kokon jest niezapłodniony (może odbyć się kopulacja ale samica może wydalić spermatekę) to raczej się nic nie wylęgnie, choć nie mam pewności czy nie istnieją jakieś gatunki, u których stwierdzono partenogenezę.
Poszukaj wiadomości na forach terrarystycznych a przede wszytkim upewnij się o jakim gatunku piszesz (nazwa łacińska mile widziana).
Slawciu
Posty: 75
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 18:52
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Slawciu »

No chodzi mi o modliszkę zwyczajną. Taka, która występuje w naszym kraju. Chyba tak się nazywa?Mam takie pytanie: Jeżeli modliszka kopulowała z samcem, to po jakim czasie składa kokon?
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Tak jak pisałem wcześniej. Samica ma swój rytm składania kokonów, niezależnie od momentu kopulacji. Może to być w tym samym dniu co kopulacja a równie dobrze za kilkanaście dni. I znosi je niezależnie od tego czy jest zapłodniona czy nie. Precyzyjnie się da to określić znając termin zniesienia poprzedniego kokonu i specyficzny dla danego gatunku czas pomiędzy kolejnymi kokonami +/- cechy indywidualne danej samicy.
Slawciu
Posty: 75
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2008, 18:52
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Slawciu »

Aha, no to dzięki. Czyli modliszki co jakiś czas produkują i składają kokony wiele razy? A pytam dlatego bo ostatnio fotografowałem te pękne owady w Staszowie i zastanawiam się, czy nie stworzyć im jakiegoś stanowiska w okolicach Kielc, bo mam idealne miejsce dla nich...
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”