Masowy wylot jętek...

Jętki
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

W nocy z 28 na 29 sierpnia nad Sanem w miejscowości Wybrzeże miałem okazję oglądać ciekawe zjawisko.
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał na czym ono polega :)
Jeżeli to możliwe to proszę też o oznaczenie.
Załączniki
Jętki leżące na drodze...
Jętki leżące na drodze...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.12 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.89 KiB)
Jętki lecące do latarni.
Jętki lecące do latarni.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.48 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.22 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.69 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.9 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: tiktaalik »

To może ja spróbuje. Ewentualnie ktoś mnie poprawi lub uściśli. Jest to przykład strategii rozrodczej typu r, gdzie wielka ilosć osobników gwarantuje, ze przynajmniej część z nich przeżyje. Synchronizacja wylotu sprzyja procesowi dobierania partnerów i rozmnażaniu płciowemu.
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

Dzięki za pomoc :D
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: tiktaalik »

Poczekaj z podziękowaniami do czasu, az ktoś bardziej obeznany w temacie potwierdzi moje slowa. A widok istotnie interesujący. Nie wiem, czy dotyczy to tego akurat gatunku, ale istnieje i taki, gdzie imagines żyją ledwie kilkanaście godzin. Nie posiadają nawet układu pokarmowego, bo też nie jest im on przydatny. Całe dorosłe życie przeznaczają na seks i szukanie okazji do seksu. Czym zresztą nie aż tak znowu bardzo różnią się od ludzi.
Rownież te informacje wymagają potwierdzenia.
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

Ok i tak dziękuję :)
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Voltrax »

Dodam ze swej strony że kiedyś gdzieś słyszałem o jętce "pięciominutówce". Moim zdaniem Tiktaalik ma rację. To kwestia "szybkiego seksu"
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Marek Przewoźny »

tiktaalik pisze:To może ja spróbuje. Ewentualnie ktoś mnie poprawi lub uściśli. Jest to przykład strategii rozrodczej typu r, gdzie wielka ilosć osobników gwarantuje, ze przynajmniej część z nich przeżyje. Synchronizacja wylotu sprzyja procesowi dobierania partnerów i rozmnażaniu płciowemu.
Pomieszałeś trochę pojecia. Strategia rozrodzcza typu r odnosi się raczej do tego że dana populacja jest nastawiona na jak najwiekszą produkcję potomstwa, którym nie opiekuje się, przez to zachodzi duża śmiertelność osobników młodocianych a dożywa wieku dorosłego niewiele, czyli nie chodzi tu o liczbę dorosłych tylko o liczbę składanych jaj i potomstwa. Owszem jętki mają taki typ rozrodu, ale nie odnosi sie to akurat do tego co widać na zdjęciach. Jest to raczej sposób zachowywania się ich (behawioru) uwarunkowany tym że osobniki dorosłe żyją bardzo krótko (czasami tylko kilka godzin) a ich celem jest tylko rozmnożenie się, nie odżywiaja sie w tym czasie, korzystając tylko z nagromadzonych zapasów ze stadiów larwalnych. W związku z tym, że żyja krótko a znalezienie partnera byłoby kłopotliwe i miałyby za mało czasu, ewolucyjnie zsynchronizowały więc swój rozród przystepując do niego w jednym momencie (rójka). Po kopulacji i zniesieniu jaj osobniki dorosłe giną. U jetek jest to akurat często bardzo spektakularne. Głównym dłużej żyjącym stadium jest tylko larwa.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Voltrax »

Dorzucę swoje dwa problematyczne zdjęcia. Pierwsze przedstawia jętkę(?), która siedziała na oknie w moim baraku dobre kilka dni. data : 12.06.2010 Miejsce: Pogorzelica Kwadrat: WV09
Drugie zaś to wylinka wyglądająca na jętkową. Jętki linieją?! Ta wygląda jak imago. Zdjęcie zostało zrobione dzień później.
Załączniki
Jętka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.45 KiB)
wylinka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.77 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Marek Przewoźny »

