Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 18 lut 2018, 08:10

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Scopula decorata
PostNapisane: wtorek, 5 lip 2011, 19:28 

Specjalność:
Witajcie
Orientujecie się może czy ten gatunek był ostatnio notowany w Polsce? Przyznaję, nurtowało mnie zawsze to, że S. ornata jest tak pospolity, a S. decorata.... no właśnie. Na stronie Krzyśka nie ma zaznaczonych żadnych obserwacji tego gatunku (wiem że nie jest to miarodajne i może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistym rozmieszczeniu). Natomiast ilekroć odławiałem zlatane osobniki S. ornata, zawsze chodziła po głowie myśl, że akurat może... dopóki się nie przyjrzałem z bliska.
Jedyne piśmienne źródło jakim dysponuję to informacja w kluczu do oznaczania, opracowana przez dr Stanisława Błeszyńskiego z 1960. Podaje tam że gatunek jest dość rozpowszechniony na kserotermach, ale znacznie rzadszy. Będę wdzięczny za informacje o w miarę aktualnej sytuacji gatunku.

Pozdrawiam
Tomek

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Scopula decorata
PostNapisane: poniedziałek, 11 lip 2011, 16:05 

Specjalność:
S.decorata był częsty w okolicach Poznania na wielu stanowiskach,w sąsiedztwie macierzanki do około 1975 roku.Widziałem serie tego motyla w kilku zbiorach.Współcześnie nie spotykany.Nic nie wiadomo mi o jego funkcjonowanu na innych stanowiskach w Polsce,gdzie wcześniej występował.

PostNapisane: poniedziałek, 11 lip 2011, 19:13 

Specjalność:
Dzięki wielkie. Zwłaszcza ostatnio  starałem się zwrócić większą uwagę na ten gatunek.
Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam

PostNapisane: poniedziałek, 6 sie 2012, 13:30 

UTM: CA-95
Specjalność:
Podbijam temat ,w ciagu ostatniego tygodnia dwukrotnie penetrowałem Pustynię Błędowską ,dzisiaj S.decorata widziałem około 15-tu osobników,jest masowa na pustyni ,motyle siedzą w największy upał na krzewach na skraju pustyni (głogi ,wierzby etc.),wystarczy uderzyć siatką w krzak i wylatują po 3-4 okazy...Więcej fotek dołożę w innym temacie dotyczącym pustyni trochę szerzej ,na razie fotka motylka i dziewczyn z bunkra  :P ...
..jak tam dzisiaj prażyło  :ap: -to nie jest przyjazdne środowisko dla ludzi ,którzy lubią  mieć wilgoć w gardle  :mrgreen: ,ale i tak polecam  :ok:  
:birra:
Pozdrawiam
Rafał

Załączniki:
S.decorata.JPG
S.decorata.JPG [ 145.04 KiB | Przeglądane 786 razy ]
laski z pustyni ;).JPG
laski z pustyni ;).JPG [ 148.22 KiB | Przeglądane 786 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 6 sie 2012, 16:57 

UTM: CA22
Specjalność:
Jesteś Rafał świetnym fotografem, ale nigdy bym nie przypuszczał, że nawet Ty nie ustawiasz daty w aparacie (exif w fotce z motylem pokazuje 01.01.2007).  :tak:

PostNapisane: poniedziałek, 6 sie 2012, 18:04 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Ten rok nadal zadziwia rzadkimi gatunkami. Brawo Rafał za ponowne odkrycie tego gatunku bo rzeczywiście już dawno nikt go nie stwierdzał w kraju.

PostNapisane: poniedziałek, 6 sie 2012, 18:25 

Specjalność:
Antek Kwiczala napisał(a):
że nawet Ty nie ustawiasz daty w aparacie (exif w fotce z motylem pokazuje 01.01.2007).  

...widzisz Antku mój aparat jest starszy niz węgiel (w ogóle to już mój drugi taki sam model,bo poprzedni  się rozsypał).Jest z tym o tyle problem, że dawniej data ,czy wyciągałem baterie czy nie, zawsze była ok(jak w telefonach),teraz przy tej ilości fotek które robię na dwóch akumlatorach musiałbym  ją  ustawiać dwa razy dziennie...a jestem na to zbyt roztrzepany   :P  .
Dzięki Darek  :wink:
Pozdrawiam
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 7 sie 2012, 14:03 

Specjalność:
Nic tylko pogratulować  :brawo:
Jak się ma takie szczęście, to nie idzie wytrzeźwieć od ciągłego świętowania  :mrgreen:

Pozdrówki

PostNapisane: wtorek, 7 sie 2012, 14:46 

Specjalność:
...widzisz Tomaszu...bywało lepiej  :mrgreen: .Podczas pierwszego w tym roku pobytu na pustyni w niedzielę rano (tydzien wczesniej )trafiłem wprost  do "oazy" ,na zakończenie imprezy pt"Pustynne miraże" 8)(foto) . To był spokojny niedzielny poranek ,a pod parasolkami rozłozonymi na skraju pustyni dwóch do połowy zasypanych piaskiem  i chyba jeszcze lunatykujących "lokalasów " wygrzebywało się spod ławki ,żeby prosić panią, która stała juz na posterunku przy pipecie o mały kredycik do poniedziałku  :mrgreen: ...i uwierzcie mi to nie bajka ,tam  się  tak czasem zdarza  :ok:
Pozdrawiam
Rafał
link do scenariusza  imprezy  :arrow: http://www.polskasahara.pl/modules.php? ... cle&sid=77

Załączniki:
Komentarz: Pustynne miraże ;P
DSC00675.JPG
DSC00675.JPG [ 143.1 KiB | Przeglądane 587 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 11 sie 2012, 14:23 

Specjalność:
nooo, Rafał to i ja się dołączę do gratulacji!

Wreszcie znów gdzieś jest!! A nie tylko jakieś egzotyczne okazy z Krymu, prawda Darek?

Pozdrawiam

Łukasz

PostNapisane: sobota, 11 sie 2012, 16:15 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Tego gatunku na Krymie niestety niespotkałem. Zresztą Krym moim zdaniem jest mocno przereklamowany bo w kraju miałem dużo lepsze przyloty ciekawych gatunków niz tam :D .

Strefa czasowa: UTC + 1