Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Dział dla ogłoszeń o poszukiwanej literaturze
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Radek W. »

Witam,

czy ktoś z forumowiczów może mi poradzić czym oznaczać krajowe chrząszcze z rodzaju Cryptophagus? Chciał nie chciał muszę się jakoś za nie zabrać, a kompletnie nie mam merytorycznego podparcia. Niestety oznaczanie na podstawie zdjęć jest porównywalne z wróżeniem z fusów. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
R.W.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Radek

M. Reska. 1994. Bestimmungstabellen der mitteleuropäischen Arten der
Gattungen Micrambe THOMSON und Cryptophagus HERBST
Ann. Naturhist. Mus. Wien 96 B 247 - 342 Wien
Niestety, po niemiecku :-( , ale da się oznaczać. Poza tym wszystko wynagradzają doskonałe rysunki.
Z tego, co wiem, to nic lepszego nie ma. Mam pdf, ale jest za duży do przesłania mailem. Zresztą tę pracę sam ściągnąłem z sieci.

Pozdrawiam 8)
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Radek W. »

Niezmiernie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Gdyby ktoś był zainteresowany to pracę można znaleźć tu: http://www.landesmuseum.at/pdf_frei_rem ... 7-0342.pdf

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Radek

Po konsultacjach ze specjalistami dowiedziałem się, że poprawne oznaczenie większości tych gatunków z klucza M. Reska jest niemożliwe (niestety, z pozostałych kluczy też). Wychodzi na to, że nie wiemy, jakie gatunki z tego rodzaju występują w kraju. A wynika to z bardzo dużej zmienności morfologii jak i aparatów kopulacyjnych :cry:

Pozdrawiam
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Radek W. »

Pokusiłem się o oznaczanie tym kluczem, ale w jednej próbie wychodziło mi kilka gatunków. Tak na prawdę do żadnego nie miałem pewności, zatem costanie Cryptophagus spp.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Miłosz Mazur »

Kiedyś chyba Paweł Jałoszyński wspominał, że jest to grupa wymagająca gruntownej rewizji większości gatunków.

Chyba dopóki ktoś się za to porządnie nie weźmie i włączy badań genetycznych do rozdzielenia krytycznych grup gatunków to pozostaje nam tylko wpisywać "sp."
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: L. Borowiec »

Trochę przesadzacie. Jak w każdej większej grupie są taksony trudniejsze i łatwiejsze. W sumie warto zacząć od monografii Bruce (1936). Na swoje czasy to była świetna publikacja i te bardziej charakterystyczne gatunki dobrze się nią oznacza. Jest w tym rodzaju kilka grup gatunków, gdzie nie do końca jest jasne czy mamy do czynienia z gatunkami czy zmiennością i tam polegnie każdy. Ale są w każdej większej rodzinie koszmarne rodzaje np. w Chrysomelidae oznaczanie Longitarsus, Psylliodes nie jest łatwiejsze od Cryptophagus, a nawet Cassida mimo mniejszej liczby gatunków jest bardzo trudna (rewidując materiały z naszych muzeów w ok. 60% przypadków były błędne oznaczenia).
Jak ktoś ma serie okazów z jednego stanowiska to jest to bardzo cenne, bo można przestudiować rozrzut cech w takiej serii, ale mogą się zdarzać u takich grzybojadów asocjacje kilku gatunków.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cryptophagus Herbst, 1792 - czym oznaczać

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Lechu

Jak zwykle z wielką uwagą wsłuchuję się w Twoje komentarze. Przy naszych badaniach drewna martwych drzew odławiają się gatunki z rodz. Cryptophagus. Nie jest może tego dużo, ale dobrze by było wiedzieć, co się ma. Pozostaje w takim razie sięgnąć do tej pracy i uważniej przyjrzeć się tym gatunkom.

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - POSZUKUJĘ”