Voltrax pisze:Jętki linieją?! Ta wygląda jak imago.
Tak jętki linieją jak każdy owad w stadium larwalnym pomiedzy poszczególnymi stadiami rozwojowymi. Są owadmi o przeobrażeniu niezupełnym, czyli larwy sa podobne do imagines tylko nie posiadają skrzydeł i nierozwinięty jest układ rozrodczy. Dodatkowo w związku z tym że zyją w innym środowisku niż owad dorosły czyli w wodzie posiadają dodatkowo skrzelotchawki na odwłoku, których nie posiadają imagines. Ciekawostką jest, że u jętek wystepuje dodatkowe stadium pomiędzy larwą a imago tzw. subimago wyglada tak jak imago tylko ma nieprzeźroczyste skrzydła. Dopiero z subimago wychodzi imago, którego zadaniem jest tylko kopulacja i złożenie jaj.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Voltrax »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. Ale zastanawia mnie jeszcze ta jętka z okna. To przecież imago a jednak siedziała tam i żadnych włochatych skłonności nie przejawiała.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: tiktaalik »

Dzięki Marku za sprecyzowanie. Z mojej wypowiedzi faktycznie wynikało, że strategia typu r ma zastosowanie w tym konkretnym przypadku masowego pojawu imagines, a to błąd.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: FoFa »

Niesamowicie to wygląda, nie widziałam jeszcze czegoś takiego na własne oczy
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

Dziękuję wszystkim za pomoc i wyjaśnienie na czym polega to zjawisko :)
FoFa pisze:Niesamowicie to wygląda, nie widziałam jeszcze czegoś takiego na własne oczy
Ja widziałem to w Wybrzeżu pierwszy raz :D
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

Mam jeszcze jedno pytanie:Czy jętki składają jaja do wody??
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Marek Przewoźny »

Tak jętki składają jaja do wody. Składają jaja podlatując nad powierzchnię i dotykająć odwłokiem o wodę. Niektóre składają na kamieniach i skałach wystających z wody. Są tez przypadki, że imagines schodza pod wode by złozyć jaja.
KonradR100
Posty: 70
Rejestracja: niedziela, 4 lipca 2010, 18:27
UTM: EA60
Lokalizacja: Krościenko Wyżne

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: KonradR100 »

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Piotr M. »

Te z rójki - Ephoron virgo, lub Oligoneuriella rhenana. Zdjęcia są za mało szczegółowe by to pewnie rozstrzygnąć.
Voltrax - samica Cloeon sp. Gatunki z tego rodzaju cechuje jajożyworodność - w związku z czasem potrzebnym na pełny rozwój embrionów - samice żyją średnio 2 tygodnie.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: Piotr M. »

I klops. Gatunków z rodzaju Oligoneuriella podanych z Polski okazuje się być więcej niż to widnieje w źródle na którym dotychczas bazowałem. Dodatkowo pojawił się rodzaj Oligoneurisca, którego opis sugeruje duże podobieństwo do przedstawicieli Oligoneuriella. W związku z tym - można powiedzieć jedynie, że te z rójki to E. virgo lub coś z Oligoneuriidae.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Masowy wylot jętek...

Post autor: mwkozlowski »

"Rojenie się" czyli owadzie tokowiska, które tworzą jętki nie zawsze (choć często] związane są u owadów efemerycznym życiem dorosłych. Ciekawy jest określony schemat lotu samców w roju (jeżeli to one tworzą go, bo bywa że samice np. u wójkowatych) , co można nazwać "komunalnyną prezentacją się" smców. Ze dwa tygodnie temu udało mi się zarejestrować od dołu rytmikę lotu zalotnego, a może raczej inicjującego rój (zapraszającego do współpracy inne samce) u samca jętki z rodzaju Ephemera. Polega on na podlatywaniu w górę i powolnym (przez 1-2 s), "spadochronowym" spadaniu przy wysuniętych do przodu nogach, rozłożonych skrzydłach, rozsuniętych na boki cerci i z podniosą nicią (wyrostkiem środkowym).
Załączniki
Ephemera.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.81 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „EPHEMEROPTERA”