The ants of Poland - nowe wydanie

Literatura traktująca o błonkówkach (Hymenoptera)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Jacek Kalisiak »

http://www.miiz.waw.pl/pl/wydawnictwa/s ... oland.html

Nie wiem kiedy się ukazało (w tym roku), ale jest i na forum chyba nie było anonsowane. Poprzedniego wydania kilka osób szukało po wyczerpaniu nakładu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

...no super ,tylko dlaczego znowu po angielsku :ap: ...Nie ogarniam tego ,czesi wszystko drukują w swoim języku ojczystym -czasem nawet bez angielskich abstraktów,włosi tłumaczą na włoski ,a u nas się nie da...Pompilidae -in english,mrówki -in english,aha jeszcze trzmiele ,ale te przynajmniej streszczenia po polsku maja no i dałem za nie chyba 13 pln : -dało się zrobić :idea: :ok: ,a po polsku -klucze sprzed pół wieku -rzadko aktualne...smutne to jak diabli :twisted:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 września 2012, 15:50 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pewnie fajna pozycja. Fauna polska, cena europejska...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Jacek Kalisiak »

Rafał, masz te Pompilidae? Gdzieś to można kupić za rozsądną cenę?
A o polską cenę The ants ... proszę pytać w wydawnictwie :tak:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:...no super ,tylko dlaczego znowu po angielsku  :ap: ...Nie ogarniam tego ,czesi wszystko drukują w swoim języku ojczystym -czasem nawet bez angielskich abstraktów,włosi tłumaczą na włoski ,a u nas się nie da...Pompilidae -in english,mrówki -in english ,a po polsku -klucze sprzed pół wieku -rzadko aktualne...smutne to jak diabli  :twisted:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Rafał, chodzi o cytowania i dostępność na zachodzie. Dla wielu bariera językowa jest nie do przeskoczenia ale takie mamy czasy, że bez angielskiego ani rusz. Ja przegryzam fragmenty Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej i też niektóre zwroty mnie rozwalają bo to nie jest szkolny angielski :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze: Rafał, masz te Pompilidae? Gdzieś to można kupić za rozsądną cenę?
...niee Jacku nie stać mnie :wink: ,kupiłem sobie za stówę czeskie Błonkówki, żeby mieć jakoś ogarnięty ten temat -co z tego ,że nie ma wszystkich gatunków etc. ,ale fotki są ok ,a cena za całokształt i w porównaniu do polskiego klucza jest wręcz śmieszna !!!
Polecam tym którzy tego nie mają :ok:
Pozdrawiam
Rafał .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze:
Rafał Celadyn pisze:...no super ,tylko dlaczego znowu po angielsku  :ap: ...Nie ogarniam tego ,czesi wszystko drukują w swoim języku ojczystym -czasem nawet bez angielskich abstraktów,włosi tłumaczą na włoski ,a u nas się nie da...Pompilidae -in english,mrówki -in english ,a po polsku -klucze sprzed pół wieku -rzadko aktualne...smutne to jak diabli  :twisted:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Rafał, chodzi o cytowania i dostępność na zachodzie. Dla wielu bariera językowa jest nie do przeskoczenia ale takie mamy czasy, że bez angielskiego ani rusz. Ja przegryzam fragmenty Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej i też niektóre zwroty mnie rozwalają bo to nie jest szkolny angielski :)
Mam gdzieś cytowanie i dostępność :P (zresztą co to za dostępność skoro cena dla takiego Rafała jak ja jest poza wyobraźnią 8) ),chciałbym choćby tak jak przy trzmielach przeczytać sobie coś po polsku!!!!!! :mrgreen:
...to taki wielki problem zrobić abstrakt w swoim ojczystym języku :?
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
PS...że jeszcze wspomnę o kluczu L.Dvoraka do Vespidae-cały klucz po angielsku i dokładnie to samo po czesku...t y l e :no:
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Grzesiek »

