Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Post autor: krzysztof570630 »

Mam prośbę o podanie aktrualnej nazwy tej sówki, ponieważ pod tą nazwą, w dostępnych mi źródłach, nie mogę odnaleźć tego motyla.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Post autor: krzysztof570630 »

Oczywiscie chodzi o gat. Enargia. Przeprzszam za literówkę.Moje dotychczasowe źrodła wiedzy - Motyle,-Helgard Raincholf-Riehm., Bardzo proszę o odpowiedź.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Post autor: Tomek Paszkowski »

Domniemam że chodzi o tę sówkę:
Apterogenum ypsillon
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Post autor: krzysztof570630 »

Dziekuję Ci bardzo Tomku za pomoc, Tą sówkę złowiłem w 1990 roku pod taką właśnie nazwą a z braku dobrych "katalogów" niestety tkwiłem w próżni. Po prostu nie nadążam.Jestem obecnie w fazie zakupu czeskich wydań Motyli Europy, to dopiero coś będę mógł powiedzieć(o ile...).Wiadomo z nie cierpliwoscią oczekuję na NASZE wydanie(Janusza i prof. Buszko). Boć to są i nasze motyle a nie Czeskie(bez urazy, a nawet z zazdrością)
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Energia ypsilon (fissipuncta).SCHIFF.

Post autor: Tomasz Żuk »

Leksykon przyrodniczy H Reichholf-Riehm "Motyle" ma więcej "kwiatków" z pomyłkami w nazwach.
Porównałem zdjęcie podane w tym leksykonie i opis. Pasuje mi do Parastichtis suspecta wyszukanego ze strony Krzysztofa Jonko - Lepidoptera (od czerwca do sierpnia, topola, 29-34 mm - w leksykonie 1,5 cm skrzydło przednie)
Sówkarze powinni się wypowiedzieć. Trzeba załączyć zdjęcie z leksykonu. Ja tego nie zrobię. (Wszelkie prawa zastrzeżone MOSAIK VERLAG GmbH)
Może fissipuncta Haw. będzie jakimś tropem.
Pozdrawiam,
Tomek

uzupełniam bo błądziłem : http://www.rodeland.de/fotos/lepidopter ... sillon.htm

- tłumaczenie z niemieckiego i brakowało "i" w fissipunctia - następny "kwiatek".
Tomek P. trafił natychmiast.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”