Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: i g n »

Witam, forumowiczów,

odwieczne pytanie fanów Cerambycidae - czy ktoś już napisał lub pisze książkę/atlas papierową o polskich i tylko polskich Cerambycidae ?
dostępna tłumaczona literatura jest po prosty nieprofesjonalna:

- powinno być 100% gatunków w Polsce spotkanych od 100 lat (a nie połowa książki pisze: ,,w Polsce prawdopodobnie nie występuje"
- gatunek spotkany na jednej jedynej wsi podwarszawskiej sprawia, że pokazywany jest dla całego woj mazowieckiegi itp.
- mapki powinny zawierać punkty a nie obszary
- ,,w Polsce nie notowany od XIX wieku" jeżeli nieaktualne dane to po co je podawać ?
- głupoty mogą zawieść ludzi na manowce : R.alpina : świętokrzyskie, Roztocze Szczecińskie ?
- jestem z podlaskiego i WIELE gatunków wg. literatury tu nie występuje - a są.

według mnie literatura powinna zawierać:
1. Fotografie makro: imago samiec samica, poczwarka , larwy przynajmniej w 2 wiekach, kopulatory, formy barwne, żerowiska typowe i nietypowe, mikrosiedlisko (np fotki dla A.schaefferi), wskazówki dla hodowców
2. mapkę z punktami (pozbierać od forumowiczów z całej Polski) dla każdego gatunku
3. szczegółowa bionomia (żadnych przygłupich ogólników: ,,rozwój jak u poprzedniego gatunku"? )
4. wskazówki dla poszukiwaczy (najlepiej podane przez entuzjastów), gdzie i kiedy zaobserwować, w jakich okolicznościach pogodowo-środowiskowych itp, kiedy przypada rójka ,literaturowo: VI-VII czy może tylko pierwszy tydzień czerwca ?

zebranie do kupy wiadomości o tej rodzinie nie może być trudne, interaktywne bazy są może na topie, ale nadal to nie to samo
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: czy istnieje polska książka o polskich cerambycidae ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

i g n pisze: - powinno być 100% gatunków w Polsce spotkanych od 100 lat (a nie połowa książki pisze: ,,w Polsce prawdopodobnie nie występuje"
- gatunek spotkany na jednej jedynej wsi podwarszawskiej sprawia, że pokazywany jest dla całego woj mazowieckiegi itp.
- mapki powinny zawierać punkty a nie obszary
- ,,w Polsce nie notowany od XIX wieku" jeżeli nieaktualne dane to po co je podawać ?
- głupoty mogą zawieść ludzi na manowce : R.alpina : świętokrzyskie, Roztocze Szczecińskie ?
- jestem z podlaskiego i WIELE gatunków wg. literatury tu nie występuje - a są.
Na wszystkie Twoje powyższe pytania postaram się udzielić Ci odpowiedzi. Widać, że chciałbyś książke, która odpowiadałaby Tobie, ale niestety nikt nie napisze książki dla jednego człowieka. Powyższe pytania pokazują, że rozminiesz się z niemal każdym autorem ksiązki. Z tego byłoby tylko jedno wyjście, gdybyś napisał ją sam. Ale to są żarty, teraz po kolei:

- powinno być 100% gatunków w Polsce spotkanych od 100 lat (a nie połowa książki pisze: ,,w Polsce prawdopodobnie nie występuje")

Gatunek podawany z Polski sprzed ponad 100 lat, to gatunek wykazany przed 1914 rokiem. To są wcale nie tak odległe czasy, okazy są w zbiorach. Wiele gatunków było wykazywanych i należy je zaliczać do fauny Polski, nie można ich tak sobie wykreślić. Całkiem niedawno mieliśmy przykład z Necydalis ulmi, która została potwierdzona po 99 latach. Reasumując - to autor ksiązki okresla zakres gatunków.

- gatunek spotkany na jednej jedynej wsi podwarszawskiej sprawia, że pokazywany jest dla całego woj mazowieckiegi itp.

No dokładnie tak się dzieje. Nie oznacza to że jest w całym mazowieckim, ale z mazowieckiego jest wykazany (jak również z Polski na tej podstawie, chociaż wystepuje w jednej miejscowości; zażartuję - w sumie też nie wystepuje w całej miejscowości, tylko na jednym stanowisku, na jednej łączce i na jednej roślince, i to jeden okaz ... no widzisz - tak się nie da). Jest rekord z jednego stanowiska i należy on do gminy, województwa, regionu, kraju itd.

- mapki powinny zawierać punkty a nie obszary

To prawda, o ile tylko da się tak dokładnie podać lokalizację.

- ,,w Polsce nie notowany od XIX wieku" jeżeli nieaktualne dane to po co je podawać ?

To jest to samo pytanie co pierwsze. Jeśli nie ma podstaw do skreślenia gatunku to jest na liście z adnotacją. Te wykreślone np przez KFP w sumie w dobrej książce teżpowinny się znaleźć. Te, które można z Polski wykazać teżmożna byłoby wspomnieć. I może drobiazg, ale warto uświadomić sobie, że dane z XIX mogą być pewne lub wątpliwe, ale nie mogą być nieaktualne! :no: Pod tym względem mogą być conajwyżej odległe czasowo. A wg Ciebie - od ilu lat uznałbyś doniesienia za "dane aktualne"? 10, 40, 70 czy 99 lat?

- głupoty mogą zawieść ludzi na manowce : R.alpina : świętokrzyskie, Roztocze Szczecińskie ?

