Noctuidae

Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Noctuidae

Post autor: romanzamorski »

Przedostatniej nocy złowiłem przy lampie rtęciowo-żarowej kilka ciekawych sówek. Między innymi jeden okaz Eucarta virgo (Treitschke, 1835). Przyleciał około 23:30. Łowiłem w okolicach Gorlic (UTM: EV 19). Przyleciało też sporo innych bardziej pospolitych. Około 30 gatunków. Z tych których oznaczeń jestem pewien to pojawiły się:
Pyrrhia umbra (Huffnagel, 1766)
Abrostola tripartita (Hufnagel, 1766)
Autographa jota (linnaeus, 1758)
Diachrysia stenochrysis (Warren, 1913)*
Trachea atriplicis (linnaeus, 1758)
Euplexia lucipara (Linnaeus, 1758)
Callopistra juventina (Stoll, 1782)
Hypena proboscidalis (Linnaeus, 1758)
Pechipogo strigilata (Linnaeus, 1758)
Acronicta leporina (Linnaeus, 1758)
Actinotia polyodon (Clerck, 1759)
Charanyca trigrammica (Hufnagel, 1766) - ta jest wszędzie w okolicy najpospolitsza
Mythimna ferrago (Fabricius, 1787)
Noctua pronuba (Linnaeus, 1758)
Lacanobia contigua ([Denis & Schiffermuller], 1775)
Protodeltote pygarga (Hufnagel, 1766)
Agrotis exclamationis (Linnaeus, 1758)
Xestia c-nigrum (Linnaeus, 1758)
Poza tymi było jeszcze sporo innych lecz oznaczę je dopiero po zdjeciu z rozpinadeł, w każdym razie mam taką nadzieję.

* Oznaczyłem na podstawie "Coвки Укpaїни" - autorstwa Зoя Kлючкo. (od chrysitis różni ją przepaska środkowa - rozerwana) Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Poza tym proszę o informacje na temat Eucarta virgo.

P.S. Proszę o zamieszczanie informacji o spotykanych sówkach.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Rzeczywiscie E.virgo jest podawana chyba przez J.Nowackiego jako gat. rzadki, w checkliscie byl podany raczej z poludniowej czesci Polski. Ja go lowilem w 2 woj. nie podanych w checkliscie i opublikowalem te dane, mianowicie w woj.pomorskim i lodzkim. Z tego wnioskuje ze gatunek ten albo rozszerzyl swoj zasieg albo zwyczajnie jest to kwestia przypadku.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

E. virgo, gatunek kiedyś rzadki, w ostatnich latach znacznie rozszerzył swój zasięg i w wielu rejonach kraju jest gatunkiem licznym, co by nie powiedzieć - pospolitym.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Na Podkarpaciu jest to gatunek występujący raczej licznie, chociaż mogę mówić właściwie tylko o jednym stałym miejscu w którym odławiam systematycznie - w zbiorze mam kilkanaście egzemplarzy, głównie z Markowej, w czerwcu 2007 r występował u mnie kilkukrotnie...

Warto też obejrzeć wyniki obserwacji na stronie http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

10 06 2008r. Mielnik.
Z ciekawszych noctuidae:
H.irregularis
H. confusa
A. asclepiadis
L.viciae
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Noctuidae

Post autor: Aneta »

E. virgo była u mnie częstym gościem w 2003 r. - odłowiłam trzy okazy, obserwowałam jeszcze parę. W 2005 złapałam już tylko jeden egzemplarz, od tamtej pory nie widziałam ani jednego.
romanzamorski pisze:Diachrysia stenochrysis (Warren, 1913)*

* Oznaczyłem na podstawie "Co??? ??pa???" - autorstwa ?o? K????o. (od chrysitis różni ją przepaska środkowa - rozerwana) Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Poza tym proszę o informacje na temat Eucarta virgo.
Pisząc "przepaska środkowa" masz na myśli pole środkowe? Jeśli tak, u D. chrysitis też przecież nie zawsze jest ono ciągłe (że zacytuję klucz - "nasadowa część skrzydła brunatna, pole środkowe podobnie ubarwione, rozciąga się na całej szerokości skrzydła lub jest w tylnej części rozdzielone metalicznie błyszczącą plamą."), powiedziałabym nawet, że statystycznie więcej osobników ma to pole rozdzielone niż ciągłe. Jak wobec tego można odróżnić oba gatunki, bo przyznam, że ja ze zdjęć nie mogę się niczego dopatrzeć (a informacje nt. w necie są dość oględne, na dodatek gdzieniegdzie oba gatunki są traktowane jak synomimy). I jeszcze - jaki jest w ogóle status D. stenochrysis w Polsce, bo na stronie Krzyśka nie ma niestety nic na mapce.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

U nas ten gatunek nie funkcjonuje ponieważ poważne autorytety w tej dziedzinie( nie tylko polscy) uważają, że jest to tylko forma barwna D. chrisitis. Podobno z hodowli wychodziły obie formy barwne.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Dziękuję za odpowiedzi i proszę o meldunki z terenu w sprawie sówek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”