Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 11 gru 2017, 21:56

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jeszcze nowsze EntomoLabels
PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 16:31 

UTM: DC45
poziom: zaawansowany
Specjalność:
Po kłopotach z drukowaniem w ostatniej wersji EntomoLabels, od paru miesięcy piszę (pomaga mi też profesjonalny programista WPF C# robiąc lwią część pracy) zupełnie nową ,kompleksowo przeprojektowaną wersję. Gdybym miał pisać sam to zapewne musiała by być prostsza, dużo mniej funkcjonalna i na wiele pomysłów bym nie wpadł. Czasem spojrzenie z zewnątrz otwiera oczy na nowe funkcjonalności.
Zasadnicza część jest napisana i przetestowana, nie oznacza to jednak, że zaraz będzie dostępna. Jest jeszcze sporo pracy.
Wszelkie niedogodności poprzednich wersji zostały usunięte, obecnie każdy może projektować i tworzyć etykietki według pomysłów jakie tylko mu przyjdą do głowy. Dodałem sporo nowych opcji np. możliwość edycji kilku etykietek naraz. Wszelkie uwagi o jakich korespondowałem z różnymi osobami o wcześniejszych wersjach zostały uwzględnione i zaimplementowane. Definicje szablonów i zapis danych oparte o pliki XML. Na razie testowałem na Windows 7 i nowszych, sprawdzę jeszcze XP ale chyba nikt już raczej tego systemu nie używa. Wydruki mają bardzo dobrą jakość, QRcode o rozmiarze 5x5 mm czytnik odczytuje bez problemów. Wprowadziłem sześć kolorów ramek i linii, które można użyć, są to kolory używane w NHM do oznaczania okazów typowych. W zakresie entomologicznym tylko takie są potrzebne więc nie "szalałem" z zupełną swobodą.

Mała próbka możliwości w załączeniu.

Załączniki:
EntomoLabels7.jpg
EntomoLabels7.jpg [ 108.56 KiB | Przeglądane 1420 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels
PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 17:00 

UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Cześć,

ogromnie jestem ciekaw nowej wersji. W tym co pokazujesz najbardziej przypadła mi do gustu ozdobna czcionka - nawet nie wiem czy w naszej poprzedniej wersji też to było możliwe.
Ale funkcjonalność z kodem QR to super sprawa.

Ech, aż się chce znów wrócić do tego pisania ... to była fajna przygoda :)

pozdrawiam i życzę szybkich owoców pracy :)
Grzegorz

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 17:27 

Specjalność:
GrzegorzGG napisał(a):
Cześć,
ogromnie jestem ciekaw nowej wersji. W tym co pokazujesz najbardziej przypadła mi do gustu ozdobna czcionka - nawet nie wiem czy w naszej poprzedniej wersji też to było możliwe.
Ale funkcjonalność z kodem QR to super sprawa.
Ech, aż się chce znów wrócić do tego pisania ... to była fajna przygoda :)
pozdrawiam i życzę szybkich owoców pracy :)
Grzegorz

W naszej wersji też to było możliwe. W obecnej można użyć każdej czcionki zainstalowanej w systemie a dodatkowo zaimplementowałem ustawianie interlinii (czyli odległości pomiędzy wierszami), to pozwala na zmieszczenie 5 linijek tekstu na etykietce 14x7mm, a tam gdzie potrzeba można linie trochę odsunąć od siebie.
QRcode to jeszcze przyszłość i sam się zastanawiam czy jest to potrzebne, może w Muzeach... a ja chcę dotrzeć pod strzechy ;-) ;-) ;-)
Dużo czasu zajmie napisanie instrukcji obsługi, szukam jakiejś na której mógłbym się wzorować.

PS. Będziesz jedną z pierwszych osób, które obejrzą i przetestują wersję przedpremierową.

PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 18:51 

Grzegorz Banasiak napisał(a):
PS. Będziesz jedną z pierwszych osób, które obejrzą i przetestują wersję przedpremierową.

Czekam zatem z niecierpliwością :)
G.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 20:23 

UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Czekamy zatem z niecierpliwością   :birra:

PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 20:48 

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Odnośnie interfejsu.

