Położenie motyla na szpilce

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Skorupiak
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 28 lutego 2016, 13:54
Lokalizacja: Prudnik

Położenie motyla na szpilce

Post autor: Skorupiak »

Witam

Jestem nowy na forum, a także mam jeszcze nieduże doświadczenie z entomologią. Od długiego czasu zastanawiam się nad jedną sprawą dotyczącą rozpinania motyli.
Zawsze staram się ułożyć motyla jak najbardziej "przepisowo", estetyka jest dla mnie ważnym aspektem. Staram się wbić motyla na około 2/3 szpilki, jednak kiedy motyle są już rozpięte i leżą obok siebie w gablocie, nie ukrywam, że czasami ta wysokość nad pianką się różni, co mnie irytuje.
Trudno też mi określić wysokość, kiedy grubość pianki/styropianu na rozpinadle, przenośnych pudłach czy też ostatecznej gablocie się różni.

Chciałem zapytać Was, czy jest jakaś dobra metoda na dobrą wysokość okazu na szpilce, oraz ile na prawdę powinna wynosić? Myślałem nawet o zaznaczeniu w jakiś sposób szpilek jeszcze w przyborniku, na przykład delikatnym znakiem cienkopisem na wszystkich szpilkach w tym samym miejscu. Czy to ma sens?

Kolejne pytanie. Moja pierwsza gablota była 2 lata temu wykonana przez miejscowego stolarza :D Nie była zbyt szczelna więc wielką tragedią było jak dostały się do niej pewnego razu większe szkodniki. Rok temu zaopatrzyłem się w kilka gablot bardziej profesjonalnych. Trudno się je otwiera, to podobno normalne. Ale byłem w szoku jak raz po otwarciu jej (ma na razie roboczy charakter), powietrze jakby "zassało" do środka i kilka motyli się aż obróciło, jeden bodajże nawet stracił czułek. Przydarzyło się Wam coś takiego? Jak mogę zapobiec takim przypadkom?
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Marcin Szewczyk »

Jeśli chodzi o wysokość okazu na szpilce do tego służy trapik.
Skorupiak
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 28 lutego 2016, 13:54
Lokalizacja: Prudnik

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Skorupiak »

Mam używać trapika przed rozpięciem motyla na rozpinadle, czy po?
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Marcin Szewczyk »

A jak myślisz? :-)
Skorupiak
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 28 lutego 2016, 13:54
Lokalizacja: Prudnik

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Skorupiak »

Tyle że nie wiedziałem, że trapikiem można również motyle ustawiać. ;d Kartonik z chrząszczem to coś innego.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Tomasz Blaik »

Najważniejsze byś miał dobre rozpinadła o zbliżonej wysokości oraz głębokości rowka, umożliwiające wbicie szpilki tak by 2/3 jej wysokości było na poziomie desek. Wówczas nie będzie tak ważne czy motyla naszpilisz trochę wyżej, czy niżej, bo zdystansujesz go prawidłowo przy rozpinaniu. Naszpilisz za nisko, to sam się podniesie przy dociśnięciu szpilki, za wysoko, to go dociśniesz do poziomu desek. Złe rozpinadło to te zbyt niskie, gdzie nawet po dociśnięciu motyl jest na 1/2 wysokości.
Skorupiak
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 28 lutego 2016, 13:54
Lokalizacja: Prudnik

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Skorupiak »

Poczytałem sporo na forum, przejrzałem też swoje rozpinadła. Niestety (?) są na tyle głębokie, że wbita do końca szpilka ledwo wystaje. Nabity w ten sposób motyl na pewno nie jest na 2/3 wysokości :P. W tym wypadku muszę się chyba zdać albo na wyczucie, albo zrobić jakiś prowizoryczny trapik, na którym bym się wzorował przy kolejnych motylach. Sezon jeszcze się nie zaczął, ale chcę się do niego odpowiednio przygotować ;d. Czy mógłbym zobaczyć jakieś foto motyli na "dobrej wysokości" i ewentualnie jakiegoś trapika na motyle?
Od razu spytam jeszcze: 1) jaki rozmiar szpilek używacie odpowiednio do typowych rusałek i modraszków?
2) Nie mogę nigdzie znaleźć książki "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli". Czy ta pozycja istnieje jeszcze gdzieś w pdfie?


PS. Chciałem zaznaczyć, że rozwiązałem problem otwierania gablot, podważam teraz 4 rogi zwykłym nożem. :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Rafał Celadyn »

...podaj maila to podeślę "Wskazówki"
:papa:
Rafał
Skorupiak
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 28 lutego 2016, 13:54
Lokalizacja: Prudnik

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Skorupiak »

skorupiakman@interia.pl

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Położenie motyla na szpilce

Post autor: Rafał Celadyn »

...poszło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”