Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Pozostałe owady oraz wszystko, czego nie jesteśmy pewni...
j.sienkiewicz
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2016, 15:20

Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Post autor: j.sienkiewicz »

Nie znam się prawie w ogóle na owadach, stąd też proszę o pomoc w rozpoznaniu tego owada. Rok temu, gdy wróciłem do domu, uprzednio będąc w parku, poczułem bardzo nieprzyjemne ukłucie na zewnętrznej części dłoni. Po odruchowym strąceniu "tego czegoś", zauważyłem na blacie paru milimetrowe, podłużne coś, co przykuło moją uwagę dziwnym kształtem, a że gołym okiem nie mogłem lepiej się przyjrzeć stworzeniu to skorzystałem z mikroskopu młodszej siostry (zdjęcie nr.1). Przez chwilę próbowałem szukać w internecie co to może być, ale po pewnym czasie, w związku z brakiem nawet najmniejszej wskazówki porzuciłem to zajęcie.
Przed dwoma dniami wróciłem z wycieczki rowerowej znad morza i niedługo po przekroczeniu domowego progu poczułem na karku jakby ukłucie, ale nie było tak nieprzyjemne jak to sprzed roku. Potem cały czas miałem wrażenie jakby coś po mnie chodziło i rzeczywiście, po tym jak się któryś już raz z rzędu podrapałem, zobaczyłem na ręce wędrujące bardzo podobne stworzenie do tego, które mnie ugryzło ten rok temu. I znowu przeniosłem je pod szkła tego samego mikroskopu (zdjęcie nr.2). Długość miał 4 mm. Jednak, jak widać, są niemałe różnice w ich budowie (np. różna ilość "kłów"). Zastanawia mnie więc czy jest to larwa jakiegoś owada, jeśli tak to jakiego i czy tego samego czy dwóch różnych? Proszę o pomoc, pozdrawiam.
Załączniki
nr.1.png
nr.1.png (63.69 KiB) Przejrzano 3477 razy
nr.2a.png
nr.2a.png (68.58 KiB) Przejrzano 3477 razy
nr.2b.png
nr.2b.png (64.95 KiB) Przejrzano 3477 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Post autor: Aneta »

Larwy złotooków, ale z dokładniejszym oznaczeniem będzie problem - trudno oznacza się ich imagines, a co dopiero takie stadia.
j.sienkiewicz
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2016, 15:20

Re: Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Post autor: j.sienkiewicz »

Bardzo dziękuję. :)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Post autor: Robert Rozwałka »

O ile nie jesteś mszycą jesteś bezpieczny ;-).
Na zdjęciach są larwy złotooków, nie atakują ludzi, przypadkowy "gość za koszulą",
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Proszę o pomoc w zindentyfikowaniu.

Post autor: Robert Rozwałka »

A jak odpisywałem to był post bez odpowiedzi ;-), chochlik na łączach czy co?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „INNE [Foto-oznaczanie]”