Pamiętam, że było trochę szumu, gdy w ostatniej wersji, którą tworzyliśmy interfejsu trzeba było "uczyć się od nowa". Czy teraz zamierzasz zrobić coś na kształt "kompatybilności wstecznej" ?

pozdrawiam
G.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 29 paź 2017, 22:19 

Specjalność:
Dodanie wielu funkcjonalności wymusza zmianę interfejsu, niestety trzeba będzie się "uczyć". Nie jest to skomplikowane, większość działań jest intuicyjna ale instrukcję trzeba napisać, żeby nie uczyć się metodą prób i błędów.
Na szybko wygląda to tak jak w załączniku. Udało się ograniczyć ilość przycisków do niezbędnego minimum. Mniej już się nie dało. Mam jeszcze parę pomysłów więc docelowo wygląd jeszcze troszkę może się zmienić.

Show/hide borders i Print test - to przyciski robocze.

Załączniki:
toolbar.JPG
toolbar.JPG [ 42.83 KiB | Przeglądane 1294 razy ]

PostNapisane: środa, 15 lis 2017, 20:43 

Specjalność:
Mam pytanie do forumowiczów i potencjalnych użytkowników nowego EntomoLabels.
Czy ktoś z Was używa jeszcze Windows XP lub Vista ?

PostNapisane: środa, 15 lis 2017, 21:06 

UTM: CA-95
Specjalność:
...używam XP-eka i starej wersji,nowa jest dla mnie zbyt skomplikowana  ;)
:papa:
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 15 lis 2017, 22:03 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Może statystyka Ci pomoże. Załączam z tego roku.

Załączniki:
wersje.png
wersje.png [ 17.18 KiB | Przeglądane 1075 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 15 lis 2017, 22:11 

Specjalność:
No proszę, sporo użytkowników XP i Visty, poczekam spokojnie na odzew.
Chciałbym zrobić test druku nowego (jeszcze nie ukończonego) EntomoLabels z Windows XP i Visty oraz różnych drukarek. Robiłem już testy na wielu komputerach i wszystkich drukarkach, które mam w firmie ale trzeba jeszcze trochę sprawdzić. Za jakieś dwa tygodnie przygotuję wersję ogólną do wstępnych testów i każdy będzie mógł pobrać.

Gdybyśmy mogli zrobić jakieś szkolenie on-line i pokazanie możliwości było by fajnie ale nie mam pomysłu jak to zrobić...

PostNapisane: piątek, 1 gru 2017, 12:32 

Specjalność:
Ktoś kiedyś podniósł "zarzut" do wersji accessowej, że nie może być takich dużych odległości pomiędzy etykietkami na wydruku, bo trzeba robić dwa cięcia nożykiem/nożyczkami, żeby wyciąć jeden bok. Właśnie zaimplementowałem opcję która umożliwia samodzielne definiowanie odległości pomiędzy drukowanymi etykietkami od 0 (zera) do 5 milimetrów. To pozwoli swobodnie kreować odległości pomiędzy etykietkami.

Jeśli ktoś zna jakąś platformę to łatwego strumieniowania/udostępniania ekranu to chętnie bym pokazał jak to wygląda w obecnym stanie, zaprezentował możliwości i potem podyskutował co jeszcze można zrobić, żeby było wygodniej, sprawniej, uniwersalniej. Wiem, że Skype for Business ma taką opcję (i mam licencjonowaną wersję) ale zdaje się odbiorcy też by musieli taką mieć więc ta opcja odpada.

PostNapisane: wtorek, 5 gru 2017, 20:07 

Specjalność:
Miałbym do Was prośbę, jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia zawierające różne niestandardowe/dziwne/skomplikowane/specjalne etykietki to proszę o ich wstawienie w tym wątku. Generalnie sprawdziłem możliwości nowego EntomoLabels pod kontem tworzenia wszelkich etykiet, które przyszły mi do głowy, być może czegoś jeszcze nie widziałem, nie przetestowałem. Chętnie bym to zrobił, żeby zapewnić pełne możliwości tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych etykiet.

PostNapisane: piątek, 8 gru 2017, 08:46 

UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
W tym wątku znajdziesz parę starszych etykiet: viewtopic.php?f=17&t=35015

PostNapisane: piątek, 8 gru 2017, 16:33 

Specjalność:
adam k. napisał(a):
W tym wątku znajdziesz parę starszych etykiet: viewtopic.php?f=17&t=35015

Każdą z nich bez problemu da się zrobić !
Dzięki za ten link do wątku, umknął mi jakoś w czasie ostatnich przeszukiwań forum.

