Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 13 gru 2017, 21:51

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Apamea syriaca
PostNapisane: niedziela, 26 lip 2009, 19:08 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Zamieszczam poniżej kilka fotek pokazujących cechy pozwalające odróżnić Apamea syriaca od Apamea monoglypha

Załączniki:
Komentarz: 9 okazów u góry to A monoglypha, poniżej 9 okazów A syriaca. Widać że A syriaca są nieco mniejsze
P7264364a1.jpg
P7264364a1.jpg [ 153.96 KiB | Przeglądane 2246 razy ]
Komentarz: Apamea lithoxylaea, na przednich skrzydłach pod plamkami widoczna smuga od góry ciemniej obrzeżona  biegnąca od przepaski zewnętrznej
P7264368a.jpg
P7264368a.jpg [ 145.5 KiB | Przeglądane 2246 razy ]
Komentarz: Apamea sublustris, tu kształt tej linii jest bardziej widoczny. Przepaska zewnętrzna jakby schodzi do środka skrzydła
P7264367a.jpg
P7264367a.jpg [ 146.16 KiB | Przeglądane 2246 razy ]
Komentarz: Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.
P7264366a.jpg
P7264366a.jpg [ 144.75 KiB | Przeglądane 2246 razy ]
Komentarz: Apamea monoglypha, w miejscu gdzie u w/w gatunków znajduje się łukowata smuga, tu jest czarna prosta krecha.
P7264369a.jpg
P7264369a.jpg [ 144.75 KiB | Przeglądane 2246 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 lip 2009, 23:20 

Specjalność: Depressariidae
Marek Hołowiński napisał(a):
Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.

Już na pierwszy rzut oka kształt tego pola u A. syriaca (u A. sicula także) i dwóch wymienionych gatunków jest bardzo zbliżony. U A. monoglypha to wypełnienie jest inne, po pierwsze rozjaśnione w części środkowej, no i ta ciemna kreska od spodu, jakby gubi jego kontur. U przedstawionego A. syriaca białą kreskę widać bardzo ładnie, choć w necie widziałem okazy z ledwo widoczną, w postaci płytkiego klina odchodzącego od przepaski zewnętrznej, ku nasadzie skrzydła. Wygląda na to, że w terenie musimy zachować czujność i zwracać szczególną uwagę na małe "monoglyphy". Dzięki za podjęcie tematu.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 gru 2009, 21:24 

Specjalność:
Miło mi poinformować szanowne grono entomologiczne, że mamy nowy gatunek sówki dla Śląska!  :grin:

Dzisiaj rano pracując w Muzeum Górnośląskim przy komasacji zbioru motyli, wyjąłem z długiej serii Apamea monoglypha dwa okazy, których fotografie wysłałem Markowi Hołowińskiemu do oznaczenia. Marek z dużą pewnością oznaczył oba motyle jako Apamea syriaca  :wink: - za co mu w tym miejscu chciałem serdecznie podziękować.

Pierwszy okaz, który od razu mi podpadł, został złowiony przez Zdzisława Stuglika w Kosztowach (dziś dzielnica Mysłowic) 4 VII 1930 roku!

Drugi, również złowiony przez Stuglika, ale w innym miejscu - mianowicie w Beskidzie Śląskim na szczycie góry Koziniec 776 mnpm (dziś Kozińce, jako dzielnica Wisły), 11 VII 1936 r.

Załączniki:
Komentarz: Apamea syriaca, Kosztowy 4 VII 1930, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
apamea.jpg
apamea.jpg [ 54.51 KiB | Przeglądane 3016 razy ]
Komentarz: Apamea syriaca, Koziniec szczyt 11 VII 1936, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
apamea_koziniec.jpg
apamea_koziniec.jpg [ 37.82 KiB | Przeglądane 3019 razy ]
Komentarz: Gablota, z której wyjąłem okazy (komasował to przed laty M. Bielewicz)
apamea_komasacja.jpg
apamea_komasacja.jpg [ 144.14 KiB | Przeglądane 3056 razy ]
apamea_komasacja2.jpg
apamea_komasacja2.jpg [ 143.99 KiB | Przeglądane 3039 razy ]
 Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 gru 2009, 21:43 

Specjalność:
To cieszy :) Jest zatem pewna niewielka szansa, że i w naszych okolicach zawita...
Pozdrawiam i gratuluję czujności

Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 gru 2009, 22:12 

Specjalność:
Xawery, zwróć uwagę, że motyle były łowione w latach 30 - tych, czyli raczej odpada teoria o obecnej ekspansji tego gatunku - i, jak już pisałem to kiedyś w którymś poście - przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 gru 2009, 22:32 

Trudno twierdzić, ale być może ekspansje miały charakter okresowy (lata 30 XX wieku, początek XXI wieku?) Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 gru 2009, 22:46 

Specjalność:
Marek Hołowiński napisał(a):
Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.

I na to liczę - jeszcze sporo zostało do skomasowania  :wink:

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 gru 2009, 17:26 

Specjalność:
W sumie to nawet nie liczę na ekspansję, ale na to, że właśnie nie została dotychczas zauważona. ;)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 gru 2009, 13:30 

Specjalność:
Adam Larysz napisał(a):
- przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.

Adamie! W poście http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.ph ... ea+syriaca,  zamieściłem fotkę motyla którego Aneta, Marek i Tomek oznaczyli jako Apamea syriaca a to by potwierdzało Twoją opinię, że motyl ten występuje w woj. śląskim tylko jego obecność jest rzadko stwierdzana. Żałuję, że nie złowiłem okazu bo przekazał bym go do oznaczenie profesjonaliście i wtedy mielibyśmy 100% pewności że to on.
Mimo, że nie kolekcjonuję motyli będę miał na co polować w przyszłym roku - może się jeszcze pojawi i uda mi się złowić okaz  :wink: .
Pozdrawiam serdecznie, Stefan.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 gru 2009, 16:22 

Specjalność:
Stefan, ja o tym twoim poście nie zapomniałem  :wink:
Szkoda, że jest tylko fotka, bez okazu...

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Apamea syriaca
PostNapisane: wtorek, 11 cze 2013, 10:34 

Kolejne dwa okazy Apamea syriaca. Tym razem złowione w okolicach Serniaw FB68, 10 VI 2013 roku.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 143.76 KiB | Przeglądane 2170 razy ]

PostNapisane: czwartek, 1 sie 2013, 17:36 

UTM: FB17
Specjalność:
Siadając dziś do zaległego materiału okazało się, że tego samego dnia (10.06.2013) też miałem ten gatunek (det. M. Hołowiński). Złapany w okolicach Kazimierza Dolnego.

Załączniki:
syriaca.jpg
syriaca.jpg [ 111.77 KiB | Przeglądane 2016 razy ]

PostNapisane: niedziela, 3 lis 2013, 18:41 

W tym sezonie udało mi się złowić kilka motyli i utworzyć serię okazów w zbiorze. Na załączonej fotce widać że jest to gatunek dość zmienny w ubarwieniu.

Załączniki:
1aa.jpg
1aa.jpg [ 142.09 KiB | Przeglądane 1768 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1