Rhyssinae (Megarhyssa sp.?). - Obserwacja 30.05.2012. "Las Warmiński."

Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Rhyssinae (Megarhyssa sp.?). - Obserwacja 30.05.2012. "Las Warmiński."

Post autor: Skorpion20 »

Podczas mojego dzisiejszego wypadu do rezerwatu "Las Warmiński" za Olsztynem, miałem okazje być świadkiem ciekawej obserwacji. Otóż natknąłem się na pień świerka, niemal całkowicie usiany różnej wielkości otworami, a do tego, zaobserwowałem na nim z 6-7 przedstawicieli Rhyssinae. Na początku podejrzewałem, że mogą to być przedstawiciele rodzaju Rhyssa, jednak bardziej wnikając w temat, zacząłem się bardziej skłaniać ku jakiemuś przedstawicielu rodzaju Megarhyssa. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że przedstawiciele tej podrodziny, są trudne do identyfikowania, ale mimo wszystko postanowiłem spróbować rozwiać swoje wątpliwości, tutaj na forum.
Po za prośbą o weryfikacje, chciałbym się podzielić swoją obserwacją, mianowicie jedna z samiczek, siedząc na pniu, miała dość znacznie rozerwany odwłok. Inne samice, bez większych problemów wbijały pokładełka w drewno, po czym wyjmowały i szukały kolejnych miejsc do ich wbicia. Ta jedna jak widać, miała znacznie mniej szczęścia. Podejrzewam, że mogła mieć problem z wyciągnięciem swego pokładełkiem z drewna, ale zaznaczam, że to jedynie moje osobiste przypuszczenia. Jak by tego było mało, kilka cm pod nią, znajdowało się wbite w drewno pokładełko, a raczej jego fragment. Tak więc ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze miał do czynienia z takim zjawiskiem i czy jest ono powszechne? :)
Ostatnie zdjęcie, które pokazuje, przedstawia gąsienicznika, który zdecydowanie wyróżniał się z tłumu tych, które go otaczały. Niestety, w jego przypadku zupełnie nie jestem pewny, kim był :-(
Załączniki
Samica wbijająca pokładełko w drewno.
Samica wbijająca pokładełko w drewno.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.22 KiB)
Kolejna samiczka.
Kolejna samiczka.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.1 KiB)
Samiczka z uszkodzonym zakończeniem odwłoka.
Samiczka z uszkodzonym zakończeniem odwłoka.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.82 KiB)
Pokładełko sterczące z pnia świerku.
Pokładełko sterczące z pnia świerku.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.28 KiB)
Wśród tych gąsieniczników, znajdował się jeszcze jeden, ale widać, że to inny gatunek.
Wśród tych gąsieniczników, znajdował się jeszcze jeden, ale widać, że to inny gatunek.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.77 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Rhyssinae (Megarhyssa sp.?). - Obserwacja 30.05.2012. "Las Warmiński."

Post autor: Wiacek »

Wygląda jak Rhyssa persuasoria.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GĄSIENICZNIKOWE (Ichneumonoidea)”