Rozmiar etykietek

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Po lekturze tego wątku http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.ph ... +etykietek wiem już, że istotna jest sama drukarka (laserowa daje lepsze rezultaty).
Sam próbuje jakoś poukładać swoją dotychczasową kolekcję i zastanawiam się jaki rozmiar zastosować żeby był jeden i zawsze ten sam.
Mam gabloty 40x50, a w nich po 16 tacek. Pomyślałem, że będę w nich umieszczał po 24 okazy (3 rzędy po 8 sztuk), niezależnie od rozmiaru pluskiew (no chyba, że to jest płoszczyca :))
Chciałem zapytać jakich rozmiarów etykietek Wy używacie?

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Ścinek »

Ja osobiście pod każdym okazem mam etykiety +/- 25mmx15mm (lokalizacja- kraj i miasto, utm, data oraz leg) druga etykieta 35mmx15mm(Rodzina, nazwa łacińska, Nazwisko odkrywcy oraz rok, data oznaczenia, det, oraz w pozycji pionowej numer okazu). Wszystko drukowane na papierze o gramaturze 180.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wojciech Kubiak »

Ja używam etykietek takich jak na załączonych zdjęciach. Spokojnie mieszczą mi się 4 (nawet 5) rzędy małych bogatków i jeszcze zostaje miejsce.

GrzegorzGG pisze:Pomyślałem, że będę w nich umieszczał po 24 okazy (3 rzędy po 8 sztuk), niezależnie od rozmiaru pluskiew (no chyba, że to jest płoszczyca )

Tak sobie myślę, że przy mniejszych pluskwiaczkach 3 rzędy to nie za mało? Dużo wolnego miejsca się zmarnuje.

Pozdrawiam!
Wojtek
Załączniki
bupr (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.76 KiB)
bupr (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.36 KiB)
bupr (3).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.39 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Wojciech Kubiak pisze:Tak sobie myślę, że przy mniejszych pluskwiaczkach 3 rzędy to nie za mało? Dużo wolnego miejsca się zmarnuje.
Możliwe, że trochę ciaśniej by się dało. Jednak chce mieć wszystko na jednakowych etykietkach (przez etykietkę rozumiem kartkę znajdującą się pod okazem i zawierającą informację o gatunku, dacie i miejscu pozyskania).
Doszedłem, po wielu testach, próbach i przeróbkach, do wniosku, że tak będzie dobrze. Jak wrócę wieczorem pokażę kilka fotek z moimi tackami.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Popularne rozmiary etykiet wśród chrząszczarzy to 8x16 mm lub okolice. Są na tyle duże, że daje się na nich sporo zmieścić, a jednocześnie na tyle małe, że nie konsumują miejsca przeznaczonego na owady przecież, a nie na etykiety :P Czyli mniejsze nie, bo i tak trudno byłoby bliżej wpinać okazy, jakoś tą szpilkę trzeba złapać nie zaczepiając sąsiednich. A większe zaczynają być dużo większe od kartoników pod chrząszcze, więc marnuje się miejsce. Mnie taki rozmiar bardzo odpowiada, podobne widywałem w wielu muzeach. Czasami trochę brakuje miejsca, a tendencja dzisiaj jest taka, że umieszcza się dużo informacji, chodzi o etykiety legislacyjne, bo z determinacyjnymi nie ma problemu. Jak znajdę chwilę, to prześlę przykład na priva. Warto sobie zaplanować schemat etykiety i choć to drobiazg, to fajnie jak się tego w kółko nie zmienia. Szkoda na to czasu.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, jak zaczynałem popełniałem podobne błędy. Np. wymyśliłem sobie, że będę używał jednego rodzaju kartoników (10x20) bo tak będzie ładniej. Ale nie ma być ładniej , ale praktyczniej. Kartonik tak mały, aby mieścił się na nim okaz spreparowany zgodnie ze sztuką. Przestrzeń w gablocie jest na okazy, nie na kartoniki. A tym bardziej nie jest na etykiety!!! Oceń jakie są przedziały wielkości okazów w twojej grupie i jakie ilości gatunków w poszczególnych grupach. Jeżeli większość da się preparować na kartonikach jakiejś wielkość (np. 6x12, 8x16, 8x20, 10x20 itp.) to nie ma sensu robić większych etykiet. Je nie znalazłbym uzasadnienia dla robienia etykiet większych niż 10x20mm, a i tak uważam, że 8x16 są akurat dla mnie w wypadku chrząszczy.
Dlaczego okazy preparujesz głowa do szpilki???
Przykładowa tacka, a i tak teraz nie zostawiam takich odstępów.
PS. Ja używam własnych tacek, trochę większych, 9 na gablotę.
Załączniki
DSC_0294[1].jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.87 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki Jacku za uwagi.
Co do kartoników, to używam mniejszych rozmiarów, np. do rodziny Anthocoridae.
Rozmiar etykietek: wyszło mi że przy tym rozmiarze wszystkie informacje się mieszczą i tekst czytelny. Może rzeczywiście spróbuje coś pokombinować żeby było mniejsze.

