A checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Serbia

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

A checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Serbia

Post autor: Orish »

A checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Serbia

Polecam zainteresowanym grupą:

https://www.researchgate.net/publicatio ... _of_Serbia

Co prawda praca nie jest ogólnie dostępna, ale wystarczy kliknąć Request the full-text i Autor najprawdopodobniej udostępni publikację danemu użytkownikowi RG (rozumiem, że trzeba mieć utworzone konto by ta opcja zadziałała) - ja w każdym bądź razie dostałem dość szybko. Nie zamieszczam, ani nie będę rozpowszechniać w związku z dość ostrym zakazem umieszczonym w pracy. Aż się nieco zdziwiłem bo nie spotkałem się chyba z tak precyzyjnym komunikatem, ale z drugiej strony nigdy nie zwracałem na to specjalnie uwagi. Z tego co widzę to chyba standardowa formułka w monografiach Zootaxa:
© 2015 Magnolia Press
All rights reserved.
No part of this publication may be reproduced, stored, transmitted or disseminated, in any form, or by any means, without prior written permission from the publisher, to whom all requests to reproduce copyright material should be directed in writing.
This authorization does not extend to any other kind of copying, by any means, in any form, and for any purpose other than private research use.
Co się tyczy samej pracy, bardzo interesująca z faunistycznego punktu widzenia. Na pewno przydatna i na pewno kosztowała wiele pracy. Natomiast brak szerszej (a właściwie jakiejkolwiek sensownej) dyskusji, a część zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Z kolei interesujące i wróżące dobrze na przyszłość jest to, że Zootaxa przyjmuje jednak faunistykę do druku. To jest monografia więc sprawy pewnie mają się tutaj nieco inaczej, ale to wciąż Zootaxa.

Co jeszcze rzuciło mi się w oczy to to, że jeśli chodzi o gatunki z podrodziny Lepturinae to większość z nich występuję również w Polsce (rodzaj Vadonia jest tutaj chyba najbardziej zauważalnym wyjątkiem), ale już przechodząc do Cerambycinae co chwile robiłem "wielkie oczy" bo w Serbii występuje wiele gatunków bardzo rzadkich w Polsce, nie występujących w Polsce, lub takich, które w ogóle musiałem sobie wygooglować po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: A checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Serbia

Post autor: Miłosz Mazur »

Zootaxa bierze takie prace, ale musza być one albo duże i kompleksowe (jak np checklisty któe potem zawsze sa chętnie cytowane), albo zawierać jakieś inne "coś" co im nabije cytowania.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: A checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Serbia

Post autor: Orish »

O i jeszcze powiązana, starsza i bardziej ogólna pracka. Tym razem już jednak dostępna oficjalnie w pełnej wersji:

https://www.researchgate.net/publicatio ... and_Greece
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - chrząszcze”