Książka moim zdaniem świetna. Duże wrażenie robią zdjęcia z mikroskopu skaningowego. Cena ok. 160 zł, nie pamiętam dokładnie. Ale warto.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Jacek Kalisiak »

Obawiam się, że w czasach drapieżnego kapitalizmu lub jak kto woli skrajnego liberalizmu gospodarczego, czyli dzisiaj w Polsce, gdyby dało się zarobić na książce The ant... , tylko po polsku, to już by była wszędzie do kupienia. A że się nie da (???) to jej nie będzie. Oczywiście każdy niedowiarek może wydać sam, nawet w suahili :hp:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawe, czy "Mrówki Polski" osiągnęłyby lepszy sukces finansowy (dla Wydawcy) jesli byłyby napisane w jęz.polskim i kupowane przez miejscowych tubylców, którzy nagminnie uzywają jęz.ojczystego z domieszką dialektu regionalnego czy jesli są napisane w jęz. angielskim? Z jednej strony już widzę sprzedaż książki do Francji, Włoch i RPA (tysiące sprzedanych egz.??) a z drugiej strony leśników, studentów, uczniów, ogrodników biegle władających językiem angielskim, którzy wykupują nakład. Nie wiem. Na moje wyczucie Mrówki Polski to temat niezmiernie ciekawy dla szerokiego grona odbiorców w kraju, mniej za granicą. Z drugiej strony MiIZ PAN to (chyba) nie instytucja przejmująca się tym, czy jej publikacje mogą przynieść jakikolwiek "zysk". A w sumie to od autora zależy, w jakim języku chce publikować. Trzeba się powoli przyzwyczajać do tego, że jez.polski nie będzie jezykiem preferowanym i "trendy" i coraz więcej rzeczy bedzie dostepnych w jez. angielskim. Jak ktos nie rozumie, to juz jego problem, ze nalezy do tej "ciemnej masy", ktora nie rozumie co się wokól prawi. A Rejowi coś się pomyliło.... (*).

http://pl.wikiquote.org/wiki/A_niechaj_ ... znaj%C4%85 :ap:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Moim zdaniem to nie kwestia, czy ktoś biegle włada angielskim ,czy nie.Jestem po prostu zdziwiony faktem, że w książkach dotyczących sensu stricte Fauny Polski człowiek musi się zastanawiać czy dobrze sobie "przełożył cechę" :shock: .Klucz Dworaka obejmuje trochę szerszy zakres niż fauna Czech ,a mimo to jest napisany w języku ojczystym autora,angielskim i na dodatek dostępny jest w sieci na całym świecie...i na to zwracam uwagę ...a nie ubrany w kosmiczną cenę i wystawiony w sklepie internetowym ,żeby podziwiać okładkę .Howgh! :wink:

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Michał Michlewicz »

95 euro to cena dla instytucji, dla prywatnego odbiorcy jest to 160 zł, czyli moim zdaniem do przełknięcia (choć jako student nie powiem, że mało).
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

English is one of the most powerful languages of the world, most of the people can read it! If it was in Polish, not more than 50 million people could read it! The mentioned ants, for sure do not only live in Poland :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Joao czytaj ze zrozumieniem :mrgreen: ,ja nie mam nic przeciwko temu żeby publikacje naukowe były w języku angielskim- to nawet głupio by wyglądało, ale to nie jest powód ,żeby klucz nie posiadał skrótu w języku polskim-skoro dotyczy polskich gatunków.Dla mnie to wydaje sie oczywiste ,ale pewnie jestem inny 8) .Drugą sprawą jest dostepność i to osobiście mnie boli...Celowo podałem przykład czeski, bo w książki zaopatruję się właśnie u nich bo są tańsze ,pomijając fakt ,że większość jest jako oficjalny pdf w sieci...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Brachytron »

Pożeglowawszy po stronie i tam są linki do konkursów na asystenta i adiunkta. Wynika z nich, że zainteresowanie było minimalne... :mrgreen:

