Epirrita spp.

goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Epirrita spp.

Post autor: goościu »

Zabrałem się za oznaczanie motyli z rodzaju Epirrita. Zostały mi jeszcze samice i stąd moje pytanie: Klucz Błeszyńskiego podaje różnice dla aparatów kopulacyjnych i wyrostków płytki VIII sternitu i działa to u samców, natomiast wg klucza u samic aparat genitalny jest charakterystyczny dla całego rodzaju Epirrita. Internet nie obfituje w tego typu materiał wiec nie wiem, czy zatem należy poszukać innego klucza, czy może też sprawdzić sternity :?: :?: :?:
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Epirrita spp.

Post autor: Wojtek M »

Samice oznacza się po sternitach/kopulatorach ich męskich potomków.
Innym słowy trzeba złapać żywą i przed nabiciem wyjajczyć, a z hodowli uzyskać co najmniej jednego samca.
Tą drogą masz pewność oznaczenia (i jako bonus świeże osobniki obojga płci).

Ciekawe kto tak robi... :mrgreen:
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Epirrita spp.

Post autor: goościu »

W zasadzie nie znalazłem na Forum konkretnych porad odnośnie oznaczeń rodzaju Epirrita, chciałbym zatem podzielić sie swoimi doświadczeniami w tym temacie. Wiem że zdjęcia są fatalnej jakości a sposób wycięcia pozostawia wiele do życzenia, ale dysponuję słabym sprzętem a te aparaty to moje początki więc trochę się ekscytuję odkrywając ten świat :laugh: Przedstawiam poniżej cechy, które sam wychwyciłem u dwóch gatunkow złowionych tego roku. Trzeciego nie udało mi się znaleźć. Jeśli ktoś ma ochotę zabawić sie w odgadnięcie po cechach zewnętrznych, wrzucam dwa zdjęcia z motylami które juz oznaczyłem prosząc o strzały swoich typow dla chętnych.
Mam nadzieję że nie popełniłem błędów :laugh:
Załączniki
Brak wyrostka po brzusznej stronie walwy, cecha różniąca od E. christyi i E. dilutata
Brak wyrostka po brzusznej stronie walwy, cecha różniąca od E. christyi i E. dilutata
Epirrita autumnata.jpg (64.68 KiB) Przejrzano 4120 razy
Wyrostki VIII sternitu, cecha chyba mało istotna w przypadku E. autumnata
Wyrostki VIII sternitu, cecha chyba mało istotna w przypadku E. autumnata
Epirrita autumnata s.jpg (35.36 KiB) Przejrzano 4120 razy
Widoczny dość wyraźny wyrostek w kształcie kolca, cecha charakterystyczna E. christyi i E. dilutata
Widoczny dość wyraźny wyrostek w kształcie kolca, cecha charakterystyczna E. christyi i E. dilutata
Epirrita christyi.jpg (84.79 KiB) Przejrzano 4120 razy
Wyrostki VIII sternitu ułożone blisko siebie, cecha różniąca od E. dilutata, u której są rozatawione szeroko
Wyrostki VIII sternitu ułożone blisko siebie, cecha różniąca od E. dilutata, u której są rozatawione szeroko
Epirrita christyi s.jpg (37.04 KiB) Przejrzano 4120 razy
Przedstawione motyle są nieco przemieszane.
Przedstawione motyle są nieco przemieszane.
Epirrita1.jpg (115.47 KiB) Przejrzano 4120 razy
Epirrita2.jpg
Epirrita2.jpg (139.3 KiB) Przejrzano 4120 razy
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Epirrita spp.

Post autor: goościu »

Jeśli komuś kiedyś mogą przydać sie oznaczenia, to na pierwszym zdjęciu (Epirrita1) 3 pierwsze kolumny motyli to E. autumnata, a ostatnia kolumna to E. christyi. Na drugim zdjęciu wszystkie motyle to E. christyi.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Epirrita spp.

Post autor: Marek Hołowiński »

Tym rodzajem też warto się szerzej zająć i odnieść się do istniejących stereotypów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”