Dorcus parallelipipedus???

broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Dorcus parallelipipedus???

Post autor: broda »

Witam i bardzo prosze o oznaczenie. Kilkanaście larw w pieńku prawdopodobnie wierzbowym który przez kilka lat służył jako podstawa do rąbania drewna i przestał pełnić tą funkce ze wględu na zmęczenie materiału;) Izbica nad jeziorem Łebsko, XA56, sierpień 2010. Czy budowa okolicy bruzdy analnej jak na zdjęciu nr 5 i brak zmarszek na segmentach to cechy wystrczjące do oznaczenia larw tego gatunku? Z góry dziękuje!
Załączniki
drewno.JPG
drewno.JPG (145.81 KiB) Przejrzano 5151 razy
larwa1.JPG
larwa1.JPG (134.78 KiB) Przejrzano 5151 razy
larwa2.JPG
larwa2.JPG (96.11 KiB) Przejrzano 5151 razy
larwa3.JPG
larwa3.JPG (91.26 KiB) Przejrzano 5151 razy
larwa5.JPG
larwa5.JPG (66.42 KiB) Przejrzano 5151 razy
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: Mamil »

Niestety larwy ciołka nigdy nie widziałem i nie wiem po czym rozpoznać.Ale pozazdrościć znaleziska!
Przemek Zięba

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: Przemek Zięba »

Wygląda na larwę Lucanidae, ba to jest larwa Lucanidae, prawdopodobieństwo, że jest to larwa ciołka jest bardzo wysokie, żerowisko też takie ,,ciołkowe". Na obserwowałem się tych ciołków sporo, a nawet więcej :-)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: palipa »

Ten temat chyba widziałeś viewtopic.php?f=109&t=12940
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: broda »

Witam! Wątek P. P. Jałoszyńskiego czytałem, ale niemam wyrażnegu ujęcia głowy, ponadto cechy związane z jej budową są jak dla mnie mało czytelne. Poza tym kierowałem się kluczem na stronie http://www.zin.ru/animalia/Coleoptera/a ... canidb.htm gdzie przedstawiono budowe elementów analnych larw, jednak tylko 4 gatunków. Wg. KFP w kłodach wierzbowych (choc oznaczenia drewna też nie jestem pewienien) poza Dorcus mogą od biedy rozwjać się też Sinodendron cylindricum i Platycerus caprea. Pierwszy z nich odpada zgodnie z rycinami na stronie http://www.zin.ru, drugi natomiast nie jest tam przedstawiony, stad moje watpliwości. Wstępnie przyjąłem że to Dorcus ale ze względu na brak opatrzenia postaowiłem się upewnić:) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: palipa »

Sinodendron i Platycerus nie osiągną takich rozmiarów w ostatnich stadiach jak Dorcus więc jeśli larw była z ostatniego roku przed przepoczwarzeniem rozmiar może być wskazówką

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lucanidae”