Fauna Helvetica na przykład wychodzi po niemiecku ale klucz jest zdublowany po francusku, ani krzty ingleze. Zdaję sobie sprawę, że te dwa języki obsługują pół Europy (przynajmniej ekonomicznej), ale pokazuje mechanizm działania wydawnictwa. Dodatkowe kilkadziesiąt stron po polsku nie obniżyłoby wartości książki a zdecydowanie dotarłaby do szerszego grona czytelników.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Rafał Celadyn pisze:skoro dotyczy polskich gatunków
"The checklist is the newest updated list of the European ants, and it displays recent alterations in the ant taxonomy."
"a taxonomic survey of the Polish ant species together with information about their general distribution in the Palaearctic and the distribution in Poland"
"the keys for species include all ant species known in Poland, and those not reported from Poland but present in adjacent regions of Central Europe, and recognised as possible to be found in the country."

Bardzo dobrze Ci rozumiem, ale ta książka nie jest tylko dla Polaków! a jeśli była po Polsku ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Joao ,mrówki to była tylko kropla goryczy :mrgreen: ,przeleć się po aktualnych publikacjach(kluczach) dotyczących polskiej fauny to ogarniesz o czym mówię :wink: ,poza motylami ciężko znaleźć coś kompletnego i aktualnego w języku polskim...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
PS. ...a takich przykładów jak podał Jacek,gdybym miał czas to mógłbym przytoczyć co najmniej kilkanaście...
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Jacek Kurzawa pisze:Trzeba się powoli przyzwyczajać do tego, że jez.polski nie będzie jezykiem preferowanym i "trendy" i coraz więcej rzeczy bedzie dostepnych w jez. angielskim.
1- zgadam się z Pan Jacek punkt widzenie, to jest nowy trend, Polska się otwiera dla świat!
Brachytron pisze:Dodatkowe kilkadziesiąt stron po polsku nie obniżyłoby wartości książki a zdecydowanie dotarłaby do szerszego grona czytelników.
2-Brachytron też ma racje! byłoby dobrze dla wszystkie, ale tak nie jest nasz świat!
The world spins around money, unfortunately!!!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Rafał Celadyn »

...a może chcemy być "bardziej światowi niż świat",zapominając przy okazji kim jesteśmy i skąd jesteśmy...
...cholera wie ,to pewnie ta pogoda mnni tak filozoficznie nastroiła :mrgreen: .
...nieważne, jest jak jest -będzie lepiej :ok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Jacek Kalisiak »

Rafał, ja też chciałbym dużo darmowej, nowoczesnej literatury po polsku .... A jakby jeszcze te wszystkie tropikalne chrząszcze u nas latały :hp:
Ale swoje postulaty kierujesz w powietrze i abstrahujesz od ewentualnych powodów takiej sytuacji. Autorzy i wydawcy kierują się swoim interesem. Czy można na nich wpłynąć? Jakby zapytać, kto jest faktycznym wydawcą, czy korzystano ze środków publicznych, czy są podstawy prawne do żądania spełnienia określonych warunków, dlaczego robią to inaczej w innych krajach ... Pytań dużo, odpowiedzi brak, trzeba się uczyć języków :gl: :ups:
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Joao M da Costa pisze:zapominając przy okazji kim jesteśmy i skąd jesteśmy
one thing do not lead to the other!!
Joao M da Costa pisze: pogoda mnni tak filozoficznie nastroiła
tutaj dziś jest ciepło :)

wszystko jest ważne!

Pozdrawiam
J

P.S.
Jacek Kalisiak pisze: trzeba się uczyć języków :gl: :ups:
przepraszam za błędami - jeszcze się uczę!
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Brachytron »

Dzisiaj doszła. Robi wrażenie solidności od pierwszego powłóczenia wzrokiem. W środku jest jeszcze lepiej. Konkretne narzędzie do pracy.

