Skróty na etykiecie det.

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Skróty na etykiecie det.

Post autor: kiczy »

Przyjęło się że dane zawarte na etykietce det.zapisujemy w takiej formie

Acanthocinus aedilis
Linneaus , 1758

czy dopuszczalne są skróty np.
A. aedilis
Linneaus, 1758


lub A. aedilis
L. 1758
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Skrót może powodować niejednoznaczność nazwy. Jeśli będzie to nazwa rodzaju A. i w danej rodzinie będzie kilka rodzajów na literę A to mniej wprawny entomolog będzie miał problemy z interpretacją skrótu. W mojej opinii można stosować skróty w odniesieniu do autora taksonu, zwłaszcza jeśli dotyczą powszechnie znanych nazwisk. Natomiast nazwę rodzaju i gatunku stosowałbym w pełnym brzmieniu.
Sztywnych zasad raczej nie nie ma ale oznaczenie nie powinno pozostawiać wątpliwości. Dodam jeszcze, że na etykietkach determinacyjnych należy podać nazwisko oznaczającego oraz rok (lub datę) oznaczenia.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: kiczy »

Jeżeli w danej rodzinie jest kilka rodzajów A, to podanie w całości drugiego członu nazwy wyjaśniało by wątpliwości , posłużę się przykładem trzech rodzai rodziny Carabidae.
Abax carinatus A. carinatus

Amara aenea A. aenea

Agonum fuliginosum A. fuliginosum

Wydaje się że taka forma skrótu jest dość komunikatywna , przecież wiadomo że np.carinatus , nie może należeć do rodzaju Amara , ani Agonum,
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Można posilkować się
https://entomo.pl/checklist/
by sprawdzić, ile razy występuje dana nazwa i w jakich rodzinach.

Generalnie pisać sobie można jak się chce, tu nie ma żadnych reguł. Reguły zaczynają się, gdy pisze się prace i stosuje sie zasady np. ICZN. Nazwy mają to do siebie, ze mogą się z czasem zmieniać i to jest nie do przewidzenia.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

kiczy pisze:Jeżeli w danej rodzinie jest kilka rodzajów A, to podanie w całości drugiego członu nazwy wyjaśniało by wątpliwości , posłużę się przykładem trzech rodzai rodziny Carabidae.
        Abax carinatus        A. carinatus                                     
        Amara aenea          A. aenea                        
      Agonum fuliginosum  A. fuliginosum

Wydaje się że taka forma skrótu jest dość komunikatywna , przecież wiadomo że np.carinatus , nie może należeć do rodzaju Amara , ani Agonum,
Ciekawe czy Twoje zdanie podzieli osoba przeglądająca zbiór za 100 lat po kilkunastu rewizjach i kilkudziesięciu zmianach. Jeśli kiedykolwiek przeglądałeś stare zbiory to będziesz wiedział co mam na myśli.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: CARABUS12 »

Grzegorz Banasiak pisze:
kiczy pisze:Jeżeli w danej rodzinie jest kilka rodzajów A, to podanie w całości drugiego członu nazwy wyjaśniało by wątpliwości , posłużę się przykładem trzech rodzai rodziny Carabidae.
        Abax carinatus        A. carinatus                                     
        Amara aenea          A. aenea                         
        Agonum fuliginosum  A. fuliginosum

Wydaje się że taka forma skrótu jest dość komunikatywna , przecież wiadomo że np.carinatus , nie może należeć do rodzaju Amara , ani Agonum,
Ciekawe czy Twoje zdanie podzieli osoba przeglądająca zbiór za 100 lat po kilkunastu rewizjach i kilkudziesięciu zmianach. Jeśli kiedykolwiek przeglądałeś stare zbiory to będziesz wiedział co mam na myśli.
Dokładnia jak Grzegorz napisał.
Mam zbiór po Zbyszku Czerwińskim z lat 70-80-90 Carabidae.
I zmiany jakie zaszły do tego czasu są dość duże.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: kiczy »

Panowie , zadałem pytanie i otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi , są dla mnie wartościowe , i rozwiewające moje wątpliwości w danym temacie ,szczególnie wiarygodne bo pisane przez ludzi których uważam za autorytety na tym forum .Z pewnych powodów musiałem zmniejszyć rozmiary etykietek , wpisy dokonywane są częściowo ręcznie ,miejsca nie za wiele . stąd moje pytanie.Jednak pozostanę przy zasadzie pełnego wpisu nazw .
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skróty na etykiecie det.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

kiczy pisze:Panowie , zadałem pytanie i otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi , są dla mnie wartościowe , i rozwiewające moje wątpliwości w danym temacie ,szczególnie wiarygodne bo pisane przez ludzi których uważam za autorytety na tym forum .Z pewnych powodów musiałem zmniejszyć rozmiary etykietek , wpisy dokonywane są częściowo ręcznie ,miejsca nie za wiele . stąd moje pytanie.Jednak pozostanę przy zasadzie pełnego wpisu nazw .
Przy małych etykietkach, możesz pisać po obu stronach, albo stosować kilka etykietek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”