Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCEL

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCEL

Post autor: Szkloney »

Chciałem zademonstrować w jaki sposób można łatwo tworzyć etykiety z bazy danych przy pomocy korespondencji seryjnej.

Myślę że dla wielu z Was to nic nowego i używacie takiego rozwiązania ale może komuś się spodoba. Na wstępie jeszcze dodam, że można użyć pliku excela w którym już od dawna gromadzimy dane.
Pomimo długiego poradnika, zapewniam że można to zrobić w 5 minut. Choć czasem trzeba się pomęczyć z Wordem zanim zrozumie o co nam chodzi z etykietą.

Potrzebny nam będzie Word oraz Excel z pakietu Office. Prawdopodobnie w darmowych odpowiednikach też będą te funkcje ale ja akurat używam offica. Pracuję na pakiecie 2010 myślę, że w innych wersjach też będzie podobnie.
No to zaczynamy:
Rozpoczynamy od otwarcia Excela i stworzenia naszej bazy danych. Wpisujemy nazwy kolumn , do których później będziemy wprowadzać dane. Można stworzyć dowolnie dużo kolumn w których można zamieszczać wszystkie dodatkowe informacje o okazie nie wszystko musi znaleźć się na etykiecie. Można dodać numer gabloty w której okaz będzie przetrzymywany, dopisać szczegóły hodowli słowem wszystko co tylko entomologiczna dusza zapragnie. Nie wpisanie jednej z wartości w kolumnie nie powoduje żadnych problemów po prostu na przyszłej etykiecie będzie puste miejsce.
W przestawianym przykładzie będą to standardowe dane etykietowe czyli:
Numer kolejny,
Kraj,
Kod UTM,
Miejscowość,
Data połowu,
LEG.,
Nazwa rodzajowa,
Nazwa gatunkowa,
Rodzina ,
Data oznaczenia,
DET. Po wprowadzeniu danych zapisujemy plik w wiadomym miejscu i otwieramy word’a.
Klikamy zakładkę KORESPONDENCJA a następnie ROZPOCZNIJ KORESPONDENCJĘ SERYJĄ i wybieramy KATALOG W dalszej kolejności również w zakładce KORESPONDENCJA wybieramy WYBIERZ ADRESATÓW i UŻYJ ISTNIEJĄCEJ LISTY Otworzy się okienko dialogowe w którym należy podać lokalizację do naszej bazy danych stworzonej w excelu.
Następnie otworzy się nam okienko w którym należy podać z którego arkusza ma zostać zaimportowana lista. (domyślnie arkusz 1) trzeba zwrócić uwagę żeby był „ptaszek” przy opcji pierwszy wiersz zawiera nagłówki kolumn. Zatwierdzamy OK. Teraz projektujemy naszą etykietę, w moim przypadku wstawiłem tabelę składającą się z trzech kolumn i jednego wiersza.
Umieszczamy kursor w pierwszej kolumnie i z zakładki KORESPONDENCJA rozwijamy menu WSTAW POLA KORESPONDENCJI SERYJNEJ Będą tam zaimportowane nasze nazwy kolumn z excela. Wstawiamy więc te które mają znaleźć się na pierwszej etykiecie. Jeśli w jednej linii mają znaleźć się dane z dwóch kolumn rozdzielamy je spacją, poszczególne wiersze rozdzielamy enterem. Zdjęcie z zaznaczonymi znakami formatowania. Tak samo postępujemy z kolejnymi komórkami naszej tabeli. W moim przypadku w ostatniej dodałem numer z bazy danych zmieniając kierunek teksu.
Następnie zaznaczamy wszystko i zmniejszamy czcionkę. Ja używam Calibri 3,5 pkt. Zmniejszamy również tabelę przeciągając jej krawędzie. Niewiele co już widać więc trzeba sobie pomóc zmieniając powiększenie w opcjach WIDOK.
8.jpg
8.jpg (9.59 KiB) Przejrzano 9069 razy
Aby przesunąć tekst w lewo trzeba go zaznaczyć i w opcji AKAPIT ustawić wcięcia na wartość ujemną (-0,1 lub -0,2) Nie potrafię tego zmienić w inny sposób.
Dobrze jest również ustawić w UKŁADZIE STRONY trzy lub więcej kolumn aby zmieściło się więcej etykiet na jedną stronę
Ostatnie zadanie – w zakładce KORESPODNENCJA klikamy ZAKOŃCZ I SCAL oraz EDYTUJ POSZCZEGÓLNE DOKUMENTY
9.jpg
9.jpg (20.86 KiB) Przejrzano 9069 razy
Otworzy się okienko w którym musimy podać czy etykiety mają zostać stworzone dla wszystkich rekordów czy tylko dla części np. nowo wpisanych do bazy okazów. W przypadku drukowania etykiet dla części rekordów wystarczy podać zakres wydruku. (trzeba pamiętać że chodzi o numery wersów z excela a nie numery rekordów które sami nadajemy)
10.jpg
10.jpg (19.47 KiB) Przejrzano 9069 razy
Po zatwierdzeniu otwiera się nam nowy dokument z przygotowanymi etykietami. Koniec :D
11.jpg
11.jpg (14.87 KiB) Przejrzano 9069 razy
Pierwotny dokument warto zapisać aby wzór etykiety pozostawał taki sam.
Mam nadzieję że komuś się przyda ten opis. Sam drukuję etykiety w ten sposób. Przy jednej pracy mam bazę danych i etykiety.
Oczywiście na podstawie jednego dokumentu excela możemy tworzyć wiele różnych etykiet z różnymi danymi np. większe etykiety do gabloty.
Chętnie posłuchać co można by zmień aby ulepszyć ten system.
Pozdrawiam
Szkloney
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCEL

