Poszukuje literatury dla początkującego

Dział dla ogłoszeń o poszukiwanej literaturze
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Prionus »

Witam. Wiem, że większość z was będzie patrzeć na mnie z góry (w pewnym sensie słusznie ;) ) ale proszę Was o pomoc. Chciałbym się dowiedzieć od jakich książek zacząć swoją przygodę z entomologią "na poważnie". Do tej pory interesowałem się tym na tyle, że łapałem jakieś tam co ładniejsze owady i próbowałem je oznaczać ale tak naprawdę to nie wiem nic. Czytając to forum spotykam się chociażby z podziałem na działy odpowiednich grup i nie mam pojęcia gdzie czego szukać. Jedyne książki z którymi miałem do czynienia to atlasy owadów z fotografiami i podpisami gdzie w praktyce niczego się nie nauczymy. Dlatego jeszcze raz proszę o tytuł lub chociażby linki które pozwolą mi powoli przyswoić sobie tą wiedzę. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Aneta »

Jeżeli chodzi o takie naprawdę podstawowe sprawy, możesz zacząć od "Owadów Polski. Atlas i klucz" Gębickiego i Szwedo. Pomijając zgrzeszenie fotkami martwych, spreparowanych owadów udających żywe, jest tu dużo przydatnych dla początkującego informacji, typu budowa ciała (łącznie z detalami takimi jak aparat gębowy czy użyłkowanie skrzydeł), klucze do rzędów oraz opisy poszczególnych rzędów. A co potem, to już zależy która grupa Cię najbardzie zainteresuje ;)
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Prionus »

Wielkie dzięki za odpowiedź! Cóż największe zainteresowanie jak do tej pory mam chrząszczami ;) z tego co widzę jest to również Twoja "specjalizacja". Co byś poleciła z tej grupy na początek?
Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Radosław Mroczyński »

Jeśli język angielski nie jest Ci obcy to poleciłbym (odnosząca się nie tylko do chrząszczy):

Martin J. E. H. 1978:The Insects and Arachnids of Canada. Part 1. Collecting, Preparing and Preserving Insects, Mites and Spiders.

W internecie powinno być dostępne.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Prionus »

Angielski owszem poradzę sobie ale nie wiem czy słownictwo specjalistyczne będzie na tyle proste żebym cokolwiek zrozumiał bez słownika ;)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Jeśli chodzi o motyle to w obu ostatnich atlasach Buszki i Masłowskiego (dzienne i nocne makro) są rozdziały wstępne gdzie dość obszernie są omówione metody zbierania motyli.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Prionus »

dzięki za odpowiedzi ;) a mógłby ktoś podać tytuł książki związanej z rzędem Coleoptera? Coś z omówieniem rodzin itp.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Rafał Celadyn »

...ściągnij sobie klucze ze strony PTE :no: .
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Prionus »

dzięki za odpowiedź właśnie to zrobiłem ;) całkiem interesująca lektura raczej na dłuższy okres czasu. Pisana dość prostym językiem ale trochę trudno mi się połapać... może coś prostszego?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poszukuje literatury dla początkującego

Post autor: Aneta »

Szymon Jach pisze:z tego co widzę jest to również Twoja "specjalizacja".
Nie jestem pewna, czy ja mam jakąś specjalizację :P
A w temacie chrząszczy też zalecam postudiowanie kluczy - w każdym na początku jest omówienie rodziny, której dotyczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - POSZUKUJĘ”