Jednak kartonik 10x20 dla części pluskiew jest uzasadniony (np. tarczówki, puklice).

Co do orientacji okazu, nie wiedziałem, że postępuje niezgodnie ze sztuką. Myślę, że to kwestia zmiany nawyku i będę miał dalej dobrze :). Chyba że jest w tym jakaś praktyczna przesłanka?

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, patrz na praktykę stosowana przez innych. To twoje decyzje, ja pisze jak ja to robię i dlaczego. Oczywiście, że mam okazy preparowane na większych kartonikach. Ale skoro bardzo znacząca część jest na mniejszych, to po co większe etykiety, które będą zabierały miejsce? Ile masz gablot? Po jakimś czasie będziesz miał ich kilkadziesiąt, sto, .... Masz miejsce i kasę na nie?
Kartonik powinien być tak mały, żeby okaz się na nim mieścił i był spreparowany zgodnie z zasadami (dostęp do cech). Większy kartonik to marnotrawstwo. W którą stronę głowa? Dla mnie naturalnie jest głową do przodu i szpilka wbita od strony odwłoka, tak widzę w kolekcjach, może tez łatwiej ogląda się cechy na głowie? Gdzie u pluskwiaka więcej znaczących cech?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak dla mnie takie "płachty" ;-) jak u Grzegorza nie mają sensu ,nie przywiązuję większej wagi do rozmiaru etykiet i uzywam prawie całego zakresu dedykowanego w entomolabel Grześka Banasiaka-szybko i sprawnie .Co do pisania "detów" na etykiecie lokalizacyjnej to strata czasu,a pisanie nazwy bez autora , przy zmianach systematycznych, może prowadzić do błędnych konkluzji .Na przykład (jest gdzieś na forum)w sówkach Pseudoips prasinana i Bena bicolorana w pewnym momencie zamieniły sie nazwami gatunkowymi i chyba rodzajowymi (już nie pamietam) ,w każdym razie tylko "autor przy nazwie wszystko wyjaśniał" ;-) .
Największych 9 x 18 używam bardzo rzadko ,najczęściej do "obcokrajowców" ;-) , wszystko się mieści...
:papa:
Rafał
Załączniki
etykietka.JPG
etykietka.JPG (29.74 KiB) Przejrzano 18986 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oczywiście Rafale :ok: , nie zauważyłem tego, nie czytałem etykiet Grzegorza! Nie ma innej opcji, najpierw i jak najszybciej etykieta legislacyjna (chwilowo odręczna?), a determinacyjna koniecznie jako oddzielna, z pełną nazwą, nazwiskiem oznaczającego i rokiem oznaczenia (warto). Jak będzie przez kogoś oznaczony :rotfl:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Jeszcze raz dzięki za uwagi.
Rafale, innymi słowy używasz dwóch etykietek przy okazie?
Czy wtedy kolejność też jest jakoś ustalona: wyżej gatunkowa, niżej legislacyjna? Czy raczej na odwrót?