Edit: Zrobiłem na szybko przykładową... Oczywiście można ściągnąć i zainstalować dowolne fonty, nawet samodzielnie zrobione i je wykorzystać oraz użyć dowolnej grafiki (bmp, jpg, png). Inwencja nie jest niczym ograniczona.

Załączniki:
test.jpg
test.jpg [ 70.2 KiB | Przeglądane 363 razy ]

PostNapisane: niedziela, 10 gru 2017, 10:52 

UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Ozdobniki i kaligrafia na etykietach identyczne. Nie przypuszczałem, że możliwości programu są tak duże .

PostNapisane: niedziela, 10 gru 2017, 13:21 

Specjalność:
adam k. napisał(a):
Ozdobniki i kaligrafia na etykietach identyczne. Nie przypuszczałem, że możliwości programu są tak duże .

Wyciągnąłem wnioski z wszystkich poprzednich wersji, usunięcie różnych ograniczeń zajmuje wiele czasu ale chyba się opłaci. Największym ograniczeniem do tej pory była konieczność posiadania Access'a. Teraz EntomoLabels to samodzielny program. Przeprojektowałem w początkowym etapie struktury danych tak, żeby były otwarte, ilość elementów na etykietach może być w zasadzie dowolna. Do tego zapisuje się ją w formacie XML co przy znajomości specyfikacji pliku pozwoli na generowanie etykietek z dowolnej aplikacji.

Znalazłem już program do nagrywania video-tutoriali, robię testy. Sądzę, że wkrótce będę mógł pokazać część możliwości programu na żywo wraz z komentarzem. Muszę sobie jeszcze przygotować scenariusze takich tutoriali, żeby omówić i pokazać wszystkie możliwości i miało to jakąś logikę, najpierw w wersji polskiej, później dodatkowo angielskiej. Rozważałem umieszczenie tych tutoriali na entomo w jakimś zamkniętym wątku, albo podstronie, gdzie będzie też link do pobrania programu, albo założenie osobnej strony.

Chciałbym też żeby użytkownicy dokonali "rejestracji" polegającej na wysłaniu e-maila, będę mógł wtedy informować automatycznie o pojawiających się aktualizacjach i po prostu wiedzieć ilu użytkowników korzysta z programu. I albo się cieszyć albo narzekać, że potężny wkład czasu w pisanie tej aplikacji poszedł na marne albo się opłacił. Starego EntomoLabels używa/używało około tysiąca osób o których wiem, część za granicą. Zobaczymy jak będzie teraz. Mam też taki plan, żeby w przyszłym roku pojechać na sympozja kilku grup owadów i zaprezentować osobiście możliwości programu. Na Lepidopterologicznym na pewno będę, natomiast udział w innych uzależniam od kosztów, które czasem są katastrofalnie wysokie, nie chciałbym w przedsięwzięcie non-profit wpompować zbyt dużo kasy.

Oczywiście sam nie dałbym rady napisać całości w WPF C# więc dzięki Bartek za Twój bardzo duży wkład w kod. Bartek nie jest związany z entomologią ale zgodził się wspomóc przedsięwzięcie non profit :brawo:

PostNapisane: niedziela, 10 gru 2017, 13:32 

Grzegorz Banasiak napisał(a):
Rozważałem umieszczenie tych tutoriali na entomo w jakimś zamkniętym wątku, albo podstronie, gdzie będzie też link do pobrania programu, albo założenie osobnej strony.

Przypominam, bo może umknęło uwadze, że jest  wydzielona subdomena z niezależnym wejściem ftp   - http://labels.entomo.pl
W tej sprawie masz pełne wsparcie, zaplecze czeka na takie rzeczy.
W razie potrzeby możemy tam instalować WordPress (mogę Ci go tam postawić w ciągu 60 sekund, a także 120 innych aplikacji >>>). A WP nie jest może wcale złym pomysłem, bo tam można zagnieżdżać videopliki.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 10 gru 2017, 19:40 

Specjalność:
Rzeczywiście WordPress to chyba najlepsze rozwiązanie. Miałem z nim do czynienia wiele lat temu i musiałbym się wgryźć, żeby wszystko ustawić, zrobić jakąś grafikę do motywu (jedną z grafik już kiedyś zrobiłem, załączam). Strona przynajmniej w części powinna być dwujęzyczna PL/EN, bez bajerów i przeładowania, krótko, konkretnie. Musi mieć dział download, gdzie będzie można pobrać program i szablony którymi podzielą się inni użytkownicy.