No i ta masa zdjęć skaningowych. Teraz widzę co klucz ma na myśli :)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Czy można skanować kilka strony!? i postawić ich tu, aby zobaczyć jak wygląda!
Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Brachytron »

Pytanie raczej nie do mnie, ale za zgodą postaram się zeskanować, kilka reprezentacyjnych stron, w celu reklamy dzieła, by mogło dotrzeć do szerszego grona czytelników oczywiście. No ale to na jutro.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze:Pytanie raczej nie do mnie
Nie, było dla Pana! Jeśli nie chce postawić ich tutaj, rozumiem, ale dziękowałbym na maila!
Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Przemek Zięba »

Jeżeli ktoś ma ochotę na zakup tej książki w cenie ociupinkę niższej - 120 złotych plus wysyłka proszę o kontakt - ja tak nabyłem ale jeszcze 1-2 sa do kupienia.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Brachytron »

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Fundacja Natura Optima Dux zamieszczam zeskanowane 4 strony książki (taki limit sobie narzuciłem pytając wydawnictwo uważając, że tyle jest ok. i na tyle pozwolenia dostałem ;) ), aby pokazać co w niej „siedzi”. Przykładowo, i trochę losowo, wybrałem rodzaj Linepithema, bo na początkowej stronie jest też mapa rozmieszczenia Tapinoma madeirense co pokazuje dwa sposoby przedstawiania rozmieszczenia w zależności od ilości danych. W każdym razie jest to typowa karta gatunku, rysunki osobników kast są tylko dla rodzaju. Poza takimi opisami są też informacje ogólne o biologii i rozmieszczeniu mrówek, wykaz gatunków Europy, kilka arcyważnych tabel, z wykazami gatunków dla regionów geograficznych, czy państw środkowoeuropejskich w układzie od Norwegii do Grecji, klucz no i oczywiście masa (jeśli dobrze kojarzę coś ze 600) zdjęć spod skaningu. Jak wspomniałem wcześniej, potężne narzędzie do pracy – skrzyżowanie klucza, katalogu fauny i rewizji. Syntetyk!
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.9 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.78 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.53 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze: i na tyle pozwolenia dostałem  ;)
i i to wystarczy :)
Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: Przemek Zięba »

Przemek Zięba pisze:Jeżeli ktoś ma ochotę na zakup tej książki w cenie ociupinkę niższej - 120 złotych plus wysyłka proszę o kontakt - ja tak nabyłem ale jeszcze 1-2 sa do kupienia.
juz nieaktualne niestety :-( wykupione wszystko nawet te promocyjne
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: The ants of Poland - nowe wydanie

Post autor: L. Borowiec »

Moim zdaniem cena nie jest mała, ale książka warta tej ceny. Dlaczego po angielsku? Bo jej zakres wykracza sporo poza nasze podwórko (jest np. klucz do wszystkich rodzajów europejskich i checklist do wszystkich gatunków Europy). Tylko jedno dzieło może konkurować w Europie z tą książką,, mianowicie B. Seifert "Die Ameisen Mittel- und Nordeuropas", 368 pp. - dla mnie nr 1 dla kogoś kto wchodzi w tę grupę (ale po niemiecku). A tak na marginesie to postęp w badaniach nad mrówkami jest niesamowity, weźmy tę przykładową zeskanowaną stronę z Tapinoma madeirense - już tego gatunku w Polsce nie ma, to co u nas występuje w tym roku zostało opisane jako Tapinoma subboreale Seifert. Na szczęście załapała się do książki informacja o Lasius carniolicus niedawno wykazywanym przez nas z Polski, ale już bez opisu. W stosunku do pierwszego wydania sporo zmian, sprostowano dane o wielu błędnie wykazywanych gatunkach i bardzo poprawiono klucze. Skaningi świetne, ale rysunki cech diagnostycznych w niektórych przypadkach też by się przydały, osoba bez praktyki w oznaczaniu w pewnych rodzajach będzie miała sporo problemów (w tym przypadku klucze Seiferta są dużo lepsze).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - błonkówki”