Świetliki

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Świetliki - potrzebny samczyk Phausis splendidula

Post autor: PiotrekGuzik »

Czy ktokolwiek z Was próbował kiedyś hodować świetliki? Znalazłem dziś właśnie jakiegoś, ale nie wiem czy jest to świetlik, iskrzyk czy świeciuch (bo podobno takie 3 gatunki występują w Polsce) i w ogóle nie wiem, czy jest sens się w coś takiego bawić...
M. Sapiejewski

Re: świetliki

Post autor: M. Sapiejewski »

PiotrekGuzik pisze:Czy ktokolwiek z Was próbował kiedyś hodować świetliki?
Myślę, że ich larwy hoduje się podobnie jak larwy Cantharidae i Lycidae. Wspaniałe rezultaty w hodowli min. Lampyridae osiągał śp. Doktor Burakowski, lecz jak dotąd nie zostały one opublikowane. Ukazać się powinien w nakładzie ogólnodostępnym, pośród innych zeszytów Kluczy do Oznaczania Owadów Polski, zeszyt Lampyidae, Lycidae autorstwa Dr. Burakowskiego. Sam zbieram czasem larwy świetlików, ale ostatnio zaniechałym, gdyż hodowlom trzeba poświęcać dużo czasu i cierpliwości, a tych cech ostatnio mi raczej brakuje. Ale temat jest bardzo ciekawy! Polecam Ci przeczytanie notki o bionomii poszczególnych gatunków Lampyridae w Katalogu Chrząszczy Polski! Tam Doktor Burakowski umieścił zapis doświadczeń z Lampyridae w terenie. Gdy dobrze poznasz ich bionomię i fenologię, na pewno uda Ci się wyhodować zdrowe i piękne świetliki.

Z pozdrowieniami,

Maciej
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: świetliki

Post autor: Marek Przewoźny »

M. Sapiejewski pisze: Ukazać się powinien w nakładzie ogólnodostępnym, pośród innych zeszytów Kluczy do Oznaczania Owadów Polski, zeszyt Lampyidae, Lycidae autorstwa Dr. Burakowskiego.
Klucz do świetlików dr Burakowskiego w serii Klucze do Oznaczania Owadów Polski już się jakiś czas temu ukazał.

[ Dodano: 2004-06-27, 23:03 ]
Odpowiedź dla Piotrka: Tak w Polsce występują 3 gatunki świetlików: Lampyris noctiluca, Phausis splendidula i Phosphaenus hemipterus wszystkie trzy łatwe do odróżnienia. A dzięki wspomnianemu powyżej kluczowi można też oznaczyć larwy. Gdyby Cię interesowało to klucz ten mozna nabyć przez Bibliotekę PTE we Wrocławiu adres na stronie: http://www.au.poznan.pl/wydzial/ogrodni ... /wydaw.htm
W kluczu tym jest także wspomiane jak hodować larwy świetlików.

[ Dodano: 2004-06-28, 06:16 ]
Zamieszczam także zdjęcia okazów samców, spod binokularu, poszczególnych gatunków.
Załączniki
Lampyris noctiluca.jpg
Lampyris noctiluca.jpg (89.91 KiB) Przejrzano 10692 razy
Phosphaenus hemipterus.jpg
Phosphaenus hemipterus.jpg (91.27 KiB) Przejrzano 10665 razy
Phausis splendidula.jpg
Phausis splendidula.jpg (90.39 KiB) Przejrzano 10676 razy
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Dziękuję za odpowiedź i za zdjęcia. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te "moje" to Lampyris noctiluca, jutro postaram się im przyjrzeć dokładniej. Dziś widziałem ich dziesiątki nad małą łączką przy cmentarzu, widok naprawdę niesamowity!!!!
mona
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 15:35

Post autor: mona »

Tak przywiozłam aż znad morza i i i i i na drugi dzień okazało sie, że jeden drugiego pożarl. :lol:
niedobry
Posty: 0
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 19:38
Lokalizacja: pomorze

Świetliki

Post autor: niedobry »

Dzieńdobry...czy znajdzie sie wsród forumowiczów ktoś, kto odpowie mi na pytanie...czy jest możliwość zakupu i czy wogóle uda sie zasiedlić u siebie robaczki świętojańskie...
do szcześcia i uroku mojego "uroczyska" bardzo mi ich brakuje:)...posiadam las mieszany dosć spory a także jeziorko z niewielką wyspą którą zakrzewiam na brzegach...jest tez sporo łąk trochę podmokłych rośnie na nich mnóstwo kaczeńców i nie brak tam ślimaków...moge równiez obsiac teren dziurawcem jak będzie trzeba...prosze o odpowiedx i poradę...pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Myślę że kupić to się chyba nie uda - nie podejrzewam aby funkcjonował w Polsce rynek żywych owadów z tej rodziny. Chyba warto zacząć od szukania na brzegach lasów i wilgotnych łąk i spróbować dokonac takiej małej introdukcji :)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: świetliki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wcale bym sie nie zdziwil, gdyby swietliki tam wystepowaly, tylko nie potrafisz ich zobaczyc. Wbrew pozorom, nie tak latwo je znalezc, o ile nie wystepuja masowo, a w naprawde duzych ilosciach trafiaja sie bardzo lokalnie. Natomiast pojedyncze sztuki Lampyris (szczegolnie larwy) i Phausius mozna znalezc w calej Polsce w odpowiednich srodowiskach.

