Melanotus sp.

Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Melanotus sp.

Post autor: palipa »

11 XI b.r. wybraliśmy się z Robertem na mały wypad w celu podłubania w spróchniałych pniach i kłodach w poszukiwaniu zimujących owadów. Oprócz stad rożnych biegaczowatych (pewnie jeszcze dziś się pojawią niektóre na forum) i wielu kusaków i Ph. atrata pod odchodzącą korą niewielkiego świerka znaleźliśmy zimującego sprężyka.

Dane okazu:
Reda CF25
11 XI 2010
dł. ~ 13,5 mm

Po oględzinach w domu bez większego problemu określiłem rodzaj jako Melanotus sp.

Z gatunkiem jest już problem
Początkowo przyjąłem, że to M. castanipes (Paykull, 1800), ale po przejrzeniu rodzaju nie mam pewności, bo w grę wchodzić może jeszcze jeden gatunek mianowicie M. villosus (Geoffroy, 1785) (w bazie KSIB jest jeszcze jako M. erythropus (Gmelin, 1790))
Bazując na rozmiarach podanych na stronie http://www.elateridae.com/
oraz na opisach z KFP (na podstawie bazy KSIB) bliżej jestem jednak stwierdzeniu, że to M. castanipes

Prośba o pomoc przy ostatecznej identyfikacji o ile to możliwe.
ew jeśli ktoś miałby jakiś klucz do rodzaju Melanotus

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
ELT0057a.jpg
ELT0057a.jpg (91.23 KiB) Przejrzano 2898 razy
ELT0057b.jpg
ELT0057b.jpg (147.78 KiB) Przejrzano 2898 razy
ELT0057c.jpg
ELT0057c.jpg (141.29 KiB) Przejrzano 2898 razy
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Melanotus sp.

Post autor: ampedus »

Moim zdaniem to M. villosus [syn. M. erythropus]. M. castanipes ma dłuższe czułki (choć nie mam pewności czy oba to nie jeden gatunek - zmienność morfologiczna M. villosus zdałaby to potwierdzać). Mam w planach rozwiązać ten problem, lub przynajmniej coś w kierunku jego rozwiązania zrobić. Dobry klucz do środkowoeuropejskich Melanotusów jest w monografii Laibnera.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Melanotus sp.

Post autor: palipa »

dziękuję bardzo za cenne informacje

Pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”