Sporo przerabiania mnie czeka po lekturze tego wątku :)

Grzegorz
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Rafał Celadyn »

...etykiet możesz mieć ile zmieści sie na szpilce ,są tematy gdzie wszystko jest opisane ;-) .W muzeach stare okazy mogą mieć kilka etykiet determinacyjnych (za każdym razem powinien ją podpiąć ktoś kto robi np .rewizję rodzaju,rodziny itp.).Mozna dodać na oddzielnej namiary gps,mozna dodać środowisko ,roślinę żywicielska, bądź tą na której owad był odłowiony...właściwie mozna napisać wszystko... etykiety legislacyjne zawsze są "na wierzchu". bo nie każdy okaz mozna od razu oznaczyć,więc to akurat wymusza sytuacja ;-) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz w pierwszym okresie bardzo pomocne są kontakty bezpośrednie z innymi entomologami. Będziesz w Częstochowie, to pytaj i oglądaj.
Jak złapiesz jakiegoś owada, to wiesz gdzie i kiedy, więc wiesz kto, gdzie i kiedy. Legislacyjna będzie pierwsza pod okazem. Jak oznaczysz, to ta będzie następna. A jak ktoś oznaczy inaczej do dopnie następną 8)
Były watki na forum o etykietowaniu, jak się hoduje, albo chce zostawić ślad po jakichś specyficznych okolicznościach łapania, to może się pojawić więcej etykiet. Może nie warto przesadzać, ale nie ma ograniczeń poza rozsądkiem. W mojej tacce większość ma dwie etykiety, dolna to determinacyjna.

edit. O Rafał już wszystko napisał :P
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: ENTOMONKA »

Jacku, słowo "legislacyjny" to zwrot prawniczy od łac. "legis" czyli uchwała, wniosek, formuła.
Na etykietach raczej chodzi o nazwę "lego, legi" co oznacza zbierać, gromadzić, a niektóre słowniki podają skrót leg. jako "ze zbioru" lub "pochodzący ze zbioru". Jest też inne, nieco podobne tłumaczenie od słowa "legit" co oznacza nazwisko zbieracza lub podającego daną informację. Tak czy inaczej, chyba nieco lepszą wydaje się już nazwa "legitymacyjna" niż "legislacyjna".
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z ciekawości zajrzałem do nieco starszej literatury, jak tam określano owe "karteczki" z danymi. Otóż używano nazwy "etykietka". Była więc "etykietka lokalizacyjna", którą w skrócie nazywano "metryczką" (zdrobnienie od metryki - która zawiera informacje o istotnych cechach lub pochodzeniu jakiejś rzeczy) i etykietka determinacyjna. Wiem, że słownictwo się zmienia z czasem, ale może warto by stosować owe starsze określenia - a więc "metryczka", bez dodatkowego przymiotnika, dla informacji o miejscu, czasie złowienia i nazwisku osoby, która okaz złowiła, oraz "etykietka determinacyjna".
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Konto_usuniete »

ENTOMONKA pisze:Jacku, słowo "legislacyjny" to zwrot prawniczy od łac. "legis" czyli uchwała, wniosek, formuła.
Na etykietach raczej chodzi o nazwę "lego, legi" co oznacza zbierać, gromadzić, a niektóre słowniki podają skrót leg. jako "ze zbioru" lub "pochodzący ze zbioru". Jest też inne, nieco podobne tłumaczenie od słowa "legit" co oznacza nazwisko zbieracza lub podającego daną informację. Tak czy inaczej, chyba nieco lepszą wydaje się już nazwa "legitymacyjna" niż "legislacyjna".
hmm zawsze był to skrót od legulus - zbieracz, kolekcjoner - ten który zebrał...zgromadził :D
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Z pokorą wysłucham komentarzy na temat nazywania etykiety z danymi o zbieraczu, miejscu i dacie zbierania, a czasem też wielu innymi danymi, w tym owym leg. przed nazwiskiem zbierającego. Jakoś tak się przyzwyczaiłem pisać leg. na jednej i det. na drugiej, ze już tego nie zmienię. Choć wielokrotnie w przeszłości słyszałem i uczestniczyłem w różnych dyskusjach na temat etykietowania, to przyznaję, że moje etykiety do doskonałych nie należą.
Więc, zaproponujcie jak je nazywacie lub jak je nazywać powinniśmy :tak:
A przy okazji w jakim języku powinny być etykiety i jakich języków mieszać nie należy (w tym łaciny).
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wojciech Kubiak »