Pawel
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Hodowla świetlików

Post autor: Hubert Jakoniuk »

czy ktoś z Was potrafi odpowiedzieć mi na pytanie: Jak wyhodować imago Lampyris noctulica z larw??? Jakie warunki musza być spełnione, jak karmić...?
Trudno jest znależć dorosłą postać, a larw jest za to pełno więc może jest jakiś sposób na hodowlę...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Może te linki trochę pomogą:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiet ... a%C5%84ski
http://www.robaczki.bai.pl/swietlik.html
Trudno jest znależć dorosłą postać
Zależy gdzie i kiedy. U mnie końcem czerwca w przydomowym ogrodzie lata ich całkim sporo.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Hodowla świetlików

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W jaki sposob hoduje sie swietliki to chyba jest w kluczu Burakowskiego, o ile dobrze pamietam.
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Ok. Dzieki.
Larwy złapałem 10 maja i tylko kilka nie przeżyło do tej pory. prawie wszystkie przeszły już kolejna wylinkę. Co jakiś czas zwilżam podłoże tak aby byla zachowana wilgotność. Ale ślimaków nie chcą jeść :lol:
Tak wogóle nie wiedziałem że aż tak małe larwy świecą, myslałem że tylko największe emitują światło :shock:
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Świetliki

Post autor: Łukasz Buglowski »

Mam takie pytanko dotyczące tych chrząszczy.
Mianowicie która płeć "świeci"?
Bo ostatnio złapałem samca(oskrzydlonego) i on świecił....
A jak tak czytałem to samice zwabiają samce tym światełkiem..
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Świetliki

Post autor: Filip S. »

Osobniki obydwu płci świecą. Samce są uskrzydlone i latają w poszukiwaniu samicy, która ma zredukowane skrzydła i siedzi na podłożu lub nisko położonych obiektach. Samica swoją budową przypomina larwę. Oczywiście chodzi tu o Lampyris noctiluca bo u Phosphaenus hemipterus oboje płci nie posiadają skrzydeł.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Świetliki

Post autor: Łukasz Buglowski »

ok dzięki :D
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Świetliki

Post autor: Łukasz Buglowski »

tak sobie szukam.. Ciekawie byłby je hodować znalazłem takie coś..
viewtopic.php?f=27&t=9125
Ale gdzie szukać larw i samic? Bo samce bez problemu znajduję- sobie latają i świecą :)
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Świetliki

Post autor: Filip S. »

Samce latają sobie i świecą a samice siedzą na ziemi i sobie świecą, wystarczy patrzeć pod nogi. Larw trzeba szukać na podłożu, kwestia szczęścia.
szuler
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2010, 12:38

larwy świetlików Phausis lub innych (Lampyris noctiluca)

Post autor: szuler »

Poszukuję osoby która hoduje świetliki i jest w stanie podzielić się (lub sprzedac) larwami (bądź dorosymi osobnikami, wolabym jednak larwy)
czy znajdzie się ktoś?

porszę o ew. kontakt na szup@o2.pl
Awatar użytkownika
Arturr0
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2012, 00:00
UTM: XU19
Lokalizacja: Piła

Re: Świetliki

Post autor: Arturr0 »

Od napisania topika minęło kilka lat...
Może ktoś hodował larwy świetlików i ma jakieś wskazówki n/t hodowli ?
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Świetliki

Post autor: Robert Zoralski »

Próbowałem raz hodować dużą larwę znalezioną w styczniu pod mchem. Karmilem ślimakami - w bardzo interesujący sposób się pożywiała - tak jakgdyby odkładała sobie kolejne kęsy gdzieś na spodnio-tylnej stronie odwłoka. Ciekawe po co. Czekałem długo na imago - w czerwcu nie wiedzieć czemu padła. Tyle doświadczeń ;)
Wstyd się przyznać, ale w życiu nie widziałem imago świetlika - może dlatego, że nie włóczę się po lesie nocami :cap:

Pozdrawiam
Robert
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Świetliki

Post autor: Grzesiek »

Hodowałem do tej pory 4 larwy. Tylko raz udało się uzyskać imago, w pozostałych przypadkach na etapie poczwarki owady ginęły i były zjadane przez roztocza a w jednym przypadku larwa "zniknęła" w trakcie zimowania, nie znalazłem resztek więc nie wiem co się z nią stało. Myślę, że dość często larwy padają też ofiarą infekcji grzybiczych - w terenie znajdywałem larwy porażone przez grzyba z rodzaju Conidiobolus, a znajomy znajdywał larwy porażone przez Paecilomyces.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Świetliki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Potrzebny mi jest spreparowany samczyk Phausis splendidula (=Lamprohiza splendidula). Możliwa wymiana, zakup lub wypożyczenie okazu - pokryję koszty.
Proszę o kontakt jk@entomo.pl PW lub tel. 501389138.


W odróżnieniu od swojego bliźniaka (obydwa przedstawione wyżej - samiec Phausis splendidula świeci. Natomiast samiec świetlika Lampyris noctiluca niestety nie świeci. Łatwo można się o tym przekonać zaglądająć pod spód, gdzie na dwóch sternitach są białe miejsca, które żywemu osobnikowi służą do świecenia.

Podrzucam kilka linków dla ułatwienia rozpoznania zagadnienia:
http://www.wikiwand.com/de/Kleiner_Leuchtk%C3%A4fer
http://l450v.alamy.com/450v/fj5g6j/smal ... fj5g6j.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awietlikowate
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycidae, Lampyridae”