Jakoś tak to sobie wyobrażam...

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 11:27 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Aż się prosi o "opublikowanie" wieści o tym programie w jakimś czasopiśmie o szerszym zasięgu.

ZooKeys publikuje czasami tego rodzaju rzeczy, tyle że to płatny periodyk :(

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 16:04 

Specjalność:
Miłosz Mazur napisał(a):
Aż się prosi o "opublikowanie" wieści o tym programie w jakimś czasopiśmie o szerszym zasięgu.
ZooKeys publikuje czasami tego rodzaju rzeczy, tyle że to płatny periodyk :(

Przymierzyłem się do instrukcji obsługi. Gdyby chcieć opisać chociaż pobieżnie możliwości programu i specyfikacje plików XML - to wyjdzie około 60 stron. Dlatego pomyślałem o wideo-tutorialach, bo szybko można je zrobić i ruchoma scena lepiej pokazuje co z czym jeść niż suchy tekst z jakąś małą grafiką. Dzisiaj nagram próbkę i udostępnię. Przy nagrywaniu mam mały problem ze sprzęganiem się dźwięku i występują wkurzające szumy, może uda mi się to wyeliminować.

Zanim pomyślę o pisaniu czegokolwiek chciałbym, żeby użytkownicy, czyli Wy, sprawdzili przydatność, ocenili czy program nadaje się do użytku :-)
Chrząszczarze mogą mnie zaprosić na swoje sympozjum to chętnie opowiem o różnych ukrytych możliwościach i będzie okazja pogadać face to face. Staram się, żeby wersja użytkowa była gotowa przed Świętami. Mam nadzieję, że to się uda.

Na razie wersja źródłowa ma około 5-6 tys. linii kodu.

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 17:28 

Specjalność:
Instrukcje obsługi, aby były zrozumiałe powinny być pisane przez użytkowników - a nie przez autora...tak robią dobre firmy....inaczej wychodzi instrukcja napisana przez autora, która często poza autorem jest niezrozumiałą dla reszty...

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 17:37 

Specjalność:
grzegorzb napisał(a):
Instrukcje obsługi, aby były zrozumiałe powinny być pisane przez użytkowników - a nie przez autora...tak robią dobre firmy....inaczej wychodzi instrukcja napisana przez autora, która często poza autorem jest niezrozumiałą dla reszty...

He he, no jestem za :-) tylko skąd użytkownicy mają wiedzieć co i jak można zrobić ?

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 21:12 

Specjalność:
Możecie sobie pobrać moje męczarnie medialne, plik ma ok. 30 MB, kiepsko to wyszło, chaotycznie i od razu przypomniał mi się post GrześkaB o niezrozumiałości :-) Miał "Chłop" rację, nie jest łatwo nagrać sensowny materiał bez przygotowania.

Wideo jest głównie o możliwościach projektowania szablonów etykiet, sama praca z przygotowywaniem etykiet wygląda znacznie prościej, prawie tak jak w starej wersji - no ale od czegoś trzeba było zacząć :-)

Na forum nie można wstawiać plików flv, nie mogłem też zalogować się do labels.entomo.pl (jakiś błąd krytyczny)

Link: http://labels.entomo.pl/flv/projektowan ... lonow1.flv

PostNapisane: poniedziałek, 11 gru 2017, 21:22 

Rozszerzenie .flv dodane (do 10MB). Dostęp ftp przesłałem Ci na PW. Takie duże pliki możesz umieszczać tam, przez ftp. Reszta może lepiej na PW, żeby w tym wątku było tylko o tym programie.

Po obejrzeniu pierwszego tutoriala mogę powiedzieć, że wszystko jest dla mnie jasne, a program wygląda na właśnie taki, jaki powinien być. Wszystko wydaje się proste i intuicyjne.  :brawo:

I jedno pytanie. Mam zbiór danych w Excelu. Czy można to zaciągnąć do tego programu np poprzez plik csv?

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1