Theria rupicapraria

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Theria rupicapraria

Post autor: Marek Hołowiński »

Kilka lat temu w okolicach Chełma pomimo temperatury bliskiej 0, przyleciało mi do ekranu ok 10 samców T rupicapraria.
Gatunek ten spotkałem wtedy na ekranie po raz pierwszy. W kolejne lata na przedwiośniu miałem inne priorytety i do wczoraj nie miałem go z badanych przez siebie Lasów Sobiborskich. Obecny sezon postanowiłem rozpocząć od sprawdzenia kilku wytypowanych biotopów pod kątem tego gatunku. Było to już trzecie podejście w ostatnich dniach. Pogoda taka sobie, wzmagający się wiatr, temperatura około 5 stopni. Prawie żadnego ruchu na ekranie. Pojedyncze E transversa, C vaccini, B nubeculosa, O cruda, A marginaria, A aescularia, Acleris sp., no i właśnie Theria rupicapraria. Jest to kolejny gatunek z Lasów Sobiborskich zbliżający listę wykazanych stąd miernikowców do 250.
Załączniki
Theria rupicapraria, Bytyń FB88 11 III 2015r.
Theria rupicapraria, Bytyń FB88 11 III 2015r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.75 KiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Theria rupicapraria

Post autor: krzysztof570630 »

Zachęcony przez Darka Łupińskiego, kilka dni wstecz podjechałem pod teren porośnięty tarniną i szukałem tego gatunku nie z ekranem lecz z latarką. Świecąc po zaroślach, doskonale widać siedzące na pędach samce ( ani jednej samiczki). Niestety nie robiłem fotek. W ciągu dwu wieczorów naliczyłem kilkanaście sztuk. Poza tym A.marginaria, kilka "ortosii", E.transversa, X.vetusta. Ciekawe doświadczenie...(EA40 Glinik Polski)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Dispar »

Przez kilkanaście lat intensywnych badań naszego terenu nigdy nie pomyśleliśmy nawet o tym gatunku, że może on u nas występować. Nigdy też w okresie jego lotu nie świeciliśmy w odpowiednim dla niego biotopie. Ciepłe i wygrzane stoki porośnięte dużą ilością tarniny na Mielniku to odpowiedni biotop. Od dwóch tygodni czekam na odpowiednią pogodę ale jak taka była to miałem akurat II zmianę w pracy :cry:.
Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia uda mi się stwierdzić ten gatunek też i u nas.
Koledzy z południowej Polski mogą też w kwietniu poszukać na stanowiskach T. rupicapraria takiego rarytasu jakim jest A. distinctata - ja na wszelki wypadek też spróbuję :D .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Antek Kwiczala † »

ja na wszelki wypadek też spróbuję
Oczywiście tak, jeśli nie sprawdzisz, nie będziesz miał pewności. Gatunek jednakże występuje w południowej i płd-zachodniej Europie. Ze Słowacji nie był wykazany, a w Czechach niezwykle rzadko i wyjątkowo. Ponieważ jednak klimat się nam podobno ociepla, trzeba "trzymać rękę na pulsie" :okok:
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Henryk Brzezina »

W Ustroniu ten gatunek występuje co rok od dawna choć brak jest zarośli tarniny ale za to jest sporo samosiejek śliwek różnych odmian co jak widać mu nie przeszkadza a populacja ma się dobrze.Jednego roku jest dosyć liczny zaś w inne lata spotykany sporadycznie.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Marek Hołowiński »

Henryk Brzezina pisze:W Ustroniu ten gatunek występuje co rok od dawna choć brak jest zarośli tarniny ale za to jest sporo samosiejek śliwek różnych odmian co jak widać mu nie przeszkadza a populacja ma się dobrze.Jednego roku jest dosyć liczny zaś w inne lata spotykany sporadycznie.
Heniek, ponieważ wątek dotyczy T rupicapraria, a w pewnym momencie dyskusja zeszła na A distinctata, więc czy możesz doprecyzować o którym gatunku piszesz?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Wojtek M »

Heniek trzyma się tematu ;) W jednym z wiosennych wątków prezentował fotkę: viewtopic.php?p=169934#p169934
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Dispar »

Niestety ale wczorajsze kilkugodzinne poszukiwania tego gatunku na Mielniku skończyło się niepowodzeniem :-( . Przeszukaliśmy z latarką spory teren, zarówno tarniny stare jak i młode, nagrzane stoki południowe oraz pólnocne i ani jednego motyla T. rupicapraria. Spotykaliśmy tylko siedzące A. marginata i A. aescularia, latały też jakieś sówki (oraz zające i sarny :D ).
Ten rok sobie już odpuszczamy z tym gatunkiem ale w następnym sprawdzimy to znów dla "spokojności sumienia".
Wychodzi na to, że prof. Buszko dobrze napisał "brak w północno-wschodniej części kraju".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dispar pisze: Wychodzi na to, że prof. Buszko dobrze napisał "brak w północno-wschodniej części kraju".
W momencie pisania jest brak więc tak się pisze, nie musi być to na zawsze. Jesli udałoby się Tobie dzisiaj znaleźć ten gatunek, to w dalszym ciągu wstecz nie ma błedu, jest dobrze napisane.

Gatunku pewnie całkowicie brak we wschodniej częsci Polski.

Swoją drogą kto szuka ten znajduje, życze powodzenia!
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Dispar »

Tak to już jest, że znajduja się gatunki których w życiu byś się niespodziewał a nie ma tych o których myślisz że na pewno są :D
Może kolega Henryk ma racje pisząc, że motyl ten przejawia duże skłonności fluktuacyjne pojawu dlatego tez poszukamy za rok czy dwa.
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Re: Theria rupicapraria

Post autor: Henryk Brzezina »

Marek Hołowiński pisze:
Henryk Brzezina pisze:W Ustroniu ten gatunek występuje co rok od dawna choć brak jest zarośli tarniny ale za to jest sporo samosiejek śliwek różnych odmian co jak widać mu nie przeszkadza a populacja ma się dobrze.Jednego roku jest dosyć liczny zaś w inne lata spotykany sporadycznie.
Heniek, ponieważ wątek dotyczy T rupicapraria, a w pewnym momencie dyskusja zeszła na A distinctata, więc czy możesz doprecyzować o którym gatunku piszesz?
Piszę o Theria rupicapraria.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”