Od zawsze jak pamiętam mówiłem etykietka determinacyjna na karteczkę z nazwą i pisałem na niej "det. "
Natomiast drugiej w zasadzie nigdy nie nazywałem, używałem nazwy o prostu "etykietka" lub wcześniej wspomniana "metryczka", ew. "metka". I na niej pisałem "leg." lub od czasu do czasu "ex coll." Nie wiem, czy to poprawnie ale już się do tego przyzwyczaiłem.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Adam Larysz »

Już było kiedyś na forum - skrót leg. to od łacińskiego legit - czasownika III koniugacji lego, legere - 3 os. l. poj. czasu przeszłego dokonanego, czyli zebrał.

W muzeum zdarzyło mi się spotkać kilka razy na starych etykietach legit bez skrótu, w całości.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Etykietka lokalizacyjna, etykietka determinacyjna - takie określenia spotykałem w literaturze i takich używam.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ja używam nazw:
- etykieta informacyjna,
- etykieta determinacyjna.

A w kwestii mieszania języków, co czasami zdarza się na etykietach:
Oprócz łaciny przy skrótach typu: leg., det., ex cult. itp. używam nazewnictwa właściwego dla danego kraju, unikając anglicyzacji.
Innymi słowy: jeżeli zbieram owady we Włoszech, w etykietach używam miejscowych nazw włoskich.
I dlatego piszę: Polska, Hrvatsa, Puszcza Białowieska, a nie: Poland, Croatia, czy Bialowieza National Forest, bo nie widzę żadnych powodów do takiego promowania angielszczyzny, ani tym bardziej do wprowadzania wielojęzycznego bełkotu upchanego na maleńkim skrawku papieru.

Dawno temu przyjąłem rozmiarowy standard swych etykiet. Mają ona wymiary 18 x 8 mm, zawierają informacje ułożone w czterech poziomych rzędach, pisane czcionką Arial bold nr 4.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wujek Adam [†] »

... a zresztą co będę opowiadał, skoro mogę pokazać! ;-)
Poniżej przykładowa karta moich etykiet (kilka tegorocznych greckich dni na Peloponezie) przed wydrukowaniem i pocięciem.

To oczywiście skompresowana przeróbka PDF-a na JPG.
W oryginale etykiety robię na szablonie w Word'zie i zapisuję jako PDF.
Załączniki
Ellas_Peloponnisos_2015.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.49 MiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Marek Hołowiński »

Moje metki mają 11,5 x 7 mm. Większe do mikrów wydają się za duże, a przy większych okazach nie przeszkadzają. W Wordzie podzieliłem arkusz na 14 kolumn, w których będą komórki zawierające po 4 wiersze. Czcionka nr 4, a czasem nawet 3 (bliższe dane lokalizacyjne). W komórkach pozbyłem się marginesów. W razie potrzeby minimalizuję i marginesy na stronie. Górna część arkusza zawiera dotychczas wykorzystywane metki lokalizacyjne (w razie hodowli jest tu data uzyskania imago i dopisek ex o, ex l, ex p), oraz zawierające info z hodowli (roślina pokarmowa i data znalezienia stadiów preimaginalnych w naturze). Można tu dopisać dodatkowe treści. W przypadku hodowli obie metki są razem i ich nie rozcinam, a załamuję i te dane są do odczytania po wyjęciu okazu, od spodu. W każdej komórce wpisuję właściwą datę i korzystam z funkcji kopiuj, wklej. Na arkuszu wklejam tyle metek ile dla danej lokalizacji i daty jest mi potrzeba. W razie braku kolejnych rzędów wklejam kolejne ramki dla wybranej czcionki, zawierające tylko jeden wiersz (widać na ostatnim skanie) i tu zawsze da się wkleić kolejne komórki.
Napisanie i wydrukowanie całej strony (około 400 metek,lub 200 z hodowli) zajmuje około 1 - 2 godziny, a to zależy czy są serie czy przeważają pojedyncze rekordy.
Metek determinacyjnych nie stosuję, wpinam okazy do gablot gdzie każdy gatunek ma swoje miejsce (nawet kiedy go jeszcze w zbiorze nie mam). Dla nowych dla Polski redukuję miejsce pośród tych których nie mam.
Przy oznaczaniu po kopulatorach podpisuję nazwy na odwrocie metek.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.54 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.46 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.69 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jak widać w kwestii etykiet każdy ma swój patent, względnie pomysł czy przyzwyczajenie :tak:

Wobec faktu, że przy okazach z hodowli informacje, które chcę podpiąć pod okaz nie mieszczą się na jednej etykiecie, dodaję drugą etykietę zawierającą: nazwę rośliny pokarmowej, datę wylęgu imago oraz ewentualne info dotyczące tego, czy okaz został wyhodowany z jaja, larwy czy z poczwarki.
Łacinę - jeśli chodzi o nazewnictwo przyrodnicze - piszę zawsze kursywą.

Generalnie dobrze jest, gdy etykiety informacyjne zawierają podstawy, czyli:
- państwo, w jakim okaz został złowiony,
- inne bliższe szczegóły geograficzno-lokalizacyjne jak np. krainę, miejscowość, park narodowy itp.,
- datę znaleziska,
- autora znaleziska,
a etykiety determinacyjne:
- nazwę gatunku,
- nazwisko determinatora i rok, w którym dokonał on determinacji.
Wszystko inne zasadniczo nie jest obligatoryjne, choć bywa pomocne.
Wiem na ten przykład, że motylarze lubią podawać kwadraty UTM, a inni dołączają koordynaty GPS, a także numer okazu w zbiorze - jeżeli to w jakiś sposób ewidencjonują, względnie wpisują jeszcze inne dane, jak np. metodę połowu.
W tym wszystkim chodzi jednak o to, aby etykieta była CZYTELNA I ZROZUMIAŁA, najlepiej nie tylko dla osoby, która ją wykonała. ;-)

Rozmiar etykiety jest w zasadzie nieistotny.
Liczy się za to jej TRWAŁOŚĆ: spotkałem etykiety drukowane na kiepskich drukarkach niecałe 10 lat temu, z których obecnie niewiele da się odczytać. Ale mam także w zbiorze owady etykietowane 100 lat temu, gdzie napisy wykonane tuszem lub ołówkiem są do teraz bez zarzutu.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Marek Hołowiński pisze:dopisek ex o, ex l, ex p
Marku, co znaczą te skróty? Mam kilka okazów pochodzących z hodowli, uznałem więc, że wypada wiedzieć :)

Co do etykietek w moich gablotach, zmieniłem wszystko zgodnie z Waszymi wskazówkami. Ustaliłem sobie jeden rozmiar (8 x 18 mm), a metryczkę i etykietę determinacyjną układam jedna nad drugą.
Zmiana rozmiaru etykietek istotnie wpłynęła na pojemność gabloty: z 350 na 640 okazów :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Marcin Szewczyk »

Ex o - ex ovo wyhodowany od jaja
Ex l - ex larvae wyhodowany z larwy
Ex p - ex pupą wyhodowany z poczwarki
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki Marcinie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kalisiak »

Zmiana rozmiaru etykietek istotnie wpłynęła na pojemność gabloty: z 350 na 640 okazów
I dlatego trzeba kontaktować się i innymi. Uczestniczyć w giełdach, sympozjach, spotykać się prywatnie. Bo etykiet NIE WOLNO podmieniać. Trzeba je zaplanowac raz a dobrze :tak: Oczywiście bywa tak jak u Grzegorza, że trzeba się wycofać ze złej ścieżki! Im szybciej tym lepiej :brawo:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Wujek Adam [†] »