Post autor: Szkloney »

Zapomniałem dodać, że dane w pliku Excela możemy dowolnie sortować i wyszukiwać interesujące nas rekordy. Możemy wygenerować check-listę z wybranej miejscowości, kwadratu UTM czy danego okresu czasu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: Brachytron »

Fajne! Gratuluję!
Sprawdzałeś jak bardzo wstecz ten myk działa?
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: Szkloney »

Nie, nie sprawdzałem. Tak jak napisałem mam office'a 2010. Na drugim komputerze mam office 2013, ale niestety do starszych wersji tak na szybko dostępu nie mam.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: Jacek Kalisiak »

Korespondencja seryjna działała w Office od "zawsze". Dotyczy to pobierania danych np. do Worda z Worda, Excela, Accessa, MS SQL'a i innych źródeł danych.
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Tak, w starszych wersjach też to działa. Wcześniej też próbowałem tak robić, ale niestety gubiłem się w tym. A teraz wszystko jasne! :) Dobra robota!
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: GrzegorzGG »

A próbował ktoś wykorzystać ten pomysł w OpenOfficie? Próbowałem sam, ale nie do końca rozumiem mechanizm korespondecji w tym pakiecie.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Proste etykietowanie - poradnik krok po kroku WORD+EXCELL

Post autor: Szkloney »

Dodam zdjęcia stworzonych w ten sposób etykiet. Dodanie numeru na etykiecie ułatwia nieco obsługę zbioru bo nie trzeba otwierać gablot żeby sprawdzić co i skąd tam jest. U mnie na stronie A4 podzielonej na 4 kolumny zmieści się ok 140 takich etykiet.
Załączniki
DSCN7479.JPG
DSCN7479.JPG (88.8 KiB) Przejrzano 8140 razy
DSCN7477.JPG
DSCN7477.JPG (106.17 KiB) Przejrzano 8140 razy
DSCN7478.JPG
DSCN7478.JPG (102.59 KiB) Przejrzano 8140 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”