Aktualna systematyka - motyli dziennych

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Malko »

Poszukuję publikacji / książki / źródła z rzetelną "nową" systematyką motyli dziennych na którą mógłbym się powoływać. Czy ma ktoś może plik w word lub pdf z rozpisaną systematyką dziennych?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: PawełB »

to się chyba za często zmienia :-) Chyba nawet nie ma dwóch atlasów z tą samą systematyką....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Antek Kwiczala † »

Najnowsze uaktualnienie (zgodne z Fauna Europaea) ma zawsze K. Jonko na stronie http://www.lepidoptera.eu/start.php Wykaz dotyczy motyli Europy - ale nie piszesz jaki region Cię interesuje. 30 min roboty, i masz pdf lub doc
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Piotr Tykarski »

Mogę podsunąć jeszcze lepidoptera.biomap.pl.
Motyle dzienne, co prawda, nie są wyróżnione jako całość. Trzeba przeglądać nadrodziny. Można by to zmienić, dodając poziom podrzędu, ale wtedy pytanie, wg jakiego podziału: Ditrysia/Monotrysia, Jugatae/Frenatae, Rhopalocera/Heterocera czy może Macrolepidoptera/Microlepidoptera? Gdyby było to potrzebne, mógłbym oczywiście wyróżnić nadrodziny dziennych, nie wdając się w wyznaczanie podrzędów.
Podział taksonomiczny i checklist gatunków został przygotowany przez Jarosława Buszko w r. 2012.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Marek Hołowiński »

Zarówno na http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=PL ,
jak i http://baza.biomap.pl/pl/taxon/addfilte ... e_fragment
mamy całość tylko w układzie alfabetycznym. Podobnie ponoć ma być opracowana nowa Checklist of Poland.
Osobiście wolę układ systematyczny i tak mam poukładane motyle w zbiorze. Przy licznych w taksony rodzajach, pokrewne gatunki są blisko siebie. Przy dłuższych seriach doskonale widać nieraz trudno dostrzegalne różnice między nimi.
W układzie alfabetycznym gatunki są pomieszane, nieraz nawet w innych gablotach. Ot choćby Phyllonorycter sp., Coleophora sp., Elachista sp., Eupithecia sp.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: TomekK »

Zgadzam sie Marek w 100%. Kiedys zaczalem ukladac moje geometridy wg nowego ukladu alfabetycznego. Mam tego ok 50 gablot i ciesze sie ze zrezygnowalem z tego pomyslu juz przy piatej gablocie. Powstal mix jogurtowy... Bez sensu, ladu i skladu.
Mysle ze alfabetyczny uklad sprawdzi sie w instytutach, muzeach itp gdzie tak latwiej bedzie dotrzec do danego egzemparza. Szybko wrocilem do ukladu systematycznego i tak juz zostanie przy wszystkich rodzinach.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Piotr Tykarski »

Wmontowanie w bazę możliwości sortowania wg porządku "systematycznego" technicznie nie jest problemem. Niesie jednak ze sobą trochę wyzwań, które powodują, że trudno się na to zdecydować. Najważniejsze to:
1. Porządków systematycznych może być wiele - tyle, ile źródeł, na których się opieramy; dla jednej osoby będzie to autor X, dla innego Z itp.
2. Taksonomia to nauka dynamiczna; ktoś musi zdecydować, czy wprowadzać zmiany z ostatniej rewizji n-tego rodzaju, czy nie.
3. No i w końcu ktoś musi wybrany porządek wpisać w bazę, czyli ustalić porządek sortowania WSZYSTKICH taksonów. W tej chwili w bazie Lepidoptera Poloniae (= lepidoptera.biomap.pl) jest 4586 taksonów, w tym 3207 gatunków i 1379 wyższych.
4. A potem czuwać nad aktualizacją.

Jeśli znajdę wykonawców takiego zadania, możemy działać.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Wujek Adam [†] »

Mam wrażenie, że porządek alfabetyczny to jakaś dziwna specyfika motylarska (podobnie jak unikanie nazw łacińskich, oraz pełnych nazw z nazwiskiem i datą odkrywcy gatunku).
We wszystkich poważnych entomologicznych publikacjach naukowych, a także w takich zbiorach, obowiązuje (może to za mocne słowo?) porządek systematyczny, a indeksy alfabetyczne dobre są np. na końcu książki.