Jak możesz pisać, że doniesienia z regionów są głupotami? R.alpina podawana z Gór Świętokrzyskich została przez Śliwińskiego, z Roztocza
http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... tbl#dettop
Pomijając, czy jest wykazana i kiedy, żeby móc powiedzieć, że jakiś autor pisze głupoty, trzeba móc podać konkretne argumenty przeciwko. Napisz, dlaczego Twoim zdaniem - jak piszesz, głupotą jest podawanie Rosalia alpina z tych terenów?

- jestem z podlaskiego i WIELE gatunków wg. literatury tu nie występuje - a są.

Wszystko poprawnie poza jednym. W literaturze znajdują się dane osób, ktore opublikowały swoje informacje. "Literatura" to nie wszechwiedza, dlatego jesli piszesz, że na Podlasiu "są" gatunki nieznane, bo Ty je spotkałeś, to właśnie powinieneś zabrać się do roboty i je wykazać z Podlasia jako nowe dla tej krainy a nie narzekać, że nie są wykazane. Skoro jesteś pierwszym któremu udało się jakieś gatunki spotkać na Podlasiu masz pełne prawo a nawet obowiązek opublikować te dane. Dopóki tego nie zrobisz Twoje narzekanie na brak tych gatunków w literaturze na Podlasiu to narzekanie na samego siebie, który je właśnie znalazł i tego nie publikuje :D
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: Miłosz Mazur »

Nic tylko siadać i pisać, jesteśmy z Tobą :okok:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: Dispar »

Wysokie Mazowieckie - w tej okolicy jest kilku znanych dla mnie entomologów i żaden z nich nigdy nie słyszał o entomologu z tej miejscowości. Głęboko zakonspirowana partyzantka ??
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Czy istnieje książka o kózkowatych Polski?
Ależ oczywiście, i to niejedna. :tak:
Tym, którzy jeszcze nie czytali, a są zainteresowani tematem, serdecznie polecam:
Sławomir Zieliński: Kózkowate - Monografie przyrodnicze, 2002.
i oczywiście nieśmiertelną publikację:
B. Burakowski, J. Stefańska, M. Mroczkowski: Katalog Fauny Polski Nr 48; cz. 23, t. 15; Coleoptera; Cerambycidae i Bruchidae, 1989.

Jeśli zaś chodzi o dokładnie taką książkę, jak w pytaniu zaczynającym niniejszą dyskusję, to jak na razie jej nie ma, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby Autor wątku ją napisał, szczególnie, że jego zdaniem takie przedsięwzięcie "nie może być trudne". :okok: :D

:hi:
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: i g n »

witam i dziękuję za odpowiedzi,

co do pisania książki może kiedyś, książkę powinien napisać ktoś kto miał doczynienie ze wszystkimi polskimi gatunkami w terenie, ja widziałem w naturze 70 gat na 190kilka a więc droga przede mną daleka. Nie mniej jednak chciałbym zobaczyć wszystkie, ale zajmie to długie lata.
uważam, że są w kraju specjaliści mający absolutnie wielokrotnie większą wiedzę zwłaszcza praktyczną, bo ta jest najważniejsza - aktualna i oparta na bezcennych obserwacjach terenowych, a nie na literaturze z minionych lat, która nie wiadomo czemu ma być ta jedyna na wieki. Poza tym książka powinna mieć charakter bogaty graficznie (a nie tylko 100 stron tekstu i 1 tabela barwna z rzuconymi kilkoma gatunkami). Każdy gatunek zasługuje na 2 strony książki-albumu. Daje to już 400 stron.

Co do entomologów z mojego regionu, to znam jednego od motyli. A jeśli jest ich więcej w okolicy, to zależy jak szeroko rozumie się okolicę - dla mnie 20 km ode mnie to już nie okolica. W terenie też nigdy żadnego nie widziałem.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: Dispar »

i g n pisze: Co do entomologów z mojego regionu, to znam jednego od motyli. A jeśli jest ich więcej w okolicy, to zależy jak szeroko rozumie się okolicę - dla mnie 20 km ode mnie to już nie okolica.
Jeden z nich zajmuje sie też kózkami a mieszka od Wysokiego Mazowieckiego 5,4 km :D .
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: admin »

Mapka Polski z punktami gdzie mieszkają entomolodzy (tudzież forumowicze) byłaby przydatnym narzędziem, kiedyś już nawet cośtakiego zrobiłem na Googlach, trzebaby było tylko to wskrzesić. Pomogłoby to wielu osobom odnaleźć się nawzajem, nawiązać wspólpracę pod kątem badań regionalnych.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy istnieje polska książka o polskich Cerambycidae ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie sądzę, aby kiedykolwiek istniał entomolog, który miał do czynienia ze wszystkimi polskimi gatunkami kózkowatych w terenie, i to na terenie naszego kraju.

Niemniej jakaś współczesna, w miarę szeroko i jak najbardziej wyczerpująco traktująca kózkowy temat publikacja bardzo by się przydała. Lecz wciąż jej nie ma, a na forum już kiedyś rozmawialiśmy o tym dlaczego tak się dzieje. Kiedyś zapewne to się zmieni. Ale kiedy i za czyją sprawą??? :? :D

I jeszcze baj de łej:
Adminie, pomijając fakt, że owe punkty ulegają zmianą, które trzeba śledzić i aktualizować, wskrzeszenie Twojego pomysłu zapewne będzie ciekawą, cenną i ogólnie pożyteczną inicjatywą! :okok:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - chrząszcze”