Marcin Szewczyk pisze:Ex o - ex ovo wyhodowany od jaja
Ex l - ex larvae  wyhodowany z larwy
Ex p - ex pupą wyhodowany z poczwarki
Pozwolę sobie na uzupełnienie postu Marcina o kilka innych łacińskich skrótów pojawiających się na etykietach:

ex cult. - z hodowli (wyhodowane, uzyskane drogą hodowli),
ad luc. - od: ad lucem, do światła (złowiony przy świetle, "na światło"),
ex excr. - wydobyty z odchodów (wygrzebany z kupy),
ssp. - od: subspecies, podgatunek,
var. - od: varietas, odmiana,
rev. - od revisio, sprawdził,
corr. - correxit, poprawił,
i oczywiście:
leg. - od legit, zebrał (w sensie złowił),
det. - od: detectio, determinatio, zdeterminował, oznaczył.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Adam Larysz pisze:Już było kiedyś na forum - skrót leg. to od łacińskiego legit - czasownika III koniugacji lego, legere - 3 os. l. poj. czasu przeszłego dokonanego, czyli zebrał.

W muzeum zdarzyło mi się spotkać kilka razy na starych etykietach legit bez skrótu, w całości.
Widzę, że pojawia się Leg. i leg. i to przed i za nazwiskiem. Nie znam łaciny na tyle, aby rozstrzygać, ale wydaje mi się, że leg. jako skrót od czasownika lepiej wygląda z małej litery, nawet na początku wersu na etykiecie. Ale też drugi pytanie o kolejność - czy "Kowalski leg." czy "leg. Kowalski"?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Brachytron »

Wujek Adam pisze:
Marcin Szewczyk pisze:Ex o - ex ovo wyhodowany od jaja
Ex l - ex larvae  wyhodowany z larwy
Ex p - ex pupą wyhodowany z poczwarki
Pozwolę sobie na uzupełnienie postu Marcina o kilka innych łacińskich skrótów pojawiających się na etykietach:

ex cult. - z hodowli (wyhodowane, uzyskane drogą hodowli),
ad luc. - od: ad lucem, do światła (złowiony przy świetle, "na światło") [...].
Też sobie pozwolę, to już na pewno się na forum przewinęło ale warto przypomnieć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_ter ... ologicznej
Andrzej J. Woźnica

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a kto wie jaki będzie skrót od formy: in copulo? :rotfl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej J. Woźnica pisze:a kto wie jaki będzie skrót od formy: in copulo?  :rotfl:
500+ :laugh:
Andrzej J. Woźnica

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:birra: :birra: :birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przydałaby się odpowiedź na pytanie leg.X czy X.leg.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zebrał X - więc Leg. X, kiedyś pisałem odwrotnie ale ktoś znający się na rzeczy mnie "oświecił".
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Łukasz Solecki »

No dobrze Grzegorz. Ale jednak Leg. czy leg? Nie ukrywam, ze stosuje leg. Tak jak w skrotach linkowanych, gdyz czesc z nich jest z malej a czesc z duzej litery. Moze to i kosmetyka ktos powie ale dla mnie istotna.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ardaryk pisze:No dobrze Grzegorz. Ale jednak Leg. czy leg? Nie ukrywam, ze stosuje leg. Tak jak w skrotach linkowanych, gdyz czesc z nich jest z malej a czesc z duzej litery. Moze to i kosmetyka ktos powie ale dla mnie istotna.
W zasadzie każda linia etykietki to osobne zdanie, zatem powinno zaczynać się z dużej litery jednak w mojej ocenie czy Leg czy leg - bez różnicy. Ja piszę z dużej. Istotna jest informacja kto zebrał a nie gramatyczne zawiłości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rozmiar etykietek

Post autor: Jacek Kurzawa »

W sumie drobiazg, ale wrócę do tego.
Poprawnie jest leg. (nie Leg. i nie lgt.). A propos lgt. z tego co widze, jest to skrót używany przez entomologów z południa czyli Czechów i Słowaków - oni piszą lgt.

Kolejność: leg. [zbieracz].
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”