Jeśli zaś chodzi o aktualizacje, to i tak trzeba jej dokonywać każdorazowo gdy coś w nazewnictwie/systematyce się zmienia, i nic tu nie ma do rzeczy porządek jaki zastosujemy.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Dispar »

TomekK pisze: Kiedys zaczalem ukladac moje geometridy wg nowego ukladu alfabetycznego. Mam tego ok 50 gablot
Tomku - masz 50 gablot Geometridae :?: :?: :?: :?:

To moja ulubiona rodzina w macrolepidoptera a mam ich tylko 15 gablot :(
Całość macro mam ułożone w układzie systematycznym ale rodzaj Eupitecia (dwie gabloty) w układzie alfabetycznym.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: TomekK »

Darek ta ilosc to kwestia kumulacji. Przez siebie lowionych mam rowniez kolo 20 gablot, reszta to odkupione zbiory, prezenty, wymiany itp. Jako ze wsrod macro to rowniez moja ulubiona rodzina, to jeszcze sporo gablot zajmuja azjatyckie geometridy. Eupitecji mam 5 gablot ulozonych i z dwie pelne czekajace na determinacje. Tylko czasu ciagle brak :P
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Malko »

Panowie schodzicie na offtop. Chodziło mi oczywiście o podział systematyczny dotyczący motyli dziennych naszego kraju. Układ alfabetyczny jest zupełnie nie do przyjęcia w wszelkich opracowaniach. Widać sam będę musiał do tego przysiąść i sporządzić podział skoro nikt nie ma takiego gotowego.
W ostateczności powołam się na jakąś anglojęzyczną książkę i będzie ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 października 2014, 13:09 przez Malko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Rafał Celadyn »

Malko pisze:Układ alfabetyczny jest zupełnie nie do przyjęcia w wszelkich opracowaniach.
Dlaczego? :shock: .Co prawda nie widziałem ostatnimi czasy żadnej przekrojowej pracy dotyczącej dziennych danego terenu,ale dawniej zawsze odnosiła się ona do najaktualniejszej checklisty kraju...więc, jeśli nowa checklist jest wg. takiego układu skonstruowana, to nie rozumiem w czym widzisz, aż tak wielki problem?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Malko »

Robiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne. Układ alfabetyczny wyklucza późniejsze porównania np. stosunków ilościowych zebranych w tabeli. Jeśli chodzi o proste opublikowanie "co jest" na danym terenie to owszem w tedy ewentualnie ok, ale dla mnie i tak byłoby to za mało przejrzyste. Tym bardziej, że sprawa dotyczy dziennych (Rhopalocera) a nie np. wszystkich Macrolepidoptera.

Na marginesie ciekawa pracka o filogenezie i systematyce z zootaxy:
http://www.mapress.com/zootaxa/2007f/zt01668p747.pdf
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Rafał Celadyn »

Malko pisze:obiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne.
...albo ja czegoś w Twoim toku rozumowania nie rozumiem ,albo ...Ty.
Przecież w checklist,też masz podział na rodziny ,rodzaje ,gatunki...kolejność bielinków alfabetyczna czy systematyczna ,o to ci chodzi...?
....w sumie to ciekawe jaka byłaby różnica w takich układach...nie mam czasu sie bawić ,ale myślę, że minimalna ;-) .
Mówisz o porównaniach...teraz porównać starszą pracę z nowszą jest problemem , bo trzymając sie nowych założeń systematycznych to trzeba sie dobrze nakombinować, żeby to miało ręce i nogi...i znowu ktoś napisze wiekopomne dzieło systematyczne ,aktualne przez parę lat i od nowa.... więc lepszy i "lepsiejszy" układ nie ma wielkiego znaczenia ,ani w publikacji ani w zbiorze i trzeba się trzymać wygodniejszego ...
To tylko moje zdanie ;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych

Post autor: Malko »

Rafał Celadyn pisze:
Malko pisze:obiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne.
...albo ja czegoś w Twoim toku rozumowania nie rozumiem ,albo ...Ty.
Przecież  w checklist,też masz podział na rodziny ,rodzaje ,gatunki...kolejność bielinków alfabetyczna czy systematyczna ,o to ci chodzi...?
....w sumie to ciekawe jaka byłaby różnica w takich układach...nie mam czasu sie bawić ,ale myślę, że minimalna  ;-) .
Mówisz o porównaniach...teraz porównać starszą pracę z nowszą jest problemem , bo trzymając sie nowych założeń systematycznych to trzeba sie dobrze nakombinować, żeby to miało ręce i nogi...i znowu ktoś napisze wiekopomne dzieło systematyczne ,aktualne przez parę lat i od nowa.... więc lepszy i "lepsiejszy" układ nie ma wielkiego znaczenia ,ani w publikacji ani w zbiorze i trzeba się trzymać wygodniejszego ...
To tylko moje zdanie  ;-)
:papa:
Rafał
Widzisz źle cię zrozumiałem :) ale bardzo dobrze, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami :) Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”