Elateridae - Athous

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Elateridae - Athous

Post autor: Radek W. »

Witam,

mam pytanie do osób, które mają opatrzenie ze sprężykami. Zastanawiam się jakie rodzaje (lub jednostki wyższego rzędu) mają wszystkie włoski na przedpleczu skierowane ku przodowi.
Na pewno ma tak rodzaj Athous, ale czy inne taksony też posiadają tę cechę? Niestety posiadam tylko zeszyty a i b z kluczy do oznaczania i nie jestem w stanie prześledzić tego samodzielnie.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Elateridae - Athous

Post autor: palipa »

Radku zerknij do tomu a tam jest klucz do rodzajów bo wydaje mi się że ta cecha jest tam jako kluczowa do rodzaju albo ktoregoś z wyższych taksonów podrodzina lub plemię
to tak na szybko jak wrócę z roboty to wygrzebię klucz

:hi:

Paweł
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Elateridae - Athous

Post autor: Radek W. »

Problem polega na tym, że aby upewnić się czy ta cecha jest cechą rodzajową musiałbym mieć klucz do wszystkich rodzin, a takowych nie posiadam.
Chodzi mi o sytuację gdy rodzaj Athous posiada tą cechę (co już wiem), ale także inny gatunek/rodzaj może posiadać taką cechę (czego nie wiem) tylko że dochodzi do tego cecha związana np. z wyrostkiem przedpiersia, biodrami, albo jeszcze coś innego co wykluczałoby "Athous'a".
W efekcie chodzi mi o to aby określić czy cecha zw. z zaczesaniem ku przodowi wszystkich włosków na przedpleczu jest gwarancją, że oglądam rodzaj Athous, czy też nie, a jeśli nie to na co jeszcze muszę zwrócić uwagę.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Elateridae - Athous

Post autor: palipa »

Z tego co znalazłem w kluczach cecha z włoskami skierowanymi do przodu jest kluczowa dla plemienia Athoini (tom 34b s 11)
niestety nie przypominam sobie czy jeszcze jakieś inne sprężyki spoza tego plemienia mają tą cechę
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”